Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

ce parere aveti-LEONARDO?

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#37
rainanda

rainanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.06.2007
Da calitatea costa dar nu cat cer ei.
In primul rand adidasii de la ei nu isi justifica pretul.
Vorbiti voi de adidasi de 350 de ron, eu nu inteleg ce valoreaza asa mult la ei,
sunt cu diamante sau suflate cu aur alb?
Daca adidasii aia ieftini cu 15ron tin un sezon, cei de la ei cu 170 ron ar
trebui sa tina macar atat,nu?

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
asta nici eu nu inteleg. pentru ca "adidasi" la 300 de lei gasesti si la nike si la adidas si la puma...poate nu varfuri de gama sau ultimele modele, dar se gasesc, si le iei cum se zice, "de la mama lor"
in schimb la capitolul pantofi de piele am vazut niste modele foarte frumoase la leonardo. de asemena curele, portofele si genti.
chiar daca eu prefer genti si portofele samsonite sau harrods, unele modele m-au fermecat.
iara-si ne lovim de pret, erao geanta de piele de 640 de lei, dar era mare si superba...asta e...

#39
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Unii oameni vor de la incaltari si altceva decat "sa tina". Daca nu se rup timp de un an, dar nu iti respira bine piciorul in ei (si de aici o groaza de probleme), te bat la picioare sau intra apa in ei ca la balamuc n-ai facut nimic...

#40
child0of0bodom88

child0of0bodom88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 05.06.2007
Asa e. Majoritatea sunt pe principiul  ''sa te tina cat mai mult' . E vorba de bani. E normal sa vrei sa dai un ban (si daca se poate cat mai putini), si sa iti iei o grija timp de un an, doi. Dar trebuie sa fii si multumit, sa te simti bine, chiar daca faci un efort financiar. Eu am o pereche de adidasi Adio luati cu 370 ron anul trecut. Dar am fost cea mai fericita cand mi i-am cumparat, mi-i doream de nu stiu cand si plus ca nici nu prea gaseam pe toate drumurile adidasi de skater. Acum, fiecare cu ce tip de incaltaminte are nevoie;

Eu zic ca cel mai important e sa te simti bine cand ii porti, si sa nu regreti ca dai un ban in plus. Mai bine o pereche mai scumpa decat mai multe, ieftine si proaste.

#41
Darth-Claudiu

Darth-Claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.06.2007
Leonardo: 20% calitate - 80% tzeapa!
Ca sa fiti cat de cat sigur...orientati-va spre alte produse decat incaltamintea, respectiv accesoriile :)

Succes.

SFAT PENTRU BARBATI:
Umblati si prin MALL-uri dupa incaltaminte pentru ca desi nu va place si urati acest lucru, aveti mai mari sanse sa gasiti o pereche de pantofi (de zi sau de ocazie) care chiar sa va tina, in schimbul unui pret decent. De asemenea, si mai ales in perioada reducerilor, multe magazine din MALL-uri aduc preturile la niste valori foarte accesibile. Din pacate trebuie sa acceptam faptul ca la incaltaminte se practica adaosuri comerciale mari pentru ca e un comert la care trebuie sa te pricepi, ai o rotatie ineficienta a stocurilor (depinde de model, marime, sezon, etc) si ...in fine sunt numai riscuri. E un business greu.
Nu va bucurati ca Leonardo are multa marfa pentru ca luati tzeapa!

#42
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
eu unu nu ma pot plange :) mi-am luat acu 3 ani daca nu ma insel adidasi PATROL cu 100 ron daca nu ma insel si m-or tinut  mult si bine si am jucat fotbal cu ei si iarna :D de atunci nu am mai gasit modele care sa imi placa :(

#43
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
observ in continuare niste verdicte demne de ora copiilor
imi place ca de PRODUCATOR nu se ia nimeni. adica ala care-apare pe eticheta c-ar fi manufacturat produsul
in schimb de distribuitor da !
bravo !

#44
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004

View Postspare-me, on Sep 7 2007, 17:17, said:

observ in continuare niste verdicte demne de ora copiilor
imi place ca de PRODUCATOR nu se ia nimeni. adica ala care-apare pe eticheta c-ar fi manufacturat produsul
in schimb de distribuitor da !
bravo !


pai normal sa aduca frate de calitate....

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
aha, deci nu e vina producatorilor ca fac niste aberatii ordinare, ci e vina Leonardo ca nu le incalta pe toate odata sa vada care sunt bune si care nu si sa le vanda numai pe alea care vrei tu....
misto conceptie...

Edited by spare-me, 07 September 2007 - 23:52.


#46
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
exact daca cei care ar distrubui marfa ar tine la numele marcii (ex LEONARDO)   nu ar vinde toate prostiile....pai asa sa vanda si papuci din cauciuc sub marca lor.......asa poate ar disparea producatoriii de 2 bani....

#47
Darth-Claudiu

Darth-Claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.06.2007
Sunt curios la ce termen de plata ia Leonardo marfa de la producatori?
Sunt curios ce taxe de raft percepe Leonardo producatorilor? Sunt curios care e politica de retur a celor de la Leonardo, tinand seama de riscurile comertului cu incaltaminte.

Tinand cont de toate aceste aspecte, pe Leonardo ii intereseaza mai putin calitatea cat veniturile! Multi producatori seriosi le-au dat cu flit cand au auzit ce presupune colaborarea cu Leonardo si prefera sa lucreze pt export cu marje mai mici dar cu parteneri care platesc ceas ori sa lucreze cu distribuitori / retaileri mult mai mici care le platesc marfa. Pam Pam.


Deci "spare-me", daca eu produc niste libarci cu 5$ bucata...si am bani, le bag la Leonardo pe masura vanzarii sau cu termen de plata de 9 luni ca la medicamente si le vand cu 60$ bucata catre fraierul final...si in felul asta am si eu distributie nationala in cel mai mare retailer de profil, si retailer-ul e fericit ca ii vine banu' si are din ce sa plateasca chiriile imense pentru zecile de mii de metri patrati de spatii comerciale, libarcile se vand (ma doare-n fund de procentul de 15-20% de retururi) si consumatorul ia tzeapa! Ghinion...cine l-a pus sa ia de la Leonardo?

Spare-me, daca lucrezi la Leonardo...stii mersul lucrurilor...pt ca eu tot in comert lucrez...doar ca intr-unul mult mai onest fata de consumator. Dar tehnicile le stiu :)

#48
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Cred ca Leonardo este o firma, care incearca sa satisfaca o paleta larga de clienti, astfel ca vom gasi si marfa proasta si marfa foarte buna.
Acum cateva luni am intrat la ei, dupa ce am cautat tot Galati-ul o pereche de pantofi. Am iesit cu trei...
Initial am ales un pantof la un pret de 270lei, cand am ajuns la casa am fost informat de faptul ca pot lua trei produse si voi plati numai doua (cu mentiunea ca ei vor suporta cel mai ieftin produs). Asa ca am cautat inca doua perechi de pantofi (modele diferite la acelasi pret 270/buc).
Iata ca am facut o achizitie la un pret foarte bun si va spun ca port toate cele trei perechi de pantofi si arata ca in prima zi. Si eu port pantofi in fiecare zi caci altfel nu pot merge la servici.

Conteaza sa alegi lucruri bune, indiferent de unde cumperi.

#49
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostDarth-Claudiu, on Sep 8 2007, 16:05, said:

Sunt curios la ce termen de plata ia Leonardo marfa de la producatori?
Sunt curios ce taxe de raft percepe Leonardo producatorilor? Sunt curios care e politica de retur a celor de la Leonardo, tinand seama de riscurile comertului cu incaltaminte.

Tinand cont de toate aceste aspecte, pe Leonardo ii intereseaza mai putin calitatea cat veniturile! Multi producatori seriosi le-au dat cu flit cand au auzit ce presupune colaborarea cu Leonardo si prefera sa lucreze pt export cu marje mai mici dar cu parteneri care platesc ceas ori sa lucreze cu distribuitori / retaileri mult mai mici care le platesc marfa. Pam Pam.
Deci "spare-me", daca eu produc niste libarci cu 5$ bucata...si am bani, le bag la Leonardo pe masura vanzarii sau cu termen de plata de 9 luni ca la medicamente si le vand cu 60$ bucata catre fraierul final...si in felul asta am si eu distributie nationala in cel mai mare retailer de profil, si retailer-ul e fericit ca ii vine banu' si are din ce sa plateasca chiriile imense pentru zecile de mii de metri patrati de spatii comerciale, libarcile se vand (ma doare-n fund de procentul de 15-20% de retururi) si consumatorul ia tzeapa! Ghinion...cine l-a pus sa ia de la Leonardo?

Spare-me, daca lucrezi la Leonardo...stii mersul lucrurilor...pt ca eu tot in comert lucrez...doar ca intr-unul mult mai onest fata de consumator. Dar tehnicile le stiu :)
maestre, eu nu lucrez la leonardo, eu sunt propeiul meu angajat si patron, insa nu inteleg de ce te complici atat degeaba.

nu, n-ai spus un secret prin faptul ca probabil ii intereseaza mai mult banii decat calitatea, dar asta nu e problema lor.

producatorul produce, producatorul asigura garantie, producatorul suporta consecintele, etc...

#50
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Intram acum un an sau doi la Leonardo de fiecare data cand voiam sa-mi iau incaltari. Aveau modele care aratau ok si la un pret acceptabil. De un an si ceva incoace, gasesc numai modele execrabile (cu exceptia pantofilor de barbati, care sunt decenti). Sunt destule magazine prin Mall care au incaltaminte de mai buna calitate la pret asemanator, numai ca n-au aceeasi popularitate.

Preturi mari, calitate indoielnica.

#51
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007
le lipseste desingnul adidasilor care sunt si de proasta calitate , acum am vazut ca se vand si puma si adidas in leonardo care au un adaos comercial mai mare decat puma adidas magazin exclusiv , deci nu mi se pare prea stralucit leonardo .

#52
logicmet

logicmet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.12.2007
Stiati ca Leonardo are adaosuri de pana la 400% ? E si normal sa-si permita sa afiseze reduceri nesimtite. Chiar si dupa aplicarea reducerilor ramane cu un profit considerabil.
Afirmatia e cat se poate de sustinuta. Sunt proprietarul unui magazin de incaltaminte din Galati.
Pot da si cateva exemple. Cizme dama pe care eu le iau de la importator cu 35 Ron (made in china), la Leonardo le gasiti cu 179 Ron, fara reducere.Pantofi barbati care la importator sunt 9 Ron, Leonardo ii vinde cu 45 Ron, cu reducere. Si exemplele pot continua.

Asta inseamna sa ai brand. Poti vinde orice, la orice pret

#53
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
ma gandeam eu la magarii da nici asa.......:)

#54
ercavlad

ercavlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2008
Cel mai mizerabil magazin.
Pantofi rupti a DOUA zi -noroc ma i-am schimbat!!!!dar doar venind pe tura acelei vanzatoare (1 drum in plus)
Cea ami proasta calitate a materialleor, cele ne-ergonomice forme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate