Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#451
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
acu despre pestii din acvariu

Attached Files



#452
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postturistu, on Nov 24 2007, 20:10, said:

acu despre pestii din acvariu
am uitat cate ceva

Attached Files



#453
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
Imi place cum a iesit acvariul. Sunt gelos chiar pe cat de bine arata si pe poza cu tubuletele de mancare, teste, verde malachit etc. Imi place cum arata cu toate plantele alea. Bravo.
Am o intrebare: ce e jucaria aceea pe care scrie Serafeed? Ajuta la hranirea pestilor cand esti plecat pt o mai lunga perioada de timp sau ce?

Edited by scorojit, 25 November 2007 - 00:21.


#454
fakeid

fakeid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2007
vad ca nu zice nimeni nimic de crabi... sunt din constanta si am fost pe malul marii si am prins cativa crabi, dau un aer interesant acvariului, deocamdata nu i`am bagat in bazin, ii tin cateva zile (in carantina) intr`un alt acvariu, dar nu prea stiu mare lucru despre ei... stiu doar ca trebuie sa le amenajez o insulita sa aiba si unde sa iasa la aer...
orice detalii sunt bine venite
cei care au cunostinte despre acest subiect va rog sa imi trimiteti niste sfaturi la adresa de e-mail: [email protected] , [email protected] sau postati aici....
Va multumesc.... Bafta

#455
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006
vrei sa pui crabi in acvariu??   nu stiu cu ce pesti vrei sa- pui..dar iti trebuie apa marina(aceleasi caracteristici)...deci sarata....in caz de vrei sa-i combini cu pesti obisnuiti de acvariu....imposibil....

#456
bocxoa

bocxoa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2007
buna
am nevoie de un sfat, mi-am luat un agvariu de 44 litri pe care l-am echipat cu un incalzitor comfort zone AQn 100, e pt acvariu de 100 litri si un filtru intern magic jet 700, marca pare a fi resun, problema e ca are un debit de 700 litri pe ora, e pt acvari de 80-200 l , si am impresia ca e mult prea puternic pt acvariul meu de doar 44 litri, intrebarea e sa-l schimb, ce filtru sa-i pun? intern extern si cu ce debit?  de vibrator pt aer mai am nevoie ?
va rog ajutatima ca eu ultima data cand am avut pesti nici nu stiam ca exista filtre pt acvari.
si ce pesti recomandati sa pun in acvariu (tinand cont ca sant incepator) si cati pesti suporta un astfel de acvariu?

va multumesc

#457
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006

View Postbocxoa, on Nov 28 2007, 21:24, said:

buna
am nevoie de un sfat, mi-am luat un agvariu de 44 litri pe care l-am echipat cu un incalzitor comfort zone AQn 100, e pt acvariu de 100 litri si un filtru intern magic jet 700, marca pare a fi resun, problema e ca are un debit de 700 litri pe ora, e pt acvari de 80-200 l , si am impresia ca e mult prea puternic pt acvariul meu de doar 44 litri, intrebarea e sa-l schimb, ce filtru sa-i pun? intern extern si cu ce debit?  de vibrator pt aer mai am nevoie ?
va rog ajutatima ca eu ultima data cand am avut pesti nici nu stiam ca exista filtre pt acvari.
si ce pesti recomandati sa pun in acvariu (tinand cont ca sant incepator) si cati pesti suporta un astfel de acvariu?

va multumesc
gasesti filtre interne aquael ,resun,boyu......alegi unul care se incadreaza la 44-50l...
pesti..vivipari..xipho,guppy,molly
zebre.....

#458
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postscorojit, on Nov 25 2007, 00:20, said:

Imi place cum a iesit acvariul. Sunt gelos chiar pe cat de bine arata si pe poza cu tubuletele de mancare, teste, verde malachit etc. Imi place cum arata cu toate plantele alea. Bravo.
Am o intrebare: ce e jucaria aceea pe care scrie Serafeed? Ajuta la hranirea pestilor cand esti plecat pt o mai lunga perioada de timp sau ce?
  Multumesc  ,
e si un pic de pasiune , dece sa nu recunosc
Serafeed e o hranitoare intesanta . O gasesti pe comanda la zooplus , de acolo am luat-o.
In rest ce sa zic , multumesc si iar multumesc celor care mi-au dat sfaturi bune .

#459
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
Si alte poze .

Attached Files



#460
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007
de curand mi-am luat si eu un acvariu de 40L. am si vibrator de aer(cu burete pe post de filtru), termometru si atat:D pesti am 6 zebre(nu le stiu denumirea stiintifica), 2 albastri 2 rosi si 2 galbeni(ma rog, deschisi). cei mai mari sunt cei albastrii, iar masculul ii alearga prin acvariu pe ceilalti, inclusiv pe femela lui. se va potoli? se pot imperechea cei albastrii cu cei rosii, de exemplu?
incalzitor inca nu am, dar maine am sa-mi cumpar, pentru ca stau la casa si e imposibil pe perioada iernii sa patrez o temperatura constanta. sper sa gasesc unul cu termostat la un pret acceptabil.
ce plante imi recomandati? pe ce substrat sa le montez? am reusit sa fac rost de niste bucatele colturoase de marmura alba(1-1,5cm diametru, chiar si mai mici).
ce nisip sa pun? un prieten mi-a zis ca i-au murit dupa ce a pus nisip(mai mult ca sigur nu l-a pus corect, insa nu vreau sa gresesc)
vibratorul de aer trebuie tinut mereu in functiune?
si ultima intrebare din post, le trebuie lumina? daca da, de care?

va multumesc

Edited by liwiu11evo, 08 December 2007 - 19:15.


#461
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007
acvariul este de 4 litri si ceva. va rog sa ma scuzati :P

#462
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007
nu ma ajuta nimeni? :(

#463
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postliwiu11evo, on Dec 12 2007, 21:46, said:

nu ma ajuta nimeni? :(

4 l ?
ce e aia ?
tii  pestii in bidonul cu apa plata ?
Calculul meu empiric pt. volumul de apa :
Categoria Lux
nr.pesti X lungime matur X 2 = vol. l
ex. 6 zebre , 6 x 5 X 2 = 60l
Categoria Normal
nr.pesti X lungime matur X 1 = vol. l
Categoria " Merge si asa "
nr.pesti X lungime matur X 0.5 = vol. l
zebrele de care zici , sper sa-ti traiasca , sunt f.f. vioi . daca ai nevoie de miscare in acvariu , fara sa deranjeze , sunt o solutie .

#464
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postliwiu11evo, on Dec 8 2007, 19:14, said:

de curand mi-am luat si eu un acvariu de 40L. am si vibrator de aer(cu burete pe post de filtru), termometru si atat:D pesti am 6 zebre(nu le stiu denumirea stiintifica), 2 albastri 2 rosi si 2 galbeni(ma rog, deschisi). cei mai mari sunt cei albastrii, iar masculul ii alearga prin acvariu pe ceilalti, inclusiv pe femela lui. se va potoli? se pot imperechea cei albastrii cu cei rosii, de exemplu?
incalzitor inca nu am, dar maine am sa-mi cumpar, pentru ca stau la casa si e imposibil pe perioada iernii sa patrez o temperatura constanta. sper sa gasesc unul cu termostat la un pret acceptabil.
ce plante imi recomandati? pe ce substrat sa le montez? am reusit sa fac rost de niste bucatele colturoase de marmura alba(1-1,5cm diametru, chiar si mai mici).
ce nisip sa pun? un prieten mi-a zis ca i-au murit dupa ce a pus nisip(mai mult ca sigur nu l-a pus corect, insa nu vreau sa gresesc)
vibratorul de aer trebuie tinut mereu in functiune?
si ultima intrebare din post, le trebuie lumina? daca da, de care?

va multumesc

1.Brachydanio albolineatus , Brachydanio rerio (zebra) , sursa: acvarist.ro
2. nu se potolesc
3. nu stiu
4. pt. inceput Vallisneria
5. spala si fierbe nisipul  ; de care vrei tu , da' cuartzos
6. marmura = Ca = nashpa rau !
7.DA , are rol shi de filtru
8.multa , nu directa de la soare

cu placere ,

#465
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View Postturistu, on Dec 13 2007, 03:22, said:

1.Brachydanio albolineatus , Brachydanio rerio (zebra) , sursa: acvarist.ro
2. nu se potolesc
3. nu stiu
4. pt. inceput Vallisneria
5. spala si fierbe nisipul  ; de care vrei tu , da' cuartzos
6. marmura = Ca = nashpa rau !
7.DA , are rol shi de filtru
8.multa , nu directa de la soare

cu placere ,

2 dintre zebre mi-au murit :(( sa inteleg ca din cauza substratului? temperatura au avut constanta 23-24 grade, apa a fost filtrata...
dupa ce mi-a murit primul (alaltaieri de dimineata l-am gasit deasupra apei), am schimbat apa si am spalat tot ce intra in contact cu ea. astazi mai gasi unul mort, pe care il vazusem de ieri, mai abatut :(

deci sa le scot marmura si sa le inlocuiesc din nou apa?

am mai facut rost de 2 guppy, o femela si un mascul, amandoi frumosi si colorati.

#466
bibacj

bibacj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.08.2006
Ma ajutati si pe mine? Mi-am crapat sticla de la acvariul de 40 l. Pot sa o schimb eu acasa? Pot sa lipesc alta peste ea?

#467
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postliwiu11evo, on Dec 13 2007, 16:46, said:

2 dintre zebre mi-au murit :(( sa inteleg ca din cauza substratului? temperatura au avut constanta 23-24 grade, apa a fost filtrata...
dupa ce mi-a murit primul (alaltaieri de dimineata l-am gasit deasupra apei), am schimbat apa si am spalat tot ce intra in contact cu ea. astazi mai gasi unul mort, pe care il vazusem de ieri, mai abatut :(

deci sa le scot marmura si sa le inlocuiesc din nou apa?

am mai facut rost de 2 guppy, o femela si un mascul, amandoi frumosi si colorati.



omu ' , a facut cineva experiente pe tine ?
cam asta faci ...
hai sa o luam pas cu pas
first - fa rost de un acvariu de min 40 l .
poate sa fie si din piata , sticla lipita .
pune apa de la robinet in el .
las-o asa cam 3 zile .
secundo - in paralel fa rost de" substrat" , cum ii zici tu ,
dar , te rog mult , NU CALCAROS ! nisip  mediu de rau e cel mai bine . spala , fierbe ...
Dupa asta da-mi un semn
pa

#468
Kryss05

Kryss05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2007
Cer un sfat de cunoscator pls!!!!!!!!!
Sunt un acvarist incepator de cativa anisori buni adika 12 ani.. :rolleyes: ...si de curand a venit mos craciun cu un acvariu de firma Juwel lido 120 :P...  bun..
Sitemul de iluminat vine cu 2 neoane Hight lite diferite..adika unlu day light si celalat nature light..problema mea este cum pun corect acest corp de iluminat???
Partea din fata sa fie day light (adika lumina albastruie) si spatele nature light (adika lumina de culoare mov) sau invers...... :o :o :o    plssss hellp..
Am dat serch peste tot dar nimik referitor la acest aspect...so plsss hellp me!!! DAR IN CUNOSTINTA DE CAUZA!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate