Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ciocan rotopercutor

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu folosesc numai burghie de la Bosch si nu am avut probleme.

#110
alexossul

alexossul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2010
Imi cer scuze ca dezgrop acest topic dupa atata timp. Daca cineva poate sa vina cu un sfat pentru mine, am o intrebare.:

   "Se justifica achizitionarea unui amestecator de material dedicat (pentru glet, adeziv, vopsea,etv) pentru regim de lucru hobby, pentru lucrari de pe langa o gospodarie ?

   Pun intrebarea asta pentru ca am ciocan rotopercutor Bosch verde made in Germany de care sunt multumit pana acum ,cu care am mestecat material cand am avut nevoie cu un melc cu prindere SDS dar am vazut ca vibreaza si nu as vrea sa se strice in timp asa ca m-am hotarat sa imi cumpar o alta scula electrica pentru amestecarea materialului fie ea una dedicata fie un alt ciocan rotopercutor cu care sa realizez amestecarea materialelor.
        Mentionez ca nu lucrez profesional sau industrial ci doar in regim DIY (Do it yourself) pe langa gospodarie.

Multumesc anticipat.

#111
Bllanco

Bllanco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.07.2008
Intru și eu în discuție după mult timp. Recent am cumpărat de la Lidl un ciocan rotopercutor Parkside model nou, cu putere de 1050w, 5300 percuții/min, 3J, stă destul de bine la parametrii. Ajuns acasă i-am făcut doar o probă în gol și mi s-a părut ok. După două zile am pus-o la treabă. Mi s-a părut foarte puternică, să-mi rupă mâinile când s-a poticnit burghiul în beton. A trebuit să pun un burghiu de 600mm. Abia atunci am remarcat bătaia de la mandrină. Era vizibilă și fără burghiu: oscilația mărginii mandrinei fiind de cca. 3-4mm. Am pus mai multe burghie de lungimi și mărci diferite: același rezultat. A doua zi am făcut retur.
Păcat de ea, chiar îmi plăcea...

#112
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 Bllanco, on 30 aprilie 2019 - 10:39, said:

Abia atunci am remarcat bătaia de la mandrină. Era vizibilă și fără burghiu: oscilația mărginii mandrinei fiind de cca. 3-4mm. Am pus mai multe burghie de lungimi și mărci diferite: același rezultat. A doua zi am făcut retur.
Păcat de ea, chiar îmi plăcea...

Asa e modelul.
Toate mandrinele  SDS au joc.
Prinderea burghiului nu e fixa, e destul de clapauga ... permite burghiului sa se miste lejer si dupa ce se incinge(mareste) de la batai (temperatura burghiului in mandrina e foarte mare)
Nu sunt pentru chestii de finete. Mereu am emotii cand pun un burghiu mai mic de 6mm in adaptor pt mandrina sds..am reusit sa dau gauri si de 4mm in fier cu mandrina +adaptor sds... dar am si rupt foarte multe burghie.

Daca iti trebuie bormasina sa dai gauri in beton e foarte buna aia Parkside sds.

Pentru chestii mai precise iti trebuie alta bormasina....alt model cu mandrina pentru burghiu cilindric.
p.s. si bormasinile cu mandriaa quick release hexagon de 1/4 au joc mare.

#113
Bllanco

Bllanco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.07.2008
Totuși cea pe care am dus-o înapoi la Lidl o consider defectă...
Mandrina sds se rotea neuniform nu mandrina suplimentară.
În cazul burghielor de 600mm oscilația la vârf era de peste 8 cm. In timpul lucrului îți dădea o bătaie deranjantă in mâna stângă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate