Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

hemangioame hepatice

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
anca5r

anca5r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.09.2006
Am deschis acest topic deoarece ma confrunt cu aceasta problema de sanatate, nou descoperita.
Avand probleme cu hemoroizii, m-am internat la Institutul de gastroenterologie si hepatologie din Iasi sa-mi fac niste investigatii. Surpriza! Mi-au facut si o ecografie abdominala la care mi-au gasit ceva ce ar fi cica niste hemangioame hepatice, unul de 22 mm si unul de 32 mm.
Hemangioamele hepatice sunt ca niste tumori , dar nu sunt maligne, sunt benigne.
Problema este ca nu exista tratament cunoscut si nici nu se stie cu certitudine de ce apar.
Mi-au facut analizele pentru virusii hepatici B si C si o analiza care se cheama alfafetoproteina, pentru depistarea cancerului hepatic. Nu am nici una din astea, asa a spus doctorul.
In timp hemangioamele pot sa creasca  si asta nu este bine, daca ajung prea mari iti taie din ficat.
Am 40 ani.

Va rog din suflet, daca stiti, daca ati auzit de un tratament naturist sau altfel, daca stiti pe cineva care s-a vindecat cu ceva, sau pe cineva care stie cum sa reduc aceste hemangioame....spuneti-mi.

Cica ar fi esistat in Romania acum cativa ani o doctorita, Elena Ionascu, care a inventat un medicament IMUNOMOD, care ar fi vindecat multe tipuri de cancere si chiar hemangioamele hepatice, dar au fugarit-o astia din "sanatate" in Italia si acolo si-a brevetat inventia.
Stie careva ceva?

Va rog ajutati-ma!!!!

#2
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...acum am vazut apelul de pe threadul cu colecistul.
sincer , nu mi-au descoperit hemangiom la ficat dar am un hemangiom la deget. si copilul meu l-a mostenit in talpa. initial el este doar o pata rosie insa daca ii jenezi circulatia locala, un conglomerat de capilare, se dezvolta. o hemoragie a sa este periculoasa, in cazul tau insa este mai greu sa il lezezi. in rest el nu impiedica organismul in niciun fel.
eu cred ca l-ai avut din nastere si s-a dezvoltat ulterior. nu cred ca trebuie sa te sperii insa este bine sa il monitorizezi cumva si sa protejezi ficatul printr-un regim de viata echilibrat.

Edited by Nicanor, 05 October 2007 - 11:04.


#3
anca5r

anca5r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.09.2006

 Nicanor, on Oct 5 2007, 14:34, said:

...acum am vazut apelul de pe threadul cu colecistul.
sincer , nu mi-au descoperit hemangiom la ficat dar am un hemangiom la deget. si copilul meu l-a mostenit in talpa. initial el este doar o pata rosie insa daca ii jenezi circulatia locala, un conglomerat de capilare, se dezvolta. o hemoragie a sa este periculoasa, in cazul tau insa este mai greu sa il lezezi. in rest el nu impiedica organismul in niciun fel.
eu cred ca l-ai avut din nastere si s-a dezvoltat ulterior. nu cred ca trebuie sa te sperii insa este bine sa il monitorizezi cumva si sa protejezi ficatul printr-un regim de viata echilibrat.

Multumesc Nicanor

#4
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
nu stiu la ce medic ai fost, dar la IGH sunt destul de competenti. intradevar pentru hemangiom nu exista tratament. se extirpa chirurgical doar daca se observa modificari majore de structura sau de marime. din cauza asta este bine sa mergi regulat la control. in afara de asta nu exista manifestari clinice ( probabil ca fara ecografia respectiva nu ai fi descoperit prea curand existenta lor).

#5
anca5r

anca5r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.09.2006

 mica23, on Oct 15 2007, 16:41, said:

nu stiu la ce medic ai fost, dar la IGH sunt destul de competenti. intradevar pentru hemangiom nu exista tratament. se extirpa chirurgical doar daca se observa modificari majore de structura sau de marime. din cauza asta este bine sa mergi regulat la control. in afara de asta nu exista manifestari clinice ( probabil ca fara ecografia respectiva nu ai fi descoperit prea curand existenta lor).

La IGH am fost internata la dr. Balan (cu alte probleme). Investigatiile si diagnosticul mi l-a pus d-na dr. Stefanescu.
Multumesc pt raspuns

#6
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
si mie mi s-a descoperit astazi hemangiom la ficat, are 15mm, si va trebui sa fac o tomografie pentru confirmare. din ce mi-a spus doctorita, este posibil sa ma fi nascut cu el, si in mod normal nu are influenta asupra starii de sanatate, adica nu e canceros. daca ai mai multe informatii, te rog spune-mi si mie. multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate