Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Antena DVB-T - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Salut,

Vazusem la Cora nu foarte mult timp in urma la vanzare niste antene de camera pentru receptia DVB-T, dar zilele trecute cand m-am decis sa le fac o vizita, se epuizasera.
Intrebarea mea este daca stiti unde se mai pot gasi la vanzare in Bucuresti astfel de antene (auzisem odata ca se mai gasesc si undeva pe langa Obor) si sa nu fie foarte scumpe, sub 50 Lei.

Multumesc.

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu exista antene speciale pentru DVB-T decat in imaginatia producatorilor... pentru a-si vinde mai bine marfa
Chiar daca un operator sau altul din DVB-T va emite pe polaritati diferite, nu vad o problema in a rasucii antena pe verticala, de ex., daca vorbim despre o antena Yagi cu mai multe elemente
Deci, orice antena obisnuita UIF, cu amplificator, este buna... desigur, sa fie si bine conceputa (de calitate) nu chiar turcisme

#3
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Am inteles, multumesc!
Atunci ma orientez la una obisnuita.

#4
sosoclauss

sosoclauss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.07.2006
foloseste o antena yagi montata orizontal, pentru polarizare orizontala. in Romania se foloseste doar polarizarea orizontala si nu e necesar sa rotesti antena vertical pentru nici un program. cat despre amplificator de antena, nu are sens sa pui asa ceva, amplificatoarele de antena acordate pe un canal sau o plaja de canale amplifica semnalul in frecventele respective dar le taie pe restul. daca apar in viitor alte emitatoare pe frecvente diferite de cele pentru care a fost facut amplificatorul, nu le vei receptiona.

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
@sosoclauss,
Eu nu am mai vazut amplificator acordat pe un canal/frecventa cred ca de peste 17 ani... majoritatea antenelor de camera (si nu numai) actuale au incorporat si un amplificator de banda larga care nici castig foarte bun nu are (plus ca se poate ajusta)

#6
oasisontherun

oasisontherun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.06.2005
sau 1 metru de cablu coaxialcu mufa bagata in receiver, este o antena perfecta!
am folosit la serviciu cu un receptor usb hercules in camera fara geamuri( ideal la meciuri).......

#7
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Da, mergea si pe analogic. O sa incerc si asa...

#8
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Am incercat cu un cablu de 5 metri leganat de balcon, fara nicio antena atasata. Imi intra destul de bine TVR1 si TVR2 analogic, iar DVB-T-ul se vede foarte bine.  :coolspeak:
Se mai vad pe analogic Pro TV si Realitatea, dar semnalul e destul de slab ca nu mi le descopera la scanare, trebuie sa introduc frecventele manual. Pro TV HD nu-mi intra, cel mai posibil din cauza semnalului slab al emitatorului lor, in comparatie cu emitatorul RADIOCOM.

#9
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 Zygoth, on Sep 3 2007, 11:07, said:

Am incercat cu un cablu de 5 metri leganat de balcon, fara nicio antena atasata. Imi intra destul de bine TVR1 si TVR2 analogic, iar DVB-T-ul se vede foarte bine.  :coolspeak:
Se mai vad pe analogic Pro TV si Realitatea, dar semnalul e destul de slab ca nu mi le descopera la scanare, trebuie sa introduc frecventele manual. Pro TV HD nu-mi intra, cel mai posibil din cauza semnalului slab al emitatorului lor, in comparatie cu emitatorul RADIOCOM.

cu ce receptor ai incercat sa prinzi Protv HD ?

#10
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Hauppauge WIN TV HVR 4000

Imi trebuie totusi o antena  :D

Edited by Zygoth, 03 September 2007 - 10:24.


#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu vei reusi niciodata sa vezi PRO-TV HD cu tunerul ala.
Daca citeai specificatiile partea de DVB-T este normala SD nu este HD si nici nu suporta MPEG4 ...cred ca ai incercat sa amesteci caracteristicile de receptie in speranta ca poate, poate ai norocul sa vezi Pro-TV HD.Singurul mod HD este asta: DVB-S2 hi-definition digital Satellite TV , restul sint SD.

#12
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Inainte sa il achizitionez i-am intrebat pe cei de la Hauppauge si iata ce au zis:

Quote

Hello,

I'd like to buy Hauppauge's WinTv HVR4000 but i want to know if it supports digital terrestrial (DVB-T) High Definition signals. I noticed that the tuner supports High Definition satellite signals (DVB-S2), but i'm interessed in High Definition Digital Terrestrial TV. Can i receive that kind of signals with this tuner?

Thank You!


Reply

Hello

Yes, it does support HDTV via DVB-T,



Elton Adams
[email protected]
Technical Support
Hauppauge Digital SARL
(UK) London
Tel: +44 (0) 207 378 0202


#13
Speedlink

Speedlink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.12.2007
TechniSat,Antena Super Digitenne (de camera) cu amplificator inclus,receptionez in zona de sud a orasului ( aproximativ pe langa Selgros-Berceni) cele 6 programe DVB-T de pe canalul 54,la un Q de 94%.

#14
RobertG

RobertG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.10.2004
Am achizitionat un TV LG Full HD, cu DVB-T inclus. Am luat o antena de camera din selgros, scrie pe ea DVB-T, cu amplificator inclus, insa nu reusesc sa prind nimic. Am inteles ca pro tv hd emite doar in mpeg4, iar tunerul pe care il are televizorul meu, ar fi mpeg2.
Lamuriti-ma si pe mine, daca acest dvb-t pe care il are televizorul, este hd sau doar un simplu tuner digital, pe ce canale sa caut, sau daca trebuie sa caut pe un canal anume, are o mie de tari incluse si nu stiu pe care tara sa caut, cand dau pe romania sectiunea de DVB_T nu mai este activa.

Multumesc

#15
dode56ro

dode56ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2006

 RobertG, on Feb 27 2008, 17:57, said:

Am achizitionat un TV LG Full HD, cu DVB-T inclus. Am luat o antena de camera din selgros, scrie pe ea DVB-T, cu amplificator inclus, insa nu reusesc sa prind nimic. Am inteles ca pro tv hd emite doar in mpeg4, iar tunerul pe care il are televizorul meu, ar fi mpeg2.
Lamuriti-ma si pe mine, daca acest dvb-t pe care il are televizorul, este hd sau doar un simplu tuner digital, pe ce canale sa caut, sau daca trebuie sa caut pe un canal anume, are o mie de tari incluse si nu stiu pe care tara sa caut, cand dau pe romania sectiunea de DVB_T nu mai este activa.

Multumesc

Nu exista deocamdata televizoare cu Tuner HD incorporat. Este un simplu tuner ce ai tu pe TV.

#16
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Nu e adevarat, noua serie LG incepand cu 32LH3000 au tuner mpeg4. Au fost deja oameni care au achizitionat si cu o antena amplificatoare pot prinde Pro TV si TVR HD.
Preturile sunt chiar foarte bune iar televizoarele mai bune ca seria precedenta ( 32LG3000 ). un 32LH3000 e 20 de milioane fata de 16,5 cat e vechia serie 32LG3000 iar un 37LH4000 e 27 de milioane cu Tru Motion, 24p 5:5 etc toate Full HD cu tuner H.264 mpeg4.

Edited by PaulFCB, 29 April 2009 - 11:25.


#17
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Sunt si modele de televizoare dotate cu tuner compatibil cu receptiile HD, atentie mare insa la ce achizitionati, ca nu orice device prezentat de vanzator ca fiind "HD" ready sau full sau whatever, nu receptioneaza automat si canalele de televiziune transmise in HD daca nu este dotat cu un astfel de tuner compatibil MPEG-4.

#18
m.alexandru

m.alexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.08.2004
eu mi-am luat un 32lg5000, scrie in manual ca are tuner dvb-t si peste tot e marketat astfel, dar nu prind nimic, iar cand apas butonul de tv/dvb de pe telecomanda nu face nimic, imi arata doar numarul canalului si TV.
aveti idee cum fac sa prind si eu ceva? cred ca-i mpeg2, nu mpeg4 (dvb-t-hd din cate am inteles).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate