Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3367
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Pe zi. Posted Image   Ceea ce duce la concluzia că vara se consumă 600 și iarna doar 300 mc gaz. Corect? Posted Image

#3368
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006
Ce interval de temperatura are de regula apa calda furnizata de catre Radet pentru instalatia de incalzire? Multumesc.

#3369
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Pe o luna.

#3370
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
@copy/paste: temperatura agentului termic in functie de temperatura exterioara ar trebui sa fie prevazuta in contractul dintre RADET si Asociatia de Locatari.
Cineva a postat mai demult un asemenea grafic si pe forum, dar nu mai stiu unde. Vezi ca exista un topic dedicat pentru incalzire centralizata (RADET) si s-ar putea ca acolo sa gasesti documentul.

#3371
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Va deranjez cu o intrebare despre Pex pipe-in pipe. Se refera la cumva la Pex tras prin tub gofrat ca asta?
[ http://www.kaldura.ro/image/data/VALROM%20TUB%20PROTECTIE%20ROSU.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu prea inteleg de as trece Pex-ul prin tubul asta. Eu vreau sa pun si IPAT si radiatoare iar daca gasesc o oferta buna de PEX l-as folosi si pt calorifere. Pex-ul pt calorifere il voi trece prin/sub izolatia IPAT (asa cum mi-ati aratat mai sus) si l-as poza de placa de beton. Daca Pex-ul rezista 50 de ani inglobat in sapa, la ce mi-ar mai trebui pipe-in-pipe (prin izolatie) pt calorifere? Exista cumva riscul ca PEX-ul neizolat (cel pt calorifere) sa scartaie prin extrudat?

Edited by godaro, 03 December 2014 - 15:37.


#3372
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgodaro, on 03 decembrie 2014 - 15:35, said:

Va deranjez cu o intrebare despre Pex pipe-in pipe. Se refera la cumva la Pex tras prin tub gofrat ca asta?


Da, la asta se refera.

View Postgodaro, on 03 decembrie 2014 - 15:35, said:


Nu prea inteleg de as trece Pex-ul prin tubul asta.
Sistemul PIP se refera la un montaj al tevilor de pex astfel incit ele sa poata fi inlocuite in orice moment daca pe parcursul timpului se intimpla ceva cu ele (gauri date cu bormasina,cuie batute, etc.) intr-un timp foarte scurt fara sa trebuiasca sa spargi pereti,sapa, faianta etc.

#3373
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi un impediment in a trece PEX "neizolat" prin/sub izolatia IPAT, pana la calorifere ?
Bine, observ ca un colac de tub din asta gofrat nu e un capat de tara, e doar vreo 60 RON/50ml si mie imi trebuie vreo 150 ml.

#3374
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Godaro, teava ce merge prin sapa catre radiatoare trebuie obligatoriu izolata. Altfel din distribuitor o sa-ti plece apa calda si la radiaor o sa-ti ajunga apa rece. Daca nu este izolata teava, atunci pe traseul ala lung pina la radiatoare o sa-ti incalzeasca sapa si in radiator nu mai ajunge mare lucru.

#3375
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pai nu merge prin sapa. Va fi pozata pe placa, va fi marginita de extrudat de 3cm, deasupra va veni alt extrudat de 3cm (total izolatie 6cm la parter, 4 cm la etaj), deasupra vine folie PE, plasa sudata de 10x10, teava IPAT legata de plasa si la sfarsit sapa de 6cm. Deci PEX-ul catre radiatoare sta doar pozat pe placa, dar nu va fi inglobalt in sapa si va fi "izolat" de extrudat din 3 parti. Ce zici ... gresesc ?

Edited by godaro, 04 December 2014 - 09:11.


#3376
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postgodaro, on 19 noiembrie 2014 - 09:07, said:

[...] (Henco, Oventrop si Danfoss) am inteles ca intr-o camera cu parchet laminat chior in care vrei sa ai in sapa max 26 grC (ca sa nu se strice finisajul) puterea radiata de IPAT nu depaseste 45 W pe mp, indiferent de cat de mic ar fi pasul. Ori ca sa incalzesti o camera de 14mp cu 600W doar din IPAT atunci cand afara sunt -15/-20 grC mi se pare aproape imposibil. Cred ca trebuie sa ai o casa pasiva ca sa te descurci cu 600W pe asemenea geruri [...]

Ti-am urmarit , neintentionat, ultimele postari (indeosebi cele de la IPAT) si am recitit si postarea ta de mai sus inca o data. Acum am vazut ca am facut o confuzie.Tu te referi la casa ce are exclusiv parchet peste IPAT iar eu ti-am dat ex meu care am numai gresie. Mea culpa.

View PostMKdens24kw, on 01 decembrie 2014 - 17:55, said:

Ex concret:
IPAT incalzeste 170mp pe 2 nivele. Parter 21 grade , etaj 21,5 grade.
La temp  ext de -15 grade se consuma 12mc gaz/24h.
12mc gaz x10,450 kw= 125,45kw/h in 24h   x90% randament centrala=112,86kw termici /24h.
112,86kw/h =(112860w) / 170mp / 24h=27,66w/h/mp

L.E. casa nu e pasiva, e izolata binisor.

Edited by MKdens24kw, 04 December 2014 - 09:57.


#3377
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Nu ai de ce sa iti faci mea culpa. Important este ca sa intelegem cu totii si restrictiile impuse de tipul finisajului, nu doar cata teava intra.

#3378
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgodaro, on 04 decembrie 2014 - 09:10, said:

Pai nu merge prin sapa. Va fi pozata pe placa, va fi marginita de extrudat de 3cm, deasupra va veni alt extrudat de 3cm (total izolatie 6cm la parter, 4 cm la etaj), deasupra vine folie PE, plasa sudata de 10x10, teava IPAT legata de plasa si la sfarsit sapa de 6cm. Deci PEX-ul catre radiatoare sta doar pozat pe placa, dar nu va fi inglobalt in sapa si va fi "izolat" de extrudat din 3 parti. Ce zici ... gresesc ?
Daca nu vrei ca sistemul sa fie de tip PIP atunci poti trage orice teava doresti nu , numai PEX. As pune pex-al de calitate in acest caz datorita coeficientului de elongatie/alungire mai redus.

#3379
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Nu-i problema, il fac pip intrucat tubul ala gofrat nu e chiar asa scump. O sa il protejeze sa nu se frece de placa si de extrudat atunci cand se dilata. Mii de multumiri tuturor pt. bunavointa de a-mi oferi explicatii.

#3380
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006
As avea nevoie de o recomandare cu privire la tipul de tevi si fitinguri pentru traseele de incalzire.

Oscilez intre PEX-a (Uponor sau Rehau) si Cupru.

Precizez ca:
- ma intereseaza in primul rand solutia cea mai eficienta si sigura (rezistenta in timp), nu cea mai economica sau cu raport calitate/pret optim;
- incalzirea va fi centralizata, prin Radet (nu centrala termica proprie);
- traseele dintre coloana si calorifere vor fi relativ scurte, avand coloane separate aproape in fiecare camera;
- traseele vor fi ingropate in pereti (BCA sau rigips) si nu in sapa, o parte dintre ei pe peretii cu exteriorul blocului;
- caloriferele vor fi din otel (tubular, decorativ sau port-prosop) si fonta (in cateva camere);

Daca optez pentru PEX-a, se impune izolarea folosind tub preizolat (spuma) fata de copex (pipe-in-pipe)?

Multumesc.

#3381
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Părerea mea: CU termoizolat. Posted Image

#3382
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006
Multumesc. Puteti sa-mi spuneti va rog si care ar fi avantajele/dezavantajele comparativ cu solutia cu PEX-a?

#3383
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
CU este cu mult mai rezistent în timp decît PEX (acest lucru pe termen foarte lung, nu pe parcursul unei vieți omenești... dacă vrei să lași instalația ca moștenire, merge și PEX-ul Posted Image )
Trasee scurte și îngropate => dantelărie cu armături în cazul PEX-ului.
CU termoizolat îți va reduce (sau poate chiar elimina... funcție de grosimea termoizolației) zgomotele produse datorită dilatării profilelor folosite la structura pereților de gips-carton.

#3384
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Nu am vazut pe aici sa se foloseasca teava/fittinguri "I-FIT".
Din ce cauza oare? se foloseste extrem de usor , este rezistenta in timp , etc.Are cel mai bun "flow rate" (se vede din graficul atasat, desi nu este color :), cea mai buna rata de curgere o are I-Fit-ul , mult peste PPR si PEX.).
Sau poate nu am observat eu si este folosit sistemul la scara mare si in RO?

La distributia pentru radiatoare cred ca se preteaza inclusiv sistemul "instaflex".
Ceva opinii/pareri despre sistemele de mai sus?

Attached Files


Edited by flp014, 12 December 2014 - 02:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate