Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

cum fac port forwarding?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
fanul

fanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2007
Sal, am si eu net de la Click Net prin modem ADSL Thomson SpeedTouch 516v6 si as vrea sa intru pe Strong DC++ dar sa intru pe activ nu pe pasiv,am tot citit pe mai multe forumuri despre port mapping ,sau forwarding,dar nici unul nu se potrivea cu ce situatie am eu,si nu stiu ce comenzi in netsh sa dau sa pot sa stau pe activ la Strong DC++,am mai vazut ceva cu adress mapping,cica e mai bine asa,in orice caz as vrea sa ma ajutati si pe mine,stiu ca unii deja sunt plictisiti de chestii deastea!! :huh: !(poate ,Tyby,ma poti ajuta si pe mine!)Pls raspundetimi repede!!! :mellow:

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
1. trebuie sa setezi in speedtouch ca pt porturile 10001 tcp si 10002 udp sa faca forwarding catre ip-ul calculatorului tau
2. pe calculatorul tau in Strong Dc++ alegi la Connection settings - optiunea Firewall with manual port forwarding si scrii in casutele din dreapta in una 10001 si in cealalta 10002

Daca vrei mai explicit da un rezultat la "ipconfig /all" aici!
(start-run->scrii "cmd" ->apesi Enter -->> in fereastra neagra ce apare scrii: "ipconfig /all" -dupa care- click dreapta pe coltul stanga sus al acelei ferestre - Edit - Mark -> selectezi rezultatul cu mouse-ul -> dai Enter -> paste aici)

Bafta!

#3
fanul

fanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2007
Ok ms pt raspuns dar nu prea e ce ce ma asteptam ,mi-ai scris toate astea dar nu mi-ai zis de unde fac treaba asta si cum,nu vreau sa te critic doar ca nu prea imi sunt de folos informatiile fara a sti si unde sa le modific ,daca ai acelas modem ca si al meu at pune un print screen pe forum,sau fii mai explicit! ms

#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
Nu am acelasi modem ca si tine dar am accesat unul de curand si aceste optiuni le vezi ca si linkuri referitoare la game
sorry ca nu te pot ajuta mai mult! Poate ca este cineva pe-aici cu acelasi modem si te poate ajuta. Da si un search pe forum dupa modem-ul tau ca s-ar putea sa se mai fi discutat dar fiind ca acest modem este de mult timp pe piata...

Bafta!

#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
eu zic ca solutia de aici ar trebui sa mearga:
http://www.portforwa.../StrongDC .htm
Trebuie sa introduci porturile acolo si ip-ul calculatorului si scrie ce si cum

Bafta!

Edited by Ravy, 15 August 2007 - 10:45.


#6
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
Cam greu cu port fowardingul asta la speedtouch.

Am si eu o nedumerire de ce naiba majoritatea indivizilor de la romtelecom cand iti instaleaza conexiunea iti pun rahatul ala de modem sa faca si rutare cand poate lucra foarte bine in bridge. O gramada de threaduri ca acesta pe o gramada de forumuri ar disparea.

Oricum am reusit sa il ghidez putin pe fan-ul nostru sa puna in bridge modemul si sa initializeze conexiunea pppoe de pe calculator si asa a scapat de port fowarding-ul pe ruterul ala.

Acuma is si eu curios de un forwarding de porturi pe Slackware cara sa si MEARGA. Ma ajuta cineva?

#7
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
pai il pun in mod router pentru ca stiu ca multi vor dori sa imparta conexiunea de internet mai departe catre laptop-uri, alte PC-uri, eventual vecini, etc...

#8
fanul

fanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2007
Ok ms pt raspunsuri ,dar eu totusi as vrea sa stiu cum se poate face si pe routed,pls daca cineva are modem ca al meu si stie treaba asta pls raspundeti-mi!!! :mellow:

#9
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 19.03.2006
Uita-te la un film :D. L-am facut pentru un forumist care avea probleme cu DVR-ul dar poti intelege pasii pe care trebuie sa-i urmezi.
link

#10
fanul

fanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2007
Frate esti tare ,mi-a placut filmuletul,unde trebuie sa ajung la setari stiu dar nu prea stiu exact ce trebuie sa scriu in cazul meu, si acolo trebuie neaparat sa pun un IP unde scrie device sau in cazul meu las userul meu,cred ca las userul,pt ca am vazut ca daca dau click acolo pe userul meu imi arata informatii despre IP-ul meu ,sigur asa trebuie sa ramana!!!! Ok dar acum acolo unde scrie protocol cate terbuie sa am, 2 ,unul pt tcp si unul pt udp ,si daca trebuie sa fie 2 at le las pe amandoua cu protocolul: any doar ca la unul scriu un port 10000 si la celalalt 10001 ,si apoi in StroncDC++ la TCP voi scrie 10000 si la UDP voi scrie 10001 si manual port forwarding dap asta cred ca am inteles,sau tre alte porturi,am inteles ca astea ar fii cele mai bune sau 10001 si 10002.
mai uitate te rog peste sce am scris si mai adauga un post te rog!!!
Ms mult!!! :)

#11
fanul

fanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2007
Uitati-va daca e bine!!!1

#12
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
si eu am net de la click net si la fel mi se intampla de ex eu vreau sa fac un radio online si nu emite .. adik il pot asculta decat eu ptr ca emite pe ip intern 10.0.0.0.1 ceva de genul asta o porcarie !

#13
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
faci port forwarding la portul pe care emiti.

#14
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 19.03.2006
@fanul any=tcp+udp adica forwardeaza pe acelasi port amble protocoale.

#15
fanul

fanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2007
Da ms de ajutor ,dar cititi cu atentie , am intrebat daca tre sa am doua protocoale ,pt ca eu am pus in StrongDC++ la tcp portu 10000 si la udp portul 10001 si deasta intrebam daca tre 2 protocoale,am inteles si eu faza cu Any ca se refera la ambele,dar nu stiam daca trebue 2 din moment ce eu am pus in StrongDC++ porturi diferite,respectiv tcp=10000 si udp=10001.
Asta era problema ,si acum am pus un singur protocol si am dat sa faca Translate de la 10000 la 10001,cred ca e bine acum!
Daca vedeti totusi postul meu ,si e corect ce am facut ,puneti si voi unul si anuntati-ma!!! :)

Si sper ca pt un moment sa mai inchei cu post-urile!!!!!!!!      




Ms baietii!!!! :D

#16
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 19.03.2006
Pai aveai doua solutii :
-fie alegeai 10000 si setai la protocol any si puneai in DC acelasi port la ambele protocoale
-fie alegeai 10000 pentru TCP si 10001 pentru UDP si setai DC-ul corespunzator (translate 10000 - 10000 protocol TCP si 10001 - 10001 protocol UDP)

Oricum era bine.

#17
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006
Am o conexiune la internet prin clicknet (modem ADSL SpeedTouch ETH), dupa el un switch si vreau sa am un webserver pe unul din calculatoarele din spatele modemului care sa fie vazut in internet.

Exista vreo solutie in conditiile date?

Multumesc,
Marius

#18
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Incearca "Port Forwarding".

Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate