Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Antena DVB-T - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Ce antena ai atasat la el? Ai incercat sa o amplasezi undeva spre fereastra sau chiar la exteriorul locuintei?

#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
sa vedeti ca iar nu o sa mearga antenele speciale de dvb-t , am vazut ca romtelefonu si-a montat o droaie de antene noi deci sia intarit la greu reteaua , eh acu incep bruiaje in lantz si perturbarea uifului , atat analog si digital .
Sincer cu antena verticala , orizontala nu scot mare lucru intre dvb-t -urile existente .
Am incercat antena gratar aia super pe dvb-t si cu aia nu scot mare lucru , orcium antenele de acum vor fi cu draoaia si vor functiona in zonele unde nus romtelefoanele si zapuri-le pe clardiri .. [ de parca vor sa faca astia ceva ...] dvbt- si cu cdma in veci nu vor merge in parametrii maximi . am intrebat in o gramada de locuri.

Edited by Zvartoshu, 30 July 2009 - 14:14.


#21
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
da omule nici mie nu-mi vine sa cred ce petarde de antene pun astia , fir de 1 m si la capat telescopica de plastic
care sa fim seriosi se poate rupe oricand. petarde  ^_^

#22
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
am o antena dvb-t FZ4... de interior... aseara am prins fara probleme cele 11 digitale din bucuresti.. inclusiv hd-urile... din pacate azi dimineata am vazut ca semnalul era varza pe canalele non hd... pe hd mergea... in seara asta am incercat sa ma uit la protv hd... dar are multe intreruperi...

oricum am vazut ca e tare sensibila antena... daca trec prin fata ei pierde semnalul.... trebuie orientata/pozitionata intr-un anume fel ca sa a mai mult succes?... are o coenxiune pentru antena externa.... ce ar trebuie sa am practic afara la capatul firului?...

dar daca ii prelungesc cablul ei coaxial si o scot afara?... ar merita efortul?

mersi!

#23
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Normal ca merita. Si altii si-au scos-o afara.

enjoy,
Mtz

#24
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
sunt curios daca/unde gasesc antene 6-700 Mhz omnidirectionale cu castig gen 3 sau 5 x5/8 lambda, directivele nu sunt practice in oras de unde iti vine semnalul din toate partile, sunt bune la tara si acolo daca iei pe directie toate TS-urile....

#25
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Mi-am luat aseara un Samsung 40b651.
L-am probat la magazin, si a prins PRO TV HD, TVR 1HD si inca cateva posturi. Am cumparat si o antena  Phillips SDV2230..
Cand l-am instalat acasa...nimic. Nu mi-a gasit nimic la scanare. Stau vis-a-vis de stadionul steaua, la etajul 5. (daca are vreo importanta). Ce antena imi recomandati sa cumpar?

Question 2. Eurosport si sport.ro
HD cum se receptioneaza (am cablu de la UPC)

Multumesc pentru rabdare..

#26
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
In zona vladimirescu ai semnal de la canal 59 si canal 30 deoarece are obturatie spre nord adica herastrau . antena ce ai nevoie este o antena obisnuita verticala si cu amplificare de 17-20dB

#27
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
daca receptionezi canalele 30 si 59 ar trebui sa iti intre urmatoarele posturi:

Pro TV HD (CH 30)

Sport.ro HD (CH 30)

National TV (CH 59)

Realitatea TV (CH 59)

Antena 1 (CH 59)

TVR Cultural (CH 59)

TVR 3 (CH 59)

Antena 3 (CH 59)

Pe canalul 54 mai sunt TVR HD,  TVR 1 si TVR 2 !

Edited by catalinman, 28 December 2009 - 20:41.


#28
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
as vrea totusi sa iau oa antena de care sa fiu sigur. Imi puteti recomanda un model bun?

#29
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Muta antena cat mai aproape de fereastra.

#30
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
o lipisem de geam...si tot nimic :(

#31
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Trebuie amplificare si pozitie verticala , deci bara de pe balcon si antena pe ea scoasa in afara balconului . e nitel de munca . Amplificare cu antena , incearca sonet , e o antena ce o gasesti prin targuri .

#32
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
dar din cele care se gasesc pe la domo, altex..etc...?

#33
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
eu personal o folosesc pe asta http://www.consumer....4230_10/prd/ro/
sunt foarte multumit de ea, daca te intereseaza o gasesti la domo http://www.domo.ro/A...DV4230_slash_10

#34
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postcatalinman, on 29th December 2009, 12:33, said:

eu personal o folosesc pe asta http://www.consumer....4230_10/prd/ro/
sunt foarte multumit de ea, daca te intereseaza o gasesti la domo http://www.domo.ro/A...DV4230_slash_10
Ai testat-o in afara orasului la 30-40 km de centru ? In oras (spatii deschise, nu stiu cum e la subsol sau intre blocuri...)am vazut ca merge orice furculita ca antena, dar in afara treaba de la 15 km se impute repede, mi-am facut un 2x5/8 si am cumparat o antena de tv de 14 lei de la Universitate, cu care am semnal acasa in Bucuresti 200% (cum e treaba asta nu stiu... dar asa imi zice AltDVB) dar nu am avut timp sa le testez si de la Fundulea. Ce ma oftica cel mai mult e ca pe ProTV am semnal 80% si imaginea e sacadata, quality e la 20-40%, iar la TVR si Realitatea am 60% semnal dar se vede impecabil, quality 80-100% inclusiv TVRHD, nu inteleg de ce la semnal mai mare sunt probleme cu imaginea, sau TS-ul de le Pro are vreun secret fata de celelate 2....
Am observat ca si in Buc daca ma stradui sa scad Pro-ul sub 100% la semnal incepe sa sacadeze, in timp ce celealte trebuie sa scada sub 40% ca sa apara probleme pe imagine.
Tot cu Pro-ul , se pare ca 546 Mhz e o frecventa usor bruiabila , am 2 statii de 145 si de 440 Mhz si daca emit cu ele chiar si de la 10 m de antena, Pro-ul e caput. Pe celelalte ca sa le omor trebuie sa fiu la cel mult 0.5 m de antena. Totusi pe mobil cel mai bine se vede ProTV-ul...ciudate sunt propagarile astea digitale....., sper sa se rezolve dupa ce se termina perioada de testare
Oricum ca antena, prefer ceva pasiv afara decat indoor cu amplificare

Edited by rvic77, 29 December 2009 - 13:48.


#35
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
n-am testat la distanta mare, doar in bucuresti (stau in tineretului);
pentru distante mari cum ar fi localitati din ilfov sau chiar ploiesti normal ca este recomandat o antena de exterior, sa iti stea afara :)

zvartoshu ne critica ca folosim antene de camera chiar si in bucuresti !

ca dx-er il inteleg, probabil ca i se pare o blasfemie :P

Edited by catalinman, 29 December 2009 - 17:04.


#36
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postcatalinman, on 29th December 2009, 17:04, said:

n-am testat la distanta mare, doar in bucuresti (stau in tineretului);
pentru distante mari cum ar fi localitati din ilfov sau chiar ploiesti normal ca este recomandat o antena de exterior, sa iti stea afara :)

zvartoshu ne critica ca folosim antene de camera chiar si in bucuresti !

ca dx-er il inteleg, probabil ca i se pare o blasfemie :P
Bai nene tu ai habar ce inseamna 36dB ?
ia gandeste ce inseamna in analog 36dB si ce rezultate ai pe receptie de la ce distanta receptionezi si apoi sa te iei de realitate .
Multi ma fac ca habar nu am , dar o data stat la discutie cu OM din snr , am aflat realitatea cum se maninca , uneori pe unele locuri se dau presupuneri pe langa realitate si alteori unele persoane sunt fix pe langa miezul realitati .
Cel ce loucreaza iti deschide ochii .
Se zice , snr distribuie semnal util cu par mic deci putere mare .
acum rascueste clepsidra invers sa vezi in analog ce inseamna asta .
acu dai amplificare si vezi .
deci pe 36dB cu antena aia dava o pui pe casa la mine unde e zona de groapa , trebuie sa iau bulgarii de pe shumen venets color , si sa imi intre cozie . Sa vezi ca nu e asa la impertinenta aia .

Eu lucrand cu piese reale de 16dB , bfp17 la 600mhz , iti spun ca de la 37dB incepe overload-ul in tv .
Vrei sa vezi ce face un lant de 3 tranzistoare de 15.5 sa zicem ? uite mai jos :
Attached File  P1130909.JPG   546.19K   156 downloads

delir pe selector . trebuie sa faci intrare cu atenuare lc sa tai din putere sa se inteleaga imaginea .

Tu crezi ca daca dai in ampu de la o lichea aia genius tvgodvbt02q iti merge? zi mai bine ca ai crapat tuneru , ai pierdut cadoul ca mine si cu asta basta ! realitatea se culege prin mestereala si incercare . Acum sa nu zici , sa repar tunerul trebuie sa retrimit piesa cu cutia la italian si incepe cantecul cu statul prin aeroporturi pentru 38€

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate