Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pensie anticipata cu certificat g...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2255 replies to this topic

#901
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012

View Postgermania-proffesionist, on 14 ianuarie 2014 - 15:50, said:

...aualeuuu cite zarva pt apa aia !!!  PUNE APA DE LA ROBINET !!!! E BUNA SI AIA.... MAI DEGRABA POTI MURI DE LA RACHIU DACA BEI PREA MULT ... IN NICI UN CAZ DE LA
PUTINA APA  DESTILATA CARE PUI IN RACHIU !!!!

-CE AR FI SATI CUMPERI O CARTE PT PRODUCEREA DE RACHIURI....ACOLO SCRIE TOT CE SI CUM SE FACE RACHIU:::....de la A....la....Z
De ce zici ca e buna si cea de la robinet ?N-as vrea sa beau o palinca care aduce mai mult a lapte la culoare...:)

#902
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postbulan78cdv, on 14 ianuarie 2014 - 11:26, said:

Am vorbit cu chimista de la lucru si mi-a zis in nici un caz sa nu pun apa distilata din comert.Contine urme de metale grele.
Mi-a recomandat o apa plata slaba in minerale pe care sa o fierb.
distileaza-ti propria apa atunci.
cum ai facut tuica, fa si apa.
desi nu prea vad de unde sa fie metale grele in apa distilata din comert.
poate de la vasele in care sunt tinute, desi nu prea cred.

din experienta proprie:
am tuica aia de 56 de grade, de pruna, tocmai facuta acum.
cand imi torn in pahar si n-am chef sa-mi arda gatul la 56 de grade, ca s-o fac mai omenoasa si mai prietenoasa pentru esofag, o mai indoi nitel cu apa minerala "cu bule", ca d-aia gasesc in frigider pentru spritz.
pana acum, cu borsec si aqua carpatica nu a precipitat deloc in pahar, nu s-a albit niciun pic.
probabil ca borsecul si aqua carpatica au putini carbonati, ca aia precipita in alcool repede.
si mi-a ramas odata de juma de deget in pahar pana dimineata si nici peste noapte n-a albit.

#903
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Dar pentru a "intarii", îmbunătăți o țuică mai slaba cu palinca, ce formula aveam?

Edited by RazvanGL1, 14 January 2014 - 22:25.


#904
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

View Postbulan78cdv, on 14 ianuarie 2014 - 17:01, said:

De ce zici ca e buna si cea de la robinet ?N-as vrea sa beau o palinca care aduce mai mult a lapte la culoare...Posted Image

-of doamne !...un rachiu se tulbure sau se face laptos, putin alb,.. nu din cauza apei....ci din cauza uleiurilor eterice din rachiu care la tarie mare..peste 50% sint diluate in
alcohol...in momentul in care se pune apa ( egal de care o fi ) se poate albi pt ca acele uleiuri  se inchiaga si nu mai se pot dilua la o tarie mai slaba...40...42%...dar si tulbureala aia
daca derangeaza se poate inlatura prin filtrare !....la gust nu are nici o influenta tulburarea.  daca se tulbura dupa diluare nu-si pierde deloc din calitate..
-daca se pun amindoua fractiuni la rece...apa de diluat si rachiul....si se dilueaza turnind apa in rachiu incet. si mestecind mereu..sar putea sa nu se tulbure..
-IMPORANT E SA AIBA CAM ACEEASI TEMPERATURA  SI RACHIUL SI APA

DECI EGAL CE APA AI PUNE SE POATE TULBURA !!!  APA PLATA DIN MAGAZIN E BUNA SI AIA::

Edited by germania-proffesionist, 14 January 2014 - 22:49.


#905
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostRazvanGL1, on 14 ianuarie 2014 - 22:24, said:

Dar pentru a "intarii", îmbunătăți o țuică mai slaba cu palinca, ce formula aveam?
te poti ajuta de tabelul al doilea.
http://homedistiller.org/calcs/dilute

#906
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 12.02.2012
Nu se poate ajuta de tabelul ala. El vrea sa amestece doua tuici de tarii diferite.
Formula este:

T = [(V1 x t1/100) + (V2 x t2/100)] x 100/(V1 + V2)

T - procentul de alcool total
V1 - volumul primei tuici
t1 - procentul de alcool al primei tuici
V2 - volumul tuicii 2
t1 - procentul de alcool al tuicii 2

Formula poate fi adaptata pentru o oricate combinatii se doreste.

Edited by SineNomine, 15 January 2014 - 06:28.


#907
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Am încercat cu acel tabel și n-a ieșit. Interesanta formula SineNomine. Mulțumesc! Cunoscând toate 3 tarii, eu trebuie să scot V2 din formula(ar fi țuica mai tare).
Și apropo, e buna  otca(coada) la diluat țuica ? Otca ce alcool mai are în ea?

Edited by RazvanGL1, 15 January 2014 - 22:57.


#908
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 12.02.2012
Nu e buna.
Eventual poti folosi apele aromate. Astea se colecteaza la prima distilare dupa ce se separa cozile.
Cozile le poti pune la o noua distilare dar nu mai mult de 10% din cantitatea pusa la distilat.

#909
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Mulțumesc!

#910
Danny9

Danny9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2013
Salut!
Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta si pe mine. Am doua butoaie de 120L cu borhot am cam intarziat cu fierberea lor din  cauza lipsei de timp si acum miros a otet amandoua, as vrea sa stiu daca pot face ceva cu ele ca tuica sa nu aiba gust si miros de otet.
As putea baga peste ele zahar sa le pun la fermentat a doua oara ca sa scot acel miros si gust de otet? Trebuie sa mentionez ca nu am adaugat pe ele zahar cand le-am pus la fermentat.

#911
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
le distilezi de doua ori.
prima oara distilezi pana cand masori intrun pahar coada, sa mai aibe doar cateva grade.
daca mai are inca 10 grade, o mai lasi sa curga la tzuzturoi.

la doua distilare dai focul mai micut, cand incepe sa curga, ba chiar un pic mai inainte de a incepe sa curga.
pui o juma de plic de bicarbonat de sodiu (cam 25-30 g, poate chiar un plic intreg de 50 de grame, linistit) la cam 20 de litri de tuica, la a doua distilare.
la a doua distilare o poti opri la ce concentratie vrei, nu trebuie s-o lasi neaparat palinca.
sa opresti separat primii 50-80 de ml de frunte, pentru fiecare alambic pus la distilat a 2-a oara!!!
fruntea asta n-o pui in tuica, n-o bei si nici n-o dai s-o bea cineva, ca are concentratie mare de alcool metilic otravitor (metilicul poate veni la ceas de seara cu dar de orbire sau deces, functie de cantitate)​.
poti s-o duci si-n 30 de grade daca vrei si daca are apa in ea sa duca.
pui niste apa peste tuica la a doua distilare, ca sa aibe din ce fierbe si sa aibe din ce sa-ti scoata lichid destul.
foc mic, putin bicarbonat si rabdare.
ar fi bine sa nu lasi sa curga coada prea multa la a doua distilare, ca coada vine cu gusturi mai naspa.
o separi pe transe, ca sa nu-ti bage prea multe off taste-uri, mai bine o opresti mai sus (pe la 65 de grade) si cobori in grad, cu apa demineralizata, toate fractiile care-ti convin la gust, dupa ce le-ai amestecat mai inainte.
o sa-ti iasa o tuica de o sa ma pomenesti, chiar asa acra si otetita cum e ea acum.
la final, te astept cu o jumate, ca sa vad ce ai facut. Posted Image

#912
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

View PostDanny9, on 30 ianuarie 2014 - 19:19, said:

Salut!
Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta si pe mine. Am doua butoaie de 120L cu borhot am cam intarziat cu fierberea lor din  cauza lipsei de timp si acum miros a otet amandoua, as vrea sa stiu daca pot face ceva cu ele ca tuica sa nu aiba gust si miros de otet.
As putea baga peste ele zahar sa le pun la fermentat a doua oara ca sa scot acel miros si gust de otet? Trebuie sa mentionez ca nu am adaugat pe ele zahar cand le-am pus la fermentat.


hai salut !
-boasca aia dupa atita timp sa facut otet....nu mai are pic de alcohol in ea.., poti so arunci , credema..si chiar daca ar iesi ceva nu se poate bea..
-degeaba vrei sa pui zahar peste ea...nu mai  frementeaza nimic..pt ce nu mai sint bacterii de drojdie in ea...asa ca doar se indulceste boasac .., in rest nimic.

-la anu o fierbi imediat cind e gate fermentata... mai bine mai devreme decit prea tirziu.

#913
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postgermania-proffesionist, on 31 ianuarie 2014 - 12:36, said:

-boasca aia dupa atita timp sa facut otet....nu mai are pic de alcohol in ea.., poti so arunci ,
depinde cat a intarziat si la ce temperatura a stat in tot acest timp.
miros de otet poate sa prinda repede, dar treaba sa fie inca foarte buna.
mi s-a intamplat mie.
si nu doar o data.

#914
lentzy1984

lentzy1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.02.2010
dupa ce am citit mare parte din topic as avea si eu o intrebare. bunicii mei puneau dulceturile si gemurile care ramaneau in pivnita mai mult timp in cazanul de tuica. intrebarea mea este: nu este gresit sa pui gemul cu borhotul in cazan? eu as pune gemul si dulceata la fermentat odata cu fructele in loc de zahar sa zicem.... ca altfel nu ii vad rostul.

#915
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010
Salutare tuturor.

Am si eu o intrebare (sau mai multe ...) si sper sa ma ajutati.

Suntem incepatori in materie de tuica si mi-ar prinde bine cateva sfaturi.

Anul trecut am facut pentru prima data tuica de struguri si am folosit drojdie si apa asa cum am gasit pe un site. Eu nu consum alcol, dar cei pe care i-am servit zic ca a iesit buna....

Anul acesta avem o mica productie de corcoduse si de prune dar nu stiu cum sa procedez.

De vreo 2 saptamani adunam ce cade pe jos si aproape am umplut un butoi de 100 de litrii.

Imi puteti spune daca se adauga zahar, apa si drojdie si in ce cantitati anume?

Cand se adauga acestea (adica las o perioada la fermentat si apoi adaug, sau le adaug de pe acuma)?

Cat timp trebuie lasat amestecul la fermentat pana ce il duc la cazan (e cineva in vecini care are cazan si care se va ocupa de fiertul tuicii) ?

Ce fel de drojdie se foloseste? Anul trecut, la struguri am folosit drojdie alimentara (pakmaya) dar am vazut pe aici canu e cea mai indicata. De unde pot achizitiona alt tip de drojdie?

Va multumesc

#916
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Zaharul pe care il bagi in palamada il dizolvam obligatoriu in apa rece sau putem incalzi apa? Daca da, pana la ce temperatura? Multumesc!

#917
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
In apa calda zaharul se dizolva mult mai bine.(calda nu fierbinte)

#918
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Stiu. Numai ca am auzit ceva de genul ca nu e bine sa incalzesti prea tare zaharul si nici sa bagi siropul prea cald peste fructele aflate la inceput de fermentare. Ma gandeam sa gasesc o explicatie logica

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate