Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#1513
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Arata... periculos. Problema e ca si-o monta el coliere dar se face cu vecinii care nu monteaza?

#1514
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010

View PostBobby Z., on 25th January 2011, 17:21, said:

In urma cu un an schimbandu-se conductele de incalzire in tot blocul,am fost nevoit sa inlocuiesc vechile tevi de incalzire din fier cu altele din polipropilena.Cu aproximativ 1 luna in urma am observat pe suprafata tevilor niste umflaturi,dar doar pe tur,nu si pe retur.Este posibil sa ma insel dar stiam ca tevile de ppr au o garantie de 10 ani sau ceva asemanator si ma intrebam cum este posibil sa apara acele galme la doar 1 an de la montare.
    Am inteles de la administratora ca si alti vecini din bloc au aceleasi probleme,dar cei de la firma care le-au montat au spus sa nu ne facem griji ca nu exista niciun pericol.
    Intrebarea mea este daca cineva care lucreaza in domeniu si este instalator,poate sa imi spuna daca este normal sa apara acele galme?Exista riscul sa apara fisuri?
daca ai garantie de ce nu ii suni pe cei care ti-au facut lucrarea ?

#1515
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,976
  • Înscris: 17.10.2003
Nu e normal deloc. Daca apare o umflatura inseamna ca in locul ala cedeaza. Cum naiba au montat asa ceva? Pana si la o centrala de apartament (la 3 bar incepe zona rosie) se pune PP-Al, adica polipropilena cu aluminu sau PEX-Al, tot cu  aluminiu, sau cupru. Tu zici de bloc... iti dai seama ce presiune au pompele alea de la centrala sa plimbe apa in tot cartierul(ele) si la nu stiu cate etaje?

Acum vreo 10 ani la ai mei in oras s-a imbatat omul de la centrala ,nu s-a mai uitat ce naiba face si a bagat presiune de au pleznit caloriferele de la majoritatea apartamentelor (care le-au avut de tabla, nu de fonta, ziceai ca le-a gaurit cineva cu cuiul, n-am vazut in viata mea asa ceva). Centrala pentru 20 de blocuri de 4 etaje, deci nu cine stie ce.

Edited by akeem, 25 January 2011 - 19:50.


#1516
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 09.01.2008
Nu e normala deloc deformarea decit longitudinala (dilatare la cald). E posibil sa fi folosit teava PN (presiune nominala) 6 Bar. Asta e pentru apa la maxim 40'C. La incalzire trebuiau sa foloseasca PN 20 desi pare aberant de mare presiunea, la 90'C ramine tot la 6 Bar. E interesant de aflat marca si PN-ul acelor tevi. Nu pot sa cred ca nu puteti face plingere civila impotriva firmei executante. Grija mare ca nu e de glumit cu presiunea si temperatura vehiculate prin tevile alea.

#1517
Bobby Z.

Bobby Z.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.03.2007
Nu stiu sa-ti spun ce tip sunt dar le-am facut niste poze.

Attached Files


Edited by Bobby Z., 25 January 2011 - 20:27.


#1518
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 09.01.2008
E clar ca nu e ceea ce scrie. Cred ca a fost o incercare a studentilor de la UPB (universitatea politehnica Bucuresti) de a utiliza ceara de albine in instalatii. Comitetul blocului s-ar putea sa o incurce putin ca au aprobat folosirea unui material fara aviz tehnic. Daca nu e un accident atunci e clar eroare de proiectare a materialului.

#1519
SpeeDyX2

SpeeDyX2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 02.02.2008
Presiunea in conducte bagata de cei de la cet e destul de mare. Conductele alea vor ceda mai devreme sau mai tarziu, asa ca mare atentie ce faceti sa rezolvati, pentru ca altfel s-ar putea sa va treziti cu apartamentele inundate.

#1520
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 09.01.2008
Ca sa vezi... Teava are agrement tehnic valabil pina in 2012. Garantia data de producator este de 12 luni. Teava se fabrica la Odorheiul Secuiesc.

#1521
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am intilnit si eu problema asta la teava PPR cu insertie de aluminiu. Problema a aparut doar dupa ce sa montat si o centrala cu lemne, linga cea existenta pe gaz, insa umflaturile erau mult mai mici. Am constatat ca acele umflaturi au aparut doar in "stratul" de la suprafata, stratul care de regula se topeste cind pui aparatul de electrofuziune pe el ca sa faci o lipitura.

#1522
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Problema este de la temperatura nu de la presiune. Teava aia rezista cu brio la 15 bari dar nu rezista la temperaturi ridicate.

#1523
venusola_cristian

venusola_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2007
Diferența de preț de la 16 la 20 nu ar fi prea mare raportată la lungimea instalației, chiar dacă voi mai adăuga un radiator. Credeam că fac o economie importantă și la fitingăraie, dar poate nu se merită. În zona mea nu am găsit Henco, în schimb la Romstal au Kalpex(are sudură LASER?) la promoție și Pexal, dintre care aș opta pt. Kalpex. Aștept  sugestii pt. curbele la unghi de 90*, trebuie montate coturi la fiecare colț ținând cont că am stâlpi la fiecare colț de cameră!?
Mulțumesc anticipat.

#1524
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postvenusola_cristian, on 29th January 2011, 20:35, said:

...Aștept  sugestii pt. curbele la unghi de 90*, trebuie montate coturi la fiecare colț ...

Curbele se pot face cu arcul, iar daca ti la estetica se pot utiliza coturi. In cazul in care teava este de proasta calitate, este mult mai bine sa utilizezi coturi, deoarece o teava pexal de proasta calitate, va crapa intodeauna la curbe.
(nu cunosc teava Kalpex... deci nu stiu unde se incadreaza)

#1525
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008

View Postvenusola_cristian, on 29th January 2011, 20:35, said:

Diferența de preț de la 16 la 20 nu ar fi prea mare raportată la lungimea instalației, chiar dacă voi mai adăuga un radiator. Credeam că fac o economie importantă și la fitingăraie, dar poate nu se merită. În zona mea nu am găsit Henco, în schimb la Romstal au Kalpex(are sudură LASER?) la promoție și Pexal, dintre care aș opta pt. Kalpex. Aștept  sugestii pt. curbele la unghi de 90*, trebuie montate coturi la fiecare colț ținând cont că am stâlpi la fiecare colț de cameră!?
Mulțumesc anticipat.

Citeste atent ce a scris florin!! Eu as folosi doar 2 nume: henco sau multygol .

#1526
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
...

@venusola_cristian, pe linga ce a enumerat gelu, mai adaug si eu unul: haka
Probabil ca or mai fi si altele, da nu le cunosc. Eu stiu de henco si de haka. Gelu a lucrat si cu multygol si stie ca este ok.

#1527
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Ce preturi incredibile sunt la teava de Cupru.
Am gasit la colac de 15x1, cu 20ron/m.

#1528
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008

View Postforumeanu, on 31st January 2011, 15:25, said:

Ce preturi incredibile sunt la teava de Cupru.
Am gasit la colac de 15x1, cu 20ron/m.

Si la bara cit e?

#1529
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
astea sunt preturile, de unde altele....

#1530
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004

View Postgelunechifor, on 31st January 2011, 15:31, said:

Si la bara cit e?

Nu stiu, ca nu m-a interesat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate