Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Reclamatie ANPC la adresa UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu te abonau la internet daca nu aveai deja abonament de cablu la adresa aia.

Legat de legile lu peste, nu inteleg ce este ilegal ca UPC sa-ti dea internet doar daca esti abonat la ei la cablu. E un serviciu in plus oferit doar abonatilor lor.

Edited by don_dannielo, 17 August 2007 - 12:42.


#20
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 22.11.2003

 don_dannielo, on Aug 17 2007, 13:29, said:

Legat de legile lu peste, nu inteleg ce este ilegal ca UPC sa-ti dea internet doar daca esti abonat la ei la cablu. E un serviciu in plus oferit doar abonatilor lor.


este ilegal sa faca reclama mincinoasa, pt ca pe site-ul lor, la sectiunea de internet, abonamentul la serviciul de furnizare de internet este prezentat "de sine statator", fara sa fie conditionat de furnizarea de semnal TV

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
@RENDERMAN te rog politicos pentru ultima oara. sa nu ma mai jignesti MAI ALES ca tu esti cel in plop.
omule, la UPC poti lua serviciile separat numai ca tu probabil avand in Clipboard paragraful ala de vreun an jumate, si pe care-l dai peste tot fara macar sa citesti, te grabesti ca fata mare la maritat

daca citeai primul post vedeai CA EXISTA DEJA UN ABONAMENT LA CABLU NEREZILIAT !
PE LANGA NET SI TELEFON, I S-A EXPLICAT CA, DESIGUR, TREBUIE PLATIT SI ABONAMENT LA CABLU TV !

din moment ce nu e pe numele celei care a facut abonamentul la net si telefon NU A OBLIGAT-O NIMENI DE LA UPC SA-SI FACA UN ABONAMENT SI LA CABLU TV ci numai a fost instiintata ca acel abonament, nereziliat si existent la acelasi domiciliu trebuie  platit.
DECI NIMENI NU I-A CONDITIONAT EI NIMIC CAND A FACUT ABONAMENT LA NET SI TELEFON !

POTI SA PRICEPI CHESTIA ASTA ?! NIMENI NU A CONDITIONAT NIMIC !
daca citeai articolul 59 si primul post, in loc sa ma iei peste picior cu mistocareli ieftine de clasa a 4-a (pentru ca mai mult de 12 ani nu poti avea cu atitudinea aia) pricepeai

ACUM PRICEPI ?

Quote

Daca nu intelegi ce inseamna asta fii sincer si spune-ne, iti vom explica pana vei intelege
:console:

Quote

este ilegal sa faca reclama mincinoasa, pt ca pe site-ul lor, la sectiunea de internet, abonamentul la serviciul de furnizare de internet este prezentat "de sine statator", fara sa fie conditionat de furnizarea de semnal TV
idem ! citeste primul post si poate vezi ca celei care a facut abonament la net si telefon nu i-a conditionat nimeni nimic

Edited by spare-me, 17 August 2007 - 13:20.


#22
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 don_dannielo, on Aug 17 2007, 13:29, said:

Nu te abonau la internet daca nu aveai deja abonament de cablu la adresa aia.

Legat de legile lu peste, nu inteleg ce este ilegal ca UPC sa-ti dea internet doar daca esti abonat la ei la cablu. E un serviciu in plus oferit doar abonatilor lor.

Nu este adevarat. La mine in bloc erau 2 retele de cablu : CVR si Astral (inainte ca CVR sa fie cumparata de astral). Eu aveam TV de la CVR. Cand m-am hotarat sa-mi pun NET de la astral am fist nevoit sa renunt la contractul CVR pentru ca cei de la la Astral si mi-au bagat pe gat si abonamentul de TV pe langa abonamentul de internet.
Internetul si tv-ul sint doua servicii total diferite, sint 2 contracte distincte, facturile vin la date diferite in plicuri diferite, se incaseaza pe 2 bonuri diferite deci n-au absolut nimic in comun. Faptul ca te obliga sa le cumperi pe amandoua odata este o procedura total ilegala. In cazul meu, desi nu aveamnevoie de inca un abonament TV pentru ca aveam deja altul, am fost fortat sa renunt la el si sa trec la astral ceea ce este o procedura anticoncurentiala si abuziva, insa asta e tara in care traim :death: Presupun ca daca vreau doar telefon de la UPC sint obligat sa imi pun si tv si internet?
Unde s-a mai pomenit ca un producator/comerciant/prestator de servicii sa te oblige sa-i cumperi la pachet toata gama de servicii, chit ca pe tine nu te intereseaza decat unul dintre ele? :death:

#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
incredibil...cum se putea sa nu ti se intample tocmai tie...
cred ca indiferent care era subiectul...tot fix tie ti se fi intamplase...
bravo ! ai dreptate !

#24
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 spare-me, on Aug 17 2007, 14:18, said:

daca citeai primul post vedeai CA EXISTA DEJA UN ABONAMENT LA CABLU NEREZILIAT !
PE LANGA NET SI TELEFON, I S-A EXPLICAT CA, DESIGUR, TREBUIE PLATIT SI ABONAMENT LA CABLU TV !

Aici nu se pune problema daca acel abonament este reziliat sau nu ci ca esti obligat sa platesti si tv chiar daca vrei sa ai doar internet sau doar telefon... abonamentul ala este varat pe gat  pur si simplu iar daca vrei sa il reziliezi iti reziliaza si contractul de internet.

Quote

Trebuie sa am abonament la televiziunea prin cablu pentru a putea beneficia de serviciile de internet oferite de UPC Romania?

Da, trebuie sa fii abonat al serviciului de televiziune prin cablu.

http://www.upc.ro/in...?PageID=1028#10

Inlegatura cu jignirile, se cunoaste ca lucrezi in comert pt ca ti-a intrat in reflex sa vorbesti urat cu oamenii si apoi cand riposteaza te simti lezat  -_-. Iti reamintesc ca tu ai inceput sa vorbesti urat

#25
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 spare-me, on Aug 17 2007, 14:31, said:

incredibil...cum se putea sa nu ti se intample tocmai tie...
cred ca indiferent care era subiectul...tot fix tie ti se fi intamplase...
bravo ! ai dreptate !
Mai am multe de povestit despre pataniile mele cu firma astral, daca vrei ti le spun pe privat. Chiar azi dimineata am constatat ca cablul coaxial de la astral  care venea de pe stalp pana la mine in balcon  nu mai era  :o (la birou ca acasa am renuntat la ei)  , am aflat dupa aia ca tocmai "reparase" o echipa astral reteaua...
...asta e tarisoara noastra draga in care traim  ;)

p.s. ii recomand initiatoarei postului sa rezilieze contractul cu ei si sa isi puna net de la o retea de cartier iar telefon de la romtelecom...

Edited by renderman, 17 August 2007 - 14:16.


#26
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
nu stiu cum e la upc, dar la rcs ai 2 variante de preturi, o varianta pentru cei care au cablu tv si una pentru cei care nu au (si care ar face cam cat ambele servicii la un loc).
poti sa privesti asta nu ca o conditionare, dar ca un discount oferit clientilor.

tind sa-i dau dreptate lui spare-me.

#27
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 05.08.2002
rcs-ul are alta tehnologie
nu mai exista modemul ci un cablu separat UTP care vine la utilizator; cablul coaxial cu semnal TV e complet separat

#28
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
nu are legatura cu tehnologia, asa era si inainte. daca nu aveai cablu tv, trebuia sa platesti mai mult pe abonament.

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
renderman, eu nu ti-am vorbit urat
pur si simplu nu am plecat de la premisa ca detin adevarul absolut asa cum faci tu !
eu nu te-am facut intarziat mintal, ca si cum nu ai pricepe chestii, etc...am spus doar
ca te hazardezi desi si altcineva de-a lungul timpului a mai incercat sa-ti corecteze
avantul fara rost.

ca sa-ti demonstrez inca o data cat de paralel esti
contractele sunt NOMINALE nu pe DOMICILIU. deci ca sa fie cum spui tu, cineva trebuia sa-i pretinda actualei locatare ca la contractul facut pe numele EI pentru telefon si internet sa adauge, INAINTE, un contract pentru cablu tv tot pe numele ei

dar nimeni nu i-a cerut asta. ci pur si simplu a instiintat-o ca trebuie sa plateasca abonamentu catv de la domiciliul respectiv, DACA VREA, mai corect.
cu alte cuvinte, poate sa nu-l plateasca...ca nu e pe numele ei.

si pe langa faptul ca ne certam inutil...totusi TV de unde vine ? sau actuala locatara nu are televizor ?! sau are din alta parte ?! contractul TV pe numele cui e ?! etc ?!
in continuare ma jignesti fara ca eu s-o fi facut-o :

Quote

Inlegatura cu jignirile, se cunoaste ca lucrezi in comert pt ca ti-a intrat in reflex sa vorbesti urat cu oamenii si apoi cand riposteaza te simti lezat
orice domeniu as fi spus raspundeai la fel nu ? crezi ca esti spiritual ? esti pur si simplu tu...atata tot...

Edited by spare-me, 17 August 2007 - 15:14.


#30
child0of0bodom88

child0of0bodom88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 05.06.2007

 renderman, on Aug 17 2007, 15:13, said:

p.s. ii recomand initiatoarei postului sa rezilieze contractul cu ei si sa isi puna net de la o retea de cartier iar telefon de la romtelecom...

pai..nu pot sa reziliez. In contract zice clar ca trebuie sa stau minim un an la ei, altfel deconectarea ma costa 200 RON , plus platirea abonamentului in fiecare luna, pana cand se implineste un an ( !!) .  :mellow:

#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
abonamentul catv pe numele cui e ?

#32
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 zuppy, on Aug 17 2007, 15:21, said:

nu stiu cum e la upc, dar la rcs ai 2 variante de preturi, o varianta pentru cei care au cablu tv si una pentru cei care nu au (si care ar face cam cat ambele servicii la un loc).
poti sa privesti asta nu ca o conditionare, dar ca un discount oferit clientilor.

tind sa-i dau dreptate lui spare-me.

Eu inteleg ca atunci cand dintr-un pachet de 2 servicii renunt la unul, atunci pretul platit de mine sa se micsoreze... . Insa logica lor imi scapa, daca vreau net fara tv atunci platesc aceiasi bani ca si cum as avea tv, pai care e treaba?
Inca la upc problema e si mai grava pentru ca aici esti obligat sa platesti tv ca sa ai internet sau telefon si pentru ca se trambiteaza faptul ca ei ofera 3 servicii distincte tv, internet si telefonie, si, desi fiecare poate functiona independent, nu ti se spune decat intr-o pagina de FAQ exact la ultimul paragraf din josul paginii ca trebuie neaparat sa platesti un abonament TV ca sa poti beneficia de celelalte servicii.


Eu mi-am spus parerea si nu voi mai posta in threadul asta, mi s-a luat de toate mizeriile care se intampla in tara asta, si cel mai mult ma deranjeaza  faptul ca unii chiar le considera absolut normale... asta e, daca ai trait o viata printre lucruri anormale, tot ce e normal, onest, firesc, de bun simt  ti se pare deplasat, si aici gasim exemple la tot pasul, practic la fiecare miscare pe care o faci, fie ca te duci in piata, la supermarket, la o banca sa platesti o factura, sa platesti un impozit, la primarie, la politie... etc...pe strada, in metrou, in tramvai, la mare, la munte ... oriunde ...trebuie sa se intample ceva care sa-ti reaminteasca faptul ca traiesti in romania. -_-

#33
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002

 renderman, on Aug 17 2007, 19:04, said:

Eu inteleg ca atunci cand dintr-un pachet de 2 servicii renunt la unul, atunci pretul platit de mine sa se micsoreze... . Insa logica lor imi scapa, daca vreau net fara tv atunci platesc aceiasi bani ca si cum as avea tv, pai care e treaba?
nu te obliga nimeni sa le folosesti serviciile, e dreptul lor sa hotarasca tarifele.

#34
child0of0bodom88

child0of0bodom88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 05.06.2007
spare-me, abonamentul e pe numele unei pibipzde care are restante la ei in draci, si a fost chiriasa in apartamentul in care stau acum. asa ca, nu au ce-mi face! numele meu apare doar pe contractul pentru NET si TELEFON. Cum naiba frate sa-i platesc eu restantele? Ca nu-s magnata. Stii ce mi-a zis aia de la ghiseu cand i-am zis ca nu m-a instiintat nimeni de chestia asta cu tv`u? ....
"Se subintelege faptul ca trebuie sa platiti si tv`u". Io i-am zis ca daca virgula chestia asta nu e precizatain contract n-are decat sa se subinteleaga ca eu n-o sa platesc.

#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 zuppy, on Aug 17 2007, 15:38, said:

nu are legatura cu tehnologia, asa era si inainte. daca nu aveai cablu tv, trebuia sa platesti mai mult pe abonament.
Eu cred ca are. A avut vreodata rcsrds-ul internet prin cablu tv, fara sa dea si semnal tv pe acel cablu? Adica ce cer unii pe aici de la Astral? Nu cred.

 child0of0bodom88, on Aug 17 2007, 18:58, said:

pai..nu pot sa reziliez. In contract zice clar ca trebuie sa stau minim un an la ei, altfel deconectarea ma costa 200 RON , plus platirea abonamentului in fiecare luna, pana cand se implineste un an ( !!) .  :mellow:
Daca nu platesti vreo 2 luni tv-ul iti taie cablul. Si logic ca nu vei mai avea nici net. Sunt curios daca asta se numeste reziliere sau nu, dupa mintea lor creata, si daca te obliga sa platesti aia 200. De-abia aici poti sa faci scandal la Anpc, nu e normal sa platesti deconectarea daca nu a fost ideea ta, si nici sa platesti abonament lunar fara sa beneficiezi de net.

 child0of0bodom88, on Aug 17 2007, 19:22, said:

spare-me, abonamentul e pe numele unei pibipzde care are restante la ei in draci, si a fost chiriasa in apartamentul in care stau acum. asa ca, nu au ce-mi face! numele meu apare doar pe contractul pentru NET si TELEFON. Cum naiba frate sa-i platesc eu restantele? Ca nu-s magnata.
Ce ma mir eu este ca v-au facut contracte pe numele vostru in loc pe al proprietarului.

#36
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 don_dannielo, on Aug 17 2007, 20:09, said:

Ce ma mir eu este ca v-au facut contracte pe numele vostru in loc pe al proprietarului.

n-ai de ce sa te miri, si eu asa il am. daca vrei sa inchiriezi modemul, o faci pe numele proprietarului (sau cel putin asa era acum 4 ani). dar daca il cumperi, e pe numele tau.

de luna asta insa li s-au pus alti pitici pe creier - ca de ce-s doua nume diferite, unul pentru cablu si unul pentru net? si cum vreau, sa trec cablul pe numele meu, sau netul pe numele proprietarului? poi nici una, nici alta. dupa o discutie "savanta" de vreun sfert de ora, a zis ca bine, daca nu vreau ramane asa :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate