Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Politia Rutiera, inamic sau prieten

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#1
hai-hui

hai-hui

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2007
Aseara pe PRO TV s-au prezentat imagini socante ale unui accident in jud. Hunedoara (filmat in direct de o camera a Politiei Rutiere, puteti vedea imaginile pe www.protv.ro). Se pare ca soferul microbuzului s-a speriat vazand radarul, a franat brusc, a derapat pe carosabilul umed si a intrat intr-un stalp de pe marginea drumului pe care l-a daramat. Soferul a fost ejectat prin usa deschisa, cazand in cap si aflandu-se in stare grava la spital. Oare Politia nu are nici o responsabilitate pentru aceasta "panda" dupa curba, in conditii de ploaie, cand e usor de anticipat reactia fiecarui sofer de a frana la vederea masinii de Politie?

#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 01.02.2007
Cind noi ziceam ca politia in Romania face vinatoare nu prevenire....

Edited by MAK, 27 September 2007 - 11:19.


#3
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
De ce ar fi politia vinovata? Daca mergi regulamentar nu ai de ce sa reactionezi asa iar daca incalci regulile de circulatie trebuie sa-ti asumi si consecintele. Au mai fost cazuri asemanatoare (un papuc pe la Galati care, la fel, a franat si s-a rasturnat, un alt papuc pe la Buzau din care a vrut cineva sa coboare din mers, soferul a accelerat pentru ca a vazut radarul si cel care cobora a cazut in cap si a murit). In toate aceste cazuri politia e vinovata ca soferii au incalcat legea?

Vanatoarea e una, abaterile soferilor si abilitatile lor in ale soferiei sunt cu totul alta mancare de peste.

Edited by jay333, 27 September 2007 - 09:56.


#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu, politia nu e vinovata !
politia n-ae ncio vina sau responsabilitate pentru faptul ca stau ca niste hoti de cai prin toti boschetii cu toate luminile stinse, si ziua si noapte, de parca toti soferii ar fi niste infractori !
mi-e o scarba de ei pana peste cap
sa dea al-de-jos daca in toata europa vezi masini de politie la panda. numai radare la vedere, anuntate si semnalizate, si politia iese noaptea la patrulare sau cand nu merg semafoarele in intersectii

#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postspare-me, on Sep 27 2007, 10:57, said:


Dupa cum spuneam: panda e alta poveste si nici eu nu sunt de acord cu ea. Insa daca merg cu 100 in localitate inseamna ca trebuie sa trag la raspundere politia pentru accidentul cauzat de mine? Ca ei sunt vinovati de sofatul meu (prost)?

Edited by MAK, 27 September 2007 - 11:20.


#6
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postjay333, on Sep 27 2007, 10:55, said:

De ce ar fi politia vinovata? Daca mergi regulamentar nu ai de ce sa reactionezi asa iar daca incalci regulile de circulatie trebuie sa-ti asumi si consecintele. Au mai fost cazuri asemanatoare (un papuc pe la Galati care, la fel, a franat si s-a rasturnat, un alt papuc pe la Buzau din care a vrut cineva sa coboare din mers, soferul a accelerat pentru ca a vazut radarul si cel care cobora a cazut in cap si a murit). In toate aceste cazuri politia e vinovata ca soferii au incalcat legea?

Vanatoarea e una, abaterile soferilor si abilitatile lor in ale soferiei sunt cu totul alta mancare de peste.

Politia are vina ei, panditul (campatul, ca la CS) dupa toate colturile mie nu mi se pare a fi activitate de prevenire. Am vazut de nu stiu cate ori masini cu radar pitite in boscheti, dupa pomi, in spatele masinilor mai mari, etc...sa le fie rusine!
Plus de asta, cand ati vazut voi ultima oara un avertisment?!?! Eu am luat amenda la 57 kmh in localitate....aceeasi amenda pe care o luam si daca aveam 80kmh, nu mi se pare corect.
Pe de alta parte, sa-i ia dracu, nu o sa imi pun viata in pericol pentru un rahat de amenda....desi trebuie sa recunosc ca in cazul meu, spre deosebire de amaratul ala de s-a rasturnat cu dubita, carnetul nu-mi pune paine pe masa.

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
duminica, undeva aproape de Buzau, pe la Pietroasele, chiar la intrare intr-un sat, un Logan alb, fara nimic scris pe el, parcat in fata unei curti ca multe alte logane venite in vizita.
in spate avea o bucata de carton in forma de V pus invers, iar sub cartonul asta plasat tunul :)
politistul era pe bancheta din spate, cu ochii pe sub carton :P

iar la ~1 km mai in fata era echipajul care oprea victima

#8
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Trebuie sa fi un pic bolnav cu capu' ca sa stai la panda pe ploaie dupa o curba... Dar, atat timp cat veniturile unui politist depind si de cuantumul amenzilor date, cat timp au salariile de 3 lei, cat timp pregatirea lor se face la balamucul de la campina (grosul echipajelor de circulatie sunt subofiteri de campina)... n-ai ce sa le ceri. E ca si cum ii ceri unui elev de clasa a 5-a sa rezolve o problema de matematici speciale.

@jay333: am vazut foarte multi soferi care franeaza instinctiv si total aiurea la vederea unui echipaj de politie, chiar daca ei oricum mergeau regulamentar. Sunt accidente care se produc sau sunt pe cale sa se produca doar prin prezenta unui echipaj plasat "strategic" care il poate face pe un sofer mai slab de inger sa reactioneze stupid (frana brusca, atentie maxima la masina de politie si neatentie la restul masinilor, etc).

In plus, din reportajul de la protv, inteleg ca accidentul a fost filmat cu o camera video pusa la un punct fix de radar... daca oricum era radar fix acolo, ce dracu' mai cauta si echipajul de politie tot acolo???

Ca fapt divers, saptamana trecuta m-am intors de afara. In aprox 7000km facuti in vest, am vazut cu totul 2 echipaje de politie pe sosele/autostrazi, ambele la italieni (unul care mi-a facut semn sa o las mai moale, fara sa ma opreasca desi aveam cam 170km/ora cand a venit paralel cu mine, si altul care facea loc unei coloane oficiale). In cei aprox 700km de la nadlac la bucuresti, cred ca am numarat peste 20 de echipaje, culminand cu loganul rosu de radar pus intre sibiu si alba, fix in lanul de grau. Oare aia in vest sunt mai prosti decat noi sau statele alea nu au nevoie de bani din amenzi? Oare acolo se merge mai incet decat in romania? In nici un caz.

#9
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Diferenta de civilizatie pana chiar si in modul de a conduce se vede si e uriasa. Probabil ca in vest ar reactiona asa o babauta sau un pusti fara permis si in nici un caz un sofer care isi castiga painea din sofat. Repet: nu sunt de acord cu panda. Insa de ce sa dam vina pe politie? Daca era o masina de la rurala sau ordine publica (deci fara radar) in o cu totul alta misiune si soferul ar fi reactionat la fel, era de vina acel echipaj de politie?

#10
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postaeon, on Sep 27 2007, 11:05, said:

duminica, undeva aproape de Buzau, pe la Pietroasele, chiar la intrare intr-un sat, un Logan alb, fara nimic scris pe el, parcat in fata unei curti ca multe alte logane venite in vizita.
in spate avea o bucata de carton in forma de V pus invers, iar sub cartonul asta plasat tunul :)
politistul era pe bancheta din spate, cu ochii pe sub carton :P

iar la ~1 km mai in fata era echipajul care oprea victima
Poftim!
Asta ar trebui filmat si sa-l vedem la stiri!
Eu l-as suna si pe seful de la rutiera daca as fi reporter sa-l intreb ce parere are despre felul in care subordonatii inteleg sa-si faca treaba!
Daca cineva isi imagineaza ca in acest fel Politia ajuta cu ceva, acel cineva e un PROST si demn de SUTURI!

Imi aduc aminte, la un moment dat cand, pe strada mea, s-a pitit un radar pe o zona cu restrictie de 30 kmh, un indicator uitat de Dzeu si primarie.
Aproape blocasera strada de masini oprite.
Impreuna cu o cunostinta, mi-am parcat masina la 100 de metri de ei, regulamentar, si am dat flash-uri la toata lumea si, desi aveam treburi mai importante de facut, am avut o mare satisfactie cand curcanii au mutat sandramaua, cu promisiunea "las' ca ne mai vedem noi". Evident ca i-am urat "Multa, multa sanatate!"

#11
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postjay333, on Sep 27 2007, 11:23, said:

Diferenta de civilizatie pana chiar si in modul de a conduce se vede si e uriasa. Probabil ca in vest ar reactiona asa o babauta sau un pusti fara permis si in nici un caz un sofer care isi castiga painea din sofat. Repet: nu sunt de acord cu panda. Insa de ce sa dam vina pe politie? Daca era o masina de la rurala sau ordine publica (deci fara radar) in o cu totul alta misiune si soferul ar fi reactionat la fel, era de vina acel echipaj de politie?
Eu cred ca ar fi reactionat la fel. De ce? Pentru ca pandaceala dusa la extrem este un factor generator de stres, mai ales pentru o persoana care isi castiga existenta in spatele covrigului. Gandeste-te cate situatii de genul asta intampina un sofer care face 8000-10000 sau mai multi km in tara, lunar.
E un fenomen geneeralizat, nu e de vina un anumit echipaj sau altul, de vina e felul in care Politia intelege sa-si faca meseria, terorizand soferii.

#12
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Postjay333, on Sep 27 2007, 11:23, said:

Daca era o masina de la rurala sau ordine publica (deci fara radar) in o cu totul alta misiune si soferul ar fi reactionat la fel, era de vina acel echipaj de politie?
Pai ideea e ca te astepti, in romania, ca politia sa stea la panda. Si multi franeaza instinctiv cand vad un echipaj, chit ca de fapt e de la politia rurala... Ne-a intrat in cap ca daca e masina de politie, ala sta acolo ca sa ii pice si lui ceva... si de multe ori asa si e. Asta e problema.

Mi s-a intamplat sa prind echipaj de politie pe A1/A2, in mers... se facea dop in spatele lui, ca le era frica sa depaseasca politia, chit ca nu ar fi depasit limita de viteza legala... dar din prostie/instinct/mentalitate, nu depaseau masina de politie. Pentru ca ne-am obisnuit cu ideea ca un echipaj de politie nu e pe strada ca sa previna ceva, ci ca sa obtina ceva  B)

#13
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006
Ca de obicei in Romania altii sunt de vina pentru actiunile noastre si niciodata noi. Oare avea o masina de politie in poponeata care il impingea cu hiperviteza din spate si cand a aparut radaru ala cu masina de politie din poponeata s-a volatilizat si a ramas asta de caruta cu o masina care singura are mania sa se iubeasca strans de tot cu stalpii. Nu sunt politist si decat sa ma fac mai bine ma duc la capsuni dar un lucru pot sa spun ca daca ii ploaie daca ii zapada sau ditai soarele masina de politie ( normal daca nu incurca circulatia) poate sa stea si la iesirea di cimitir pentru ca asta ii treaba lui sau cumva masina de politie ar trebuii semnalizata ca in desenele animate atentie dupa curba masina de politie, se apropie masina de politie intrati in raza radarulu, acuma va masoara viteze si astea toate semnalizate cu sageti iluminate cu becuri cu XENON sa le vada toti prostii.

Dupa calitatea imaginilor eu spun ca masina de p[olitie era la 200-300 de metri de curba daca nu mai mult asa ca..... . Si apropo daca era carosabil ud si masina de politie nu avea voie sa fie acolo atunci respectivu ce dracu cauta cu viteza mare in curba in localitate si pe deasupra si pe carosabil ud???? DAt fiind accidentul ( care sigur nu s-a petrecut la 50km/h ) mi se pare foarte logica prezenta masinii de politie in acea zona. Cat despre retardul de la volan daca scapa ar trebuii sa nu mai aiba dreptul la permis pentru ca este un pericol pentru siguranta circulatiei, daca nu scapa asta este SELECTIE NATURALA sau mai bine zis un dement in minus care sa imi puna viata in pericol.


PAr  dur si sunt dur si nu am pic de compasiune pentru acela dar asta este generata doar de numarul mare de zdrobiti de asfalt sau de masini si datorita fricii cu care ma urc in masina  sa plec in afara localitatii.

DAca vreti sa dati cu paru dati cu paru ca eu tot la parerea mea raman parerea unuia care a vazut ba spectrul puscariei ba spectrul mortii intr-un singur accident de circulatie accident provocat de inconstienta romanilor.


L.E. daca am avut de depasit masina de politie am depasit-o, daca incurca circulatia i-am injurat daca chiar ne murdarim chilotii de frica cand vedem un echipaj de politie de ce nu circulam regulamentar??? sau si mai simplu de ce dracu nu luam un detectior de radar capabil??? Aseara m-am intors de la Braila si cu tot detectorul de radar cred ca am luat 2 radare ( am invatat sa il ignor cand rage a radar) le-am luat asta este o sa platesc amenzile si la revedere ca oricum nu eram la super viteza si nu inseamna ca o sa ma sinucid ca m-a luat radaru sau ca in momentul in care m-am prins ce fac trebuia sa franez ca nebunu.

Edited by ettyus, 27 September 2007 - 10:39.


#14
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Nici eu nu ii sufar pe cretinii care merg foarte legal, si cum vad o masina de politie nu conteaza unde reduc viteza considerabil..sau categoria II, celor care le este frica sa depaseasca masina de politie chiar daca merge cu 50km/h si limita e de 90.(ex aberant)
Politia statea la panda, dar si gica asta cu duba n-a adapat viteza si a cazut in cap...  Vinovatul principal in vad pe soferul dubei nu militienii care stateau la panda.

#15
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
@ettyus: daca echipajul de politie nu statea la panda acolo, mai frana dobitocul ala asa? Daca statea si masina de politie undeva pe linie dreapta, sa fie vazuta de la distanta? Care era problema? Il vedeai si franai in siguranta daca mergeai prea tare... deci sarcina de preventie a politiei era la fel de bine indeplinita... dar tocmai asta era problema, ca franai si nu le mai iesea lor spaga.

Ca veni vorba de spaga, voua de cate ori chiar v-au dat amenda/sanctiune ptr depasirea vitezei maxime cand v-au prins cu radaru' mobil? Eu pot sa spun ca niciodata nu mi-am luat amenda de radar mobil, de fiecare data mi-au facut PV ptr chestii minore sau nu mi-au mai facut deloc, dupa ce le-am dat si lor ceva.  

Normal ca ala nu trebuia sa intre cu viteza aia in curba si sa franeze asa cum a franat, nu poate fi asta vina politiei. Si zic asta ca sa nu ajungem iar la discutii gen "accident oribil pe valea oltului" si Peugeot vs tir.

Edited by dsdev, 27 September 2007 - 10:56.


#16
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Imi aduc aminte cand eram cu golful pe E85 si mergeam destul de tare cand in timp ce dapaseam o masina vad pe bord un tun radar, am incetinit desigur si m-am bagat in fata lor, nu in spate :)

#17
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postdsdev, on Sep 27 2007, 11:55, said:

@ettyus: daca echipajul de politie nu statea la panda acolo, mai frana dobitocul ala asa? Daca statea si masina de politie undeva pe linie dreapta, sa fie vazuta de la distanta? Care era problema? Il vedeai si franai in siguranta daca mergeai prea tare... deci sarcina de preventie a politiei era la fel de bine indeplinita... dar tocmai asta era problema, ca franai si nu le mai iesea lor spaga.

Si daca era un copil pe strada si nu un echipaj de politie? Ce importanta are unde statea masina de politie cand soferul e prost?

#18
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View PostMATRIXU, on Sep 27 2007, 11:44, said:

Politia statea la panda, dar si gica asta cu duba n-a adapat viteza si a cazut in cap...  Vinovatul principal in vad pe soferul dubei nu militienii care stateau la panda.
Bineinteles ca el e principalul vinovat.
Macar daca stia ca o frige, sa-si fi pus centura.
Ar fi scapat mult mai bine din toata tarasania asta.
Din ciclul am masina cu 10 airbaguri dar nu port centura ca sunt smecher....s-au mai vazut genul asta de povesti.

Oricum din ecuatie nu iese si modul in care aceasta jalnica politie rutiera intelege sa-si faca treaba.
Una peste alta, asta e factorul declansator al acestui accident.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate