Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

care sunt cele mai bune codecuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ann smith

ann smith

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.03.2007
Buna ziua!
As dori sa va intreb care e cea mai buna combinatie de codecuri pe care sa o instalez? sau sa instalez codecs mega packs?
Multumesc

#2
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Asta

Edited by mnezo, 23 August 2007 - 15:45.


#3
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
zice bine mnezo, dar conteaza si partea hardware. adica nici un codec, cat de bun ar fi, nu te scuteste de neplaceri la rularea unor filme de format nou (mkv de exemplu) daca ai placa video prea veche.

#4
devlin3x

devlin3x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.07.2007
Eu folosesc doar DivX si nu am probleme. Dar difera de la calculator la calculator.
Si pentru subtitrari VobSub, e mic si nu face probleme.
Iar dintre playere, cel mai bun mi se pare Media Player Classic. Nu a fost film care sa nu ruleze cu playerul acesta. :coolspeak:
Bafta

#5
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Eu folosesc K-Lite Mega Codecs Pack, atentie versiunea Mega, si sunt un impatimit serios al filmelor, vizionez atat pe monitor cu playere gen Bs, MP Classic cat si pe dual display sau prin Tv-Out pe TV.
In plus am si un Tv-Tunner cu care mai fac recording.

Ce parere am: Nu am avut un film care sa faca probleme, integreaza atat FFD Show, si VobSub din cate stiu si Media Player Classic, practic instalezi si ai tot ce trebuie, il gasesti aici free-codecs.com

#6
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
VLC Media Player are codecuri integrate. Nui mai trebuie nimic alceva.

http://www.videolan.org/

#7
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Nu e nevoie nici un MEGA codec pack, sunt o porcarie curata, la ce bun sa incarci sistemul cu nspemii de codecuri de care mai mult ca sigur nu ai nevoie niciodata ? . Instalezi unul doua, doar ceea ce e nevoie (vezi postul lui @mnezo) si gata.

#8
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Eu folosesc MPlayer. Intra pe o discheta. 100 % garantat.

#9
dehe45

dehe45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.09.2006
ce intreaba lumea si ce raspund oameni.........ba daca te a intrebat :ce codecuri credeti ca sunt cele mai bune? de ce raspundeti cu" domne eu nu folosesc pentru ca sunt niste porcarii sau eu folosesc nu stiu ce player  si nu imi mai trebuie ca mie mi se pare ok.....baaaa v-ati gandit ca topicul asta nu a fost  facut pentru voi ci pentru oameni care chiar au habar si stiu ce cauta doar ca vor sa auda si alta parere? asa ca data viitoare tinetiva comentariile astea pentru voi (eu am folosit pana acum acemegacodecs si inca un pack care nu mai tin minte cum senumea ceva x codecs)

#10
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
mah, daca esti pe langa tine-ti gura
da...daca copiaza VLC Media Player (e free) poate rula filmele fara probleme (orice film) si nu mai trebuie sa adauge nici un codec

baga tu ace mega codecs si alte pack-uri...pana nu mai stii ce se intampla cu calculatorul

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Personal pot sa zic ca am facut teste si nici unul din codecurile astea free nu bate la performante CoreAVC. Sigur, costa un pic (9.95$), dar merita - in special pentru cei cu SO pe 64 bit si cei cu platforme nVidia (inclusiv ION).

PS: VLC este o porcarie lenta. Gradul de ocupare al procesorului este urias fata de alte codec-uri. Windows Media Player Classic este mult mai "lite" pentru resurse.

Edited by SuperDuper, 08 February 2010 - 14:48.


#12
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View PostSuperDuper, on 8th February 2010, 14:44, said:

PS: VLC este o porcarie lenta. Gradul de ocupare al procesorului este urias fata de alte codec-uri. Windows Media Player Classic este mult mai "lite" pentru resurse.
tu la ce procesor te referi?
la al meu...nu se simte...vreo max 10% (la *.mkv parca) deci nu e chiar lent..trebuie sa fac si procesorul ala ceva
si media player classic e ok, desigur

uite acum o proba, pe un core2duo E4600 la 2.4ghz cu 2gb ram, la un dvd-rip in VLC procesorul e folosit intre 1-5%...deci pana la URIAS mai e mult

Edited by marius ro, 08 February 2010 - 14:57.


#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ma refeream la procesorul sistemului. Si nu in SD, ca acolo si bunicul PIII merge.
Sigur, daca tu ai un dual core si nu faci nimic altceva, aia 10% nu ti se par mult, dar mie mi se par. Am si alte chestii ruland in background.
Daca am alte optiuni mai lite ca utilizare (WMP clasic) si mai eficiente (CoreAVC) de ce as folosi VLC-ul?

Edited by SuperDuper, 08 February 2010 - 15:00.


#14
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View PostSuperDuper, on 8th February 2010, 14:59, said:

Ma refeream la procesorul sistemului. Si nu in SD, ca acolo si bunicul PIII merge.
Sigur, daca tu ai un dual core si nu faci nimic altceva, aia 10% nu ti se par mult, dar mie mi se par. Am si alte chestii ruland in background.
Daca am alte optiuni mai lite ca utilizare (WMP clasic) si mai eficiente (CoreAVC) de ce as folosi VLC-ul?

las ca ajung acasa si o sa testez un mkv de 16GB pe i5 750

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ce intreaba lumea si ce raspund oameni
Si ti-au trebuit 2 ani jumate sa te trezesti sa-i iei la intrebari pe cei care au raspuns in acest topic ? Tu te uiti la data topicului in care postezi ? Cred ca ar fi cazul...

#16
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
VLC - play cu mkv 8GB
pt mine e ok VLC, e folosit intre 1-10%
Attached File  test_VLC_1.jpg   320.21K   48 downloads

aici i-am dat sa si arhiveze...

Attached File  test_vlc2.jpg   288.54K   32 downloads

Edited by marius ro, 08 February 2010 - 16:26.


#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In fine, ideea este ca VLC este mai lent decat alte solutii. Ca tu nu ai nevoie de mai mult este decizia ta. De fapt ceea ce arati mai sus este ca i5 ala este prea mult pentru ceea ce faci cu el :P

#18
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View PostSuperDuper, on 8th February 2010, 19:11, said:

In fine, ideea este ca VLC este mai lent decat alte solutii. Ca tu nu ai nevoie de mai mult este decizia ta. De fapt ceea ce arati mai sus este ca i5 ala este prea mult pentru ceea ce faci cu el :P

stai ca ma mai si joc din cand in cand...
momentan poate este prea mult...da mai repede de 3 ani nu intentionez sa schimb procesorul, poate placa video in 2 ani...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate