Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

atestat sofer profesionist transport marfa

- - - - -
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#19
soferu

soferu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.03.2007
Scuze!
M-am gandit ca-s mai clare lucrurile. Dar vad ca din contra.
Am dat si promovat examenul acesta prin 2002 insa nu se punea problema de intrebari capcana.
Vorbim de ceva mai deosebit acum. Incerc sa-ti fac rost de ce te intereseaza.

Am sa-ti dau un PM.
Cu stima!

#20
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
@racla-ce vorbesti tu e examenul pt PERSOANA DESEMNATA  nicidecum pt conducatori auto  -stiu ca sunt si intrebari aiurea insa sa fim sinceri examenul nu e de netrecut, daca mergi la cursurile ce se organizeaza, in cele 7-8 sedinte e imposibil sa nu le inveti. ce sa faci mai cazi mai inveti pana la urma o sa il iei

  @ soferu-stai linistit si acum ca si acum 2 ani pt conducatori auto intrebarile au raspunsuri la fel de simple si de bun simt pe care un sofer chiar ar trebui sa le stie ,cu un minim de interes examenul e f trecubil .la soferi nu ai nici un studiu de caz ai un chestionar pe care in proportie de 80% un sofer cu adevarat interesat de meseria lui l-ar rezolva fara sa invete.

#21
Racla

Racla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2008
Treaba este ca pana anul trecut, examenul asta era o formalitate...acum este (cel putin in Suceava) mai exigent decat la examenul pt. scoala de soferi.
Cum am mai spus, am invatat(se pare ca nu suficient), am sa mai invat...dar cum la scoala de soferi sunt chestionare de cumparat, de completat pe net,m-am gandit ca si aici ar trebui sa fie.
Sub nicio forma nu am in minte sa trag in piept aceasta materie, mai ales ca de acum in colo o sa si practic efectiv aceasta meserie

#22
soferu

soferu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.03.2007

View PostRacla, on Mar 5 2008, 19:03, said:

Treaba este ca pana anul trecut, examenul asta era o formalitate...
La asa ceva bateam eu. Am sesizat, la vremea respectiva, o Mare inocenta in comportamentul colegilor de examinare. Am promovat examenul respectiv din cauza unei relative compatibilitati referitoare la meserie. Si da, eu am invatat. Ceilalti se tot chiorau prin sala dupa prieteni. De aia m-am urzicat cand am citit celelalte posturi in care se cereau chestionarele+raspunsurile aferente.
Nu mai vorbesc de cele pt. covrigari.@Pimi a concluzionat perfect!

#23
Greieru

Greieru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2008
Saptamana trecuta am absolvit scoala de soferi cat. C+CE, inca nu am atestat profesional. Pot conduce camion cu masa totala maxima autorizata peste 7,5t in afara teritoriului Romaniei fara acest atestat?

#24
Floris_2008

Floris_2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2008

View PostGreieru, on Mar 9 2008, 23:24, said:

Saptamana trecuta am absolvit scoala de soferi cat. C+CE, inca nu am atestat profesional. Pot conduce camion cu masa totala maxima autorizata peste 7,5t in afara teritoriului Romaniei fara acest atestat?

NU...Ai nevoie obligatoriu de Atestat Transport Marfa si Card pentru tahograf digital.

#25
cosma1618

cosma1618

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2008

View Post4septembrie, on Feb 17 2008, 19:18, said:

Tocmai am dat examenul pt obtinerea atestatului de transporturi rutiere de marfuri si pentru transporturi agabaritice. Am avut niste carti de unde am citit cateceva si am avut ocazia sa imi arunc ochii pe niste chestionare. Asta m-a ajutat sa obtin punctajul de 19 din 20 pentru fiecare chestionar. Unul de transport marfa si celalalt de transporturi agabaritice. Mai am in prezent acele chestionare, dar nu pentru mult timp, care mi-au fost de real ajutor, si le-as putea upload-a pe undeva. Doar sa stiu daca mai sunt persoane interesate si m-am si apucat de scanat. Astept un semn de la voi.
As vrea sa te rog, daca ai vreme, sa-mi trimiti chestionarele pe email: [email protected] Te rooooooooog frumos!

#26
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View PostGreieru, on Mar 10 2008, 01:24, said:

Saptamana trecuta am absolvit scoala de soferi cat. C+CE, inca nu am atestat profesional. Pot conduce camion cu masa totala maxima autorizata peste 7,5t in afara teritoriului Romaniei fara acest atestat?

Daca esti angajat in Romania ai nevoie , daca te angajezi in U.E.  NU ai nevoie de atestat ( cred ca face exceptie Spania dar nu sunt sigur ) . In schimb va fi nevoie din 10 septembrie 2009 de certificat de calificare profesionalã iniþialã (CPI) care este o alta mancare de peste .

Edited by Award, 13 March 2008 - 01:10.


#27
Greieru

Greieru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2008

View PostAward, on Mar 13 2008, 01:09, said:

Daca esti angajat in Romania ai nevoie , daca te angajezi in U.E.  NU ai nevoie de atestat ( cred ca face exceptie Spania dar nu sunt sigur ) . In schimb va fi nevoie din 10 septembrie 2009 de certificat de calificare profesionalã iniþialã (CPI) care este o alta mancare de peste .
Eu la vara vreau sa merg in EU, Suedia mai exact si poate imi gasesc acolo ceva de lucru pe camion. Atunci nu imi mai fac griji si stras cu atestatu, ma bazez ca nu o sa am nevoie de el acolo. Merci mult

#28
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View PostAward, on Mar 13 2008, 02:09, said:

Daca esti angajat in Romania ai nevoie , daca te angajezi in U.E.  NU ai nevoie de atestat ( cred ca face exceptie Spania dar nu sunt sigur ) . In schimb va fi nevoie din 10 septembrie 2009 de certificat de calificare profesionalã iniþialã (CPI) care este o alta mancare de peste .
Ai din sursa sigura faptul ca nu trebuie atestat in UE ? Sti uca in Austria nu se cere, si se pare ca nici in GErmania(am carat de la un austriac in Germania). Si nu a trebuit. Dar nu stiu sigur despre restul Europei. Defapt ma intereseaza la maxim Anglia. Acolo, vad ca au is ei ADR-ul, ca o multime de alte tari din UE, dar au is un fel de CPC, care pare a fi un fel de atestatatul standard. Practic daca nici la noi si nici in Anglia nu se cere cel standard, ci doar ADR-ul pentur cazurile periculoase, ma gandesc sa dau aici in tara pentru ADR. Nu, ce zici ? Poti sa-mi confirmi faptul ca atestatul normla nu e cerut in Anglia ? Oare pot sa dau pentur ADR daca n-am cel simplu ?

Un mic edit.: Vad pe site la ARR ca ADR-ul are un dita setul de intrebari, vreo 150 pagini cu vreo 5-6 intrebari=~900 intrebari. Ooops.
Fisierul de pe site ARR cu intrebari ( necompletate :D )
http://www.arr.ro/ve...testate/adr.doc

Alt edit: "
The Driver CPC is short for ?Driver Certificate of Professional Competence? It has been introduced to the UK through EU Directive 2009/59. It is a new qualification that all lorry, coach and bus drivers will need if they wish to drive professionally for a living.

The Driver CPC qualification comes into effect from 10th September 2008 for all coach and bus drivers and 10th September 2009 for all lorry drivers. For lorry drivers, the Driver CPC qualification will affect all drivers of vehicles over 3.5 tonnes GVW. The Driver CPC has been introduced to improve the skills and knowledge of professional drivers.  "

Edited by IVAN_V, 02 April 2008 - 18:20.


#29
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View PostIVAN_V, on Apr 2 2008, 18:15, said:

"
The Driver CPC is short for ?Driver Certificate of Professional Competence? It has been introduced to the UK through EU Directive 2009/59. It is a new qualification that all lorry, coach and bus drivers will need if they wish to drive professionally for a living.

The Driver CPC qualification comes into effect from 10th September 2008 for all coach and bus drivers and 10th September 2009 for all lorry drivers. For lorry drivers, the Driver CPC qualification will affect all drivers of vehicles over 3.5 tonnes GVW. The Driver CPC has been introduced to improve the skills and knowledge of professional drivers.  "

Cam asta am spus si eu la postul 26 .
Singura tara care cere atestat din U.E este Romania , lucru confirmat de ARR ( la telefon ) .

" EMITENT: MINISTERUL TRANSPORTURILOR, CONSTRUCTIILOR SI TURISMULUI
PUBLICAT  IN: MONITORUL OFICIAL  NR. 79 din 27 ianuarie 2006

    Avand in vedere prevederile Acordului european instituind o asociere intre Romania, pe de o parte, si Comunitatile Europene si statele membre ale acestora, pe de alta parte, semnat la Bruxelles la 1 februarie 1993, ratificat prin Legea nr. 20/1993, si ale Directivei Parlamentului European si a Consiliului nr. 59/2003/CE privind calificarea initiala si formarea periodica a conducatorilor auto si anumitor vehicule rutiere destinate transportului de marfuri sau de calatori, de modificare a Regulamentului Consiliului (CEE) 3.820/85 si a Directivei Consiliului 91/439/CEE si de abrogare a Directivei Consiliului 76/914/CEE, in temeiul prevederilor art. 5 alin. (2) lit. B) si e) si ale art. 65 alin. (3) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere, ale art. 12 lit. g) si h) din Ordonanta Guvernului nr. 19/1997 privind transporturile, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale art. 5 alin. (4) din Hotararea Guvernului nr. 412/2004 privind organizarea si functionarea Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului, ministrul transporturilor, constructiilor si turismului emite urmatorul ordin:

                    
CAP. 1
Scopul si domeniul de aplicare

                  

    ART. 1
    (1) Pentru a putea efectua operatiuni de transport rutier ce fac obiectul prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere, conducatorii auto titulari ai permiselor de conducere corespunzatoare pentru categoriile C1, C1E, C si CE, respectiv D1, D1E, D si DE, trebuie sa detina un nivel minim de cunostinte necesare desfasurarii profesiei, conform anexei nr. 1 la prezentul ordin, cunostinte ce trebuie actualizate periodic prin stagii de pregatire adecvate.
    (2) Certificatul de calificare profesionala initiala, denumit in continuare CPI, si Certificatul de calificare profesionala continua, denumit in continuare CPC, reprezinta dovada pregatirii profesionale initiale, respectiv dovada pregatirii profesionale periodice a conducatorului auto, si pot fi obtinute conform prevederilor prezentului ordin.
    (3) CPI si CPC sunt valabile pentru tipul de transport rutier efectuat de catre conducatorul auto, respectiv transport rutier de marfuri sau transport rutier de persoane.
    (4) Modelul si continutul certificatului de calificare profesionala sunt prevazute in anexa nr. 3 la prezentul ordin.

                  
CAP. 2
Certificatul de calificare profesionala

              

    ART. 2
    (1) CPI poate fi obtinut prin sustinerea unui examen de cunostinte teoretice si practice, conform prevederilor cuprinse in sectiunea 1 din anexa nr. 2. Examenul va urmari insusirea nivelului minim de cunostinte, conform tematicii prevazute in anexa nr. 1.
    (2) Conducatorii auto pot opta pentru o pregatire profesionala initiala accelerata in cadrul unor cursuri organizate de centre de pregatire si perfectionare a personalului din domeniul transporturilor rutiere, conform prevederilor cuprinse in sectiunea a 2-a din anexa nr. 2, in urma carora vor obtine un certificat de calificare profesionala initiala accelerata, denumit in continuare CPIa. Aceste cursuri se vor incheia prin sustinerea unui examen privind insusirea cunostintelor conform tematicii prevazute in anexa nr. 1.
    (3) CPIa confera titularului aceleasi drepturi ca si CPI, cu respectarea prevederilor art. 4.
    (4) CPI si, respectiv, CPIa vor fi eliberate conducatorilor auto de catre Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R., in termen de maximum 30 de zile de la promovarea examenelor prevazute la alin. (1) sau (2).
    (5) Conducatorii auto care efectueaza transport de marfa si care isi dezvolta sau isi schimba activitatea pentru a efectua transport de persoane ori invers si care sunt titularii unui CPI/CPIa nu trebuie sa mai parcurga partile comune ale celor doua tipuri de calificare initiala, ci doar partile specifice noii calificari, urmate de promovarea unui examen teoretic. Acesti conducatori vor sustine in mod obligatoriu examenul practic in totalitate.

              
    ART. 3
    Sunt scutiti de obligativitatea calificarii initiale conducatorii auto care sunt:
    a) titularii unui permis de conducere pentru categoriile D1, D1E, D si DE, eliberat pana la data de 9 septembrie 2008;
    B) titularii unui permis de conducere pentru categoriile C1, C1E, C si CE, eliberat pana la data de 9 septembrie 2009.

                
    ART. 4
    (1) Conducatorii auto ce fac obiectul prezentului ordin pot conduce vehicule destinate transportului rutier de marfuri in urmatoarele conditii:
    a) conducatorii auto titulari ai unui CPI pot conduce de la varsta de 18 ani vehicule din categoria C1, C1E, C si CE;
    B) conducatorii auto titulari ai unui CPIa pot conduce:
    - de la varsta de 18 ani vehicule din categoria C1 si C1E; si
    - de la varsta de 21 de ani vehicule din categoria C1, C1E, C si CE.
    (2) Conducatorii auto care fac obiectul prezentului ordin pot conduce vehicule destinate transportului rutier de persoane in urmatoarele conditii:
    a) conducatorii auto titulari ai unui CPI pot conduce de la varsta de 21 de ani vehicule din categoria D1, D1E, D si DE;
    B) conducatorii auto titulari ai unui CPIa pot conduce:
    - de la varsta de 21 de ani vehicule din categoria D si DE, utilizate pe curse regulate de pasageri pe o distanta maxima de 50 km, si vehicule din categoriile D1 si D1E;
    - de la varsta de 23 de ani vehicule din categoria D1, D1E, D si DE, indiferent de tipul de cursa si de distanta parcursului.

              
    ART. 5
    (1) Pregatirea periodica va consta in cursuri specifice, prin care conducatorii auto isi vor actualiza cunostintele care le sunt necesare in activitate, cu precadere in ceea ce priveste siguranta rutiera si rationalizarea consumului de combustibil.
    (2) Cursurile vor fi organizate de catre centre de pregatire si perfectionare a personalului din domeniul transporturilor rutiere, fiind astfel concepute pentru a dezvolta si a revizui cunostintele prevazute in anexa nr. 1.
    (3) Cursurile vor fi organizate in doua module independente, unul de 3 zile, celalalt de doua zile, fiecare zi de curs avand prevazute cate 7 ore de pregatire. Cele doua module pot fi urmate separat de conducatorul auto inainte de termenele prevazute la art. 6 din prezentul ordin.
    (4) Cursurile se vor incheia prin sustinerea unui examen teoretic conform prevederilor cuprinse in sectiunea a 3-a din anexa nr. 2. La promovarea examenului, conducatorul auto va obtine un CPC cu o valabilitate de 5 ani.
    (5) CPC vor fi eliberate conducatorilor auto de catre Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R., in termen de maximum 30 de zile de la promovarea examenelor prevazute la alin. 4.

                    
    ART. 6
    (1) Toti conducatorii auto care sunt titulari ai unui CPI/CPIa trebuie sa urmeze cursurile de formare continua in termen de maximum 5 ani de la obtinerea acestuia.
    (2) Conducatorii auto exceptati de la obligatia detinerii CPI conform prevederilor art. 3 vor urma cursurile de formare profesionala continua conform urmatorului calendar:
    a) pana la data de 10 septembrie 2012, toti cei nascuti inainte de data de 1 ianuarie 1957;
    B) pana la data de 10 septembrie 2013, toti cei nascuti inainte de data de 1 ianuarie 1968;
    c) pana la data de 10 septembrie 2014, toti cei nascuti inainte de data de 1 ianuarie 1979;
    d) pana la data de 10 septembrie 2015, toti cei nascuti inainte de data de 1 ianuarie 1990.
    (3) Conducatorii auto care sunt titulari ai unui CPC obtinut conform prevederilor alin. (1) sau (2) vor participa la astfel de cursuri la fiecare 5 ani, inainte de expirarea perioadei de valabilitate a CPC.
    (4) in cazul in care conducatorii auto titulari ai unui CPI/CPIa sau ai unui CPC ori cei exceptati de la obligatia detinerii CPI conform prevederilor art. 3 nu si-au exercitat profesia pe o perioada de cel putin 2 ani, acestia au obligatia de a urma un curs de pregatire periodica inainte de reluarea activitatii, chiar daca nu s-au implinit termenele prevazute la alin. (1) - (3).

                        
CAP. 3
Examinarea

                                  

    ART. 7
    (1) Examenele pentru obtinerea CPI, CPIa si CPC vor fi sustinute in fata unei comisii de examinare formate din 3 membri. Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. va desemna reprezentanti ca membri ai comisiei de examinare. Directia generala infrastructura si transport rutier va putea desemna un reprezentant ca membru in cadrul comisiei de examinare.
    (2) Rezultatul examinarii va fi comunicat candidatilor in aceeasi zi, iar eventualele contestatii cu privire la rezultatul examinarii se vor depune in termen de 3 zile la agentia teritoriala a Autoritatii Rutiere Romane - A.R.R. din judetul in care s-a organizat examenul.
    (3) Conducatorii auto care au fost respinsi in urma examenului pot sustine o singura data o reexaminare, la cel putin 15 zile de la data examenului anterior, la data si ora stabilite de comisia de examinare.
    (4) Conducatorii auto respinsi la reexaminare au posibilitatea sa obtina CPI/CPIa sau CPC, dupa caz, numai dupa sustinerea unui nou examen, cu plata tarifului aferent.

                          
    ART. 8
    (1) Documentele referitoare la absolventii cursurilor de pregatire se pastreaza la sediul centrelor de pregatire si perfectionare a personalului din domeniul transporturilor rutiere autorizate, unde s-au desfasurat cursurile, o perioada de minimum 10 ani.
    (2) Documentele referitoare la rezultatele examenelor sustinute de conducatorii auto se pastreaza la agentiile teritoriale ale Autoritatii Rutiere Romane - A.R.R. pe o perioada de minimum 10 ani, iar evidenta lor centralizata se pastreaza la sediul central al Autoritatii Rutiere Romane - A.R.R.

                      
    ART. 9
    Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. elibereaza si tine evidenta certificatelor de calificare profesionala ale conducatorilor auto.

              
    ART. 10
    Pentru a putea organiza cursuri de pregatire pentru conducatorii auto conform prevederilor art. 2 alin. (2) si ale art. 5 alin. (2), centrele de pregatire si perfectionare a personalului din domeniul transporturilor rutiere trebuie sa fie autorizate de catre Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului conform reglementarilor in vigoare.

                            
CAP. 4
Dispozitii tranzitorii si finale

                    

    ART. 11
    (1) Prevederile prezentului ordin se aplica conducatorilor auto titulari ai permiselor de conducere corespunzatoare pentru categoriile D1, D1E, D si DE, care efectueaza operatiuni de transport rutier ce fac obiectul Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 109/2005, incepand cu data de 10 septembrie 2008.
    (2) Prevederile prezentului ordin se aplica conducatorilor auto titulari ai permiselor de conducere corespunzatoare pentru categoriile C1, C1E, C, CE, care efectueaza operatiuni de transport rutier ce fac obiectul Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 109/2005, incepand cu data de 10 septembrie 2009.
    (3) Pana la termenele prevazute la alin. (1) si (2) ale acestui articol pentru aplicarea prevederilor prezentului ordin, prevederile Ordinului ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei nr. 597/2003, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 317 din 12 mai 2003, se aplica in mod corespunzator.

              
    ART. 12
    Anexele nr. 1 - 3 fac parte integranta din prezentul ordin.


    ART. 13
    Prezentul ordin transpune prevederile Directivei Parlamentului European si a Consiliului 59/2003/CE din 15 iulie 2003 privind calificarea initiala si pregatirea periodica a conducatorilor auto ai anumitor vehicule rutiere destinate transportului de marfuri sau de calatori, de modificare a Regulamentului Consiliului 3.820/85/CEE si a Directivei Consiliului 91/439/CEE si de abrogare a Directivei Consiliului 76/914/CEE, publicata in Jurnalul Oficial nr. L 226 din 10 septembrie 2003.


    ART. 14
    Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. si Directia generala infrastructura si transport rutier vor duce la indeplinire prevederile prezentului ordin.

                        
    ART. 15
    Prezentul ordin va fi publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

                                              

Ministrul transporturilor,
constructiilor si turismului,
Gheorghe Dobre

                          

ANEXELE 1,2,3 se gasesc atasate.

Sursa articolului: Autortatea Romana Rutiera
Atasamente: ANEXA_1_Ordin_nr_42.doc, ANEXA_2_Ordin_nr_42.doc, ANEXA_3_Ordin_nr_42.doc "

#30
4septembrie

4septembrie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 09.08.2006

View PostRacla, on Mar 3 2008, 13:30, said:

si eu is disperat sa gasesc niste chestionare pt. marfa.....plus niste modele de studiu de caz pentru marfa, i-mi trebuie pentru persoana desemnata
nu am reusit sa descarc chestionarele de mai sus...am reusit de fapt, dar cand sa dezarhivez, i-mi cerea parola la arhiva  :huh:
care poseda asemenea comoara(chestionare pt. marfa)  il rog sa-mi trimita si mie
ID mess :alin_mythok
parola e scrisa clar: 4septembrie

#31
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View Post4septembrie, on Feb 22 2008, 00:00, said:

certificate ARR
persoana desemnata+agabaritice
Ar trebui sa adaug si raspunsurile la chestionarele transport marfa. Dar nu o pot face acum sper sa reusesc maine.
Pass:
4septembrie

Deci tu ai luat atestatul cel normal, nu ? Nu ADR-ul ? Si intrebarile astea sunt intrebarile care ti-au cazut tie ? Sau toate ?

Edit: @toti :)  Am vazut pe un site din Uk ca la ADR au mai multe categori:tank/crate/box.. vreo 4-5 tipuri, si implicit vreo 4-5 preturi pentur cursuriel respective. La voi cat costa ADR-ul ? Si e tot asa in functie de forma trailerului/container ? Sau e un fel de ADR general ? Ca ma gandesc sa dau dar nu stiu unde e mai convenabil, aici sau in UK.

Edited by IVAN_V, 09 April 2008 - 16:20.


#32
simpaty20

simpaty20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2008
dau si eu examen pt atestat marfuri ma poate ajuta cineva si pe mine cu niste intrebari pls

#33
andrew14

andrew14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2008
Salut  cine are nevoie de chestionare ptr ADR  colete    aveti aici :thumbup:  si acum uploadez si cele pentru cisterna va doresc bafta :coolspeak:

View Postandrew14, on May 20 2008, 15:37, said:

Salut  cine are nevoie de chestionare ptr ADR  colete    aveti aici :thumbup:  si acum uploadez si cele pentru cisterna va doresc bafta :coolspeak:
uploadul e mai mare de 2 mb maximul de aici upload asa ca nu pot uploada soryyy

View PostIVAN_V, on Apr 9 2008, 17:17, said:

Deci tu ai luat atestatul cel normal, nu ? Nu ADR-ul ? Si intrebarile astea sunt intrebarile care ti-au cazut tie ? Sau toate ?

Edit: @toti :)  Am vazut pe un site din Uk ca la ADR au mai multe categori:tank/crate/box.. vreo 4-5 tipuri, si implicit vreo 4-5 preturi pentur cursuriel respective. La voi cat costa ADR-ul ? Si e tot asa in functie de forma trailerului/container ? Sau e un fel de ADR general ? Ca ma gandesc sa dau dar nu stiu unde e mai convenabil, aici sau in UK.
la noi adr costa 3.500 si daca citesti ceva nu ai cum sa nu il iei

Edited by andrew14, 20 May 2008 - 14:42.


#34
Vapaie

Vapaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!!! Am si eu o rugaminte:are cineva chestionare pentru Atestat Transport Marfa??Daca DA sa le puna in acest topic sau pe YM adresa mea este [email protected]. Am mare nevoie de ele !!Va multumesc.

#35
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Sper ca toti cei care dati examene pt condus camioane, sa dati un examen psihologic pe bune. Si sper sa mai cada cate unii...
Sper sa va ganditi ca aveti pe mana un mastodont care poate face praf o masina mica cu o familie intreaga inauntru. Si sper sa invatati sa respectati ceilalti participanti la trafic. Sa va verificati mereu camionul si felul in care sunt prinse obiectele mari pe care le transportati ca sa fiti siguri ca nu vor cadea din mers.
Sper sa adaptati viteza de mers la conditiile atmosferice si sper sa conduceti mereu in siguranta. A noastra si a voastra. Sa lasati intrecerile si depasirile "cu orice pret" ptca la un tir nu castigati mai mult de 10-15 minute/300 km dar riscati viata tuturor.   -_-

Edited by xtremdriving, 10 June 2008 - 14:31.


#36
Vapaie

Vapaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.07.2007
xtremdriving  -  bine zici dar nu stiu cine te-a suparat asa rau. Eu cred ca soferii profesionisti sunt constienti ca trebuie sa se intoarca si acasa din cursa unde ii astepta cei dragi, mai periculosi sunt tinerii de 18 - 20 de ani care au masini de fite si nu constientizeaza ca viteza si lipsa de experienta ii poate nenoroci pe viata, asta daca mai scapa cu viata....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate