Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ciocan rotopercutor

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005
Salut,


Caut un ciocan rotopercutor pentru munci care pot aparea intr-o casa la curte, adica un canal pentru tevi, cablu electric si din cand in cand o spargere de 10 15 cm in beton. Eu am fost fan Bosh pana acum cand un prieten imi argumenta ca Machita e mult mai buna si Bosh a ramas doar cu renumele. Am gasit un ciocan r la 800 si la 1000 si cu mandrina pentru lemn si fier (cam 600-800 W). Eu am masina de gaurit lemn si fier skill cu care mi-am facut si o sa imi fac treba in continuare dar cand vine vb de beton .... trebuie sa skip ca o omor si stau mult sa imi fac treba.

Asa ca va cer un sfat .... care e mai bun in situatia asta?BOSH VS MACHITA.


Va multumesc!

#2
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
in primul rand......invata sa le scrii corect.....Bosch respectiv...Makita...

Nu e relevanta o discutie de genul "e mai buna marca aia decat marca cealalta".....fiecare produs de la cele doua are un model si niste specificatii....in functie de alea poti compara 2 scule....altfel....e o discutie degeaba

Este foarte important sa stii la ce il vei folosi pentru ca exista bormasini cu percutie,bormasina avand si functie de ciocan rotopercutoar, si "breaker"-ele care desi arata a bormasina, folosesc doar dalti ele imprimand doar o miscare de dute-vino nicidecum de rotatie.

Toata astea au forta cotata in Jouli sau in diametru maxim de gaurire in beton(la cele mai slabe)....vezi ce putere ai avea tu nevoie... si apoi intrebi exact.

PS- dupa cum ai intrebat cred ca ti-ar ajunge si un d-ala Einhell la 100 RON.

#3
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 angajatul, on Sep 13 2007, 19:07, said:

in primul rand......invata sa le scrii corect.....Bosch respectiv...Makita...

Nu e relevanta o discutie de genul "e mai buna marca aia decat marca cealalta".....fiecare produs de la cele doua are un model si niste specificatii....in functie de alea poti compara 2 scule....altfel....e o discutie degeaba

Este foarte important sa stii la ce il vei folosi pentru ca exista bormasini cu percutie,bormasina avand si functie de ciocan rotopercutoar, si "breaker"-ele care desi arata a bormasina, folosesc doar dalti ele imprimand doar o miscare de dute-vino nicidecum de rotatie.

Toata astea au forta cotata in Jouli sau in diametru maxim de gaurire in beton(la cele mai slabe)....vezi ce putere ai avea tu nevoie... si apoi intrebi exact.

PS- dupa cum ai intrebat cred ca ti-ar ajunge si un d-ala Einhell la 100 RON.

Imi cer scuze pentru pocirea numelui, dar s-a inteles la ce ma refeream... cu toate greselile mele.

Sa rectificam pentru cei care nu au inteles, cei ca tine. Eu am o BORMASINA cu percutie SKILL (cred ca asa se scrie... daca nu vine cu scuzele de rigoare), cu care la gauri de diametru mic in beton stau foarte mult, iar la un diametru pt o teva de 32 mai sa o ard. Si eu am nevoie sa poata faca acest lucru (gauri in beton) fara nici o problema. Cu SKILL-ul meu nu pot sa fac canalete pring BCA sau beton pentru tevi sau cabluri. Si din aceasta cauza am nevoie si de o bormasina cu FUNCTIE DE CIOCAN ROTOPERCUTOR, care dupa mintea mea consider ca ajung 6 800 de w. De jouli nu stiu de cati am nevoie, stiu doar ca vreaus a imi daltuiasca un 15 cm de beton dupa ce l-am slabit cu niste gauri.

Despre conceptul "Einhell la 100 ron " nu cred de loc sau despre setul complet de patru scule la 400 ron. Vreau ceva sa imi merga bine, sa ma tina multa si sa pot sa imi fac treaba cu el.   De aceea m-am gandit la Bosch pentru ca am incredere in ei si am incercat sa mentin o stacheta pentru scule electrice. Dar de curand m-a contrazis cineva cu Makita si vroiam niste pareri si un pic de ajutor.

Am scris in dorinta unor sugestii legate de sculele astea nu de numele lor.

Pentru faptul ca nu am fost mai concis imi cer scuze.

Va multumesc

#4
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Iti recomand Bosch GBH 2-26 DFR BSS....sau GBH 2-26 DRE

"26" ala semnifica diametrul maxim de gaurire in beton....ceea ce ar trebui sa fie suficient pentru ce spui tu.....si au si functie de daltuire cu putere de 3 J....care iar e mai mult decat suficient......si fiind din gama profesionala... daca nu traiesti mult o sa te tina toata viata :)

pretul lor e in jur de 220 E + tva

#5
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 angajatul, on Sep 13 2007, 22:32, said:

Iti recomand Bosch GBH 2-26 DFR BSS....sau GBH 2-26 DRE

"26" ala semnifica diametrul maxim de gaurire in beton....ceea ce ar trebui sa fie suficient pentru ce spui tu.....si au si functie de daltuire cu putere de 3 J....care iar e mai mult decat suficient......si fiind din gama profesionala... daca nu traiesti mult o sa te tina toata viata :)

pretul lor e in jur de 220 E + tva

Ok merci mult.... un link la magazinul tau ceva?

Si Makita ..... nu e cum am auzit de la cativa oameni?

#6
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005

 Mikutzul, on Sep 13 2007, 23:17, said:

Ok merci mult.... un link la magazinul tau ceva?

Si Makita ..... nu e cum am auzit de la cativa oameni?

nu am magazin.....eu sunt importator :)

makita e ok....cel putin cele facute in japonia dar nu pe segmentul asta de piata....ei exceleaza la bormasini normale,cu acumulator....etc....
cum iti spuneam in primul post.....daca compari anumite modele apropiate ale celor doi producatori o sa observi diferente de pret sau de performanta.....abia atunci e nevoie de un sfat din partea unuia care le-a folosit....

cauta modelele alea de care ti-am spus pe net...ca sa vezi mai departe detalii despre ele

PS - preturile de care vorbeam sunt din oferta mea, in rest e posibil sa le gasesti la alte preturi.

#7
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 angajatul, on Sep 13 2007, 23:31, said:

nu am magazin.....eu sunt importator :)

makita e ok....cel putin cele facute in japonia dar nu pe segmentul asta de piata....ei exceleaza la bormasini normale,cu acumulator....etc....
cum iti spuneam in primul post.....daca compari anumite modele apropiate ale celor doi producatori o sa observi diferente de pret sau de performanta.....abia atunci e nevoie de un sfat din partea unuia care le-a folosit....

cauta modelele alea de care ti-am spus pe net...ca sa vezi mai departe detalii despre ele

PS - preturile de care vorbeam sunt din oferta mea, in rest e posibil sa le gasesti la alte preturi.
Am inteles.

Merci mult... mi-ai fost de ajutor. Am si gasit un magazin "aproape de casa" care vad ca are si preturi superi tari... eu pana acuma cumparam sculele la Magazine de Bricolaj ... dar vad ca am fost de ras.

Inca o data merci mult pt ajutor..... am invatat o gramada... de fapt ce sa zic de asta aveam nevoie

Spor

#8
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Cu pla.....

#9
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 angajatul, on Sep 14 2007, 00:15, said:

Cu pla.....

Ok mai am una mica ... nu pot sa aleg.... asa ca o sa fiu tatal concisilor....

Am trei produse cu urmatoarele preturi si garantii

1 CIOCAN ROTOPERCUTOR SDS+ HR2450T        MAKITA  Pret fara TVA: 246.00 euro Garantie: 12 de luni
2 CIOCAN ROTOPERCUTOR SDS+ GBH 2-26 DFR BOSCH  Pret fara TVA: 231.00 euro Garantie: 12 de luni
3 CIOCAN ROTOPERCUTOR SDS+ KHE 28           METABO Pret fara TVA: 205.00 euro Garantie: 36 de luni

Asa ca mai te rog ceva... acum spune tu din experienta ta... pe care sa il aleg... ca sunt cat de cat apropriate ca detalii tehnice... difera firmele si garantia la metabo... care... frate... e 3 ANI

Multam fain

#10
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
fa :wave: la amandoua!
incearca dewalt, cele mai folosite scule in state, nu kitsch-uril ca bosch sau mofturi de la makita <_<

#11
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 >ficus, on Sep 14 2007, 00:27, said:

fa :wave: la amandoua!
incearca dewalt, cele mai folosite scule in state, nu kitsch-uril ca bosch sau mofturi de la makita <_<

Acum serios... care e mai buna..... imi trebuie in romania.... si nu stiu unde sa gasesc dewalt si nu prea am auzit!

#12
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Eu as merge pe 2 CIOCAN ROTOPERCUTOR SDS+ GBH 2-26 DFR BOSCH Pret fara TVA: 231.00 euro Garantie: 12 de luni

#13
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 The_Napster, on Sep 14 2007, 11:25, said:

Eu as merge pe 2 CIOCAN ROTOPERCUTOR SDS+ GBH 2-26 DFR BOSCH Pret fara TVA: 231.00 euro Garantie: 12 de luni
because?

#14
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 Mikutzul, on Sep 14 2007, 11:16, said:

Acum serios... care e mai buna..... imi trebuie in romania.... si nu stiu unde sa gasesc dewalt si nu prea am auzit!
vinde si angajatul dar probabil nu prea are pe stoc -_-
prin dedeman parca vazui ultima oara

#15
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

 Mikutzul, on Sep 14 2007, 11:37, said:

because?
Toate sculele pe care le-am cumparat pana acum sunt Bosch si Einhell. Sunt foarte multumit, nu dau nici un rateu, mecanica si electronica sunt 100% fara probleme pana acum. Unii spun ca sunt de figuri.. ca e Bosch si ca una alta, dar eu consider ca merita cativa lei in plus pentru ca daca iti iei cine stie ce no-name produs la rusi sau la chinezi, o sa te trezesti cu suruburi de proasta calitate rupte, piese defecte, etc.

#16
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Makita poti sa il elimini din start.

Bosch-ul merita ca si pret daca il primesti cu trusa,mandrina normala si ceva dalti acolo bonus....

Diferenta in minus la pret la Metabo e data de faptul ca are doar 2,5 J fata de 3 J la Bosch.Eu nu aduc modelul asta de Metabo pentru ca nu este pe programul de germania dar aduc KHE Partner Edition care e 269 + tva si mai vine cu niste accesorii plus ca are functia de codare.Ca sa nu poti utiliza decat tu scula....un fel de alarma cu imobilizare, dar care merita mai mult pe santiere etc....ca sa limitezi folosirea sculei.


Ca si firma .....Metabo e peste Bosch....asa ca eu as zice sa alegi Metabo....dar modelul ala chiar nu l-am testat , pe cand Bosch d-ala stiu cateva care sunt supuse la incercari grele zilnic....si e totul ok....doar ca daca alegi metabo sa studiezi atent garantia , ca sa fie de Metabo....nu doar a firmei care ti-a livrat scula...pentru ca in Germania doar Festool are 3 ani garantie....Metabo avand doar 1 an....ce spui tu de 3 ani putand fi doar o chestie extinsa pe baza inscrierii in clubul Metabo, utilizarii in scop personal etc....chestii cu care te poti trezi dupa 2 ani ca defapt nu ai garantie.
The choice is yours :)

@ficus - abtine-te de la comentarii inutile.sculele dewalt sunt o problema pentru distribuitorii finali.....eu am service-ul asigurat in germania direct.....nu am nevoie ca sculele sa treaca prin 100 de maini pana ajung la reparat

#17
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 angajatul, on Sep 14 2007, 16:08, said:

Makita poti sa il elimini din start.

Bosch-ul merita ca si pret daca il primesti cu trusa,mandrina normala si ceva dalti acolo bonus....

Diferenta in minus la pret la Metabo e data de faptul ca are doar 2,5 J fata de 3 J la Bosch.Eu nu aduc modelul asta de Metabo pentru ca nu este pe programul de germania dar aduc KHE Partner Edition care e 269 + tva si mai vine cu niste accesorii plus ca are functia de codare.Ca sa nu poti utiliza decat tu scula....un fel de alarma cu imobilizare, dar care merita mai mult pe santiere etc....ca sa limitezi folosirea sculei.
Ca si firma .....Metabo e peste Bosch....asa ca eu as zice sa alegi Metabo....dar modelul ala chiar nu l-am testat , pe cand Bosch d-ala stiu cateva care sunt supuse la incercari grele zilnic....si e totul ok....doar ca daca alegi metabo sa studiezi atent garantia , ca sa fie de Metabo....nu doar a firmei care ti-a livrat scula...pentru ca in Germania doar Festool are 3 ani garantie....Metabo avand doar 1 an....ce spui tu de 3 ani putand fi doar o chestie extinsa pe baza inscrierii in clubul Metabo, utilizarii in scop personal etc....chestii cu care te poti trezi dupa 2 ani ca defapt nu ai garantie.
The choice is yours :)

@ficus - abtine-te de la comentarii inutile.sculele dewalt sunt o problema pentru distribuitorii finali.....eu am service-ul asigurat in germania direct.....nu am nevoie ca sculele sa treaca prin 100 de maini pana ajung la reparat

Then BOSCH IT IS..... great... pana la urma imi mentin sirul de scule de la bosch


Multumesc mult pentru ajutor....


Multa bafta in continuare!

#18
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007
Lucrez de vreo zece ani in domeniul constructiilor si am folosit si Bosh si Makita.
Din ce am vazut eu Makita este mult peste Bosh,atit din punct de vedere al fiabilitatii cit si al ergonomiei.
Nu mi se pare normal sa cumpar un Bosh si dupa o luna-doua sa-l duc la reparat(si nu a fost doar unul),bineinteles cumparat din magazin,
distribuitor autorizat.
Acum,poate am fost eu mai ghinionist insa calitatea nu mai e aceasi la Bosh ca acum 6-7 ani.(poate sint facute special pt. piata de est).
Despre Makita ce sa zic,nu m-au dezamagit niciodata, poate sint un pic mai scumpe dar merita toti banii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate