Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Daca un copil se naste in alta tara primeste automat cetatenie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
TheMendacious

TheMendacious

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.01.2007
Daca un copil se naste de exemplu in germania sau austria primeste automat dubla cetatenie ?

Stie careva care sunt implicatiile si cam cat ar costa o nastere "afara" ?

va multumesc

#2
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007
cunosc un asemenea caz iar copilul a primit cetatenia tarii in care s-a nascut, acum are dubla cetatenie
germano-romana.

#3
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007
Copilul primeste cetatenia tarii unde este nascut. Cetatenia dobandita in acest mod (prin nastere) nu poate fi retrasa sub nici o forma.
Copii nascuti pe navele sau aeronavele aflate in spatiul international primesc cetatenia tarii sub care pavilion este nava respectiva. Daca este nascut in spatiul aerian sau maritim al unei tari, primeste cetatenia tarii respective.

O zi buna
PS ca implicatii, gandeste-te ca trebuie sa platesti contravaloarea spitalizarii mamei in tara de nastere (nu ca in Romanica nu ai plati...), apoi sa incepi procedura legala de a obtine cetatenia romana pentru copil (detalii cred ca iti da Ministerul de Externe).

#4
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 mic si negru, on Sep 4 2007, 16:14, said:

Copii nascuti pe navele sau aeronavele aflate in spatiul international primesc cetatenia tarii sub care pavilion este nava respectiva. Daca este nascut in spatiul aerian sau maritim al unei tari, primeste cetatenia tarii respective.

aici cred ca te inseli un pic... nu am cunostiinte prea multe in domeniu dar din ce stiu.... daca un copil se naste in avion, parintii au dreptul sa aleaga intre tara de plecare sau tara de destinatie a avionului in cauza....nicidecum cetatenii tarii in al carei spatiu aerian se afla avionul sau a tarii sub care e inregistrat avionul.

poate ceea ce spui tu e valabil in cazul in care nasti pe vapor...dar la avionae nu e asa

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu orice tara acorda automat cetatenie copiilor nascuti pe teritoriul respectiv, din parinti straini.
nu stiu de unde debitati la foc automat "verdictele" astea
ultima tara care nu mai acorda cetatenie copiilor de imigranti este irlanda, si sunt multe altele
fiecare tara poate hotari singura cui si daca acorda cetatenie.

#6
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
In cazul asta mama nu mai poate fi trimisa inapoi in tara nu? pentru ca are grija de copil care este cetatean al acelei tari.
Este corect sau nu ce am spus mai sus?
Oare asa fac tiganii de nu pot astia sa-i expulzeze  :lol: ?

#7
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007
Din cate imi amintesc de la cele cateva ore de drept de la care nu am chiulit, cetatenia se acorda "jus soli" (copilul lua automat cetatenia statului in care se nastea). Se pare ca m-am grabit cu raspunsul si am raspuns fara sa ma documentez in prealabil. Imi cer scuze.

Dupa documentare, (la sugestia lui spare-me) vin cu urmatoarele amendamente:
- in Marea Britanie, Australia, si probabil si alte state, pentru acordarea cetateniei trebuie ca unul din parinti sa fie rezident sau sa traiasca in tara respectiva o perioada de timp;
- in SUA acest drept este garantat prin cel de-al 14-lea amendament al constitutiei;
- in India (din '87), Malta (din '89), Irlanda (din 2004), Noua Zeelanda (din 2006) si probabil si alte state, cetatenia noului nascut se da doar daca unul din parinti este cetatean al statului respectiv.
Probabil sa mai fie si alte legi care sa nu tina cont de principiul "jus soli",  dar nu cunosc amanunte.
Cel mai bine, daca ai asa ceva in cap, citeste constitutia si eventual legea emigratiei pentru statul tinta.

O zi buna.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,440
  • Înscris: 08.12.2006
În Congo îi dă cetățenia. Și nici nu costă mult spitalizarea :coolspeak:

Edited by antinari, 04 September 2007 - 20:27.


#9
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
In emiratele arabe se obtine cetatenia?

#10
TheMendacious

TheMendacious

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.01.2007

 antinari, on Sep 4 2007, 21:26, said:

În Congo îi dă cetățenia. Și nici nu costă mult spitalizarea :coolspeak:

mai bine taceai ... sau acolo te-ai nascut tu ?

eu as face referire catre germania .

Edited by TheMendacious, 04 September 2007 - 21:46.


#11
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007
Se pare ca nici Germania nu acorda automat cetatenie copiilor nascuti din parinti straini.

"If both parents are foreigners then the child only gets German citizenship automatically from birth if one or more of the parents has been legally living in Germany for a period of 8 years and has a valid Aufenthaltsberechtigung or has had an unbefristete Aufenthaltserlaubnis for a period of three years. These children get German citizenship of as well as that of their parents and then have to choose which citizenship they wish to keep at the age of 18. "
Extrasul este preluat de aici

O zi buna.

Edited by mic si negru, 05 September 2007 - 09:28.


#12
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

 mic si negru, on Sep 5 2007, 10:28, said:

Se pare ca nici Germania nu acorda automat cetatenie copiilor nascuti din parinti straini.

"If both parents are foreigners then the child only gets German citizenship automatically from birth if one or more of the parents has been legally living in Germany for a period of 8 years and has a valid Aufenthaltsberechtigung or has had an unbefristete Aufenthaltserlaubnis for a period of three years. These children get German citizenship of as well as that of their parents and then have to choose which citizenship they wish to keep at the age of 18. "
Extrasul este preluat de aici

O zi buna.


   pacat

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,440
  • Înscris: 08.12.2006

 TheMendacious, on Aug 30 2007, 01:51, said:

Daca un copil se naste de exemplu in germania sau austria primeste automat dubla cetatenie ?

Stie careva care sunt implicatiile si cam cat ar costa o nastere "afara" ?

va multumesc

Nici Austria nu acordă automat cetățenia...
Birth in Austria does not in itself confer Austrian citizenship. However it may lead to a reduction in the residence requirement for naturalisation as an Austrian citizen.

PS nu m-am născut în Congo, da țara în care m-am născut seamănă  (și atunci și acum) cu respectivul stat din multe puncte de vedere... Diferența e că în perioada când m-am născut eu nu se găseau banane în preafrumoasa mea țară, iar în Congo se găseau :D

Edited by antinari, 05 September 2007 - 14:02.


#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 antinari, on Sep 4 2007, 20:26, said:

În Congo îi dă cetățenia. Și nici nu costă mult spitalizarea :coolspeak:

in congo ori se naste mort ori se naste negru ori ajunge child soldier ori il papa musca tzetze. yummy

 mic si negru, on Sep 5 2007, 09:28, said:

Se pare ca nici Germania nu acorda automat cetatenie copiilor nascuti din parinti straini.

wow, ce surpriza :lol:

#15
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

Quote

If you are pregnant at any stage, you may be denied a visa or entry to the U.S. as student, worker or cultural exchange visitor. You may also be denied if you are from a country with high rates of illegal immigration to the U.S.
If you enter the U.S. in your third trimester of pregnancy, it's possible that you could be denied. Why? Babies born in the U.S. are automatic U.S. citizens and the government tries to prevent visitors from taking advantage of this.
Deci, teapa.

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
multumesc, multumesc...

#17
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007

 LoveDemon, on Sep 6 2007, 10:39, said:

QUOTE
If you are pregnant at any stage, you may be denied a visa or entry to the U.S. as student, worker or cultural exchange visitor. You may also be denied if you are from a country with high rates of illegal immigration to the U.S.
If you enter the U.S. in your third trimester of pregnancy, it's possible that you could be denied. Why? Babies born in the U.S. are automatic U.S. citizens and the government tries to prevent visitors from taking advantage of this.


Deci, teapa.

Asta confirma faptul ca daca un copil este nascut in US este automat cetatean al US.
Partea cu viza este alta chestie. Omul intrebase despre cetatenie, nu despre viza ;)

O zi buna.

#18
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 mic si negru, on Sep 6 2007, 11:18, said:

Asta confirma faptul ca daca un copil este nascut in US este automat cetatean al US.
Partea cu viza este alta chestie. Omul intrebase despre cetatenie, nu despre viza ;)

O zi buna.

 TheMendacious, on Aug 30 2007, 00:51, said:

Daca un copil se naste de exemplu in germania sau austria primeste automat dubla cetatenie ?

Stie careva care sunt implicatiile si cam cat ar costa o nastere "afara" ?

va multumesc


Deci cam astea sunt implicatiile, sa nu te primeasca. La o asemenea intrebare tampita (daca in general se primeste "dubla cetatenie" - cum pana mea sa-ti dea "dubla cetatenie" automat, dar in fine, hai sa aruncam cu termenii, ca suna interesant) si puerila (nu exista nici o lege universal valabila in toate statele - poate doar "sa nu ucizi", dar si asta e discutabil), i-am dat, probabil, singurul raspuns viabil: sa se mai gandeasca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate