Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Migrare internet ADSL la noile viteze

- - - - -
  • Please log in to reply
2038 replies to this topic

#37
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View PostBogdani, on Aug 18 2007, 10:53, said:

Eu nu ma refeream la astfel de "dovezi" ci la screenshot-uri cu download-managere

Tot asa se pot modifica, pana una alta, eu zic sa-i credem pe cuvant pe cei care zic ca s-a marit viteza, stau si eu si astept....

#38
iosfoamea

iosfoamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.01.2007
daca aduc un screenshot cu download-managere puteti sa ziceti apoi ca am avut din start abonament de 4. asteptati putin si o sa vedeti ca nu vorbeste lumea prostii.
valorile pe care le am acum:
Link Information

Uptime: 1 day, 12:48:56
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 4.095
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 16,5 / 12,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 23,0 / 35,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 22,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 2.515 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 3.691 / 2.580
HEC Errors (Up/Down): 3.120 / 805

Edited by iosfoamea, 18 August 2007 - 10:06.


#39
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postiosfoamea, on Aug 18 2007, 11:04, said:

daca aduc un screenshot cu download-managere puteti sa ziceti apoi ca am avut din start abonament de 4. asteptati putin si o sa vedeti ca nu vorbeste lumea prostii.
valorile pe care le am acum:
Link Information

Uptime: 1 day, 12:48:56
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 4.095
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 16,5 / 12,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 23,0 / 35,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 22,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 2.515 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 3.691 / 2.580
HEC Errors (Up/Down): 3.120 / 805
Fain. Esti pe ADSL2+ cu o viteza de upload de 512Kb/s.  Este loc si de mai bine!

#40
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View Posttudorache90, on Aug 18 2007, 10:12, said:

Eu am RDS ... dar am auzit un amic care are RTC ca a fost trecut la 4 mega.  :huh:

Zvonuri... Eu nu cred !

View PostAirBoy, on Aug 18 2007, 10:29, said:

Ca sa va iau cheful de dovezi, la fel cum poti modifica o statistica de modem in format text, daca asta va convinge...:
Attachment wowclick.jpg

Tare ! Pe modulația aia oricum nu ai cum să ai 2 Mbps Upload, în plus ADSL2+ nu prea suportă mai mult de 1 Mbps teoretic în versiunea adoptată de Romtelecom !

View PostFarrell, on Aug 18 2007, 11:55, said:

Fain. Esti pe ADSL2+ cu o viteza de upload de 512Kb/s.  Este loc si de mai bine!

Doar 80% din 509 Kbps se pare... deci DOAR 50,9 kB/sec reali ...
Vă spun un lucru : NU vă faceți vise că veți avea viteze mari de Upload de la Romtelecom ! Din cauza asta și eu caut cât se poate de serios alternative (RDS sau o rețea de oraș de aici care în ultima vreme a îmbunătățit semnificativ calitatea serviciilor).

#41
brainstorming

brainstorming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdragosbm, on Aug 18 2007, 12:02, said:

Zvonuri... Eu nu cred !
Tare ! Pe modulația aia oricum nu ai cum să ai 2 Mbps Upload, în plus ADSL2+ nu prea suportă mai mult de 1 Mbps teoretic în versiunea adoptată de Romtelecom !
Doar 80% din 509 Kbps se pare... deci DOAR 50,9 kB/sec reali ...
Vă spun un lucru : NU vă faceți vise că veți avea viteze mari de Upload de la Romtelecom ! Din cauza asta și eu caut cât se poate de serios alternative (RDS sau o rețea de oraș de aici care în ultima vreme a îmbunătățit semnificativ calitatea serviciilor).

Nu mi fac vise nici in ceea ce priveste downloadul   -_-
Da, la alternative trebuie sa ne gindim serios da partea proasta e ca la mine contractul mai dureaza un an si nu sunt vreun nabab sa platesc "n" abonamente da gasesc eu o solutie pina la urma.

#42
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbrainstorming, on Aug 18 2007, 12:20, said:

Nu mi fac vise nici in ceea ce priveste downloadul   -_-
Da, la alternative trebuie sa ne gindim serios da partea proasta e ca la mine contractul mai dureaza un an si nu sunt vreun nabab sa platesc "n" abonamente da gasesc eu o solutie pina la urma.
Si eu sunt dezamagit. Ma asteptam la o marire a vitezei de upload. Am sunat la Click si mi-au spus ca pentru rezilierea contractului meu de 2,5Mbps trebuie sa platesc pentru luniile ramase 50% din cei 17,5E adica 8,75E+TVA. Pana la urma nu e rau.

Edited by Farrell, 18 August 2007 - 11:40.


#43
ovidiu89

ovidiu89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.06.2006
Hai sa fim putin seriosi mai... cum sa crezi ca romtelecomul face, "pe ascuns" aceast upgade, noaptea, la unii abonati, sau mai stiu eu ce altceva... si daca mareau vitezele cu inca jumatate din cat sunt acum, sigur se facea un anunt ceva... Print Screen-uri ati vazut ca se pot face, cate vreti, dupa cum dati comanda  :lol: ...

Edited by ovidiu89, 18 August 2007 - 11:47.


#44
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
Contractele de 4MB si cele cu ip static vor fi migrate la urma.
In aceasta perioada sunt migrati cativa mii de abonayi zilnic asa ca va dura cateva saptamani pana se va finaliza.
Vitezele de upload nu vor fi mai mari de 512kbps.

Iar pentru cei care cred ca e o mascarada, sau reclama mascata sa astepte pana in sepetembrie cand vor aparea abonamentele la noile viteze.

#45
brainstorming

brainstorming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 06.07.2007

View Postbogdan4ice, on Aug 18 2007, 12:48, said:

Contractele de 4MB si cele cu ip static vor fi migrate la urma.
In aceasta perioada sunt migrati cativa mii de abonayi zilnic asa ca va dura cateva saptamani pana se va finaliza.
Vitezele de upload nu vor fi mai mari de 512kbps.

Iar pentru cei care cred ca e o mascarada, sau reclama mascata sa astepte pana in sepetembrie cand vor aparea abonamentele la noile viteze.

Iar ne ai bagat in ceata :cursing: abonamente la noi viteze???
pe cuvint daca mai inteleg ceva...dublarea se face pe sestache si triplarea oficial  :death:  
Pina nu apare nimik oficial nu ma mai necajesc

#46
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Postbrainstorming, on Aug 18 2007, 12:55, said:

Iar ne ai bagat in ceata :cursing: abonamente la noi viteze???
pe cuvint daca mai inteleg ceva...dublarea se face pe sestache si triplarea oficial  :death:  
Pina nu apare nimik oficial nu ma mai necajesc
Aboamentele la noile viteze ma referea la cele care vor fi migrate adica abonamente de :6 Mbps , 4 Mbps, 3Mbps , 2 Mbps, 1 Mbps iar preturile vor fi cele indicate la inceputul acestui topic.

Vor fi 2 viteze noi de 6Mbps si de 3 Mbps.
Oficial se va naunta cand se va termina migrarea toturor clientilor sau a celei mai mare parte dintre ei deoarece daca s-ar face acum vor fi asaltati de cei la care nu s-a modificat viteza.

Edited by bogdan4ice, 18 August 2007 - 12:02.


#47
brainstorming

brainstorming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 06.07.2007
[quote name='bogdan4ice' date='Aug 18 2007, 13:00' post='3249073']
Aboamentele la noile viteze ma referea la cele care vor fi migrate adica abonamente de :6 Mbps , 4 Mbps, 3Mbps , 2 Mbps, 1 Mbps iar preturile vor fi cele indicate la inceputul acestui topic.

Vor fi 2 viteze noi de 6Mbps si de 3 Mbps.

ok tks!

#48
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006
Și de ce mă rog se face migrarea așa pe rând și nu brusc peste noapte la toată lumea ? RDS și UPC au putut mări peste noapte vitezele ... De ce trebuie ca un negru mitittel să facă manual modificarea de viteză a abonaților și nu ceva de genul : Toți abonații actualmente la 512 Kbps trec la 1 Mbps ?
E ca și cum golești o găleată de mere măr cu măr în loc să o dai peste cap și gata... se golește mult mai rapid !

#49
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Postdragosbm, on Aug 18 2007, 13:34, said:

Și de ce mă rog se face migrarea așa pe rând și nu brusc peste noapte la toată lumea ? RDS și UPC au putut mări peste noapte vitezele ... De ce trebuie ca un negru mitittel să facă manual modificarea de viteză a abonaților și nu ceva de genul : Toți abonații actualmente la 512 Kbps trec la 1 Mbps ?
E ca și cum golești o găleată de mere măr cu măr în loc să o dai peste cap și gata... se golește mult mai rapid !
Pentru ca sunt peste 200.000 de abonati iar sistemul de admionistrare este diferit de cel de la ceilalti provideri de net. Fiind ADSL trebuie cofigurate din nou porturile pe noile viteze.
Nu sta nici un negru care modifica se face totul automat dar mai e destul de mult de pus la punct in ceea ce priveste administrarea.
De aceea si cand e cineva suspendat pentru neplata dureaza cateva ore reactivarea,.

#50
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Postbogdan4ice, on Aug 18 2007, 12:48, said:

Contractele de 4MB si cele cu ip static vor fi migrate la urma.
In aceasta perioada sunt migrati cativa mii de abonayi zilnic asa ca va dura cateva saptamani pana se va finaliza.
Vitezele de upload nu vor fi mai mari de 512kbps.

Iar pentru cei care cred ca e o mascarada, sau reclama mascata sa astepte pana in sepetembrie cand vor aparea abonamentele la noile viteze.

Si cum eu am ip static o sa am 3mbps la sfarsitul lui septembrie, si, daca mai pui la socoteala si cine stie ce probleme noi, (vezi cat de greu au marit la toti banda anul trecut), poate pe la sfarsitul lui octombrie, ca doar e Romtelecom.
Eu cred ca au facut asta pe ascuns ca stiu ca asa pot sa o tina lunga cu maritul de banda pana la anul, fara sa poata fi reclamati de nimeni,"baieti destepti".

Edited by Bogdani, 18 August 2007 - 13:41.


#51
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Este interesanta procedura asta de marire a benzi. RTC-ul sa lauda acum cu putin timp in urma ca, au mai multe contracte semnate dacat reziliate si ca se bucura de o aorecare stabilitate in privinta clientilor. De aici trag concluzia ca s-ar putea sa taraganeze mult marirea de banda sau doar sa faca niste teste izolate acum, atata timp cat au o oferta care atrage clientela iar pe altii ii determina sa nu rezilieze contractul cu RTC.

Edited by Farrell, 18 August 2007 - 14:17.


#52
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.07.2007
Bai da' al dreq de carcotasi mai sunteti. RTC nu e obligat sa mareasca vitezele, nu scrie nicaieri in contract. Cine a semnat cu RTC a semnat la vitezele valabile la momentul incheierii contractului. Acu apar toti carcotasii sa comenteze ca de ce aia, ca de ce ailalta. Asa ca RTC are dreptul sa face ce vrea atata timp cat ofera ce-a promis - din partea mea pot sa faca migrarea si in 2014, am semnat cu ei, platesc si am ce vreau. Nu-mi mai convine in viitor ma mut la alt provider si gata.

No, dar voua va place sa va vaicariti :death:

Edited by regint, 18 August 2007 - 14:21.


#53
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Marirea asta de banda este obligatorie si nu cred ca au facut-o cu cea mai mare bucurie, piata le-a dictat-o, cum UPC si RDS ai triplat peste noapte vitezele, au fost nevoiti sa tina pasul. Acum cu 3Mbps la 12.5Euro vor fi pe linie, finalizarea cu upgrade-ul nu cred ca va trece de finele lui septembrie. Daca la Galati sau ma rog, Craiova treaba merge, de ce ar fi problemepe Brasov sau Cluj?
In schimb, cei cu 4Mbps si cu IP static trebuiau migrati primii, ca doar platesc mai mult, nu?

#54
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
In contractul meu nu scrie nimic de o marire de banda, asa este.
RTC putea sa scoata noi abonamente cu noi preturi si viteze pe care sa le ofere noilor clienti sau clientilor carora li s-a finalizat perioada de obligativitate.
Piata i-a obligat sa o faca si toti clientii suntimportanti pt RTC. Pentru moment se pare ca ADSL-ul are probleme si cu administrarea retelei. Nu se paote marii banda peste noapte la toti userii...
Sa asteptam!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate