Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

GHID: Cum sa negociezi la sange pretul unui apartament.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Să zicem că ai găsit în ziar, la mica publicitate un anunț - o vânzare de apartament. Te interesează foarte tare apartamentul, însă vrei să obții cel mai bun preț. Evident că dacă ești un maestru al negocierii și ai timp de pierdut, poți obține cel mai bun preț, însă există și o metodă ceva mai simplă:

Îl suni de pe un număr de telefon care să nu fie al tău și zici in felul următor:

Tu: Alo, bună ziua. Sunteți agenție imobiliară ?
El: Nu
Tu: Eu vă sun din partea unei agenții imobiliare. Ne numim Casa de lux 2000. Vă sun pentru că am un client, un italian care vrea să cumpere un apartament și i-am promis că până mâine îi voi face câteva propuneri. Dacă va grăbiți cu vânzarea, cred că aceast este o oportunitate pentru dumneavoastră. Sunteți amabil să îmi dați câteva informații ?
El: Da, ce v-ar interesa?
Tu: *îi ceri toate detaliile, mai puțin prețul*
El: *ți le dă*
Tu: Presupun ca v-ați gândit și la un preț.
El: da, x euro.
Tu: Mă gandesc că este negociabil...
El: Da.
Tu: Aș avea rugămintea să îmi spuneți cât sunteți dispus să negociați pentru că în ideea în care italianul o să aleagă alt apartament, mai sunt o gramadă de persoane interesate, insă alegerea de oferte este făcută automat de calculator și, de exemplu, dacă vine cineva și zice că vrea un apartament la maxim x-1000 euro, al dvs. nu apare și pierdem clientul. Eu nu am să le spun cumparatorilor care este prețul final. Dumneavoastră negociați, dar este bine să ne spuneți care este ultimul preț ca să fim siguri că nu pierdem vreun client. Ințelegeți ?
El: Da, ultimul preț este x-1500 euro.
Tu: Am ințeles. Spuneți-mi și mie cu cine am stat de vorbă.
El: Xulescu Ctin
Tu: Bine, domnul Xulescu, am să vă sun mâine să stabilm o oră la care se poate vizita apartamentul. Vă mulțumesc mult pt informații, o zi bună !
El: La revedere !

Îl suni a doua zi și îi spui că italianul a cumpărat altceva, dar că te-ar interesa pe tine să îl vezi ca și particular că o să se mute parinții tăi cu tine în oraș și ai vrea să le cumperi ceva. Prețul e deja stabilit, te duci și îl vezi. Daca îți place, faci actele cu el.

Dacă vrei să fie mai puțin riscant, nu îl mai suni din partea agenției, îl suni direct ca și particular (după ceva timp, să nu iți recunoască vocea) și îi oferi x-1500-400 de euro. Negociezi și ajungi la x-1500.
:drac:

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
beton :) beton beton

pacat ca n-am bani de apartament

#3
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
mda, asta a fost un exemplu de injinerie sociala...

#4
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Apare o mica problema......
A fost si cazul meu. Preturile o luasera razna si trebuia sa ma mut, subliniez trebuia. Plus ca era pe ultima suta de metri cu creditele imobiliare avantajoase.
Problema apare atunci cand proprietarul nu vrea sa negocieze. Deloc. Si tie iti place locuinta.
Uneori se poate negocia, uneori nu. Dar eu nu regret banii dati.

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
apropos: exista o lege care reglementeaza problema vanzarilor-cumpararilor de case? exista database'uri ale agentilor...

sau e la da'n'masa.. ce pare in ziar?

#6
Joc_secund

Joc_secund

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2004
Eu cred ca ptr. un italian, agentul ar cere din start mai mult decat pretul normal.. De ce ar fi pretul mai mic? Am o prietena, Ph.D. in psihologie care a mi-a zis cate ceva despre tactici de negociere. Din pacate nu mai tin minte tot ce mi-a zis. De exemplu, una din tactici e sa nu zici nimic cand iti zice pretul - pur si simplu taci din gura. In felul asta, se creeaza un fel de tensiune pe care cel care vinde incearca sa o evite facand concesii (la pret sau la alte chestii). Am incercat si eu chestia asta, si merge. E greu intradevar sa nu zici nimic atunci cand iti zice pretul...

#7
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Interesanta expunere.
N-aveti idei si cum poti sa cresti pretul unui apartament pe care vrei sa-l vinzi?

#8
morpho

morpho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.07.2004
Il cresti pur si simplu si nu negociezi. Pana la urma se va ivi un cumparator grabit, unul care nu stie prea bine piata sau unul care vrea musai acolo din diverse motive (apropiere de parinti, copii, amanta, serviciu, prieteni - si atunci plateste in plus aceasta calitate a apartamantului de a fi in zona dorita).

Merge numai in conditiile in care nu te grabesti.  ;)

#9
altcineva ix

altcineva ix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.07.2004
Ar fi si varianata aceasta: gasesti pe cineva presat de timp, care vrea sa vanda cat mai repede (datorii la intretinere, etc) si apoi, cu ochii in 40, incepi sa gasesti tot felul de defecte si defectiuni. Il aduci la concluzia ca ii faci o favoare cumparandu-l la pretul pe care il vrei tu...

#10
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Ca sa cresti pretul unui apartament, trebuie sa il convingi pe cel care il cumpara ca al tau este foarte bun.

1. Trebuie sa fie foarte curat.
2. Trebuie sa cauti toate avantajele lui si sa i le expui foarte frumos.
3. Trebuie sa ii spui de la inceput ca il dai la pretul ala "mic" pentru ca trebuie sa te muti intr-o alta localitate si ai nevoie repede de bani.
4. Inventezi sau chiar gasesti oferte mult mai proaste pe care i le prezenti ca sa intaresti ideea de pret mic.
5. Daca pare interesat, inseamna ca e ceva la apartamentul tau care ii place. Vezi ce este acel ceva si profita cat mai mult.
6. Initial mai pune vreo 20 de mil peste pret si scade-i ca sa ii dai impresia ca negociezi - presat fiind de "situatie".

Daca imi mai vin idei, iti mai zic.

P.S Lauda vecinii. Studii, exemple etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate