Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Incorporabile

- - - - -
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#235
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,858
  • Înscris: 12.05.2006

 apanoiu, on 20th May 2011, 15:52, said:

si 350 de grade? are vreunul?

Un cuptor profi de pizza este setat pe 350 grade. Eu de ce sa nu am aceleasi performante?
Cred ca merge modificat senzorul de temperatura, oricum trebuie sa montezi cea pietre/gresie in cuptor pt a nu avea fluctuatii grave de temp cand deschizi usa.

.. de ar exista si din game semiprofesionale cuptoare incorporabile..

eu unul nu am vazut. Insa am vazut ca exista programe speciale pt pizza cu incalzire inferioara + rezistenta ventilator - ceea ce probabil compenseaza cele 350 grade.

#236
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Eu pana la urma am luat plita  + cuptorul de la electrolux. Mai toata lumea mi le-a recomandat in diferite magazine dar si prieteni. Nu stiu daca e doar marketing insa cu siguranta voi reveni cu impresii.
Daca am trait toata viata pe aragaz nu cred ca murim acum ca se incinge cuptorul la 250 gr in loc de 350 gr.

#237
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
250 gr arhisuficient.cu convectia creste la 300

#238
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Depinde de model la Electrolux. Oricum au modele foarte interesante si demne de luat in calcul, la fel am vazut si pe la Siemens. Din pacate cele cu facilitati trec de 5000 ron.

Cum poate sa creasca la 300 grade daca este limitat de termostat? Unele nici nu au rezistenta suplimentara la convectie. Cele mai clasice se chinuie mult si bine sa ajunga si la 250 grade.

Mi s-au parut interesante glisierele cu care vin echipate unele cuptore. Uimitor, chiar la nivel de pret 1700 ron am vazut cu 3 glisiere.


Oare curatarea Pirolitica curata si geamul cuptorului?

#239
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
obositul meu de beko ajunge in 15 minute la 250.si faza cu 300 o simte doar mancarea nu si termostatul.adica un fel de nominal 250 real 300.ca si iarna cand e -1 gr,si daca bate vantu ai simtit -6gr.pricepisi?io la al meu am fct.convectie in paralel cu rezistentele de jos si sus,si mai am si fct.turbo care are o rezistenta de 2350w concentica cu elicea ventilatorului.in manual scrie ca pe turbo poti coace 3 tavi odata.eu am probat doar doua ca doar atatea a avut cuptorul.

#240
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,312
  • Înscris: 24.06.2006

 calinjack, on 24th May 2011, 12:42, said:

si faza cu 300 o simte doar mancarea nu si termostatul.adica un fel de nominal 250 real 300.
ti-a spus cand ai scos-o din cuptor? sau e doar o supozitie?

#241
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 dan210, on 24th May 2011, 15:41, said:

ti-a spus cand ai scos-o din cuptor? sau e doar o supozitie?
e o constatare .la 250gr cu convectie timpul de coacere se reduce mult.si nu mai pune intrebari aiurea daca ai fost slab la fizica

#242
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,312
  • Înscris: 24.06.2006

 calinjack, on 24th May 2011, 15:18, said:

e o constatare .la 250gr cu convectie timpul de coacere se reduce mult.si nu mai pune intrebari aiurea daca ai fost slab la fizica
cum constati tu diferenta aia de +50 de grade?

 calinjack, on 24th May 2011, 12:42, said:

si faza cu 300 o simte doar mancarea nu si termostatul.adica un fel de nominal 250 real 300.ca si iarna cand e -1 gr,si daca bate vantu ai simtit -6gr.
citeste-ti inca o data explicatia, asta-i explicatie data de unul care are habar de fizica?

#243
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
pe aceeasi justificare, daca poti seta la 300 mancarea simpte 350. numai bine pt pizza.

15 minute nu este un timp senzational. Daca vrei sa bagi o pizza repede... :)
sa nu mai spun ca daca pui si piatra pt pizza ai mai mult de asteptat.

By the way, cat curent papa Beko al tau pe turbo ? 2300W + rezistentele sus + jos?
Cum se cheama modelul?
Merci

#244
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
ce sa aleg intre beko si hansa ??
1. Plita incorporabila Hansa BHGI63112025
4 arzatoare din care un arzator cu inel triplu de ardere, aprindere integrata,dispozitiv siguranta arzatoare, gratar fonta, inox.

2. Cuptor incorporabil Hansa BOEI66230030
Tip Electric Clasa energie A  Capacitate cuptor (L) 53   Material cuptor Email   Iluminare cuptor Da
Ventilare Da  Usa cuptor Sticla    Functii 8 Functii
Dimensiuni (mm) 595 x 595 x 55   Steam Clean  Child Lock  Curatare catalictica
Butoane retractabile  Timer digital  Culoare Inox

3.Plita incorporabila Beko HIG 64221SX Plita gaz, control butoane frontal, 4 arzatoare plus WOK burner, siguranta plita, 60 cm latime.

4. Cuptor incorporabil Beko OIM25501X
Tip Electric     Clasa energie A      Capacitate cuptor (L) 65    Material cuptor Email
Iluminare cuptor Da   Ventilare Da   Usa cuptor Sticla    Functii 12
Dimensiuni (mm) 595x595x567 Programator electronic   Grill
Functie pentru gatit multidimensional   Termoventilare    Pizza cooking   Slow cook
Functie Booster pentru pre-incalzire rapida   Warm keeping   Child lock electronic
Timer electronic   Butoane push in/pop out   Sistem dual de iluminare interioara
Rafturi laterale detasabile, cu 5 nivele   Perete spate catalitic
Sistem telescopic de sustinere a tavilor   Culoare Inox

preturile sunt aproape identice
multumesc

#245
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
dca tot se dau banii pe o plita este pacat sa nu cumperi ceva pe inductie.
Printre avantaje ar fi si ca sapi de teava de gaz din spatele mobilei si castigi spatiu pt sertare. eu am folosit sertare de 55 cm, tandembox.

In cest weekend am vazut si atins si testat cuptorul de 3300 ron de la electrolux, care are curatare pirolitica si butoane tip touch.
Urca la 300 grade si este ok. Il punem pe lista de cumparaturi :)

#246
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 dl_dr25, on 29th May 2011, 14:36, said:

ce sa aleg intre beko si hansa ??
1. Plita incorporabila Hansa BHGI63112025
4 arzatoare din care un arzator cu inel triplu de ardere, aprindere integrata,dispozitiv siguranta arzatoare, gratar fonta, inox.

2. Cuptor incorporabil Hansa BOEI66230030
Tip Electric Clasa energie A  Capacitate cuptor (L) 53   Material cuptor Email   Iluminare cuptor Da
Ventilare Da  Usa cuptor Sticla    Functii 8 Functii
Dimensiuni (mm) 595 x 595 x 55   Steam Clean  Child Lock  Curatare catalictica
Butoane retractabile  Timer digital  Culoare Inox

3.Plita incorporabila Beko HIG 64221SX Plita gaz, control butoane frontal, 4 arzatoare plus WOK burner, siguranta plita, 60 cm latime.

4. Cuptor incorporabil Beko OIM25501X
Tip Electric     Clasa energie A      Capacitate cuptor (L) 65    Material cuptor Email
Iluminare cuptor Da   Ventilare Da   Usa cuptor Sticla    Functii 12
Dimensiuni (mm) 595x595x567 Programator electronic   Grill
Functie pentru gatit multidimensional   Termoventilare    Pizza cooking   Slow cook
Functie Booster pentru pre-incalzire rapida   Warm keeping   Child lock electronic
Timer electronic   Butoane push in/pop out   Sistem dual de iluminare interioara
Rafturi laterale detasabile, cu 5 nivele   Perete spate catalitic
Sistem telescopic de sustinere a tavilor   Culoare Inox

preturile sunt aproape identice
multumesc
ia beko.sunt mai tehnici!

#247
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Salutare, am citit de la inceput acest topic si am vazut diferite pareri legate de plite si cuptoare, marci, culoare si optiuni. Eu personal m-am decis sa cumpar de la firma Gorenge, au un pret raport calitate bun zic eu, si cu caracteristici care la alte firme costa mult mai mult.
  Am ascultat de sfatul sotiei si am optat pe culoarea alb email (nu stiu de ce majoritatea firmelor merg pe inox care se pateaza asa de usor si este foarte greu de intretinut), un alt lucru pe care l-am avut in vedere a fost gratarul plitei sa fie din fonta, arzatoare cu siguranta, aprindere electrica si butoane de calitate (acestea se strica cel mai repede si pot fi o adevarata problema).
  Deocamdata am facut comanda, cand o sa le achizitionez o sa va spun mai multe impresii, cred ca slovenii astia fac treaba buna, cel putin la frigidere nu am intalnit cumparatori nemultumiti.
    Cuptorurul BO71SYW    [ http://www.gorenje.ro/imagelib/products-magnified/9f0e58c2fc6982749caf3251bb5a0019_71492_fp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
    Plita G6SYW  [ http://www.gorenje.ro/imagelib/products-magnified/45cbb041d4aaf44dc4a175155032a14b_71506_fp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
   Cuptorul este in jur de 1200 ron iar plita 1000 ron.
  Detalii tehnice : http://www.gorenje.r.../plite?c=276638
                         http://www.gorenje.r...rabile?c=276629

Am uitat un lucru care este si el foarte important au garantie 5 ani

Edited by BARBULESCUV, 14 June 2011 - 11:54.


#248
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Chiar arata super, si eu am inclinat spre gorenje dar am ales electrolux pana la urma.
Desi inoxul se pateaza mai greu ( cuptorul este oricum antipata ) se si curata foarte usor pe cand albul trebuie frecat putin .

Referitor la plita, poate ca are gratarul din fonta dar vroiam sa te intreb : tu l-ai vazut in realitate ?Pentru ca si eu m-am uitat la acest model dar nu imi place deloc forma lui, nu pare stabila, mi-e sa nu ti se rastoarne ceva pe o parte sau alta....

#249
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011

 tak30ver, on 14th June 2011, 14:16, said:

Chiar arata super, si eu am inclinat spre gorenje dar am ales electrolux pana la urma.
Desi inoxul se pateaza mai greu ( cuptorul este oricum antipata ) se si curata foarte usor pe cand albul trebuie frecat putin .

Referitor la plita, poate ca are gratarul din fonta dar vroiam sa te intreb : tu l-ai vazut in realitate ?Pentru ca si eu m-am uitat la acest model dar nu imi place deloc forma lui, nu pare stabila, mi-e sa nu ti se rastoarne ceva pe o parte sau alta....
Sincer sa fiu nu l-am vazut in realitate, l-am comandat de la DOMO, din pacate nu-l aveau in magazin si l-am comandat online, si eu m-am uitat la foarte multe plite si luam in considerare forma gratarului, sa stea bine vasele pe gratar (de multe ori cand faci cafeaua la ibric se poate intampla sa se rastoarne). Mie imi pare destul de solid si ecghilibrat, sper sa nu am probleme cu vase mai mici, m-am gandit ca gratarul trebuie sa fie cat mai greu sa nu joace vasele cu tot cu gratar pe plita, iar gratarele din fier in timp se ard si se subtiaza. Oricum tre sa ma duc la magazin sa-l ridic in IASI , ma duc cu ibricul de cafea sii fac testul :))

#250
postdan

postdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 08.01.2004
Am un cuptor electric Baumatic la care s-a spart geamul exterior. Era in functionare, la 200C (are max 250C) , nu era nimeni in incapere, n-a curs nimic pe el... pur si simplu a facut bum si a cazut "margele" pe jos, ca e tip securit.
M-am interesat la o reprezentanta Baumatic si mi-au zis ca e in jur de 550-600lei un astfel de geam, ceea ce mi se pare aberant.
Intrebarea e daca stiti o sursa de piese de schimb pentru cuptoare electrice, daca s-ar potrivi oare si de la alta marca?

Edited by postdan, 10 July 2011 - 11:39.


#251
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,312
  • Înscris: 24.06.2006

 tak30ver, on 14th June 2011, 12:16, said:

Referitor la plita, poate ca are gratarul din fonta dar vroiam sa te intreb : tu l-ai vazut in realitate ?Pentru ca si eu m-am uitat la acest model dar nu imi place deloc forma lui, nu pare stabila, mi-e sa nu ti se rastoarne ceva pe o parte sau alta....
multe modele au problema asta
eu am gasit un model de la electrolux cu un suport mai bun, tot din fonta

Attached Files



#252
Krisss

Krisss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.04.2006

 apanoiu, on 29th May 2011, 15:58, said:

dca tot se dau banii pe o plita este pacat sa nu cumperi ceva pe inductie.
Printre avantaje ar fi si ca sapi de teava de gaz din spatele mobilei si castigi spatiu pt sertare. eu am folosit sertare de 55 cm, tandembox.

In cest weekend am vazut si atins si testat cuptorul de 3300 ron de la electrolux, care are curatare pirolitica si butoane tip touch.
Urca la 300 grade si este ok. Il punem pe lista de cumparaturi :)
Salut, si eu sunt pe punctul de a-mi cumpara cuptor electric si oscilez intre Bosch HBA76B650 si Electrolux EOC6940sapm.spam
Despre Bosch stiu ca ajunge la 300 grade dar la Electrolux nu am gasit specificat nici pe site la electrolux nici in instructiunile de functionare pe care le-am luat tot de la ei.
Poti sa-mi spui te rog ce model este cuptorul de 3300 de lei de la Electrolux pe care ziceai ca l-ai testat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate