Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Noua MD10000 in varianta HDV vine de la SONY

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Sony tocmai au anuntat hvr-hd1000u ,vazut pe camcorderinfo,o camera cu un look destul de  pro,care se va comporta ca performante similar unui hc7(acelasi senzor , poate cam acelasi  obiectiv) si care va costa sub 2000$!
Nu se cunosc inca prea multe.Vestea  mi se pare demna de discutat,acest forum fiind frecventat de multi operatori NBC chiar daca eu nu sunt unul .
Sony s-au inspirat evident din mutarea pe care au facut-o panasonic cu md10000 acum aproape 2 ani,insa pe vremea aceea md10000 era  de 3 ori mai scumpa decat gs75-ul al carui bloc optic si performante le prelua.Insa pretul noului hvr-hd1000u ,trebuie sa recunoastem ca e mult mai cinstit fata de pretul practicat de panasonic atunci,mai ales ca din singura imagine a camerei care exista pana la oara asta putem
observa un microfon serios,viewfinder lateral in stil canon xl si inele de zoom/focus ca cele de pe fx-uri.Deci un hc7 intr-o carcasa mare si repectabila cu mai multe optiuni/facilitati "pro".
Camera va iesi pe piata in decembrie in SUA,si la noi sigur la anu'.Deci in 2008 ,stimati  videoNBC-isti,va veti scoate ieftin si bine! :D
Attached File  HVR_HD1000UwithDigitalMaster_tape_lg.jpg   111.48K   451 downloads




Edited by andjar, 24 August 2007 - 10:05.


#2
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
interesant. dupa cum o descriu astia e o camera pt elevii la arte, nunti si filme xxx.

vad ca pe tembelii de la camcorderinfo nu i-a anuntat nimeni ca in testul ala de la hc7 lentilele afectau imaginea si de aia se vedea f bine doar in ~f4 sau cit era. ei sunt asa suspiciosi de cmosu ala, vai... dar oare.. dar poate... da' de ce iesea mira asa misto si cind filmam noi in curte nu mai era asa misto...
schimba lentila si mai vorbim dupa. mai ales ca din toate exemplele pe care le-am vazut cx7 care are acelasi senzor ca hc7 are mai putin noise in lumina slaba si imaginea, asa ochiometric, e mai clara cu toate ca e avchd. chiar si rollingshutteru e mult mai mic decit la orice camera am gasit eu filme pe net in 2007 sa compar. senzorul e probabil 30-40% din total, restul tine de alte piese, lentile, codec etc.

foamea e mare la sony dupa atitea restructurari, ps3 ala merge cam prost la vinzari si pt binele lor sper ca au concediat dintre managerii aia idioti ca noaptea.

Edited by sorin79, 24 August 2007 - 10:34.


#3
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
eu zic doar "cat dai, atata face"...

Edited by uko, 24 August 2007 - 10:41.


#4
click

click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.06.2005
camera deja a aparut pe piata desigur nu in romania  http://www.bhphotovi...Definition.html   la pretul de 1600 $, dati la specificatii si ...ce parere aveti despre aceasta camera ? ma bate gandul sa cumpar, desigur in varianta pal daca exista , deocamdata am sa o folosesc in modul dv pt NBC. mai multe poze ale camerei  aici

Edited by click, 18 December 2007 - 11:54.


#5
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
ca si look, camera asta arata bine... dar sunt curios sa vad ceva teste reale cu ea... am obs k are f putine comenzi pe carcasa, nu are inel de zoom... iar ppretul este foarte mic, fapt care imi cam da de gandit. Deocamdata vx-ul meu e foarte bun.

#6
click

click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.06.2005

View Postclick, on Dec 18 2007, 11:51, said:

camera deja a aparut pe piata desigur nu in romania  http://www.bhphotovi...Definition.html   la pretul de 1600 $, dati la specificatii si ...ce parere aveti despre aceasta camera ? ma bate gandul sa cumpar, desigur in varianta pal daca exista , deocamdata am sa o folosesc in modul dv pt NBC. mai multe poze ale camerei  aici

http://bssc.sel.sony...U_broch9-07.pdf

#7
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Mi-am pus in gand sa cumpar camera asta dar nu stiu ce sa cred ! Ma tem sa nu fie vreun fake :deadtongue: Am intrat pe site la Sony si nu am gasit nimic despre ea.Pe B&H pare foarte atractiv pretul.A cumparat-o cineva?Stie cineva ceva de existenta ei?

#8
DonaldAlex

DonaldAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.03.2006
Teste: http://www.vimeo.com...arch:hvr_hd1000

#9
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Da,se pare ca exista!!!Am intrat pe link-ul lui DonaldAlex si intr-adevar pare a fi un Sony,mai ales dupa particularitatile meniului.Tipul care face testele p-acolo e de la Canon,se vede si un hv20 pe masa,dar nu conteaza asta.
Daca ar fi scris si ce rata de compresie au testele lui ,era mai relevant.Asa,nu am cum sa stiu cat de buna e calitatea filmarilor,fiindca nu stiu cat sunt de comprimate.
http://news.sel.sony...ease/31159.html

#10
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
dupa cum a scos nenea ala bateria suna a gol. nu stiu de ce cred eu ca o sa fie un al doilea md 10000 dar hdv.
La imagine imi pare ok

#11
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Problema mare este ca nu apare pe site-ul producatorului. :w00t:

#12
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
parca md10000 aparea, cine stie ce struto-camila o fi hd 10000, prea puternica asemanarea (10000) sa nu fie facuta pe acelasi vapor :D

#13
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Niros, nu este pe situl sony.ro. Da un search pe sony.com si o gasesti. Ce pretentii ai de la romani?

#14
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postdaddy, on Jan 21 2008, 17:07, said:

Niros, nu este pe situl sony.ro. Da un search pe sony.com si o gasesti. Ce pretentii ai de la romani?

Daca tu ai vazut-o acolo,de ce nu ai pus un link direct catre ea?
Am cautat si eu si nu am gasit-o.
Am trimis si un email la Sony sa-mi confirme existenta ei,dar nu am primit (inca :deadtongue: ) niciun raspuns.

#15
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
dupa ce o va lua primul dintre voi, poate ne convinge si pe restul sa o cumparam!pana atunci...nu as arunca banii pe asa ceva!

#16
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
E un sony adevarat nu-ti fa griji...nu prea apare pe site-urile oficiale pentru ca nu e o camera  de listat nici la linia consumer ,nici la prosumer si bineinteles nici la broadcast...
Uite un PDF.
Ca sa-ti faci o idee destul de exacta despre cum filmeaza hd1000 cauta clipuri filmate cu hc7.... hd1000 are aceeasi optica si acelasi senzor ca si sony hc7 si hc9....se poate spune ca hd1000 e un hc7 cu o carcasa mai mare, inel multifunctional(focus,zoom...) si un meniu doar usor mai avansat.
Desi nu-mi place deloc acest concept de camere ...inclin sa spun ca e un model potrivit pentru filmacii din romania care vor sa tina si pasul cu tehnologia ,sa ofere si un material HD/SD de calitate  decenta,sa para si pro si nici sa nu-si lege banca de gat.
Cine planuieste o achizitie mai serioasa ar face bine sa mai astepte cateva luni...sunt sigur ca la NAB ,in aprilie, vor aparea modele pro(sumer) destul de interesante...presimt replici puternice date de Canon si Panasonic actualei linii Sony formata din  Z7,S270 si EX1...ma gandesc la pret in primul rand.

Edited by andjar, 21 January 2008 - 21:15.


#17
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Merci Andjar !Acum,ca vine de la tine confirmarea m-am mai linistit.Acel pdf l-am vizionat si eu cu ceva timp in urma.M-am mirat ca acele teste din link-ul de mai sus erau facute de un tip de la Canon.Oricum camera pare destul de finisata,dar ma voi convinge cu adevarat cand o voi *pipai* in direct,inainte de a o cumpara.

Quote

Cine planuieste o achizitie mai serioasa ar face bine sa mai astepte cateva luni...sunt sigur ca la NAB ,in aprilie, vor aparea modele pro(sumer) destul de interesante...presimt replici puternice date de Canon si Panasonic actualei linii Sony formata din Z7,S270 si EX1...ma gandesc la pret in primul rand
Modelele intotdeauna se schimba la cateva luni(vezi exemplul lui canon hv30),asa ca daca astepti cateva luni,deja esti constient de aparitia altor modele peste alte cateva luni...si tot asa la nesfarsit.
:peacefingers:

#18
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
si totusi e destul de "chioara" aceasta camera...pana ca si md10000 parca era mai luminoasa(din specificatii), iar o sa ne taraim cu 2-4 proiectoare? EX1 nu cred ca va scadea sub 5000 sa spunem ca am putea sa ne permitem pd-ul HD!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate