Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8281
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postender_w, on Sep 7 2006, 15:28, said:

A fost formulata  teoria Big Bang care explica formarea materiei in univers, dar spre deosebire de religie, stiinta nu se lauda ca detine adevarul absolut fara dovezile de rigoare.
Multi oameni de stiinta sunt impotriva acestei teorii . Si tot nu inteleg de unde a aparut acea particula care a declansat o explozie ca Big Bang-ul :)

#8282
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmagic-gabi, on Sep 7 2006, 15:35, said:

Multi oameni de stiinta sunt impotriva acestei teorii . Si tot nu inteleg de unde a aparut acea particula care a declansat o explozie ca Big Bang-ul :)
Nici eu nu inteleg de unde a aparut "picatura" care l-a creat pe d-zeu :D .

#8283
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postender_w, on Sep 7 2006, 15:40, said:

Nici eu nu inteleg de unde a aparut "picatura" care l-a creat pe d-zeu :D .
Nici eu  :lol: . Cand incerc sa ma gandesc de unde a aparut toata materia asta ma doare capul  :confuzzled:

#8284
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

Quote

Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?
Douglas Adams

#8285
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmagic-gabi, on Sep 7 2006, 15:41, said:

Nici eu  :lol: . Cand incerc sa ma gandesc de unde a aparut toata materia asta ma doare capul  :confuzzled:
Indeed :) Nu se stie inca sigur cum s-a format universul, dar macar stiinta recunoaste acest lucru.Dar ce am observat eu, credinciosii sunt cam inchisi la minte, ei cred ca detin adevarul absolut"pai god a creat universu, si dupa-aia ca tot n-avea ce face, ne-a facut pe noi and so on...



PS. Nu am nimic cu credinciosii decat cu manelistii :D

#8286
cr383r

cr383r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.09.2006
Este totusi curios faptul ca putini credinciosi au curajul si ii duce capul sa ne raspunda la intrebari.Dar poate ca lumea a inceput sa se trezeasca la realitate (asta care o vad eu)si fiecare are alte scopuri in viata in afara de credinta oarba si abstinenta de la multe lucruri din respect pentru creatorul lor

#8287
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View Postcr383r, on Sep 7 2006, 16:09, said:

Este totusi curios faptul ca putini credinciosi au curajul si ii duce capul sa ne raspunda la intrebari.Dar poate ca lumea a inceput sa se trezeasca la realitate (asta care o vad eu)si fiecare are alte scopuri in viata in afara de credinta oarba si abstinenta de la multe lucruri din respect pentru creatorul lor
indeed :coolspeak:

#8288
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Credinciosii l-au ales pe Dumnezeu pentru ca e mai usor decat sa caute altceva...
E simplu sa spui si sa crezi ca Dumnezeu a creat totul decat sa crezi ca o chestie extrem de complicata si inca fara raspuns ca Big Bang-ul a creat si universul si planetele si Omul...

Edited by M0n0, 07 September 2006 - 15:14.


#8289
kalu

kalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.06.2004
poate cred ..poate nu...
ma gandesc doar la o chestie ce mi-a venit instantaneu in mintea mea coplesita de credinta.....
m-am nascut crestin..sau altfel... DE CE?
PE MINE M-A INTREBAT CINEVA CUM VREAU SA FIU SAU CE VREAU SA FIU?
crestinismul sau orice alta religie impusa = secta
mai ales cand obligi pe cineva care nu se poate apara sau sa-si spuna pct de vedere
..cam atata...

#8290
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postkalu, on Sep 7 2006, 18:06, said:

poate cred ..poate nu...
ma gandesc doar la o chestie ce mi-a venit instantaneu in mintea mea coplesita de credinta.....
m-am nascut crestin..sau altfel... DE CE?
PE MINE M-A INTREBAT CINEVA CUM VREAU SA FIU SAU CE VREAU SA FIU?
crestinismul sau orice alta religie impusa = secta
mai ales cand obligi pe cineva care nu se poate apara sau sa-si spuna pct de vedere
..cam atata...

Impusa mai ass. Vrei sa fii mahomedan? Te primesc astia cu bratele deschise. Nu-ti convine religia? Schimb-o! Nu sta nimeni in spatele tau cu pusca. E absurd ce ai scris mai sus. Intr-adevar nu te-a intrebat nimeni, dar nici nu esti obligat sa ramai asa cum esti.

View PostM0n0, on Sep 7 2006, 15:13, said:

Credinciosii l-au ales pe Dumnezeu pentru ca e mai usor decat sa caute altceva...
E simplu sa spui si sa crezi ca Dumnezeu a creat totul decat sa crezi ca o chestie extrem de complicata si inca fara raspuns ca Big Bang-ul a creat si universul si planetele si Omul...

Usor sa crezi in Dumnezeu? Ma faci sa rad! Cum sa fie usor cand marea majoritate te scot de prost si fraier si credul si ignorant, iar cei care nu cred in Dumnezeu sunt socotiti inteligenti, oameni cu picioarele pe pamant? Big Bangul e usor de explicat, Dumnezeu nu!

View Postcr383r, on Sep 7 2006, 15:09, said:

Este totusi curios faptul ca putini credinciosi au curajul si ii duce capul sa ne raspunda la intrebari.Dar poate ca lumea a inceput sa se trezeasca la realitate (asta care o vad eu)si fiecare are alte scopuri in viata in afara de credinta oarba si abstinenta de la multe lucruri din respect pentru creatorul lor

Sunt putin credinciosi care  se leaga la cap sa va raspunda. Asta nu inseamna ca restul traiesc o alta realitate sau dorm. Scopul credinciosilor nu este numai credinta oarba si abstinenta; avem si noi multe alte scopuri, trairi experiente.... Stii, nu suntem doar niste zomby  :inlove:

#8291
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postshimen_musashi, on Sep 8 2006, 10:56, said:

Usor sa crezi in Dumnezeu? Ma faci sa rad! Cum sa fie usor cand marea majoritate te scot de prost si fraier si credul si ignorant, iar cei care nu cred in Dumnezeu sunt socotiti inteligenti, oameni cu picioarele pe pamant? Big Bangul e usor de explicat, Dumnezeu nu!
Adica e mai greu de crezut ca Dumnezeu, o forta necunoscuta, a creat lumea in 6 zile si a saptea s-a odihnit? Si gata... E mai greu asta de crezut?
Big Bangu e mult mai greu de explicat, chiar daca e alegerea corecta, gandeste-te numai la proportii, nici in imaginatie nu iti intra acele dimensiuni. Si cum s-a intamplat? Toata materia din Univers s-a strans intr-un singur loc...si datorita presiunii imense a explodat? Asta spune mult prea putine...De ce s-a intamplat asta? De unde s-a strans materia? Ce a facut-o sa explodeze? Ce era materia asta inainte sa se acumuleze intr-un singur punct? Existam noi si inainte de asta? Si intrabarile continua...
Dar ceea ce e Dumnezeu e explicat in Biblie si cum a creat lumea...si mai lasa loc si pentru interpretari...
Tu ai crede o forta sau un fenomen instabil?
Si in plus, cine se oboseste sa scoata de prosti, creduli, ignoranti persoanele in varsta care se duc la Biserica? Toata lumea stie ca numai batranii si poate cateva alte persoane de varsta medie se duc la Biserica, batranii din cauza ca isi gasesc acus sfarsitu si ceilalti din cauza ca au persoane bolnave acasa sau poate au pierdut pe cineva drag...
Dar de fapt...cine a facut pe altcineva credul, ignorant sau prost pe unul care crede in Dumnezeu? Fiecare cu credinta lui...si gandeste-te cate credinte sunt si cica e numai un singur Dumnezeu...

#8292
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006
shimen_musashi ca tot esti singurul credincios care mai raspunzi la intrebarile noastre, spunemi, ce te-a determinat sa devi credincios?Tu esti absolut sigur ca exista D-zeu sau crezi ca ar fi mult mai mici sansele ca el sa nu existe.Biblia te-a convins de existenta lu' god si jesus???

#8293
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

Quote

Usor sa crezi in Dumnezeu? Ma faci sa rad! Cum sa fie usor cand marea majoritate te scot de prost si fraier si credul si ignorant, iar cei care nu cred in Dumnezeu sunt socotiti inteligenti, oameni cu picioarele pe pamant? Big Bangul e usor de explicat, Dumnezeu nu!

Ei hai sa nu intoarcem masa si sa facem din credinciosi victime acum fiindca stim ca nu ei sunt cei care momentan trebuie sa lupte pentru libertatea religiei. Te-ai intrebat ca poate mie nu imi convine ca sunt obligat sa jur pe biblie la tribunal? Ca poate ateilor americani nu le convine ca juramantul lor oficial ca si al nostru contine mentiuni legate de dumnezeu? Si exemplele sunt multe. Multe sunt supra-exagerate de catre miscarile ateiste extremiste si duse in ridicol, e adevarat. Vrei sa facem un pariu legat de cine va fi mai tolerat, un credincios la o masa de atei, sau un ateu la o masa de credinciosi? Eu iti spun fiindca stiu cum ma privesc unii cunoscuti cand le declar in fata ca sunt ateu, si ma refer la cei care nu sunt in mod deosebit religiosi, nici nu vreau sa ma intreb cum m-ar privi cei cu adevarat religiosi.

Big-Bang-ul nu e usor deloc de explicat. E usor de explicat din gura in gura, daca iti pun in fata toata fizica si datele care tin subiect, ai sa te pierzi repede tare. Pe de alta parte dumnezeu e explicat intr-o singura carte. Si inca mai putin de atat, ca e multa infloritura si repetare prin biblie. Oricum ar fi, deja s-a mai spus ca dumnezeu nu se explica, se crede, deci nu intervine un grad de comparatie intre usurinta de a studia un fenomen complex ca Big-Bang-ul, si a accepta pur si simplu ca unom invizibil a facut totul deodata in 7 zile. Prima e infinit mai complexa.

Nu fi i-rational  :w00t: (iti dai seama ca o sa te bantui cu asta pana la sfarsitul zilelor :console: )

#8294
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostM0n0, on Sep 8 2006, 10:30, said:

Adica e mai greu de crezut ca Dumnezeu, o forta necunoscuta, a creat lumea in 6 zile si a saptea s-a odihnit? Si gata... E mai greu asta de crezut?
Big Bangu e mult mai greu de explicat, chiar daca e alegerea corecta, gandeste-te numai la proportii, nici in imaginatie nu iti intra acele dimensiuni. Si cum s-a intamplat? Toata materia din Univers s-a strans intr-un singur loc...si datorita presiunii imense a explodat? Asta spune mult prea putine...De ce s-a intamplat asta? De unde s-a strans materia? Ce a facut-o sa explodeze? Ce era materia asta inainte sa se acumuleze intr-un singur punct? Existam noi si inainte de asta? Si intrabarile continua...
Dar ceea ce e Dumnezeu e explicat in Biblie si cum a creat lumea...si mai lasa loc si pentru interpretari...
Tu ai crede o forta sau un fenomen instabil?
Si in plus, cine se oboseste sa scoata de prosti, creduli, ignoranti persoanele in varsta care se duc la Biserica? Toata lumea stie ca numai batranii si poate cateva alte persoane de varsta medie se duc la Biserica, batranii din cauza ca isi gasesc acus sfarsitu si ceilalti din cauza ca au persoane bolnave acasa sau poate au pierdut pe cineva drag...
Dar de fapt...cine a facut pe altcineva credul, ignorant sau prost pe unul care crede in Dumnezeu? Fiecare cu credinta lui...si gandeste-te cate credinte sunt si cica e numai un singur Dumnezeu...

Si crezi ca e mai simplu sa zici: a venit x si a dres si a facut? Crezi ca e ceva logic in asta?
Sau e mai simplu sa zici: apa fierbe la 100 grade Celsius. Nu crezi? Incearca!

De aceea se zice in Biblie "fericiti cei care nu au vazut si au crezut!"

#8295
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postender_w, on Sep 8 2006, 11:46, said:

shimen_musashi ca tot esti singurul credincios care mai raspunzi la intrebarile noastre, spunemi, ce te-a determinat sa devi credincios?Tu esti absolut sigur ca exista D-zeu sau crezi ca ar fi mult mai mici sansele ca el sa nu existe.Biblia te-a convins de existenta lu' god si jesus???

Nimic nu m-a determinat. Asa m-am nascut. Si daca tot m-am nascut sa stii ca nu am zis "ok, daca asa scrie asa este". Sa va spun ceva, asa ca o gluma: cand eram pusti, credeam ca primii oameni au fost ceausescu si nevasta-sa. Pana m-a auzit un var si a ras de s-a prapadit.
In multele mele posturi mi-am cam spus parerea despre Biblie si Dumnezeu. Cred ca o parte e adevarat, o parte sunt minciuni. Care parte? Hm, greu de spus. Am avut intrebari de genul "oare chiar exista un Dumnezeu?" si raspunsuri de genul "bine ma, dar daca nu e, atunci care-i faza cu nebunia asta? sa fie bolnavi la cap atatia si atatia oameni?" si apoi "daca Iisus a trait si au existat martori ai existentei sale, printre care unul care l-a si atins dupa rastignire ..." ca sa revin cu "bine, dar daca aia urmareau ceva" and so on...
Cred ca exista un Dumnezeu care ne-a creat si care are grija de noi! Mai cred ca el a facut toate legile care guverneaza acest univers, legi pe care noi abia le descoperim, legi pe care noi le incalcam (intr-o mai mare sau mai mica masura), consecinta acestor incalcari intalnind-o la tot pasul (crime, foame, boli etc). Nu cred in existenta unui Maestru Papusar care ne-ar dirija vietile, sentimentele si restul. Cred ca Dumnezeul care ne-a creat ne-a dat legile de mai sus si libertatea sa facem ce vrem (in cunostinta de cauza - vezi povestea marului din geneza).
Imi este mai usor sa-mi imaginez universul explicat de stiinta decat sa-mi imaginez o lume in care mielul sta la masa cu leul, in care oamenii se ajuta intre ei, in care renunta la haina in plus si o dau celui care nu are. Asa ceva chiar mi-e greu sa-mi imaginez. Singurul loc in care simt ca e posibil acest lucru, sau singurul moment e atunci cand sunt in Biserica si sunt singur si e liniste. Acolo ma simt ocrotit, aparat etc. Ma simt BINE!
Inexistenta Lui Dumnezeu? Hmmmm .... asta iar imi e greu s-o inteleg. E posibil sa nu existe? E posibil, dar ma indoiesc ca si probabil.

Va urma!?

#8296
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postriddler, on Sep 8 2006, 12:16, said:

Ei hai sa nu intoarcem masa si sa facem din credinciosi victime acum fiindca stim ca nu ei sunt cei care momentan trebuie sa lupte pentru libertatea religiei. Te-ai intrebat ca poate mie nu imi convine ca sunt obligat sa jur pe biblie la tribunal? Ca poate ateilor americani nu le convine ca juramantul lor oficial ca si al nostru contine mentiuni legate de dumnezeu? Si exemplele sunt multe. Multe sunt supra-exagerate de catre miscarile ateiste extremiste si duse in ridicol, e adevarat. Vrei sa facem un pariu legat de cine va fi mai tolerat, un credincios la o masa de atei, sau un ateu la o masa de credinciosi? Eu iti spun fiindca stiu cum ma privesc unii cunoscuti cand le declar in fata ca sunt ateu, si ma refer la cei care nu sunt in mod deosebit religiosi, nici nu vreau sa ma intreb cum m-ar privi cei cu adevarat religiosi.

Nu-ti convine sa juri? Nu jura pe Biblie. Nu cred ca daca unul care se declara crestin si jura pe Biblie la tribunal ii va fi frica si va spune adevarul. Nici poveste. Oamenilor le e frica mai mult de realitatea aceasta decat de faptul ca, poate, Dumnezeu ii va pedepsi! Apoi, banii stau frumusel in cont; pe Dumnezeu nu cred ca l-a vazut cineva. Convenabil, nu? Toata ura si discriminarea (in diversele ei forme) se datoreaza lipsei de cultura, educatie, ignorantei si mai ales prostiei si nerabdarii de a cataloga diversele persoane. Nu trebuie sa facem pariul. Iti pot spune deja cine va pierde: crestinii. De ce? Pentru ca marea majoritate a turmei "crede si nu cerceteaza". Aici e prostia si intoxicarea. Multi dintre voi ati avut dreptate in ceea ce priveste preotii (pot sa vorbesc doar despre cei ortodocsi); imi e scarba de ei. Am avut (ne)sansa sa ma intersectez cu ei  :puke: Nici nu mai are rost sa povestesc. Dezastru. Nu acolo se gaseste credinta. Sunt putini cei care te pot ajuta in acest sens. Extrem de putini.

View Postriddler, on Sep 8 2006, 12:16, said:

Big-Bang-ul nu e usor deloc de explicat. E usor de explicat din gura in gura, daca iti pun in fata toata fizica si datele care tin subiect, ai sa te pierzi repede tare. Pe de alta parte dumnezeu e explicat intr-o singura carte. Si inca mai putin de atat, ca e multa infloritura si repetare prin biblie. Oricum ar fi, deja s-a mai spus ca dumnezeu nu se explica, se crede, deci nu intervine un grad de comparatie intre usurinta de a studia un fenomen complex ca Big-Bang-ul, si a accepta pur si simplu ca unom invizibil a facut totul deodata in 7 zile. Prima e infinit mai complexa.

I-a incearca-ma cu nitica fizica! Ar fi interesant si mai ales edicativ  :coolspeak: (fa un topic nou daca crezi - ar fi interesant - Discovery si la job  :naughty:  ). Dumnezeu nu e explicat intr-o singura carte; ni se spune doar ca exista si ca a facut aia sau aialalta.

View Postriddler, on Sep 8 2006, 12:16, said:

Nu fi i-rational  :w00t: (iti dai seama ca o sa te bantui cu asta pana la sfarsitul zilelor :console: )

Buhuhuuuuuuuu   :coolspeak: abia astept. Sper sa nu vii singur!  :naughty:

Hai sa fiti sanatosi! Sper ca ati prins macar o scanteie din ceea ce am vrut sa zic.

#8297
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View Postshimen_musashi, on Sep 8 2006, 16:39, said:

Multi dintre voi ati avut dreptate in ceea ce priveste preotii (pot sa vorbesc doar despre cei ortodocsi); imi e scarba de ei. Am avut (ne)sansa sa ma intersectez cu ei  :puke: Nici nu mai are rost sa povestesc. Dezastru. Nu acolo se gaseste credinta. Sunt putini cei care te pot ajuta in acest sens. Extrem de putini.
Sti cum e,se fac preoti si se roaga sa moara lumea pentru cativa $$$ :D

#8298
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postender_w, on Sep 8 2006, 16:08, said:

Sti cum e,se fac preoti si se roaga sa moara lumea pentru cativa $$$ :D

Preotia a devenit in ultima vreme o "meserie" cautata. Treci de faculta si ajungi preot? Suuuper.  :puke: daca la 25 - 30 de ani esti uns preot poti sa fii sigur (daca ai rabdare si iti vezi de lungul nasului), la vremea pensiei esti bastan de bastan!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate