Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Noua MD10000 in varianta HDV vine de la SONY

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
135 răspunsuri în acest subiect

#91
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu m-am saturat de  "profesionali" care cumpara cele mai ieftine camere video si dupa ce vad ca au luat "teapa" incearca  sa demonstreze ca sunt bune si "ca editarea video si modul de lucru cantaresc mai mult decat lux-ii unei camere video" - da,  se poate si din editare face ceva, dar tot o camera video performanta face sa iasa un material de calitate. Multi care au acest  minunat Sony hd1000e au luat "teapa" si incearca cat mai repede sa scape de ea...oare de ce ?

#92
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 09.01.2008

View Postrobert89, on Jul 10 2008, 08:26, said:

Si eu m-am saturat de  "profesionali" care cumpara cele mai ieftine camere video si dupa ce vad ca au luat "teapa" incearca  sa demonstreze ca sunt bune si "ca editarea video si modul de lucru cantaresc mai mult decat lux-ii unei camere video" - da,  se poate si din editare face ceva, dar tot o camera video performanta face sa iasa un material de calitate. Multi care au acest  minunat Sony hd1000e au luat "teapa" si incearca cat mai repede sa scape de ea...oare de ce ?
Da mai,asa este ,ai dreptate ,si eu o sa vand curand hd1000 si o sa-mi iau sony vx si o sa editez cu pinnacle,asa misto,cu inimioare si torturi care zboara, asta este,am luat teapa ....acum esti happy?

#93
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 488
  • Înscris: 08.12.2007

View Postrobert89, on Jul 10 2008, 08:26, said:

Si eu m-am saturat de  "profesionali" care cumpara cele mai ieftine camere video si dupa ce vad ca au luat "teapa" incearca  sa demonstreze ca sunt bune si "ca editarea video si modul de lucru cantaresc mai mult decat lux-ii unei camere video" - da,  se poate si din editare face ceva, dar tot o camera video performanta face sa iasa un material de calitate. Multi care au acest  minunat Sony hd1000e au luat "teapa" si incearca cat mai repede sa scape de ea...oare de ce ?
Si eu am luat "teapa" cumparind aceasta camera,dar nu am sa o vind decit peste vreo 2-3 ani .Si totusi nu inteleg de ce atita "incordare" pe acest subiect(sau aceasta camera),aici ar trebui sa discutam civilizat,prieteneste,nu?A venit cineva la mine care mai are un Fx1,vreo doua Vx-uri si a vrut sa vada cum arata si funcioneaza si HD 1000,si ia ghici?ia placut si a zis ca da comanda de una bucata.Va salut si la cit mai multe nunti la toata lumea!

#94
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 22.10.2005
Am filmat cu VX si cu FX7.Inainte sa-mi cumpar HD1000 am cautat pe net jde mii de review-uri,discutii pe forumuri de afara cu tot felul de maniaci in domeniul foto.Ceva teste video 100% nu am gasit insa instinctul m-a indemnat s-o cumpar.Inca nu am reusit sa fac teste si comparatii,sunt constient ca e o camera de mijloc,insa la capitolul nunti vom mai vorbi.Sambata am nunta si va fi prima filmare cu aceasta camera(nu HD) si va voi spune primele impresii din teren.
Va rog eu mult de tot,cei care intervin pe forum doar de dragul de a se convinge doar pe ei insisi cat sunt de buni in domeniu,sa se abtina de la astfel de comentarii.
Pun mai jos cateva link-uri edificatoare ,pt ca sunt convins ca de aici incolo foarte multi colegi de forum isi vor lua o astfel de camera.
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Editat de nirosbog, 10 iulie 2008 - 09:31.


#95
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 06.09.2006
inca se mai discuta despre camera asta? fratilor , ganditi putin , de ce vreti sa stricati piata aiurea ? nu-i deajuns ca e plina de vx-uri? daca n-ai bani de camera buna , numai intra in afacere , si tu vrei sa cuceresti piata cu un chiosc in timp ce altu are mall?

#96
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Aici deja ai dat-o in diverse. Nu salt in slavi camera asta, de fapt nu as cumpara-o in viata mea, dar sa vi sa faci paralele de gen mall--chiosc nu e frumos si miroase a snobism. E loc pt toata lumea nu va mai ----ti pe voi.

#97
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 09.01.2008
Mda,tipic romanesc, mult teatru si calitate mai rarut . Nu stiu de ce,dar pot sa jur ca multi din cei care-si dau cu parerea despre camera asta aiurea, au camere hdv dar trag sd in 4:3.
Facand abstractie de atotstiutorii necunoscatori , pot spune despre hd1000 ca e o camera buna in 1080i , eu unul sunt multumit pt ce stie sa faca . Am facut niste teste,comparativ cu sony fx1( am si desta,ce sa-i faci daca nu am bani de vx) ,in sd e mai slaba, la luminozitate scazuta are ceva aberatii cromatice si noise cam multisor , insa in hdv nu am vazut nici o diferenta.

#98
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 06.09.2006

View Postiulianbadiu, on Jul 10 2008, 17:08, said:

au camere hdv dar trag sd in 4:3.
corecteaza-ma daca gresesc , dar majoritataea camerelor hdv nu sunt native 16:9?

#99
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu majoritatea, chiar toate. Dar daca vrei poti sa-ti bati joc de client si tragi 4/3 (sau poate ca asa vrea clientul).  Pana la urma tot este ceva, este SD. Din pacate, cel putin prin zona mea - chiar azi am aflat, unii filmeaza VHS cu 200 euro/eveniment si chiar au clienti (e adevarat ca pun filmarea si pe DVD  ;) ). Asa ca, vorba lui tractoristu' ..., loc e destul si nici hd1000 nu cred ca este asa prastie, este totusi un SONY, chiar daca e facut ca pentru la tara.
De fapt la tara chiar e pacat sa muncesti Fx-ul (a se vedea cum arata dupa prima zi de "munca" - arata un pic mai bine ca vx-ul dar a fost doar jumatate de nunta "la tara").

Fișiere atașate


Editat de pif_foto, 10 iulie 2008 - 17:53.


#100
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 06.09.2006
ce diferenta , doamne , zici ca vx-ul e dacie din tabla , si fx-ul bmw tunat cu fibra de carbon:P

#101
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postbogdan19, on Jul 10 2008, 13:31, said:

inca se mai discuta despre camera asta? fratilor , ganditi putin , de ce vreti sa stricati piata aiurea ? nu-i deajuns ca e plina de vx-uri? daca n-ai bani de camera buna , numai intra in afacere , si tu vrei sa cuceresti piata cu un chiosc in timp ce altu are mall?
bogdan19,acum cand am vazut cat de amator esti in alde astea,nu stiu ce cauti tu pe forumul asta...
Pentru a se convinge colegii de pe forum ca am dreptate ,dati clic AICI ,sau poza de mai jos.

Fișiere atașate



#102
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postbogdan19, on Jul 10 2008, 20:44, said:

ce diferenta , doamne , zici ca vx-ul e dacie din tabla , si fx-ul bmw tunat cu fibra de carbon:P

E, hai ca nu e chiar asa... Din contra, vx mi se pare mai "de teren" si oricum de "cursa foarte lunga". Si mai are si alte avantaje fata de fx1 (cel mai important "inghetarea" expunerii prin apasarea unui singur buton). Pacat ca nu este 16/9 si nu este HD. Bineinteles ca si Fx-ul are plus-uri fata de vx (si aici ma gandesc in primul rand la pozitia display-ului)...dar intram in prea multe amanunte si iar comparam miniDV-ul cu HDV-ul, ori asta nu se face...
In concluzie vx nu este o camera de aruncat, mai ales "la tara" unde sunt inca destui care mai filmeaza pe VHS.

#103
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 06.09.2006

View Postnirosbog, on Jul 10 2008, 21:58, said:

bogdan19,acum cand am vazut cat de amator esti in alde astea,nu stiu ce cauti tu pe forumul asta...
Pentru a se convinge colegii de pe forum ca am dreptate ,dati clic AICI ,sau poza de mai jos.

normal ca sunt , da las ca o sa cresc si eu mare :)

#104
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 306
  • Înscris: 14.01.2007
http://www.okazii.ro...VR-HD1000U.html

Daca vreti sa stiti ceva despre aceasta camera, puneti intrebari aici.

Parerea mea personala :

-este o camera buna, inelul de focus poate fi schimbata destinatia lui, poate fi folosit ori pentru focus, ori expunere, shuter sau zoom

- are functia spot meter care este foarte utila atunci cand se filmeaza in conditii ciudate de iluminare ( lumina din spate, lateral...)

- ecranul cu touch screen este mult mai bine pozitionat decat la MD10000

- are nevoie totusi de lumina un pic mai multa decat VX2100 ( asta nu inseamna lampi de mii de wati)

- stabilizatorul este foarte bun

#105
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 06.01.2007
Cunoastem caracteristicile tehnice si testele ale acestei camere, nu se merita, pentru filmari de interior in conditii de iluminare insuficienta OBLIGATORIU vei pune LAMPA si PROIECTOARE, in schimb ce este bun la ea, ca este MARE.  Poate postezi ceva mai jos la BURSA, ca esti "comerciant", aici nu prea tine sa "vinzi castraveti la gradinari".

#106
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 152
  • Înscris: 06.05.2006

View Postrobert89, on Aug 12 2008, 09:59, said:

Cunoastem caracteristicile tehnice si testele ale acestei camere, nu se merita, pentru filmari de interior in conditii de iluminare insuficienta OBLIGATORIU vei pune LAMPA si PROIECTOARE, in schimb ce este bun la ea, ca este MARE.  Poate postezi ceva mai jos la BURSA, ca esti "comerciant", aici nu prea tine sa "vinzi castraveti la gradinari".
In momentul in care esti sigur ca piata de profil locala in care activezi (filmari nunti) va "absorbi" serviciile video efectuate cu aceasta camera, merita sa o cumperi. Din pacate, f multi nu cunosc ce inseamna o calitate buna a imaginii: vor compara o imagine SD de la un MD 10000, cu o imagine HD de la HD 10000 si vor zice "wow!". Daca, in schimb au ochi, experienta, recomandari bune sau au vazut o imagine (procesata corect) de la un VX, PD sau AGDVX, XL...atunci nu prea cred ca vor "digera" o imagine de la HD 1000...fie ea si HD.
Piata pe care activez, de pilda, as putea-o pacali cu servicii facute cu aceasta camera, dar in sufletul meu as stii ca imi bat joc de clientii respectivi. Ori asa ceva nu as face, never ever.
Nota pt carcotasi: am tinut in mana o astfel de camera...si stiu despre ce produs vorbesc...Mi-a placut mai mult urmasul as zice real al lui MD 10000: AG-HMC70e. pacat ca are codare AVCHD despre care cred ca e pt piata consumer...
Inspiratie si..."Succesuri :P "!

#107
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 06.01.2007
Piata de profil (NBC) de la noi, deocamdata este mentinuta in mare parte pe SD, iar pe HD sunt foarte putine solicitari, tocmai de aceia in acest moment nu se merita o investitie intr-o camera slabuta ca acest Sony HD 10000 care nu scoate un material de buna calitate, tocmai de aceia piata nu merita pacalita cu asa ceva si sa ne batem joc de clientii. Daca cineva doreste sa furnizeze servicii (NBC) in formatul HD este necesar sa investeasca in echipamente profesionale si consider  un SONY HVR Z7 sau un Sony PMW-EX1 Xdcam ar putea sa faca fata cat de cat pe acest segment de piata. SUCCES !

#108
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Pentru toti carcotasii de pe acest site - nu am pus aici pentru ca vreau sa o vand.
Dar 99% vorbiti din auzite.
Am spus ca va stau la dispozitie cu informatii despre ea ca sa nu mai vorbiti din auzite.
Dar, ca tot ce apare pe aici si acest lucru este privit de sus.
NU MA INTERESEAZA PARERILE VOASTRE.
Daca doreste cineva informatii despre acest model, spuneti, daca nu, continuati-va discutiile.
Daca cineva nu cunoaste camera si vrea sa vada despre ce e vorba, cand are drum in zona Bacaului ii stau la dispozitie si nu contracost cum fac multi pe aici.
O zi buna pentru toti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate