Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8245
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View Postmagic-gabi, on Sep 4 2006, 22:48, said:

Satanismul presupune venerarea lui Satan care inseamna raul si nu vad cum o astfel de religie ar fi putea face vreodata lucruri bune  :huh:  .

:death: oare de ce nu citeste nimeni ce scriu in post-uri...
Satan inseamna raul doar in definitia si religia crestina. In satanism el are alte valori de care ti-am povestit in post-ul respectiv pe care evident nu l-ai citit. Din acelasi post ai fi aflat ca nu toti satanistii il venereaza pe satan ca si divinitate.

Besides, eu n-am zis ca sustin satanismul, am zis doar ca nu inseamna chiar ceea ce crede toata lumea. Acum, fiecare religie are diliii ei, si satanismul nu e deloc o exceptie. Din punctul meu de vedere cu toate ritualurile si celelalte prostii ramane la fel hocus pocus ca si crestinismul, cu exceptia de a fi mai progresiva in unele forme si la unele capitole, atat.

adzuser: fa mai si tu un singur post din alea 10 ca mai castiga softpedia cine stie ce premiu pentru record de post-uri si face bani pe urma ta.  :notangel:

#8246
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postjhonnut2, on Sep 4 2006, 15:41, said:

Frate, daca nu am citit de-a "scroluri egiptene" in threadu' asta... Si aia credeau in Ra si aveau scrieri, garla, despre el, cu toate astea, nu era decat o amarata de stea, credinta lor... Mai aveti de citat din "CARTEA CARTILOR"?  <_< Nu e decat o alta carte de povesti... E adevarat ca are niste invataturi de viata si comportament in societate, nu neg asta, dar exista si codul bunelor maniere pentru asta... exista si povesti si povestioare... culegeri de zicale si proverbe...alea dovedesc existenta vreunei entitati?? fat - frumos si zmeu', poate...

Recuperez din urma  :coolspeak: (ce misto suna!)
Nene in Cartea Cartilor scrie ca RA a luat-o in gura de la Dumnezeu. Deci eroul principal din Cartea Cartilor e mai tare decat Ra.  :naughty:  1- 0 Cartea Cartilor
Codul bunelor maniere nici nu exista si nici nu era in proiect cand erau lansate invataturile de viata si comportamnet in societate.        2 - 0 Cartea Cartilor

View Postriddler, on Sep 4 2006, 19:01, said:

because questionz are evul  :worthy:

In vedere conditiilor actuale, si a invataturilor pe care mi le-a oferit (ajuta animale, arata bunatate si prietenie fata de oameni "ciudati", lupta impotriva raului, infaptuie dreptate, are apostoli/sustinatori), am hotarat ca de azi religia mea va fi Harapalbianismul.

Slavit fie domnul nostru, Harap Alb!

[ http://shop.rodipet.ro/images/mare/4991_20050923111145.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa fie nene, dar o sa traiesti numai pana la "adanci batraneti"pe cand Domnul meu mi-a promis viata vesnica! :naughty:

View Postcr383r, on Sep 4 2006, 19:25, said:

batalia dintre bine si rau....hai sa fim seriosi.nu exista bine si rau, decat in conceptia oamenilor,care cred ca fac numai bine(ce scrie prin biblie),cand in realitate lumea e ca o jungla.trebuie sa folosesti toate mijloacele sa pui mana pe ceva,chiar daca mai ranesti sentimentele altora pe parcurs.trebuie sa faci ce trebuie facut ca sa supravietuiesti.legea conservari:fi egoist.gandeste-te numai la tine in toate situatiile.pentru ca si noi suntem tot animale si tot instinctul salbatic ne domina,chiat daca putini recunoastem.

Trist. Nu vreau sa ajungi in situatia alegerii intre viata ta si viata semenului tau (care poate sa-ti fie chiar copil). Cred ca tu ai supravietui si copilul tau nu. Sau daca ar fi invers, atunci ceva nu pusca cu ce ai scris mai sus.

View Postender_w, on Sep 4 2006, 20:37, said:

Nici eu nu cred ca D-zeu exista.Dar ideea este ca nu poti fi sigur de existenta sau inexistenta lui.Daca ne gandim mai bine, biblia a fost scrisa de oameni, deci mai mult ca sigur e plina de greseli.Personal, sunt adeptul stiintei in dauna religiei,de ce?pentru ca totul are o logica, daca va duceti la tara si se pune ploaia, oare cum explica taranii acest fenomen...asa a vrut D-zeu, nu e logic?Come on daca gandeam toti asa si acum eram in pesteri.Religia e o afacere dar nu pentru omul de rand, uni dintre ei chiar au nevoie de un zeu, ceva, la care sa se inchine.Inca din cele mai vechi timpuri s-au construit atatea temple pentru diferiti zei, eu nu vad diferenta dintre zeii din mitologia romana si d-zeu.
Cei care au scris biblia au vrut sa manipuleze masele de oameni.Au creat un personaj fictiv(jesus) pe care nu-l interesa lumea acesta, el traia pentru imparatia cerurilor.Daca ii dadea cineva o palma, el intorcea si celalalt obraz.Din pacate pentru ei lumea nu se poarta ca jesus, desi crestini ar trebui daca cred cu adevarat in d-zeu, desi stiu ca e greu chiar imposibil si total aiurea :D .

Mai ender-tender. Iisus nu a fost un personaj fictiv. Aici e diferenta dintre zeii mitologici sau alti zei si Dumnezeu. Dumnezeu exista, ceilalti zei nu. Acuma, recunosc ca e greu sa-ti demonstrez asta, dar... ramane de vazut!

#8247
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postriddler, on Sep 5 2006, 11:38, said:

:death: oare de ce nu citeste nimeni ce scriu in post-uri...
Satan inseamna raul doar in definitia si religia crestina. In satanism el are alte valori de care ti-am povestit in post-ul respectiv pe care evident nu l-ai citit. Din acelasi post ai fi aflat ca nu toti satanistii il venereaza pe satan ca si divinitate.

Besides, eu n-am zis ca sustin satanismul, am zis doar ca nu inseamna chiar ceea ce crede toata lumea. Acum, fiecare religie are diliii ei, si satanismul nu e deloc o exceptie. Din punctul meu de vedere cu toate ritualurile si celelalte prostii ramane la fel hocus pocus ca si crestinismul, cu exceptia de a fi mai progresiva in unele forme si la unele capitole, atat.

Atunci nu ar trebui fi numit satanism . Conceptul de "Satan" este de origine iudaica .

#8248
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postadzuser, on Sep 5 2006, 01:29, said:

Probabil esti mai apropiat de naturalism. Da, manipularea maselor s-a facut mii de ani prin religie, dar acum  este mult mai greu pentru ca majoritatea oamenilor au acces la informatie stiintifica si incep sa priveasca lumea cu alti ochi. Datorita cresterii numarului de atei umanitatea a devenit mult mai permisiva si mai toleranta in timp ce bisericofilii devin tot mai fanatici.

Prefer sa devin un fanatic religios decat ateu care sa permita homosexualitatea & shit (stii la ce ma refer, nu are rost sa dezvolt)

#8249
jhonnut2

jhonnut2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.07.2006

View Postriddler, on Sep 4 2006, 20:01, said:

because questionz are evul  :worthy:

In vedere conditiilor actuale, si a invataturilor pe care mi le-a oferit (ajuta animale, arata bunatate si prietenie fata de oameni "ciudati", lupta impotriva raului, infaptuie dreptate, are apostoli/sustinatori), am hotarat ca de azi religia mea va fi Harapalbianismul.

Slavit fie domnul nostru, Harap Alb!

[ http://shop.rodipet.ro/images/mare/4991_20050923111145.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:worthy:  :worthy:  :worthy:
=))

#8250
Hory

Hory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.12.2001

View Postshimen_musashi, on Sep 5 2006, 12:16, said:

Codul bunelor maniere nici nu exista si nici nu era in proiect cand erau lansate invataturile de viata si comportamnet in societate.        2 - 0 Cartea Cartilor
Rly? Cartea Mortilor (egipteana) a fost scrisa cu peste 1800 de ani inainte de Hristos. Ia uite care sunt cerintele pentru primirea in viata de apoi:

"Book of the Dead" said:

I have brought thee truth;
I have done away with sin for thee.
I have not sinned against anyone.
I have not mistreated people.
I have not done evil instead of righteousness . . .
I have not reviled the God.
I have not laid violent hands on an orphan.
I have not done what the God abominates . . .
I have not killed; I have not turned anyone over to a killer.
I have not caused anyone's suffering . . . I have not copulated (illicitly); I have not been unchaste.
I have not increased nor diminished the measure, I have not diminished the palm; I have not encroached upon the fields.
I have not added to the balance weights; I have not tempered with the plumb bob of the balance.
I have not taken milk from a child's mouth; I have not driven small cattle from their herbage . . .
I have not stopped (the flow of) water in its seasons; I have not built a dam against flowing water.
I have not quenched a fire in its time . . .
I have not kept cattle away from the God's property. I have not blocked the God at his processions.
Precum observi, coduri morale impotriva uciderii, furtului, etc. au existat cu mii de ani inainte Iudaismului sau Crestinismului (care foarte probabil ca s-au si inspirat din ele).

Quote

Sa fie nene, dar o sa traiesti numai pana la "adanci batraneti"pe cand Domnul meu mi-a promis viata vesnica! :naughty:
Atunci de ce nu te duci la Allah ca ala mai da si 72 de virgine ca bonus.

Quote

Prefer sa devin un fanatic religios decat ateu care sa permita homosexualitatea & shit (stii la ce ma refer, nu are rost sa dezvolt)
Da, foarte grav cand dragostea intre oameni tine de personalitate si nu de forma organelor sexuale. Oricum, tu te impotrivesti homosexualitatii doar din cauza spalarii religioase a creierului. Nu aduci argumente rationale valabile (si nici nu ai prea putea, pentru ca homosexualitatea nu dauneaza societatii). De-asta e periculoasa religia, ii face pe oameni sa fie intoleranti, chiar daca nu exista justificari reale pentru atitudinea lor.

#8251
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostHory, on Sep 5 2006, 16:16, said:

Rly? Cartea Mortilor (egipteana) a fost scrisa cu peste 1800 de ani inainte de Hristos. Ia uite care sunt cerintele pentru primirea in viata de apoi:

Precum observi, coduri morale impotriva uciderii, furtului, etc. au existat cu mii de ani inainte Iudaismului sau Crestinismului (care foarte probabil ca s-au si inspirat din ele).

Nu stiam ca "Book of the Dead" = Codul Bunelor maniere. Cand spunem "codul bunelor maniere" eu ma gandesc la cum sa stai la masa, cum sa vorbesti, cum sa saluti. Poate gresesc. Daca imi cumpar azi dintr-o librarie acest cod (al bunelor maniere) sunt curios daca acolo scrie: sa nu ucid, sa nu fur, sa nu mint, sa nu depun marturie mincinoasa etc.
Sa-mi fie cu iertare, dar cred ca faci o mica confuzie.

View PostHory, on Sep 5 2006, 16:16, said:

Atunci de ce nu te duci la Allah ca ala mai da si 72 de virgine ca bonus.

Nu am ce face cu 72 de virgine. Si de ce, ma rog frumos 72? De ce nu 100 sau 1000?

View PostHory, on Sep 5 2006, 16:16, said:

Da, foarte grav cand dragostea intre oameni tine de personalitate si nu de forma organelor sexuale. Oricum, tu te impotrivesti homosexualitatii doar din cauza spalarii religioase a creierului. Nu aduci argumente rationale valabile (si nici nu ai prea putea, pentru ca homosexualitatea nu dauneaza societatii). De-asta e periculoasa religia, ii face pe oameni sa fie intoleranti, chiar daca nu exista justificari reale pentru atitudinea lor.

Am sa te rog sa citesti topicul cu acelasi nume (homosexualitatea) si ai sa afli opiniile mele referitoare la subiect. Si nu religia ii face pe oameni intoleranti ci prostia si necunoasterea si mai ales graba in a face afirmatii pe care le cred absolute.

Sanatate!

#8252
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006
Am citit, am zambit, am plecat.

Duobus ligitandibus tertius gaudet - Când doi se ceartă, al treilea  câștigă.

    
  Cine esti ?


Sa fii tu visul oare,
Ce seamana-a cosmar,
Caci sufletul ma doare,
Si te caut în zadar

Attached File  jimmy_.jpg   32.31K   35 downloads

#8253
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006
?

View Postshimen_musashi, on Sep 5 2006, 12:16, said:

Mai ender-tender. Iisus nu a fost un personaj fictiv. Aici e diferenta dintre zeii mitologici sau alti zei si Dumnezeu. Dumnezeu exista, ceilalti zei nu. Acuma, recunosc ca e greu sa-ti demonstrez asta, dar... ramane de vazut!
Mai shimusa spunemi  care e diferenta dintre Zeus si d-zeu?De ce uni oameni au ajuns sa-l slujeasca pe zeus?Stiu ca s-ar putea sa existe d-zeu, dar eu nu cred, decat pana la proba contrarie.Tu cum esti asa de sigur de existenta lui????

#8254
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

Quote

Sa fie nene, dar o sa traiesti numai pana la "adanci batraneti"pe cand Domnul meu mi-a promis viata vesnica!

Cine esti tu sa judeci cat de adanci o sa fie batranetile mele ha?  :naughty:

Quote

Mai ender-tender. Iisus nu a fost un personaj fictiv. Aici e diferenta dintre zeii mitologici sau alti zei si Dumnezeu. Dumnezeu exista, ceilalti zei nu. Acuma, recunosc ca e greu sa-ti demonstrez asta, dar... ramane de vazut!
Come on, shimene, stii mai bine decat sa argumentezi ca existenta istorica a lui Isus (chiar asa nedemonstrabila cum e) echivaleaza cu existenta divinitatii. Iar de vreme ce nu poti dovedi, nu exista o diferenta :)


Quote

Atunci nu ar trebui fi numit satanism . Conceptul de "Satan" este de origine iudaica .

Adevarat intr-o anumita masura, dar vezi, similar cu modul in care ateii contrazic argumentativ "bunatatea" lui dumnezeu, satanistii contrazic "rautatea" lui satan, cam asta e povestea. Sigur nu e valabil pentru toate formele, ramurile si expresiile in care apare satanismul, dar ca idee centrala asta e.

#8255
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postriddler, on Sep 5 2006, 19:08, said:

Come on, shimene, stii mai bine decat sa argumentezi ca existenta istorica a lui Isus (chiar asa nedemonstrabila cum e) echivaleaza cu existenta divinitatii. Iar de vreme ce nu poti dovedi, nu exista o diferenta :)

- prin asta incerc sa-i raspund si lui ender_w:

Dupa cum am scris, mi-e foarte greu sa demonstrez divinitatea lui Iisus.
Presupunem ca a existat, cel putin ca si persoana fizica, normala, ca oricare om. Facem exceptie de faptul ca, e posibil, sa fi fost de o inteligenta iesita din comun. Spunem ca doar a existat si a facut niste chestii care au fost consemnate de diverse persoane. Putem spune chiar ca a pretins ca este Fiul Lui Dumnezeu si, din aceasta cauza, si numai, a fost consemnat de istoricii vremii. Deci cel putin existenta fizica poate fi atestata.
Sunt destui care contesta cel putin acest lucru si spun ca Biblia nu e o dovada. Cu alte cuvinte, daca intr-unul sau mai multe texte antice apare un personaj asta inseamna ca acel personaj a existat sau nu? Daca Caesar a aparut in mai multe texte inseamna ca a exsitat sau nu?
Sa luam deocamdata existenta fizica al lui Iisus si sa lasam partea divina. A existat sau nu Iisus? Argumente pro si contra!

Edited by shimen_musashi, 06 September 2006 - 14:58.


#8256
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View Postshimen_musashi, on Sep 6 2006, 15:42, said:

- prin asta incerc sa-i raspund si lui ender_w:

Dupa cum am scris, mi-e foarte greu sa demonstrez divinitatea lui Iisus.
Presupunem ca a existat, cel putin ca si persoana fizica, normala, ca oricare om. Facem exceptie de faptul ca, e posibil, sa fi fost de o inteligenta iesita din comun. Spunem ca doar a existat si a facut niste chestii care au fost consemnate de diverse persoane. Putem spune chiar ca a pretins ca este Fiul Lui Dumnezeu si, din aceasta cauza, si numai, a fost consemnat de istoricii vremii. Deci cel putin existenta fizica poate fi atestata.
Sunt destui care contesta cel putin acest lucru si spun ca Biblia nu e o dovada. Cu alte cuvinte, daca intr-unul sau mai multe texte antice apare un personaj asta inseamna ca acel personaj a existat sau nu? Daca Caesar a aparut in mai multe texte inseamna ca a exsitat sau nu?
Sa luam deocamdata existenta fizica al lui Iisus si sa lasam partea divina. A existat sau nu Iisus? Argumente pro si contra!
Daca a existat Iisus asta nu inseamna ca avea puteri iesite din comun.Dar daca ar fi fost doar un om normal tu ai mai crede in god???

#8257
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postender_w, on Sep 6 2006, 18:29, said:

Daca a existat Iisus asta nu inseamna ca avea puteri iesite din comun.Dar daca ar fi fost doar un om normal tu ai mai crede in god???

evreii cred  :)

#8258
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View Postshimen_musashi, on Sep 6 2006, 15:42, said:

- prin asta incerc sa-i raspund si lui ender_w:

Dupa cum am scris, mi-e foarte greu sa demonstrez divinitatea lui Iisus.
Presupunem ca a existat, cel putin ca si persoana fizica, normala, ca oricare om. Facem exceptie de faptul ca, e posibil, sa fi fost de o inteligenta iesita din comun. Spunem ca doar a existat si a facut niste chestii care au fost consemnate de diverse persoane. Putem spune chiar ca a pretins ca este Fiul Lui Dumnezeu si, din aceasta cauza, si numai, a fost consemnat de istoricii vremii. Deci cel putin existenta fizica poate fi atestata.
Sunt destui care contesta cel putin acest lucru si spun ca Biblia nu e o dovada. Cu alte cuvinte, daca intr-unul sau mai multe texte antice apare un personaj asta inseamna ca acel personaj a existat sau nu? Daca Caesar a aparut in mai multe texte inseamna ca a exsitat sau nu?
Sa luam deocamdata existenta fizica al lui Iisus si sa lasam partea divina. A existat sau nu Iisus? Argumente pro si contra!

Putin gresit ce-ai zis tu. Exista relatari ale existentei lui Isus, din partea unor personaje reale/ istorici, singura problema este ca nici unul nu mentioneaza sursa acestor cunostinte, si de vreme ce niciunul nu a fost contemporan cu Isus, nu sunt nici martori oculari.

Argumentul cel mai puternic contra este lipsa martorilor oculari, a relatarilor istorice contemporane cu viata lui Isus. De asemenea nu exista nici o dovada asupra autorilor reali ale scripturilor, cu toate ca acestea sunt atribuite apostolilor lui Isus.

#8259
jhonnut2

jhonnut2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.07.2006

View Postshimen_musashi, on Sep 5 2006, 12:16, said:

Recuperez din urma  :coolspeak: (ce misto suna!)
Nene in Cartea Cartilor scrie ca RA a luat-o in gura de la Dumnezeu. Deci eroul principal din Cartea Cartilor e mai tare decat Ra.  :naughty:  1- 0 Cartea Cartilor
Codul bunelor maniere nici nu exista si nici nu era in proiect cand erau lansate invataturile de viata si comportamnet in societate.        2 - 0 Cartea Cartilor
Intr-o relatare semi-istorica, cu iz fictiv, oricine o poate lua in gura d la oricine... Punct anulat;
Eu nu am spus doar codul bunelor maniere, daca citesti atent, am vorbit si de proverbe, povesti... Si te asigur ca astea au existat de cu mult inaintea BAZEI religiei tale... Punct anulat.
Sper ca esti constient ca tu crezi intr-o carte...
Imi proclam noua religie: Caiete - Cioran

Edited by jhonnut2, 06 September 2006 - 20:52.


#8260
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Mai shimusa spunemi care e diferenta dintre Zeus si d-zeu?De ce uni oameni au ajuns sa-l slujeasca pe zeus?Stiu ca s-ar putea sa existe d-zeu, dar eu nu cred, decat pana la proba contrarie.Tu cum esti asa de sigur de existenta lui????

Cu toate ca esti nou printre noi, ( ai scris doar 5 mesaje), iar noi aici dezbatem tema pe apox. 8.000 de mesaje , deci cu toate acestea, ai pus o intrebare serioasa, care necesita  un raspuns decisiv.

Intradevar, noi crestini, cum de suntem asa de siguri ca exista Dumnezeu?  Si ca Iisus  Hristos este Fiul Lui Dumnezeu  si a murit pentru pacatele noastre?

Pentru ca nu sa raspuns la intrebarea aceasta concret  nici o data,  se discuta interminabil, tema existentei Lui Dumnezeu.

Raspunsul concret este:

Noi toti, care am crezut  adevarat  in Dumnezeu, am avut un moment in viata noastra, in care Dumnezeu ni sa descoperit  si am simtit prezenta Lui,  in inima noastra.

Din acel moment  inima noastra sa umplut de o bucurie nedescrisa,  pentru ca am fost primiti in familia Lui Dumnezeu, ca copii Lui si ca am fost iertati de toate pacatele noastre, prin jertfa Lui Iisus Hristos.

Totodata Dumnezeu  ne-a daruit Duhul Lui Cel Sfant, ca sa fie in prermanenta cu noi si sa ne indrume  pasi in viata.

Este ceva asemanator, cu  o nastere  din nou, in care te simti ca acum incepe pentru tine, o viata noua.

El, Duhul Sfant, este cel ce ne  descopera zilnic adevarul si intelepciunea Lui Dumnezeu, ne da pace si bucurie in suflet si toate darurile Lui.

Probabil ca nu ai  mai  auzit asemenea lucruri , nu-i de mirare,  sunt  putini  acei oameni care  au avut o asemenea experienta vie cu Dumnezeu, dar cei ce au cunoscut personal pe Domnul, inteleg ce scriu eu aici.

#8261
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View PostCristian 2, on Sep 6 2006, 22:08, said:

Cu toate ca esti nou printre noi, ( ai scris doar 5 mesaje), iar noi aici dezbatem tema pe apox. 8.000 de mesaje , deci cu toate acestea, ai pus o intrebare serioasa, care necesita  un raspuns decisiv.

Intradevar, noi crestini, cum de suntem asa de siguri ca exista Dumnezeu?  Si ca Iisus  Hristos este Fiul Lui Dumnezeu  si a murit pentru pacatele noastre?

Pentru ca nu sa raspuns la intrebarea aceasta concret  nici o data,  se discuta interminabil, tema existentei Lui Dumnezeu.

Raspunsul concret este:

Noi toti, care am crezut  adevarat  in Dumnezeu, am avut un moment in viata noastra, in care Dumnezeu ni sa descoperit  si am simtit prezenta Lui,  in inima noastra.

Din acel moment  inima noastra sa umplut de o bucurie nedescrisa,  pentru ca am fost primiti in familia Lui Dumnezeu, ca copii Lui si ca am fost iertati de toate pacatele noastre, prin jertfa Lui Iisus Hristos.

Totodata Dumnezeu  ne-a daruit Duhul Lui Cel Sfant, ca sa fie in prermanenta cu noi si sa ne indrume  pasi in viata.

Este ceva asemanator, cu  o nastere  din nou, in care te simti ca acum incepe pentru tine, o viata noua.

El, Duhul Sfant, este cel ce ne  descopera zilnic adevarul si intelepciunea Lui Dumnezeu, ne da pace si bucurie in suflet si toate darurile Lui.

Probabil ca nu ai  mai  auzit asemenea lucruri , nu-i de mirare,  sunt  putini  acei oameni care  au avut o asemenea experienta vie cu Dumnezeu, dar cei ce au cunoscut personal pe Domnul, inteleg ce scriu eu aici.

Te-as intreba de unde stii ca experienta aia e dumnezeu, dar m-am obisnuit ca mie sa-mi raspunzi numai la intrebarile care-ti convin/la care poti sa raspunzi fara sa pari ca iti iei presul de sub picioare.

#8262
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Uite la ce concluzie finala am ajuns mai nou:
Fiecare trebuie sa creada in ceva. Fie ca acel ceva este Dumnezeu sau altceva, oamenii trebuie sa creada in ceva. Unii cred in Iisus, altii cred in altceva. Pana si ateii cred in ceva. Ei cred in ei insisi.
Viata, inca de la inceput, a insemnat credinta. Trebuies certitudini pentru a trai, iar Biblia e cea mai la indemana.
Nu poti schimba parerea unui miliard de oameni insa parerea ta o poti schimba si asta face mai mult.
Iar peste toate acestea se mai aplica si legile lui Murphy.
Am ajuns la concluzia ca o credinta oarba e ceva irational dar acum stiu ca oamenii mai au nevoie, inafara de credinta, si de ceva irational. Si multi aleg tot ceva ce le este la indemana.
Incercati-va imaginatia: Ati putea inlocui religia cu altceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate