Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8299
kalu

kalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.06.2004
...daca negi ceva atunci recunosti posibilitatea de "a fi" a acelui ceva...pe durata omenirii s-au perindat diferite religii si credinte....toate-s trecatoare..nimic nu e durabil si nici nu a fost vreodata...dupa dumnezeul prezent va fi alt dumnezeu...sub alt nume si tot asa..... :worthy: scuze crestinilor cu sufletul curat si sincer dar vremea lor apune....se simte in aer.....sa vedem cine rasare in mileniile urmatoare. Asa e homo erectus...pana nu se simte condus de neant ..nu se simte bine....(o fi vreo gena ?)

#8300
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postkalu, on Sep 8 2006, 16:55, said:

...daca negi ceva atunci recunosti posibilitatea de "a fi" a acelui ceva...pe durata omenirii s-au perindat diferite religii si credinte....toate-s trecatoare..nimic nu e durabil si nici nu a fost vreodata...dupa dumnezeul prezent va fi alt dumnezeu...sub alt nume si tot asa..... :worthy: scuze crestinilor cu sufletul curat si sincer dar vremea lor apune....se simte in aer.....sa vedem cine rasare in mileniile urmatoare. Asa e homo erectus...pana nu se simte condus de neant ..nu se simte bine....(o fi vreo gena ?)

Unele religii apar, altele dispar. Corect.
Ma indoiesc de disparitia crestinismului. Sincer.
Nu va disparea in urmatorii 500 de ani (cu exceptia unui razboi atomic sau ceva asemanator, nu vad nici un motiv). Ideea e ca pana in 500 de ani stiinta se va dezvolta atat de puternic, incat vom fi capabili sa calatorim spre stele. Sincer cred asta! Sau hai 1000 de ani. Odata posibila colonizarea altor planete, crestinismul va fi ca un virus scapat. Si numai cu el; si budismul, mahomedanismul, etc. Toate marile religii ale lumii. Toate!
Sa fii tu sanatos si iubit. Crestinii nu o sa dispara!

#8301
kalu

kalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.06.2004

View Postshimen_musashi, on Sep 8 2006, 10:56, said:

Impusa mai ass. Vrei sa fii mahomedan? Te primesc astia cu bratele deschise. Nu-ti convine religia? Schimb-o! Nu sta nimeni in spatele tau cu pusca. E absurd ce ai scris mai sus. Intr-adevar nu te-a intrebat nimeni, dar nici nu esti obligat sa ramai asa cum esti.
Usor sa crezi in Dumnezeu? Ma faci sa rad! Cum sa fie usor cand marea majoritate te scot de prost si fraier si credul si ignorant, iar cei care nu cred in Dumnezeu sunt socotiti inteligenti, oameni cu picioarele pe pamant? Big Bangul e usor de explicat, Dumnezeu nu!
Sunt putin credinciosi care  se leaga la cap sa va raspunda. Asta nu inseamna ca restul traiesc o alta realitate sau dorm. Scopul credinciosilor nu este numai credinta oarba si abstinenta; avem si noi multe alte scopuri, trairi experiente.... Stii, nu suntem doar niste zomby  :inlove:

poate vreau sa fiu mahomedan sau poate vreau sa fiu ce vrea eu.....crezi ca asa deschisi la minte si la suflet vor fi cei extremisti in credinta incat ma vor accepta sa-mi expun ideile langa rugaciunile lor?   sa fim seriosi..daca ar putea m-ar jupui de viu..dar nu le da voie legea ca de-aia ne-am civilizat..de-ai fi trait in Iugoslavia mai ziceam..dar traim in .ro si asta ne mananca tot timpul

#8302
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View Postshimen_musashi, on Sep 8 2006, 18:01, said:

Unele religii apar, altele dispar. Corect.
Ma indoiesc de disparitia crestinismului. Sincer.
Nu va disparea in urmatorii 500 de ani (cu exceptia unui razboi atomic sau ceva asemanator, nu vad nici un motiv). Ideea e ca pana in 500 de ani stiinta se va dezvolta atat de puternic, incat vom fi capabili sa calatorim spre stele. Sincer cred asta! Sau hai 1000 de ani. Odata posibila colonizarea altor planete, crestinismul va fi ca un virus scapat. Si numai cu el; si budismul, mahomedanismul, etc. Toate marile religii ale lumii. Toate!
Sa fii tu sanatos si iubit. Crestinii nu o sa dispara!
Daca stiinta ar progresa atat de mult incat sa permita zboruri spre stele, si primi nostri exploratori ar descopoeri o planeta cu alte specii inteligente, ce crezi ca crestinismul va supravietui impactului?

#8303
kalu

kalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.06.2004

View Postender_w, on Sep 8 2006, 18:13, said:

Daca stiinta ar progresa atat de mult incat sa permita zboruri spre stele, si primi nostri exploratori ar descopoeri o planeta cu alte specii inteligente, ce crezi ca crestinismul va supravietui impactului?

Egiptul 4-5k ani ..chinezii 6k ani de experienta religioasa...oare niste crestini mancati de lei sau ideea inaltarii catre sferele inalte asigura continuitatea crestinismului?..putem continua la nesfarsit ..vorba aduce vb si este clar ca e un subiect inepuizabil....anyway..scientologia e moarta din fasa....ce va fi nu vom sti nici noi ...important  este sa se vada pe plan mondial care este trendu` in ale credintei...

#8304
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postender_w, on Sep 8 2006, 18:13, said:

Daca stiinta ar progresa atat de mult incat sa permita zboruri spre stele, si primi nostri exploratori ar descopoeri o planeta cu alte specii inteligente, ce crezi ca crestinismul va supravietui impactului?
Daca in Biblie nu scrie de existenta altor civilizatii asta nu inseamna ca descoperirea lor v-a pune in pericol religia . Poate ca Dumnezeu dupa ce l-a facut pe Adam a mai facut si alte fapturi prin alte colturi ale Universului :)

#8305
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View Postmagic-gabi, on Sep 8 2006, 19:37, said:

Daca in Biblie nu scrie de existenta altor civilizatii asta nu inseamna ca descoperirea lor v-a pune in pericol religia . Poate ca Dumnezeu dupa ce l-a facut pe Adam a mai facut si alte fapturi prin alte colturi ale Universului :)

cam nasol ca aici nu mai sustine nici biblia.. daca s-a dus si bucata asta de hartie.. vax religie.

#8306
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View Postshimen_musashi, on Sep 8 2006, 16:06, said:

Si crezi ca e mai simplu sa zici: a venit x si a dres si a facut? Crezi ca e ceva logic in asta?
Sau e mai simplu sa zici: apa fierbe la 100 grade Celsius. Nu crezi? Incearca!

De aceea se zice in Biblie "fericiti cei care nu au vazut si au crezut!"
Daca nu prea gasesti logica in  x a venit, a dres etc tu de ce crezi?
Cati au avut oare curiozitatea sa experimenteze faptul ca apa fierbe la 100 grade Celsius? Nici nu era nevoie pentru ca asta o spune stiinta, dar daca totusi se gaseste vreunul nu va face decat sa-si piarda timpul de cate ori va incerca, rezultatul va fi acelasi! Si in absolut toate chestiunile care sunt demonstrabile religia o lasa mai moale si vine cu ,,sensul metaforic,,

#8307
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View Postshimen_musashi, on Sep 8 2006, 10:56, said:

Cum sa fie usor cand marea majoritate te scot de prost si fraier si credul si ignorant, iar cei care nu cred in Dumnezeu sunt socotiti inteligenti, oameni cu picioarele pe pamant? e:
Toate necazurile celor din jurul meu se trag din faptul ca eu sunt ateu!
Mi se spune ca nu trebuie sa spun ca sunt ateu ca altfel ma bate dumnezeu si nu numai pe mine, ci pe toti cei dragi si apropiati mie! E modalitatea cea mai simpla de a inchide gura unui ateu, nu? Daca dumnezeul vostru cel bun nu poate sa mi-o traga mie se leaga de ceilalti si uite asa eu o sa fiu cel pedepsit, chiar daca in jurul meu sunt probabil o sumedenie de victime colaterale. Mare e puterea si intelepciunea lui! Faza cu juratul pe biblie e o mare tampenie pentru noi ateii, dar daca refuzam sa juram pe biblie la tribunal exista sansa sa nu fim crezuti!
Nu neg faptul ca si eu ma simt exceptional in Biserica Neagra la un concert de orga...

#8308
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadzuser, on Sep 8 2006, 23:19, said:

Cati au avut oare curiozitatea sa experimenteze faptul ca apa fierbe la 100 grade Celsius? Nici nu era nevoie pentru ca asta o spune stiinta, dar daca totusi se gaseste vreunul nu va face decat sa-si piarda timpul de cate ori va incerca, rezultatul va fi acelasi!
Apa pura... nici macar nu fierbe la 100 grade apropo de ce spunea shimen_musashi, doar cea impura, obisnuita :peacefingers: (chimistul de serviciu bincunoscut din alt thread poate va explica ce se intampla cu apa pura cand incerci sa o fierbi :naughty:)
In popor se spune ca repetarea este mama intelepciunii, eu zic, gresit... cercetarea este.

Edited by andreic, 09 September 2006 - 00:49.


#8309
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View Postandreic, on Sep 9 2006, 01:44, said:

Apa pura... nici macar nu fierbe la 100 grade apropo de ce spunea shimen_musashi, doar cea impura, obisnuita :peacefingers: (chimistul de serviciu bincunoscut din alt thread poate va explica ce se intampla cu apa pura cand incerci sa o fierbi :naughty:)
In popor se spune ca repetarea este mama intelepciunii, eu zic, gresit... cercetarea este.
Foarte corect, dar nu voiam sa intru in detalii pt ca veneau bisericofilii si spuneau ca stiinta se contrazice...
Si aici ai dreptate, dar pentru ei este foarte important sa memorezi multe versete, ca sa ai cu ce combate ,,aiurelile stiintei,,.

#8310
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Daca in Biblie nu scrie de existenta altor civilizatii asta nu inseamna ca descoperirea lor v-a pune in pericol religia . Poate ca Dumnezeu dupa ce l-a facut pe Adam a mai facut si alte fapturi prin alte colturi ale Universului

Daca, se va descoperi undeva intr-un colt al universului,  sau  (oriunde) in cosmos viata sau fiinte vii sau oameni,  a doua zi, religia crestina trebuie sa se desfiinteze.

Iar cei ce au sustinut  si predicat crestinismul, trebuie sa iasa la T.V. si sa ceara scuze.

Numai ca, asa ceva nu se va intampla nici o data. Este scris si asa  va fi.

Sa nu uitati ca Biblia se refera la inceputul lumi, dar si la sfarsitul lumi.
Asa ca, pentru un crestin, viitorul numai este marele necunoscut, ci dimpotriva, totul este descoperit cu amanuntul in Apocalipsa, tot ce se  va intampla, pana la sfarsitul lumi.

Edited by Cristian 2, 09 September 2006 - 01:26.


#8311
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View PostCristian 2, on Sep 9 2006, 02:24, said:

Daca, se va descoperi undeva intr-un colt al universului,  sau  (oriunde) in cosmos viata sau fiinte vii sau oameni,  a doua zi, religia crestina trebuie sa se desfiinteze.
Iar cei ce au sustinut  si predicat crestinismul, trebuie sa iasa la T.V. si sa ceara scuze.
Cred ca ziua asta nu este prea departe... si cred ca multi trebuie sa-si pregateasca scuzele!

#8312
cr383r

cr383r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.09.2006
dupa mine biserca=comunism(din pdv al manipularii maselor)

[quote name='shimen_musashi' date='Sep 8 2006, 16:39' post='1866666']
Multi dintre voi ati avut dreptate in ceea ce priveste preotii (pot sa vorbesc doar despre cei ortodocsi); imi e scarba de ei. Am avut (ne)sansa sa ma intersectez cu ei  Nici nu mai are rost sa povestesc. Dezastru. Nu acolo se gaseste credinta. Sunt putini cei care te pot ajuta in acest sens. Extrem de putini.

Nu numai preotii ci si profesorii de predau in scoli religia.Eu am avut un profesor de se vedea ca nu are nici o logica in ce spune,pentru ca ideile i-au fost bagate in cap si nu erau ale lui.nu putea sa ne argumenteze nimic din ce zicea si cand noi ii prezentam diverse teorii anti god incepea sa se enerveze.

#8313
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View PostCristian 2, on Sep 9 2006, 02:24, said:

Daca, se va descoperi undeva intr-un colt al universului,  sau  (oriunde) in cosmos viata sau fiinte vii sau oameni,  a doua zi, religia crestina trebuie sa se desfiinteze.

Iar cei ce au sustinut  si predicat crestinismul, trebuie sa iasa la T.V. si sa ceara scuze.

Numai ca, asa ceva nu se va intampla nici o data. Este scris si asa  va fi.

Sa nu uitati ca Biblia se refera la inceputul lumi, dar si la sfarsitul lumi.
Asa ca, pentru un crestin, viitorul numai este marele necunoscut, ci dimpotriva, totul este descoperit cu amanuntul in Apocalipsa, tot ce se  va intampla, pana la sfarsitul lumi.

Crede sau nu , niste savanti chiar au descoperit niste microorganisme intr-un meteorit parca  :huh: . Am vazut un documentar pe Discovery . Eu tot cred ca prezenta vietii in alte colturi ale universului nu are nici o treaba cu credinta in Dumnezeu si trebuie sa ne obisnuim cu gandul asta . Doar pentru ca nu este scris in Biblie nu inseamna ca nu exista .

#8314
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmagic-gabi, on Sep 9 2006, 22:34, said:

Crede sau nu , niste savanti chiar au descoperit niste microorganisme intr-un meteorit parca  :huh: . Am vazut un documentar pe Discovery . Eu tot cred ca prezenta vietii in alte colturi ale universului nu are nici o treaba cu credinta in Dumnezeu si trebuie sa ne obisnuim cu gandul asta . Doar pentru ca nu este scris in Biblie nu inseamna ca nu exista .
Eu personal nu am citit biblia asa ca va intreb pe voi credinciosi, in biblie scrie ceva de aliens?????

#8315
cr383r

cr383r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmagic-gabi, on Sep 9 2006, 22:34, said:

Crede sau nu , niste savanti chiar au descoperit niste microorganisme intr-un meteorit parca  :huh: . Am vazut un documentar pe Discovery . Eu tot cred ca prezenta vietii in alte colturi ale universului nu are nici o treaba cu credinta in Dumnezeu si trebuie sa ne obisnuim cu gandul asta . Doar pentru ca nu este scris in Biblie nu inseamna ca nu exista .


nu se poate numi chiar viata inteligenta, dar si pe luna s-au gasit.asa ca e chestie sigura ca nu mai suntem singuri in univers.e o chestie de timp pana sa o gasim.

#8316
cr383r

cr383r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.09.2006
am o intrebare pentru credinciosi.credeti in mos craciun?pentru ca pt mine e la fel.mos craciun,dumnezeu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate