Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#1495
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Ban:
Daca doresti instalatia din teava galvanizata de otel ,cauta meseriasi seriosi,cu placere de a lucra .Nu sunt de acord cu opinia lui Florin,ca prin filetare poate crapa teava realizata prin sudura pe generatoare.Eu am filetat(in regim de amator) teava de 1/2 si 3/4 si nu crapa,nu are nicio importanta la executarea filetului faptul ca teava este galvanizata sau nu.Gandeste-te ca pana in 1990 nu existau altfel de materiale pentru instalatiile de gaze sau de incalzire si atunci se puteau realiza cu succes.

#1496
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
salve se poate face o instalatie cu pex aparent?

#1497
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 badilescu, on 16th January 2011, 15:41, said:

salve se poate face o instalatie cu pex aparent?
   -Mai multe detalii, ca sa intelegem ce vrei.

#1498
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008

 sandy76, on 16th January 2011, 15:48, said:

-Mai multe detalii, ca sa intelegem ce vrei.

sal
am de legat 5 calorifere si as folosi pex cu un distribuitor in stea iar teava nu am posibilitate sa o ingrop asa ca ma gindeam sa o pozez pe perete sau sa o ascund in jgheaburi astept pareri. centrala o sa fie pe lemne fara gazificare suprefata de incalzit 65mp

Edited by badilescu, 16 January 2011 - 16:00.


#1499
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Poti folosi pexal cu incredere daca iei o firma repectabila (Henco si inca cateva) special pentru apa calda. Ceva mai scump dar tine. A, si fitinguri tot de calitate.

#1500
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
daca omu vrea sa aibe instalatia pe teava zincata foarte bine, ce este asa greu de inteles, si nici executia nu este foarte dificila pana la urma, intr-adevar mai anevoioasa, dureaza putin mai mult, dar se poate realiza mai ales ca este vorba din cate am intelees doar de coloane , deci......trebuie ceva scule si pricepere, bunavointa si cunostinte dar se rezolva.....sau acum stim sa lucram doar usor si repede....si BINE
pe la blocuri se mai practica asta cu teava pentru ca este mai ieftina si asociatia nu are bani

#1501
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008

 dan84, on 16th January 2011, 16:14, said:

Poti folosi pexal cu incredere daca iei o firma repectabila (Henco si inca cateva) special pentru apa calda. Ceva mai scump dar tine. A, si fitinguri tot de calitate.

eu ma refer la pex nu pexal

#1502
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 ban, on 16th January 2011, 08:32, said:

Florin, esti convingator, recunosc.
Dar lucrarile care se fac cu de se pot face? Celor cu gazele nu le crapa țevile? Sau se strica sudura la galvanizare?
E cineva pe forum care lucreaza cu țevi de oțel galvanizat și m-ar putea lămuri?
Celor de la gaze nu le crapa tevile deoarece utilizeaza teava neagra, teava trasa. Sau cel putin asa ar trebui... pentru ca a aparut pe piata si teava neagra sudata, care este mult mai ieftina.

Prin postul meu nu am vrut sa te lamuresca ca nu este bine ce faci. Am incercat doar sa sintetizez putin mentalitatea instalatorului, care de regula alege varianta cea mai simpla pentru el, fara sa-l intereseze prea mult parerea beneficiarului si de multe ori nici estetica nu este stralucita. Instalatorul batrin, obisnuit cu munca de santier de pe vremuri... nu gindeste... el munceste... Se apuca de treaba si pe la jumatatea lucrari, daca nu are o piesa, nu merge sa o procure. Cauta la el printre scule si gaseste el ceva piese uzate cu care sa minareasca lucrarea. Nu este ceva anormal ca la o instalatie de cupru sau pexal sa te trezesti ca pe undeva ai un teu confctionat dintr-un teu zincat sau negru si 3 adaptoare. Instalatorul este "descurcaret" pentru ca lucrarea trebuie terminata repede si cit mai usor posibil, iar manopera trebuie sa fie cit mai mare posibil....

Sper ca nu o sa fiu injurat de instalatori de pe forum...

Edited by florin71_skoda, 16 January 2011 - 17:43.


#1503
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
se pare ca ai dreptate, dar nu toti sunt chiar asa sa termine repede cu orice mijloace indiferent de cum se termina lucrarea.....
iar referitor la gaze presiunea este mult mai mica......

#1504
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
.....iar referitor la gaze presiunea este mult mai mica......
[/quote]
Asigurarea etanseitatii imbinarii filetate pentru o presiune mica la gaze necesita mult mai multa atentie la executie decat pentru imbinarile tevilor de apa,chiar daca acestea lucreaza la o presiune de cateva ori mai mare .

#1505
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010

 crull, on 12th January 2011, 22:59, said:

Am nevoie de cteva detalii legate de tipul de montaj din poze.
Care ar fi avantajele fata de un montaj clasic ? Cum se numeste acel fiting (robinet) de pe retur?
Ma ajuta cineva cu detalii?
Multumesc !!!

#1506
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Multumesc. O sa folosesc pexal si o sa raman frustrat.

#1507
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 florin71_skoda, on 16th January 2011, 17:41, said:

Celor de la gaze nu le crapa tevile deoarece utilizeaza teava neagra, teava trasa. Sau cel putin asa ar trebui... pentru ca a aparut pe piata si teava neagra sudata, care este mult mai ieftina.

Prin postul meu nu am vrut sa te lamuresca ca nu este bine ce faci. Am incercat doar sa sintetizez putin mentalitatea instalatorului, care de regula alege varianta cea mai simpla pentru el, fara sa-l intereseze prea mult parerea beneficiarului si de multe ori nici estetica nu este stralucita. Instalatorul batrin, obisnuit cu munca de santier de pe vremuri... nu gindeste... el munceste... Se apuca de treaba si pe la jumatatea lucrari, daca nu are o piesa, nu merge sa o procure. Cauta la el printre scule si gaseste el ceva piese uzate cu care sa minareasca lucrarea. Nu este ceva anormal ca la o instalatie de cupru sau pexal sa te trezesti ca pe undeva ai un teu confctionat dintr-un teu zincat sau negru si 3 adaptoare. Instalatorul este "descurcaret" pentru ca lucrarea trebuie terminata repede si cit mai usor posibil, iar manopera trebuie sa fie cit mai mare posibil....

Sper ca nu o sa fiu injurat de instalatori de pe forum...

Te injura aia care se simt cu musca pe motoc :naughty:

 marius_lmd, on 16th January 2011, 17:48, said:

se pare ca ai dreptate, dar nu toti sunt chiar asa sa termine repede cu orice mijloace indiferent de cum se termina lucrarea.....

Florin se referea la majoritate ,nu la toti. Iar majoritatea la noi nu este 51 % ci 90%.

 ban, on 15th January 2011, 13:50, said:

Am de dus incalzirea la mansarda. Pentru asta o sa fie niste tevi aparente pe undeva pe la etaj, care pleaca din distribuitor si merg la mansarda
As vrea ca acestea sa fie din oțel galvanizat, dar intampin rezistenta din partea instalatorilor, cu felurite motivari, una fiind ca se lucreaza mai greu.
Asa ca va intreb: e chiar asa de greu de lucrat cu țeava zincată? Cat dureaza, de exemplu, o filtetare pe 3/4? Eu nu am filetat niciodata, nu am habar.

Poti sa lucrezi cu "piese 0" fara filete.

#1508
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 badilescu, on 16th January 2011, 15:59, said:

sal
am de legat 5 calorifere si as folosi pex cu un distribuitor in stea iar teava nu am posibilitate sa o ingrop asa ca ma gindeam sa o pozez pe perete sau sa o ascund in jgheaburi astept pareri. centrala o sa fie pe lemne fara gazificare suprefata de incalzit 65mp
   -Pex se poate folosi, problema care apare in montajul lui aparent este ca nu se mentine drept. Daca poti sa-l ascunzi este mult mai bine, nu poti sa-l ingropi in pardoseala atunci in perete, sau la coltul dintre cele doua, dar cu teava in teava sau cum ii mai spune -copipe, sau cum ai spus sa ascunzi teava in jgheaburi, depinde acum si de marime.

Edited by sandy76, 17 January 2011 - 12:59.


#1509
venusola_cristian

venusola_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2007
Salut ! Ce probleme pot să apară daca folosesc țeavă multistrat de 16 pentru o instalație termică inelară ?Lungimea ei ar fi la 35-40 ml, 5 radiatoare ce însumează 7,5-8 kw, multe coturi de folosit(stâlpi in coltul camerelor-poate aveți sugestii).
Mulțumesc anticipat.

#1510
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 venusola_cristian, on 24th January 2011, 23:55, said:

Salut ! Ce probleme pot să apară daca folosesc țeavă multistrat de 16 pentru o instalație termică inelară ?Lungimea ei ar fi la 35-40 ml, 5 radiatoare ce însumează 7,5-8 kw, multe coturi de folosit(stâlpi in coltul camerelor-poate aveți sugestii).
Mulțumesc anticipat.

Daca folosesti o teava buna(cere certificate de garantie, conformitate,etc.) nu trebuie sa ai pblme cel putin 10 ani. Problemele apar la fitinguri (imbatrinesc garniturile/inelele) daca te ieftinesti la ele. Daca ai 5 radiatoare recomandarea ar fi sa folosesti teava de 20 pina la penultimul calorifer si doar la ultimul 16 ca si coloana.
Tips: cauta o teava multistrat care sa aiba 5 straturi, sudura continua cu laser pe longitudinea stratului 3(stratul de aluminiu),stratul 1 si 5 sa fie din pex.

Attached Files


Edited by gelunechifor, 25 January 2011 - 08:06.


#1511
Bobby Z.

Bobby Z.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.03.2007
In urma cu un an schimbandu-se conductele de incalzire in tot blocul,am fost nevoit sa inlocuiesc vechile tevi de incalzire din fier cu altele din polipropilena.Cu aproximativ 1 luna in urma am observat pe suprafata tevilor niste umflaturi,dar doar pe tur,nu si pe retur.Este posibil sa ma insel dar stiam ca tevile de ppr au o garantie de 10 ani sau ceva asemanator si ma intrebam cum este posibil sa apara acele galme la doar 1 an de la montare.
    Am inteles de la administratora ca si alti vecini din bloc au aceleasi probleme,dar cei de la firma care le-au montat au spus sa nu ne facem griji ca nu exista niciun pericol.
    Intrebarea mea este daca cineva care lucreaza in domeniu si este instalator,poate sa imi spuna daca este normal sa apara acele galme?Exista riscul sa apara fisuri?

Attached Files



#1512
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
De ce crezi ca ar fi normal?? :rolleyes:
Eu in locul tau as pregati si monta  coliere metalice cu surub,  pentru  a preveni spargerea tevilor. B)
[ http://www.vendro.ro/img/colier-cu-surub.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate