Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

sfin : cele mai civilizate cartiere din bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

Quote

?Săptămâna Finanaciară? a realizat un top al celor mai civilizate cartiere. Jurnaliștii au descoperit astfel că prețul cu care sunt vândute apartamentele nu se potrivește întotdeauna cu gradul de facilități ale zonei în care se află acestea. Cele mai bine cotate cartiere sunt Aviației, Griviței și Crângași. Cartierele au fost notate cu stele de la 1 la 5. Cinci reprezentând nivelul maxim.

Cei mai importanți indicatori care au stat la baza stabilirii ierarhiei au fost gradul de dotare cu spații comerciale, accesul la aeroport, autostrăzi, gara de nord, transport public de suprafață, dar și subteran, prezența parcurilor și gradul de aglomerare și poluarea fonică.

Studiul nu include cartierele din zona centrală și semicentrală, cum ar fi Dorobanți sau Centrul civic. Cartierele lipsite de parcuri, fără zone comerciale moderne și transport subteran au fost depunctate. Au primit o stea așa numitele cartiere dormitor din sectorul 5, gen 13 septembrie, Sebastian, Rahova și Ferentari. Două stele a obținut cartierul Dristor Vitan, acoperit parțial de metrou și cu puține spații verzi. Singurul element care a ridicat cartierul fiind mall-ul din zonă. Tot două stele a obținut și Bucureștii Noi.

A fost cotat cu trei stele în schimb cartierul Drumul Taberei. Acesta a fost totuși depunctat pentru că nu asigură locuitorilor săi acces rapid la zonele din centrul și nordul Capitalei.

Chiar dacă se află pe primul loc în topul celor mai scumpe cartiere, Băneasa a obținut în acest top doar patru stele. Și asta din cauza lipsei transportului public subteran. Tot patru stele au și cartierele Berceni, Colentina și Militari. Acesta din urmă a fost depunctat pentru că îi lipsesc parcurile și înregistrează cote ridicate de poluare.

Pe de altă parte, cartierele Aviației, Griviței și Crângași au obținut cinci stele pentru că se bucură de o bună acoperire cu spații moderne de cumpărături și parcuri și acces rapid la zona centrală a orașului.

http://www.sfin.ro/a..._bucuresti.html
http://www.antena3.r..._39494_ext.html

ce parere aveti ?

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Ce timpenie! Ma intreb daca aia au habar pe unde vin cartierele astea! Ce spatii comerciale sunt in Aviatiei? Ce parc? Ma rog, Herastrau e la 15 minute de mers, la fel si metroul, dar spatii comerciale chiar nu sunt! Si nici lift in blocuri, ca asa era regula, la 4 etaje nexam lift. Daca ai copil mic si stai la 4 tre sa cari caruciorul in brate, la vale mai e cum mai e, caterinca e la deal! Io sunt de parere ca Aviatiei si Baneasa sunt intr-adevar printre cele mai linistite si civilizate cartiere marginase, dar nu astea sunt criteriile!

#3
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
are cineva tabelul din ziar sa vedem exact care sunt criteriile ?

prezenta parcurilor, a metroului(a transportului in comun rapid si sigur),nivelul poluari ,nivelul zgomotului, saptiile comerciale,investitiile preconizate, durata unui drum pana in centru- astea ar putea fii foarte bine considerate niste criterii obiective...insa ma intreb cum le-au ponderat cand au facut media ?!(oricum importanta lor si prioritatile depind de la persoana la persona)

#4
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Asta cu Crangasi-ul de 5 stele e memorabila!  :roflmao:  :roflmaofast:
Sunt niste dobitoci, daca ei cred ca a avea niste centre comerciale prin zona, a fi aproape de centru si a avea metrou (la distanta chiar si de 1 km) sunt criteriile pe baza carora poti da unui cartier 5 stele. Vorbesc din experienta, am stat acolo, m-am gandit la criteriile astea cand m-am mutat, ca sa-mi blestem zilele apoi ascultand manele si avand de a face cu fauna din zona... Nu zic, sunt poate si zone/blocuri decente, dar Crangasi e orice numai cartier civilizat nu! Poate la standardele din Africa...

Edited by coldplay, 24 September 2007 - 17:06.


#5
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

 coldplay, on Sep 24 2007, 18:05, said:

Asta cu Crangasi-ul de 5 stele e memorabila! :roflmao:  :roflmaofast:
Sunt niste dobitoci, daca ei cred ca a avea niste centre comerciale prin zona, a fi aproape de centru si a avea metrou (la distanta chiar si de 1 km) sunt criteriile pe baza carora poti da unui cartier 5 stele. Vorbesc din experienta, am stat acolo, m-am gandit la criteriile astea cand m-am mutat, ca sa-mi blestem zilele apoi ascultand manele si avand de a face cu fauna din zona... Nu zic, sunt poate si zone/blocuri decente, dar Crangasi e orice numai cartier civilizat nu! Poate la standardele din Africa...

...cartierele din bucuresti nu sunt deloc omogene astfel incat sa poti sa faci un astfel de clasament... nici macar o strada de la un cap la celalalt nu e omogena. Am stat 3-4 ani in Dorobanti si aveam manele din cel putin o sursa. Din iunie pana in august vibreaza geamurile de la basii din Keoke sau Bamboo joi vineri si sambata noaptea... Nu mai zic de cartierele "colorate" dintre Cismigiu si Gara de Nord. La orice parter de bloc poate aparea un restaurant, terasa, cazino sau in cel mai fericit caz shaormarie...
Am observat ca multe agentii imobiliare se concentreaza pe anumite zone sau sectoare si se vede cu ociul liber ca articolul a fost facut si platit de o astfel de egentie axata pe Aviatiei, Crangasi, Grivita... apropo de Aviatiei... daca stai cu fata la pista din cand in cand iti fuge paharu pe masa la o aterizare mai din scurt... :)
... asa ca comentariile pe acest articol se facem ca sa ne aflam in treaba... e ca si cum am comenta o reclama TV :) ...am ramas surpins sa vad in programa la fac de jurnalism mai mult de jumatate din cursuri se refera la manipulare, distorsionare mesaj etc... cica sa stii cum sa te feresti de ele ca si jurnalist... ashtia au luat-o pe dos...

#6
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 15.10.2006
[quote name='cristeamax' date='Sep 24 2007, 18:28' post='3428608']
.. apropo de Aviatiei... daca stai cu fata la pista din cand in cand iti fuge paharu pe masa la o aterizare mai din scurt... :)

Care este pista din Aviatiei ca eu nu o cunosc?
Stau in Baneasa de vreo 20 de ori mai aproape de aeroportul Baneasa si zgomotul avioanelor se aude f. putin, de cca. 2 ori pe zi la cateva decolari.
La aterizari aud cei din Pipera, eventual.

#7
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 coldplay, on Sep 24 2007, 17:05, said:

Asta cu Crangasi-ul de 5 stele e memorabila!  :roflmao:  :roflmaofast:
Sunt niste dobitoci, daca ei cred ca a avea niste centre comerciale prin zona, a fi aproape de centru si a avea metrou (la distanta chiar si de 1 km) sunt criteriile pe baza carora poti da unui cartier 5 stele. Vorbesc din experienta, am stat acolo, m-am gandit la criteriile astea cand m-am mutat, ca sa-mi blestem zilele apoi ascultand manele si avand de a face cu fauna din zona... Nu zic, sunt poate si zone/blocuri decente, dar Crangasi e orice numai cartier civilizat nu! Poate la standardele din Africa...
asa e cu tinerii ziaristi !

are si ei niste garsoniera la etajul 10 bloc linistit plin de manelisti si curat  de vanzare  :lol:

#8
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

 cristeamax, on Sep 24 2007, 17:28, said:

...cartierele din bucuresti nu sunt deloc omogene astfel incat sa poti sa faci un astfel de clasament... nici macar o strada de la un cap la celalalt nu e omogena. Am stat 3-4 ani in Dorobanti si aveam manele din cel putin o sursa. Din iunie pana in august vibreaza geamurile de la basii din Keoke sau Bamboo joi vineri si
foarte corecta observatia! insa de cele mai multe ori aud vorbindu-se ,cand cineva zice ca si-a luat apartament, "unde ? in ce cartier?"

Insa este evident ca fiecare cartier are zone super nasoale si zone "bune"...s-ar putea ca medierea asta la nivel de cartier sa fie cam fortzata...


mi-ar place sa cred ca autorii articolului(studiului) au ales totusi criterii general valabile pe care marea majoritate a cumparatorilor le au in vedere cand achizitzioneaza o locuinta.

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Mai mult, sunt unii, nu putini, care generalizeaza pe sectoare! Unde stai? In sectorul 5! De parca sectorul ala ar fi o unitate omogena, cu caracteristici proprii, bine definita, si nu o bucata din Bucuresti trasata artificial (si in citeva locuri chiar aiurea, lasind zone orfane, rupte de restul sectorului, cum e Prelungirea Ghencea, care tine de 5, fara sa aiba vreo strada direct inspre restul sectorului, sau stradutele din Giulesti care tin de 1, separate de calea ferata de restul sectorului).

Edited by abancor, 25 September 2007 - 07:19.


#10
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
articolul din ziar daca intereseaza pe cineva... (in versiunea de pe internet este incomplet)

Attached File  pagina_1_res.jpg   912.66K   85 downloadsAttached File  pagina_2_res.jpg   979.34K   60 downloads
Attached File  pagina_3_res.jpg   1.11MB   118 downloadsAttached File  pagina_4_res.jpg   891.19K   79 downloads

PS : daca nu am voie sa pun aceste scanuri aici ..rog frumos un moderator sa stearga postul

Edited by emilianm, 25 September 2007 - 18:49.


#11
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
penibila comparatie dristor - crangasi.
stau in ambele cartiere, dristor e cu mult peste, asta ca sa nu mai zic de faptul ca in ultimii ani au avut loc foarte multe schimbari.

#12
danuta_ro

danuta_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.09.2007
4 stele Colentina...sa fim seriosi...se lucreaza de un an la soseaua aia si la linia de tramvai...pietonii merg pe trotuar prin praf pana la glezne.

In schimb locuitorii cartierului sunt foarte iubitori de animale...dar nici urma de punga si maturica la vreunul...e o mizerie de nedescris...lipsa totala de civilizatie!

#13
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Aviatiei?... bleah  :puke: stau de 1 an jumate si abia astept sa ma car de aici. Am mai locuit, in copilarie-adolescenta-studentie in Titulescu si in tinerete in Militari (intai la Gorjului apoi la Lujerului) si prefer de 100 de ori Militariul si de 1000 de ori Titulescul mamei mele.

Hai sa rezumam Aviatiei:

- Cand m-am mutat mi s-a zis ca e liniste. Nimic mai fals. E un cartier la fel de zgomotos ca multe altele, cu artificii, petreceri, motorete etc. In plus de la o vreme au inceput sa se auda si avioane.
- E plin de caini vagabonzi. Si de pisici vagaboande, da' astea-s simpatice. Pisicile sunt singurul lucru care-mi place. Cainii nu-mi plac, ca sunt foarte multi.
- Comercial e 0 barat. Z-E-R-O. Poti face niste cumparaturi mai de Doamne ajuta la un Angst care e la parterul cladirii Unicredit de langa Herastrau. In rest nu ai decat cateva magazinase ca pe vremuri, mai scumpe decat un Mega Image din orice cartier civilizat. Nu exista nici un cinematograf. Librarii... o lesinatura pe N. Caramfil. Piata Aurel Vlaicu de fapt are o singura (1, una!) taraba activa inauntru. Oricum ne cunoastem cu vanzatoarea si scoatem mereu un mic discount  :thumbup: Autorul articolului e de-a dreptul imbecil, Metro si Carrefour fiind la cativa kilometri buni. Probabil ca ei nu au aflat ca exista Carrefour langa Titulescu (Orhideea) sau Cora langa Lujerului.
- Blocurile nu au lift. Da, ati citit bine: NU AU LIFT. Intamplator stau la 4. Inchipuiti-va ce inseamna sa cari un pepene de 7kg si un bidon de apa de 5kg pana sus cand vii de la cumparaturi, eventual pe 50 de grade afara. Cand ajungi sus iti vine sa le arunci pe fereastra.
- Blocurile incep sa sufere de batranete. Desi sunt cotate ca "noi", fiindca sunt facute prin 82-83, au deja 25 de ani. In plus sunt construite din materiale destule de dubioase, n-am mai vazut nicaieri sa fie bairam in blocul de vizavi si sa se zgaltaie patul meu.
- Verdeata e la fel de absenta, sau de prezenta, ca in orice alt cartier. Un pic in jurul blocului. In plus anul asta au si betonat putinele petice de pamant care puteau fi inverzite.
- Poluare? Mamma mia... inseamna ca autorii articolului nu au fost pe aici sa vada cum se respira la 50 de grade.
- Pana in vara asta erau extraordinar de multe masini vechi abandonate pe strada, prin spatele blocului... Acum sunt mai putine deoarece la lucrarile de bordurarit, ca sa zic asa, au fost nevoiti sa mai ridice din masinile care nu se ridicau singure. Dar tot au ramas, spre deliciul pisicilor.

Avantaje:

- Herastraul care e la maxim 15 minute de mers pe jos, indiferent de unde te afli in cartier.
- E situat pe o magistrala buna de metrou (Nord - Sud). Recent am descoperit Mallul Cityplex, de la Eroii Revolutiei, la care putem ajunge cu metroul in 20 de minute. Nu mai trebuie sa ne chinuim pana la Plaza sau la Vitan.

Parerea mea e ca unii vor sa "scape" de niste cutiute de chibrit si nu stiu cum sa le creasca pretul... Despre pret nu stiu ce sa zic, ca nu ma intereseaza sa cumpar aici, dar ma distreaza la culme un tip care si-a scris de vreo 2 luni pe geam "VIND! 07..." si sta si acum cu literele pe geam fiindca nu gaseste clienti. Probabil ca daca se va uita la rahatul asta de articol cine stie cat ar cere, dar eu zic ca preturile vehiculate sunt umflate... nici un om sanatos la cap nu ar da 150.000 de E sa locuiasca aici.

Edited by kevinro, 25 September 2007 - 20:49.


#14
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Eu am stat pe rand in Militari-Gorjului, Titan - Campia Libertatii,Baba Novac, Zona Calea Calarasi si acum in Tineretului. Cel mai mult mi-a placut in Titan apoi Tineretului. Nu stiu cum se intampla, dar in sect. 3 parca lumea e altfel. Niciodata nu am avut probleme cu vecinii, desi student fiind mai dadeam cate in chef, nici altii nu m-au deranjat pe mine nicidata,peste manelisti suparatori nu am dat, spatii verzi la tot pasul, acum s-a construit si Auchanul si e si ieftineala aproape. Una peste alta am stat cam 4 ani in 2 locatii din Titan si chiar am fost multumit.

Singurul lucru nasol pe care l-am tinut minte, e furtul daciei berline nou-noute apartinand institutiei la care era angajata maica-mea, care venise in vizita de o seara. Deh, asta se intampla peste tot in Bucuresti.

#15
tomcat_

tomcat_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.08.2007
Crangasi cartier de 5*!!! Atunci Tineretului cate stele are? Nu am sa inteleg niciodata cum poate cineva cu experienta in imobiliare sa puna semnul egal intre Crangasi si Tineretului, Dristor sau Iancului.
Probabil ceva interese ale unei agentii ce activeaza in zona aia.  :angry:

Edited by tomcat_, 26 September 2007 - 09:07.


#16
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

 tomcat_, on Sep 26 2007, 09:06, said:

Crangasi cartier de 5*!!! Atunci Tineretului cate stele are? Nu am sa inteleg niciodata cum poate cineva cu experienta in imobiliare sa puna semnul egal intre Crangasi si Tineretului, Dristor sau Iancului.
Probabil ceva interese ale unei agentii ce activeaza in zona aia.  :angry:

cred ca tineretului nu apare in articol pentru ca este considerata zona semicentrala...(si parca ziceau ceva ca scot zonele centrale si semicentrale)

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
De aia nu apare. Dar ii dadeau 3 stele, sunt sigur, ca n-are hipermarket aproape si faci mult pina la aeroport. Sa nu cumva sa vi se para Tineretului misto, ca va inselati! Cringasi rullz!

#18
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Si cand o sa se faca supermarket in Tineretului deja o sa fie 2 in Crangasi. Deci Crangasi rulls again.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate