Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

atestat sofer profesionist transport marfa

- - - - -
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#1
alexnet

alexnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
Sa ma indrume si pe mine cineva unde se poate face ce acte trebuie si daca e usor sau greu examenul  2 cartela tahografica cum ati facuto  3 ce inseamna atestat ADR SI ce acte imi trebuie sa lucrez ca sofer de tir in UE .Multumesc de ajutor

#2
REB 00

REB 00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.08.2006
atestatele se fac la ARR examenu este simplu cartela nu detin si atestat ADR este pentru transport marfuri periculoase

#3
luisispas

luisispas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.06.2007
Pt.atestatul sofer transport marfa genarala trebuie sa intrebi la agentia ARR din orasul tau,si te vor indruma ei sigur spre cei care tin cursurile de pregatire.Tot aici intrebi si de cursurile pt atestat ADR.Atestatul ADR iti da dreptul sa conduci un autovehicul care transporta marfuri periculoase.Marfurile periculoase pot fi transportate in cisterne,colete,vrac,etc. ,iar atestatul este necesar indiferent de tonajul autovehiculului(adica trebuie si la Dacia papuc daca transp marfa periculoasa). Examenele nu sunt grele,dar sfatul meu e sa treci pe la cursuri pt ca se spun lucruri care-ti folosesc si astfel te poti feri de amenzi.

Pentru cartela tah. tot la ARR trebuie sa mergi.Nu stiu daca au inceput sa tipareasca si astia ai nostri cartele.Daca vrei una cu orice pret trebuie sa mergi in Ungaria sa-ti faci,asa am inteles eu cel putin de la niste amici.Poti sa conduci si fara cartela in Romania si in EU(mai putin Franta).Verifica daca in UE poti sa conduci un camion inmatriculat in alta tara fara sa detii cartela(valabil pt camioanele dotate cu tahograf digital).

Nu am inteles cum vrei sa lucrezi in UE?Angajat la o firma din Romania care face transp in spatiul UE,sau angajat la o firma din UE?

#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postalexnet, on Aug 15 2007, 00:34, said:

Sa ma indrume si pe mine cineva unde se poate face ce acte trebuie si daca e usor sau greu examenul  2 cartela tahografica cum ati facuto  3 ce inseamna atestat ADR SI ce acte imi trebuie sa lucrez ca sofer de tir in UE .Multumesc de ajutor
La Bucuresti, in curtea ARR-u;ui (str Matei Basarab) se afla sediul FATI. Acolo ti se vor da toate informatiile si vei fi indrumat catre toate cursurile.
Asta daca esti din Bucuresti, pt ca nu ai precizat nimic!

#5
BBBull

BBBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.06.2006

View Postkos_funny, on Aug 16 2007, 08:10, said:

La Bucuresti, in curtea ARR-u;ui (str Matei Basarab) se afla sediul FATI. Acolo ti se vor da toate informatiile si vei fi indrumat catre toate cursurile.
Asta daca esti din Bucuresti, pt ca nu ai precizat nimic!


ARR Bucuresti nu e pe Dinicu Golescu 38, adica unde-si are sediul si Ministerul Transporturilor?

#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Salut!!! Am si eu o rugaminte:are cineva chestionare pentru Atestat Transport Marfa??Daca DA sa le puna in acest topic :worthy: Am mare nevoie de ele !!Va multumesc.ADi

#7
BBBull

BBBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.06.2006
Intrebare: are cineva o cunostinta la Policlinica CFR sa ma ajute si pe mine cu fisa medicala pentru atestatul de transporturi? Nu sufar de nimic, vreau doar sa scap de taraboi si timpul pierdut pe acolo.  Ofer 150 roni peste costul oficial al fisei. Sper sa nu se simta ofensati "lupii moralisti".
Il/o rog pe cel/cea care poate sa ma ajute sa ma contacteze pe [email protected] .

#8
bogdydascalu

bogdydascalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2007
daca are cineva chestionare pentru atestare profesionala de sofer va rog sa le trimiteti la [email protected]

#9
mikytir

mikytir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2008
cine poate sa ma ajute despre program de diagrama


este cineva care poate sa ma ajute despre prog de diagrama

daca  poate sa ma ajute cineva despre program de diagrama    adresa     [email protected]  sau pe mess  aceas adrea  multumesc

#10
soferu

soferu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.03.2007
Cine, Este, Daca?
Ce anume vrei sa stii?

#11
4septembrie

4septembrie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 09.08.2006
Tocmai am dat examenul pt obtinerea atestatului de transporturi rutiere de marfuri si pentru transporturi agabaritice. Am avut niste carti de unde am citit cateceva si am avut ocazia sa imi arunc ochii pe niste chestionare. Asta m-a ajutat sa obtin punctajul de 19 din 20 pentru fiecare chestionar. Unul de transport marfa si celalalt de transporturi agabaritice. Mai am in prezent acele chestionare, dar nu pentru mult timp, care mi-au fost de real ajutor, si le-as putea upload-a pe undeva. Doar sa stiu daca mai sunt persoane interesate si m-am si apucat de scanat. Astept un semn de la voi.

#12
Floris_2008

Floris_2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2008

View Post4septembrie, on Feb 17 2008, 18:18, said:

Tocmai am dat examenul pt obtinerea atestatului de transporturi rutiere de marfuri si pentru transporturi agabaritice. Am avut niste carti de unde am citit cateceva si am avut ocazia sa imi arunc ochii pe niste chestionare. Asta m-a ajutat sa obtin punctajul de 19 din 20 pentru fiecare chestionar. Unul de transport marfa si celalalt de transporturi agabaritice. Mai am in prezent acele chestionare, dar nu pentru mult timp, care mi-au fost de real ajutor, si le-as putea upload-a pe undeva. Doar sa stiu daca mai sunt persoane interesate si m-am si apucat de scanat. Astept un semn de la voi.
crybaby:  :worthy:  ajuta-ma si pe mine cu chestionarele,pls :worthy:  ID de mess ...  florin_cta68  :worthy:

#13
4septembrie

4septembrie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 09.08.2006
certificate ARR
persoana desemnata+agabaritice
Ar trebui sa adaug si raspunsurile la chestionarele transport marfa. Dar nu o pot face acum sper sa reusesc maine.
Pass:
4septembrie

#14
4septembrie

4septembrie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 09.08.2006
Am acum raspunsurile upload-ate aici. Succes tuturor.

Attached Files



#15
eusus

eusus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.08.2007
Ai pus pe rapid share si nu stiu cine de aici are premium acccount :|

#16
Racla

Racla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2008
si eu is disperat sa gasesc niste chestionare pt. marfa.....plus niste modele de studiu de caz pentru marfa, i-mi trebuie pentru persoana desemnata
nu am reusit sa descarc chestionarele de mai sus...am reusit de fapt, dar cand sa dezarhivez, i-mi cerea parola la arhiva  :huh:
care poseda asemenea comoara(chestionare pt. marfa)  il rog sa-mi trimita si mie
ID mess :alin_mythok

#17
soferu

soferu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.03.2007
De ce nu vizitati o sucursala ARR pentru ca gasiti ceva mai mult decat raspunsurile la chestionare.
Si daca tot faceti scoala ptr. ce naiba nu invatati!?   Nu vad ce atata frica va inspira! Sunt lucruri pe care eu, un simplu sofer, le stiu ca pe painea calda.
Si la o adica, cand voi da peste un sef obtuz cu scoala la FF, sa-i pot da peste nas.
Cel mai bine: cititi si invatati!
Succes!

#18
Racla

Racla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2008

View Postsoferu, on Mar 3 2008, 21:17, said:

De ce nu vizitati o sucursala ARR pentru ca gasiti ceva mai mult decat raspunsurile la chestionare.
Si daca tot faceti scoala ptr. ce naiba nu invatati!?   Nu vad ce atata frica va inspira! Sunt lucruri pe care eu, un simplu sofer, le stiu ca pe painea calda.
Si la o adica, cand voi da peste un sef obtuz cu scoala la FF, sa-i pot da peste nas.
Cel mai bine: cititi si invatati!
Succes!

se vede ca nu ai nicio treaba cu acel examen dat de ARR
pai la examen am primit intrebari de genul : care-i cota de TVA in transporturi, cine schimba statutul unei societati pe actiuni...si inca vreo 10 astfel de intrebari care nu au nimic in comun cu legislatia pusa de ei drept studiu.Dar tu esti sofer adevarat, ce pot eu sa-ti spun tie, eu una am invatat si altceva m-au pus sa raspund.Mai multi din sala de examen au facut scandal...erau intrebari demne de pus unui contabil si avocat decat unei persoane care a invatat legislatia transportului de marfuri.Drept dovada, cazul de studiu l-am luat ...am picat la testul grila(acolo am avut acele intrebari idioate).Si daca tot te crezi sofer, trebuie sa stii ca studiul de caz este foarte dificil in comparatie cu testul grila
caut chestionarele de la ARR ca sa ma pot pregati si pentru intrebarile "capcana".....e ca si cum m-am pregatit pentru fizica si ei mi-au pus intrebari de chimie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate