Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Am nevoie de putin ajutor!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adytza_xxl

adytza_xxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.03.2005
Am montat si eu antena de la digi tv pe bloc si am prins hotbird. Poate sa-mi spuna si mie cineva in ce directie trebuie sa mut pentru a prinde intelsat 1002??? si daca unghiul de elevatie este la fel ca la hotbird??

Multumesc anticipat!

#2
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postadytza_xxl, on Sep 17 2007, 00:34, said:

Am montat si eu antena de la digi tv pe bloc si am prins hotbird. Poate sa-mi spuna si mie cineva in ce directie trebuie sa mut pentru a prinde intelsat 1002??? si daca unghiul de elevatie este la fel ca la hotbird??

Multumesc anticipat!


Nu e dificil trebuie doar un pic de rabdare,cum stai cu fata spre spatele antenei o rotesti usor spre dreapta si cobori elevatia  cam 2-3cm incercare cam dificila avand in vedere ca esti incepator dar vei reusi,
Succes!

#3
adytza_xxl

adytza_xxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.03.2005

View Postspaniolul, on Sep 17 2007, 08:51, said:

Nu e dificil trebuie doar un pic de rabdare,cum stai cu fata spre spatele antenei o rotesti usor spre dreapta si cobori elevatia  cam 2-3cm incercare cam dificila avand in vedere ca esti incepator dar vei reusi,
Succes!

Mersi mult pentru informatie, dar mai am o mica intrebare: cam cat trebuie sa o rotesc spre dreapta deoarece am prins-o de peretele blocului si nu cred ca imi permite mai mult de 4-5 cm sa o rotesc spre dreapta.

Multumesc inca o data!

#4
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005

View Postadytza_xxl, on Sep 17 2007, 16:15, said:

Mersi mult pentru informatie, dar mai am o mica intrebare: cam cat trebuie sa o rotesc spre dreapta deoarece am prins-o de peretele blocului si nu cred ca imi permite mai mult de 4-5 cm sa o rotesc spre dreapta.

Multumesc inca o data!

schimba peretele . e mai mult de 4-5 cm. la tine in zona nu e nici o antena de digi pe care sa o vezi ?

#5
adytza_xxl

adytza_xxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.03.2005

View Postdenis radu, on Sep 17 2007, 19:04, said:

schimba peretele . e mai mult de 4-5 cm. la tine in zona nu e nici o antena de digi pe care sa o vezi ?

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu este, pentru ca eu locuiesc in Italia in Torino.

#6
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005

View Postadytza_xxl, on Sep 17 2007, 21:37, said:

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu este, pentru ca eu locuiesc in Italia in Torino.


conform http://www.satlex.ro...h...5&diam_h=80

Satelit (Pozitia orbitala) Unghiul azimut Unghiul de elevatie Înclinatia LNB
Hotbird 6/7A/8 (13.0°Est) 172.48° 37.89°                 -5.31°

Intelsat 10-02 (1.0°Vest) 192.15°   37.45°                   8.55°


se pare ca elevatia este aproape identica . dai antena putin mai jos. trebuie sa modifici azimutul spre dreapta (cum privesti antena din spate )si inclinarea lnb-ului ca in figura de pe satlex. bafta multa .

Edited by denis radu, 17 September 2007 - 23:02.


#7
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdenis radu, on Sep 17 2007, 23:49, said:

se pare ca elevatia este aproape identica . dai antena putin mai jos. trebuie sa modifici azimutul spre dreapta (cum privesti antena din spate )si inclinarea lnb-ului ca in figura de pe satlex. bafta multa .
E gresit, nu are cum sa fie aceeasi elevatie  :P

#8
King of Sat

King of Sat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,979
  • Înscris: 20.02.2007
isr 2002,are dreptate;nu este aceasi elevatie (a lui HOT BIRD si a lui INTELSAT 1002),denis radu,mai lasa-l de satlex.ro,ca doar site-ul ala nu-i biblia satelitilor...

Elevatia la HOT BIRD este 36.9

Elevatia la INTELSAT 1002 este 32.6


________________________________________________________________________________
______


#9
adytza_xxl

adytza_xxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.03.2005
Va multumesc mult pentru raspunsuri, sambata am sa incerc sa mut antena(din pacate este singura zi in care pot, deoarece atunci sunt liber) si am sa revin cu detalii. Va multumesc inca odata!!! :D

#10
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005

View PostKing of Sat, on Sep 18 2007, 11:03, said:

isr 2002,are dreptate;nu este aceasi elevatie (a lui HOT BIRD si a lui INTELSAT 1002),denis radu,mai lasa-l de satlex.ro,ca doar site-ul ala nu-i biblia satelitilor...

Elevatia la HOT BIRD este 36.9

Elevatia la INTELSAT 1002 este 32.6
________________________________________________________________________________
______


probabil ati observat ca am scris in postul meu ''conform www.satlex........'' si ''se pare''.

#11
adytza_xxl

adytza_xxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.03.2005
In sfarsit am reusit sa prind intelsat-ul totul merge ok nivelul semnalului: 75% si calitatea oscileaza intre 90-95%( personal cred ca este destul de bine pentru in incepator si tinand cont ca am folosit 50m de cablu de pe bloc pana la parter ^_^ ).

Multumesc mult de tot pentru ajutor!!!!! Faceti o treaba excelenta aici!!!

#12
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postadytza_xxl, on Sep 23 2007, 21:27, said:

In sfarsit am reusit sa prind intelsat-ul totul merge ok nivelul semnalului: 75% si calitatea oscileaza intre 90-95%( personal cred ca este destul de bine pentru in incepator si tinand cont ca am folosit 50m de cablu de pe bloc pana la parter ^_^ ).

Multumesc mult de tot pentru ajutor!!!!! Faceti o treaba excelenta aici!!!

Felicitarile noastre! :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate