Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3331
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
La dedeman scrie D250 pe tevi, in nici un caz 1057

#3332
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
In general nu scrie pe tevi, nici la Romstal. Iti dau ei un certificat de calitate. Atat. Eu stiam ca trebuie sa fie stantate.
Mi se pare ca miroase a putred.

Edited by kpk1, 05 November 2014 - 22:53.


#3333
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postkpk1, on 03 noiembrie 2014 - 00:37, said:

Cred ca asta cu sanatatea e prea exagerata. Pentru cativa metri de teava nu stiu cat de rau poate fi. Inca nu am vazut pe nimeni cu un diagnostic de bolnav de prea mult cupru.
Pui la apa potabila plastice si la termice cupru.
Pe mine m-ar interesa cum ar putea fi protejat cuprul in perete. Teama mi-e de coroziune.

Vopsea lavabila culoarea peretelui in camerele de locuit e numai buna. In bai (umiditate mare) vopsea emailata groasa. Am facut schema acum 2 ani, nu a cazut vopseaua inca. Amobservat ca la trecerea prin podea (uneori) tevaria e trasa prin manson.

#3334
disell

disell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.06.2010

View Postshiva, on 02 noiembrie 2014 - 02:56, said:

Ce fel de tevi sunt mai potrivite pt. instalatia de apa? La moda stiu ca sunt cele de PP (polipropilena) si, deocamdata, e considerat plastic netoxic (vezi aici si aici)
  

PPR ul , Pex-ul , Cuprul : toate trei sunt recomandate  . Cuprul si Pex ul sunt mai estetice si pot fi montate atat aparent cat si ingropate in pardoseala sau pereti dar ATENTIE nu este recomandat sase faca lipituri sau imbinari in pardoseala sau pereti , pentru  pardoseala se foloseste cupru colac si pentru toate tipurile de teava ingropate in pardoseala sau in pereti se recomanda izolarea tevilor . La cuprul aparent un dezavantaj mai este ca face  zgomot cand circula apa dar asta este deranjant mai mult atunci cand ai incalzirea pe cupru aparent .  PPR ul este mai botocanos si inestetic iar la instalarea aparenta pe apa calda sau incalzire se onduleaza deci trebuie prins din 50-60 cm pt a obtine un traseu cat de cat ok . Se recomanda izolatie in cazul in care se monteaza ingropat in pardoseala . Valabilpentru toate tevile : printre alte calitati izolatia are si rolul de a permite dilatarea tevilor in pardoseala .
Sper ca am fost util
Referitor la sanatate : cumparati tevi de calitate care vin insotite de certificate de calitate si garantie si nu cred ca o sa aveti probleme .

#3335
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Postdisell, on 13 noiembrie 2014 - 16:41, said:

[...]cumparati tevi de calitate care vin insotite de certificate de calitate si garantie si nu cred ca o sa aveti probleme .
Care-s tevile de calitate (nume producator) si ce magazin ofera certificate de calitate si garantie?

#3336
disell

disell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.06.2010
Nu pot sa-ti spun un magazin anume , incearca la importatorii directi sau la magazine mai mari chiar si mai mici dar cere-le certificat de calitate si garantie al produsului , Romstal , Black Sea ,

#3337
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdisell, on 13 noiembrie 2014 - 16:41, said:

[...] Cuprul si Pex ul sunt mai estetice si pot fi montate atat aparent cat si ingropate in pardoseala sau pereti [...]
Postarea de mai sus ar și mai utilă dacă ai posta niște poze cu PEX montat aparent. Posted Image

#3338
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Ce Raduk, n-ai fost la vie toamna asta? Vrei sa vezi carcei pe aici?
Pex aparent seamana a racord provizoriu pana vine teava finala. Iese oribil. A, cu colier la fiecare 20cm se poate dar iese si mai prost.
Pt montaj aparent cred ca se preteaza doar tevile metalice de orice fel. Consider ca si PPR-ul e urat.

#3339
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Recunosc că nu am mai văzut PEX aparent, așa că vreau să văd acest „vis” împlinit. Posted Image

#3340
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postshiva, on 13 noiembrie 2014 - 16:59, said:

....ce magazin ofera certificate de calitate si garantie?
Toate daca ceri.
Partea proasta este ca certificatul ala de calitate este de fapt o declaratie pe propria raspundere ca teava nu dauneaza mediului si ca este conforma cu nu stiu ce ISO. Asa ca de la o hirtie semnata si stampilata pe propria raspundere si pina la calitate este cale foarte lunga

#3341
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Apoi declaratii pe proprie raspundere pot da si io ...
Pe mine ma intereseaza sa tevile de Cu sa fie si pt. instalatii de apa iar internetul zice ca tre' sa fie stantate cu standardul 1057. Alea de la Dedeman n-au asa ceva pe ele. Poate la Romstal (musai sa le fac o vizita). Si ma intreb daca si coturile sunt stantate cu asa ceva (io n-am vazut pe nici unul).
Personal, am senzatia ca asemenea tevi de Cu sunt mai scumpe si nu se vand prin Romania.

#3342
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdisell, on 13 noiembrie 2014 - 16:41, said:


...dar ATENTIE nu este recomandat sase faca lipituri sau imbinari in pardoseala sau pereti , pentru  pardoseala se foloseste cupru colac si pentru toate tipurile de teava ingropate in pardoseala sau in pereti se recomanda izolarea tevilor .

spuneti-mi va rog, daca as avea 3 radiatoare pe circuitul de la parter cu teava PEX ingropata in sapa, cum  fac legatura intre fiecare radiator si PEX fara sa am imbinare in sapa ? exista vreo tehnologie de imbinare in sapa 100% garantata? (presupunand ca tehnica de imbinare este corecta)

#3343
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se pune un distribuitor-colector central si de la acel D/C pleci cu cate o pereche de conducte la fiecare radiator.
Se mai numeste instalatie radiala, "in stea".

#3344
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
multumesc pt raspuns. mi se pare o dublare a consumului de teava si nu inteleg de ce as face asta (in afara de minimizarea caderilor de presiune)

deci sa inteleg ca nu se poate garanta 100% o imbinare in pardoseala. am inteles ca "mansonul alunecator" de la Rehau garanteaza acest lucru, dar nu sunt in masura sa imi dau cu parerea.

#3345
disell

disell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.06.2010

View Postraduk, on 13 noiembrie 2014 - 20:30, said:

Postarea de mai sus ar și mai utilă dacă ai posta niște poze cu PEX montat aparent. Posted Image


Nu am poze sa postez , ma refer la pozarea tevilor  iesite din nisa sau legat din coloana nu pe trasee de zeci de metri , trasee de maxim 3 ml cu aproximatie si au iesit chiar foarte bine si frumos .

#3346
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdisell, on 13 noiembrie 2014 - 16:41, said:

[...] Cuprul si Pex ul sunt mai estetice si pot fi montate atat aparent cat si ingropate in pardoseala sau pereti [...]

View Postdisell, on 14 noiembrie 2014 - 19:03, said:

[...] ma refer la pozarea tevilor iesite din nisa sau legat din coloana nu pe trasee de zeci de metri, trasee de maxim 3 ml cu aproximatie [...]
„Montate aparent” nu este același lucru cu „pozarea țevilor pe trasee de maxim 3 ml”. Este o diferență de nuanță, percepută doar de unii (adică de cei care chiar se pricep la ceea ce fac), nu și de (potențialii) beneficiari. Pe viitor, pentru acuratețe, îți recomand (dacă-mi permiți) un pic mai multă atenție. Toate cele bune! Posted Image

Edited by raduk, 14 November 2014 - 19:42.


#3347
disell

disell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.06.2010

View Postraduk, on 14 noiembrie 2014 - 19:41, said:

„Montate aparent” nu este același lucru cu „pozarea țevilor pe trasee de maxim 3 ml”. Este o diferență de nuanță, percepută doar de unii (adică de cei care chiar se pricep la ceea ce fac), nu și de (potențialii) beneficiari. Pe viitor, pentru acuratețe, îți recomand (dacă-mi permiți) un pic mai multă atenție. Toate cele bune! Posted Image

Iti accept parerea si accept si sfatul dar nu poti sa stai sa dai detalii amanuntite la fiecare postare , cine doreste detalii amanuntite le discutam pe PM sau la fata locului .

O seara placuta si HAI ROMANIA !

Edited by disell, 14 November 2014 - 20:55.


#3348
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgodaro, on 14 noiembrie 2014 - 15:01, said:

spuneti-mi va rog, daca as avea 3 radiatoare pe circuitul de la parter cu teava PEX ingropata in sapa, cum  fac legatura intre fiecare radiator si PEX fara sa am imbinare in sapa ? exista vreo tehnologie de imbinare in sapa 100% garantata? (presupunand ca tehnica de imbinare este corecta)
Cam asa :

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate