Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#433
gepeto

gepeto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 19.08.2003

View Postscorojit, on Sep 27 2007, 15:23, said:

am fost la un magazin si a spus ca ar avea cam 84 de litri si la 1 leu si 50 de bani litrul m-ar costa cam 126 de lei. Nu pot sa spun ca e o suma chiar exorbitanta:| dar am gandesc ca pentru un incepator un acvariu de 84 de litri e destul de mare. Asa ca voi face unul mai mic. Cred ca ma interesez si la un geamgiu. Intrebare: siliconul cam cat ar costa?

Atentie la silicon: obligatoriu sa fie silicon pentru acvarii, sunt unele mai speciale. In plus, siliconul, daca e umed, nu se intaraeste si e toxic daca nu e intarit...Pentru a se intari trebuie lasat sa se evapore substantele din el si dureaza circa 2 saptamani sa lipesti un acvariu. Daca operatiunea nu este facuta corect si cu silicon de calitate, te poti trezi, dupa un timp, cu acvariul dezmembrat si cu inundatie in apartament...

#434
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
Pana la urma am ales cea mai usoara solutie. Ca doar sunt incepator. Un acvariu chiar foarte mic de la un prieten de 19 litri. Am pus nisip pe fund cu vreo cateva pietre. Am asa: 1 sanitar am inteles ca ii zice toracatos sau ceva de genul, 3 masculi guppy si 2 femele, 1 mascul si 1 femela de xipho. La 2 zile dupa ce am luat a doua femela (i-am luat 2 odata si 3 a doua zi)  aceasta a nascut. Cred ca a nascut cat timp am fost la scoala pentru ca de abia cand am venit am zarit puisorii si am gasit doar 7 in acvariu.  Recunosc ca am fost eu putin cam netot cand desi am vazut-o in ziua precedenta ca sta pe fundul acvariului (burta nu mi s-a parut asa mare) nu am separat-o. Acum ii am separati (pe pui) si pana acum nu a murit niciunul. Totusi de vreo doua zile tot acea femela are burta mai umflata ca inainte. O sa o urmaresc cu atentie si sper sa o separ la timp. Deocamdata cred ca ce am e bun pentru un incepator. Caut doar sa capat experienta cu pestii. Nu ma atasez prea mult de ei. In vreo cateva luni daca invat destule lucruri trec pe un acvariu mai mare.

#435
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
Hello,
Un nou Acvariu .
Pareri ,comentarii,va rog .

Attached Files



#436
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Well cam asa stau lucrurile: am un acvariu de vreo 5 ani de zile. Au conditii: filtru apa, incalzire apa la temperatura 25grade si pompa de aer.De multe ori pestii inainte sa moara pluteau la suprafata pe o parte si nu puteau sa se miste (inca erau vii).


De aici incepe problema mea, am un peste (caras) care are 4 ani si de cateva zile pluteste la suprafata pe o parte (dar se poate misca in apa adica inota, nu e asa critic). Nu prea poate sa manance etc.. Nu prea as vrea sa'l pierd ca il am de mult si e frumos. Exista ceva de vindecare a pestoiului? sau ii dau flush la toilet?


Mancare le dau vitamine + pureci + bilute rosii dalea din petshop.

#437
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Posteminem4ever, on Oct 23 2007, 20:55, said:

Well cam asa stau lucrurile: am un acvariu de vreo 5 ani de zile. Au conditii: filtru apa, incalzire apa la temperatura 25grade si pompa de aer.De multe ori pestii inainte sa moara pluteau la suprafata pe o parte si nu puteau sa se miste (inca erau vii).


De aici incepe problema mea, am un peste (caras) care are 4 ani si de cateva zile pluteste la suprafata pe o parte (dar se poate misca in apa adica inota, nu e asa critic). Nu prea poate sa manance etc.. Nu prea as vrea sa'l pierd ca il am de mult si e frumos. Exista ceva de vindecare a pestoiului? sau ii dau flush la toilet?


Mancare le dau vitamine + pureci + bilute rosii dalea din petshop.
la 4 ani nu-i batran? poate e pe duca...

#438
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
Acvariile mele din ultimul an
Ma laud  ;)

Attached Files

  • Attached File  8L.JPG   42.61K   97 downloads
  • Attached File  45L.JPG   310.29K   141 downloads
  • Attached File  100L.jpg   404.46K   114 downloads


#439
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Cel cu carasi imi place, dar nu stiu cat or sa reziste neonii in el. Nici al doilea nu-i rau, desi nu imi place pietrisul colorat, si scoate dom'le telecomanda aia din el, pune mai bine o buturuga sau ceva mai natural in locul ei, ca-i acvariu, nu Dambovita :)

Edited by andrei_0, 25 October 2007 - 10:43.


#440
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Posteminem4ever, on Oct 23 2007, 20:55, said:

Au conditii: filtru apa, incalzire apa la temperatura 25grade si pompa de aer.[...]

Nu sunt suficiente. Trebuie avut grija la PH-ul, duritatea, aciditatea apei, la densitatea pestilor in acvariu, la speciile din acvariu, etc, etc ....E plin net-ul de informatii despre cum se intretine un acvariu, este chiar si un site si forum romanesc ... Problema e nu ca se comporta ciudat inainte sa moara, ci faptul ca-ti mor ....

Spor la citit! :peacefingers:

#441
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postandrei_0, on Oct 25 2007, 11:42, said:

Cel cu carasi imi place, dar nu stiu cat or sa reziste neonii in el. Nici al doilea nu-i rau, desi nu imi place pietrisul colorat, si scoate dom'le telecomanda aia din el, pune mai bine o buturuga sau ceva mai natural in locul ei, ca-i acvariu, nu Dambovita :)


Deci,
1.telecomanda e numai plasticul si reprezinta stare de fapt - arunc televizorul pt  acvariu
2.neonii sunt zapaciti,stau printre plante ,umbla in gashca etc
3.probleme am cu algele verzi
4.Nici mie nu-mi place pietrisul colorat
5.Multumesc

#442
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postturistu, on Oct 25 2007, 19:11, said:

Deci,
1.telecomanda e numai plasticul si reprezinta stare de fapt - arunc televizorul pt  acvariu
2.neonii sunt zapaciti,stau printre plante ,umbla in gashca etc
3.probleme am cu algele verzi
4.Nici mie nu-mi place pietrisul colorat
5.Multumesc
6.Am evoluat ?

#443
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu zic ca da :)

#444
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postandrei_0, on Oct 29 2007, 18:45, said:

Eu zic ca da :)
multumesc
peste max 1 luna ,am ceva nou

#445
gepeto

gepeto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 19.08.2003

View Postscorojit, on Oct 14 2007, 15:06, said:

Pana la urma am ales cea mai usoara solutie. Ca doar sunt incepator. Un acvariu chiar foarte mic de la un prieten de 19 litri. Am pus nisip pe fund cu vreo cateva pietre. Am asa: 1 sanitar am inteles ca ii zice toracatos sau ceva de genul, 3 masculi guppy si 2 femele, 1 mascul si 1 femela de xipho. La 2 zile dupa ce am luat a doua femela (i-am luat 2 odata si 3 a doua zi)  aceasta a nascut. Cred ca a nascut cat timp am fost la scoala pentru ca de abia cand am venit am zarit puisorii si am gasit doar 7 in acvariu.  Recunosc ca am fost eu putin cam netot cand desi am vazut-o in ziua precedenta ca sta pe fundul acvariului (burta nu mi s-a parut asa mare) nu am separat-o. Acum ii am separati (pe pui) si pana acum nu a murit niciunul. Totusi de vreo doua zile tot acea femela are burta mai umflata ca inainte. O sa o urmaresc cu atentie si sper sa o separ la timp. Deocamdata cred ca ce am e bun pentru un incepator. Caut doar sa capat experienta cu pestii. Nu ma atasez prea mult de ei. In vreo cateva luni daca invat destule lucruri trec pe un acvariu mai mare.


In ritmul in care se reproduc gupii, chiar vei avea nevoie de un acvariu mai mare.

#446
cocaine

cocaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.06.2006
Salut. Am observat in urma cu 2 zile o problema pe care o are carasul meu, si anume: are ceva ca o pata alba pe ochiul stang. Nu ii acopera intreg ochiul, insa sigur nu e de bine. Sugestii?  :o

#447
r4zv4n1989

r4zv4n1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2007

View Postbarbq, on Apr 30 2005, 01:26, said:

pot sa zic in mai multe vorbe dar mi-ar fi mai usor daca ai sti engleza iti pot scrie cateva websites links si ar fi mai usor pentru amandoi. Daca nu stii engleza nici o problema , pot sa iti fac o traducere cu placere :) ok ?
sal!!!as vrea sa imi iau si eu niste carasi!1am mai avut acvariu insa pesti din astia nu!1spunemi si mie te rog ce trebuie sa am obligatoriu la ei..si dak trebuie tratati special...etc...sau ceva asemanator carasilor dak poti saa imi spui!!1

#448
r4zv4n1989

r4zv4n1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2007

View PostStoica Iulian, on Apr 28 2005, 18:28, said:

Am si eu o intrebare: stie cineva cum se face un background la acvariu din spuma?
Stiu doar ca se toarna spuma cu forme diferite si apoi de aplica o substanta peste spuma care ii si da aspectul de piatra... dar nu stiu ce fel de substanta...

V-as fi profund recunoscator...:worthy: pentru ca am cautat 3 zile pe net si nu am gasit... :cursing:
e vorba despre ciment amestecat cu nisip

#449
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
Am promis
Imaginea e nashpa ,
pe viitor vin cu poze bune.

Attached Files



#450
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
Gata
sau aproape gata
Plante :
Taxiphyllum barbieri (Vesicularia)- muschi de java
Bolbitis heudelotii - feriga
Vallisneria
Cryptocoryne 2 soiuri
Echinodorus
Cabomba
Nymphaea lotus (zenkeri)
Limnobium laevigatum , aia mica de la suprafatza
Salata de apa(Pistia stratiotes)
Pesti:
Betta splendens
paracheirodon_innesi - neoni negri
hyphesobrycon_herbertaxelrodi - neoni
pterophyllum_scalare
ancistrus_cirrhosus
Colisa -guram rosu
Kryptopterus bicirrhis- pestele de sticla
RASBORA HETEROMORPHA - rasbora
si 2 "rame " + un melc
Astept neocaridine si gata .

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate