Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

cat costa o casa in...

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007
Buna ziua tuturor,

de curand m-am gandit sa cumpar un teren pe care sa ridic o casa (sau sa cumpar o casa la rosu, sau abia inceputa, ridicat un nivel de exemplu), pe care sa o termin, sa plantez pomi, sa o aranjez, frumos, cu gust, sa-i dau valoare si apoi sa o vand.

evident, pentru asta nu pot sa cumpar ceva de la o agentie; caut sa gasesc un "chilipir" sa gasesc pe cineva care areo situatie disperata gen: imprumut, s-au cheltuit fondurile, nu mai exista bani sa se finalizeze lucrarea si nici sa se achite lunar rata si, decat sa i-o ia banca, prefera sa o vanda asa cum e si sa castige poate cateva mii de euro. sunt astfel de "oferte" destule, trebuie doar sa stii sa le cauti. cu actele nu-mi fac griji: am atat avocat cat si notar foarte buni, colaboratori de ani de zile, care merg cu mine la fiecare astfel de "oferta" si se uita pe acte, imi verifica actele si imi spun daca e ok, ma fac afacerea sau nu.

acum ideea e simpla: nu poti sa stii adevarata valoare a unui teren intr-o zona de care nu ai habar...caz concret: clinceni!!! gasisem initial o oferta care parea extrem de buna: casa P+1, constructie 2007, 90 de mp amprenta la sol + 1000 de mp pamant, chiar in spatele primariei din clinceni. actele in regula, le-am verificat deja. situatia cam cea descrisa de mine mai sus; nu cu banca ci cu un prieten care i-a zis ca vrea sa bage banii jumatate jumatate si cand i-a venit randul a "iesit" din combinatie. domnul respectiv vrea acum sa o vanda, caci casa e la rosu si nu are bani sa o termine. nici macar bani sa o acopere nu mai are iar daca ar fi sa stea sa stranga bani pana in primavara ar fi riscant caci o iarna peste o constructie la rosu nu-i face tocmai bine, mai ales ca a apucat sa monteze deja scheletul de lemn al acoperisului. cere 100,000 euro. asadar, pare o afacere buna rau de tot. m-am uitat pe net si ceva similar am gasit pe la vreo 150,000 euro. terenul bun, neinundabil etc etc etc. ei, eram aproape sa o iau cand ieri, am cautat mai serios pe internet si apoi am sunat si am si mers la fata locului sa vad, am mai gasit la proprietari inca vreo 4 case similare, dar, surpriza, chiar mai ieftine!!! la vreo 300 de metri mai departe de ce am gasit eu, cam aceeasi constructie, acelasi teren cu 70,000 de euro. alta situatie, chiar la intrare in clinceni dinspre domnesti (adica pamant si mai bine pozitionat), la 68,000 euro si tot cam 1000 mp. apoi am inceput sa ma tem: daca de fapt asta e valoarea reala, si eu cumpar, investesc si nu-mi recuperez investitia? daca tot ceea ce gasisem eu inainte - cam la 130,000-150,000 la rosu in clinceni/domnesti sunt oferte reale, care chiar exista, dar care raman nevandute?

voi ce parere aveti?

sa fi avut eu oare asa mult noroc si sa gasesc 4 "chilipuri" deodata? ma cam indoiesc. ele stiu, exista, dar nu asa multe deodata. cand am gasit un apartament in drumul taberei anul trecut, cu 3 camere si la pretul de 40,000 euro nu am crezut ca e adevarat. am sunat, am vorbit, si da, era adevarat. am mers acolo sa vad care e "problema" convinsa fiind ca e o problema...nu era decat faptul ca doamna, de vreo 68 de ani, plecase din tara cu vreo 12 ani in urma, sa locuiasca impreuna cu fiica ei. apartamentul fusese al surorii sale, care decedase si ea era singura mostenitoare. a venit in tara, nu am idee unde a intrebat ea si pe cine dar cert e ca a dat anunt in romania libera cu acest apartament; o prietena a avut norocul sa i se strice masina, a luat metroul in dimineata aceea si ca sa nu se plictiseasca in metrou (mergea de la IMGB pana in Pipera) si-a luat ziarul romania libera, a dat peste anunt, am sunat amandoua de la birou...ea avea acesti bani, a verificat actele, erau in regula si a cumparat apartamentul, pe care apoi l-a vandut cu vreo 100,000 euro (apartamentul era facut foarte frumos, era chiar peste drum de Plaza Romania, la et. 1 :) deci DA!!! chilipiruri exista, dar chiar sa fie asa multe in clinceni??

sper sa va intereze subiectul si sper sa reusim sa discutam despre toate zonele din jurul bucurestiului ( si nu numai), si cei ce stiu preturile dintr-o anumita zona sa ii ajute cu informatii pe cei care cred ca au dat peste un "chilipir" in acea zona, cand de fapt ala e pretul real! facem asta??

numai bine si multumesc participantilor!!! :)

Edited by s1mon4, 13 August 2007 - 06:20.


#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
ia-o pe aceea de 68000 de euro imediat. tot atata te ar fi costat si daca o ridicai tu(poate chiar putin mai scump te costa). problema mare cu domnesti este ca poti sta la bariera si 2 ore cand vii spre casa. verifica daca s au respecatat retetele la betoane, vorbeste cu constructorul, dir de santier. pune intrebari cat mai multe(pana si pe muncitori ia i la intrebari daca ii mai gasesti). vezi daca cei 1000 de metri se pot da in doua. mai recuperezi din investitie daca vinzi jumatate sau macar mai faci o vila acolo. sincer cam bate la ochi pretul.

#3
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postconu71, on Aug 13 2007, 08:28, said:

ia-o pe aceea de 68000 de euro imediat. tot atata te ar fi costat si daca o ridicai tu(poate chiar putin mai scump te costa). problema mare cu domnesti este ca poti sta la bariera si 2 ore cand vii spre casa. verifica daca s au respecatat retetele la betoane, vorbeste cu constructorul, dir de santier. pune intrebari cat mai multe(pana si pe muncitori ia i la intrebari daca ii mai gasesti). vezi daca cei 1000 de metri se pot da in doua. mai recuperezi din investitie daca vinzi jumatate sau macar mai faci o vila acolo. sincer cam bate la ochi pretul.
Eu unul nu cred ca merita. Casele sunt la rosu (sau pe aproape) deci te-ar costa max 30-40mii EU sa le faci la rosu. Depinde si din ce sunt realizate: caramida, BCA ... Sa mai faca si 30000 EU terenul (30Eu /mp) in Clinceni mi se pare cam scump.

#4
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007

View PostGeorge C, on Aug 13 2007, 10:28, said:

Eu unul nu cred ca merita. Casele sunt la rosu (sau pe aproape) deci te-ar costa max 30-40mii EU sa le faci la rosu. Depinde si din ce sunt realizate: caramida, BCA ... Sa mai faca si 30000 EU terenul (30Eu /mp) in Clinceni mi se pare cam scump.
merci george. cercetarile facute azi m-au dus si pe mine la aceasta concluzie; am discutat cu o cunostinta care asta face, cumpara pamant, face case bune, si solide, trainice si apoi le vinde. pe el, o casa ca aceea (am fost si am vazut-o) sa o duca stadiul acela il costa cca 40,000 si terenul inca vreo 30,000 inseamna 70,000 si cu 125,000 o face la cheie. deci m-am desetat.

acum caut oferte de pamant in rosu! nu gasesc nimic sub 120; voi ce stiti de preturile in zona? chiar sa nu gasesc mai ieftin  nimic? nu am cautat doar pe net; m-am urcat in masina si am mers acolo, intrebat, luat numere de tel cu anunturi; nimic sub 120 de euro.

in domnesti gasesti teren bun si in zona buna (neinundabila) chiar si la 70, vorbesc si aici si la 120 in rosu de teren cu utilitati in dreptul parcelei. dar aici e problema cu accesul; am mers in domnesti azi la 2,30; am facut din prelungirea ghencea si pana dupa bariera mai bine de o ora; iar la 3,30 am plecat si am ajuns in rosu dupa 50 de min, pe centura!!! deci pentru mine domnesti si clinceni pica din start. acest timp pierdut ma v-a costa in timp prea mult, nu merita.

sper sa gasesc maine ceva mai bun in chiajna!!! aveti ceva bun de vanzare? 1000 mp pe acolo?

noapte bunavbim :) merci de sfaturi.
ps ce am gasit la 68,000 euro, de la prima ploaie pana la ultima din an e sub apa, asa ca...no way.

#5
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007
neata tuturor,

cine stie despre zonele inunabile din domnesti/clinceni? constructorul cu care urmeaza sa lucrez m-a tot "intors" din drum de la cateva parcele pe care le gasisem la pret bun; de exemplu, desi gasisem in domnesti un teren ffff bun langa unitatea militara, chiar la soseaua principala, el mi-a zi ca nu-mi face casa acolo pentru ca nu vrea sa vin la iarna peste el si sa-l omor ca mi s-a infiltrat apa in acasa. cica de la prima ploaie si pana la instalarea verii zona aceea este f mlastinoasa. voi ce stiti? care ar mai fi zonele de care ar trebui sa ne ferim?

in plus, ce stiti de timpul petrecut la trecerea barierei spre prelungirea ghencea, dimineata si seara? eu ieri am fost acolo, pe la 2,30; si am facut mai bine de o ora, in coloana, asteptand sa intru in domnesti si tot cam atat sa ajung in chiajna, pe centura, pe la 3,30 - 4,00!!!!! pai daca la orele alea e asa, dimineata la 8 cand se duce romanu' la serviciu si seara la intre 18,00 si 19,00 cand revine acasa, cum o fi Dumnezeule? nici nu vreau sa ma gandesc! ar fi o varinata, am inteles, sa mergi pe bragadiru si sa intri in bucuresti prin 13 septembrie..dar daca nu lucrezi in zona aceea, 13 septembrie, unirii, si trebuie sa te duci zilnic inspre casin/romexpo, cum e cazul meu, atunci poate nu stai cu orele la bariera de la domnesti, dar cu siguranta stai mai mult sa tai Bucurestiul dintr-un capat in celalalt...

ce e de facut? sa alegi sa dai cca 70 de euro pe mp de teren in domnesti, fata de 140 euro in chiajna, sau sa preferi varianta terenului mai scump si sa poti ajunge la birou in 40 de min., cat fac eu acum din zona militari apusului pana in victoria? ca tentatia exista: de ce sa iau 400 mp de pamant in rosu, si sa nu pot pune si eu un topogan in curte copilului, sau un leagan, cand pot lua 1000 in domnesti si sa plantez si alei de flori, un chiosc de lemn si sa pot amenaja si un loc de joaca generos copilului??

#6
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
exact langa UM are o ruda: cand a plouat mai mult anul trecut, luai apa cu mana din put, asa de sus era panza freatica. Pana in Domnesti faci mult si duminica daca prinzi o bariera...

Edited by CRG, 14 August 2007 - 11:59.


#7
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005
eu stiu ca sunt in plan 2 poduri peste calea ferata si centura, unul din ele este peste actuala bariera din prelungirea Ghencea, si celalalt va fi din bulevardul Timisoara spre unitatea militara. Acest drum va deveni principalul drum de acces in Domensti si inceputul de autostrada ( de fapt 2 benzi pe sens pana in Centura 2) dupa care se va transforma in autostrada spre Craiova. Betonul a fost contractat de la Lafarge, aprobarile exista ,despre inceprea executiei insa nu am date precise. A, si finantarea a fost aprobata. Am vazut actele la primarie.

Cred ca o sa inceapa cu podul din Timisoara spre UM si apoi pe cel peste actuala bariera, ca sa nu perturbe traficul si asa sufocat. Din ce stiu se asteapta definitivarea planurilor de extindere la 4 benzi a centurii ca sa se verifice cu dimensiunile podului.

Si o info de ultima ora: langa UM , sau mai precis in spatele ei sa va face un magazin CORA.

Daca vreti teren neinundabil e de preferat sa luati pana in UM pe partea dreapta. Nu mai stiu ce tarla e acolo, parca T10 sau T13 nu mai am planurile la mine.

Edited by wub, 14 August 2007 - 13:08.


#8
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007

View Postwub, on Aug 14 2007, 14:06, said:

eu stiu ca sunt in plan 2 poduri peste calea ferata si centura, unul din ele este peste actuala bariera din prelungirea Ghencea, si celalalt va fi din bulevardul Timisoara spre unitatea militara. Acest drum va deveni principalul drum de acces in Domensti si inceputul de autostrada ( de fapt 2 benzi pe sens pana in Centura 2) dupa care se va transforma in autostrada spre Craiova. Betonul a fost contractat de la Lafarge, aprobarile exista ,despre inceprea executiei insa nu am date precise. A, si finantarea a fost aprobata. Am vazut actele la primarie. corect, si eu am aceleasi informatii, problema se pune altfel: pana atunci ce faci? in romania visele devin realitate, de obicei, dupa 17 ani (vezi cum "tranzitia" s-a prelungit pana in 2007 cand, in mod normal, ea trebuia sa dureze maxim 10 ani). deocamdata in romania mai sunt multe de furat, multe "smenuri" de facut si multi "baieti destepti" care sa-si rezolve afacerile. cand toate acestea se vor fi terminat (probabil peste inca 10 ani), atunci vom trece in domnesti peste pod si centura noatra va avea minim 2 benzi pe sens. pana atunci copilul meu va avea probabil 10 ani, il voi trezi la ora 5 dimineata ca sa ajunga la gradinita la ora 8. cred ca nu merita "investitia". pentru cine dispune de 100,000 euro si ii poate bloca pentru cativa ani (cand precis mp de teren care costa acum 40-50 de euro va costa probabil 200-300 euro) merita cu varf si indesat investitia.!!!! asa e. e de vazut cum s-au realizat "miile de km de autostrada" promise de autoritati...tot i ambuteiaje mergi la munte si la mare...si o sa mai tot mergem asa vreo 10 ani sigur.

Cred ca o sa inceapa cu podul din Timisoara spre UM si apoi pe cel peste actuala bariera, ca sa nu perturbe traficul si asa sufocat. Din ce stiu se asteapta definitivarea planurilor de extindere la 4 benzi a centurii ca sa se verifice cu dimensiunile podului.

Si o info de ultima ora: langa UM , sau mai precis in spatele ei sa va face un magazin CORA. cine are, cum spuneam, niste bani de investit, sa ii bage asa e!
Daca vreti teren neinundabil e de preferat sa luati pana in UM pe partea dreapta. Nu mai stiu ce tarla e acolo, parca T10 sau T13 nu mai am planurile la mine. merci mult; merg sa vad si revin cu info.


#9
ionescuvaly

ionescuvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.10.2005
De zona Calugareni, jud. Giurgiu stie cineva ceva?
M-ar interesa sa investesc niste banii intr-un loc si sa astept sa creasca valoarea.

#10
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007
ce distanta de bucuresti?

inca nu am cumparat terenul, nu gasesc nimic care sa-mi placa..am gasit unul superb in ciorogarla, chiar peste drum de VEKA, de fapt pana la intararea in comuna; fff frumos, e putin mai jos decat strada, dar e firesc sa fie asa caci soselele de mare tonaj/viteza asa sunt ele construite; sunt inaltare, nu se compara zona cu nenorocirea aia de domnesti, langa UM! domnesti put olteni iarasi o zona splendida; am devanit expert in terenuri prin zona aceea :)

ce ziceti de bragadiru? mai gasesti terenuri pana in 100 foarte bune si e si aproape de bucuresti; din 13 sept intersectie cu drumul sarii si ghencea faci fix 10 min in weekend si vreo 30 in conditii de trafic infernal; pai sa ma scuzati, e mai bine decat daca vin din militari sau drumul taberei.

domnesti are mare problema cu accesul  spre bucuresti; am cunostinte care prefera sa ocoleasca prin clinceni si sa intre in bucuresti prin bragadiru.

sa nu luati cu asalt cererile de teren ca iar sar preturile si ne suparam  :P

#11
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
Dar de comuna/oras Chitila ce parere ai???

#12
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007

View Postkarcotashu, on Aug 20 2007, 13:58, said:

Dar de comuna/oras Chitila ce parere ai???

da si nu; cam prea industrializata acolo unde rezidentialul putea sa dicteze si prea "pitoreasca" (asta ca sa nu se simta cineva jignit) acolo unde sunt case de locuit.

#13
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Posts1mon4, on Aug 20 2007, 14:34, said:

da si nu; cam prea industrializata acolo unde rezidentialul putea sa dicteze si prea "pitoreasca" (asta ca sa nu se simta cineva jignit) acolo unde sunt case de locuit.


Dar Snagov?

merg azi sa vad un teren acolo, sunt in aceeasi situatie ca si tine,caut teren pe care sa construiesc mai tarziu.

Am fost acum cateva luni in Clinceni, e in sudul Bucurestiului, langa Barajul Argesului..


isi trasesera acolo niste fosti calugari la Secu' (aia cu ochi albastri) niste vilutze-mama-mama.

Am renuntat datorita departarii de Bucuresti, eu lucrez in Pipera

Edited by jihadu, 20 August 2007 - 13:44.


#14
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
mda ... cam ai dreptate .... zona e cam plina de pitoris (cum imi place mie sa zic) ......
Pe de alta parte s-a investit mult in zona ... canalizare, apa ... proiecte rezidentiale girla ..... centru de afaceri si mall unde era inainte bere chitila ....
Eu zic ca promite.

Singura mea problema este intre-adevar calitatea majoritatii locuitorilor .... mi se ridica parul in cap gindindu-ma cam ce prieteni si-ar putea face copilul meu ... ca sa nu ma zic colegii pe care i-ar putea avea la scoala (anul viitor intram in clasa 1-a).

Si totusi .... cca 50 de eur mp cu gase si curent (fara canalizare si apa dar cu promisiuni de viitor) putin mai sus drumul catre mogosoaia mi se pare ok si foarte tentant ....

Drumul excelent pina in Bucuresti ... doar ca iti trebuie masina sa te deplasezi citiva km ... ca sa eviti aglomeratia din maxi taxi/alte curse preorasenesti.

Mai studiez ....

#15
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007
problema transportului exista in orice cartier de pe langa bucuresti. oricum, exista deja o "moda", cred ca si voi ati observat: noii locuitori ai acestor localitati - sateliti ai bucurestiului - se muta, invariabil, in afara spatiilor locuite de "bastinasi". de ce? raspuns simplu: nu ne place sa calcam in balegarul de vaca al vecinei din stanga, pe care ea inca nu a invatat sa il curete...nici sa ne trezeasca sambata dimineata magaru' lu' nea Costica, vecinul din dreapta...

este un paradox acest "mix" de oraseni si tarani...avem nevoie unii de altii - noi de linistea satului/comunei lor, ei de noi, sa venim acolo, sa le cumparam pamantul, sa le crestem valoarea localitatii...si totusi relatia intre cele doua "societati" este una destul de tensionata! daca va uitati cu atentie atunci cand mergeti sa vedeti un teren, aproape toti taranii care-si vand terenul au o rautate in priviri, un sictir atunci cand vine vorba de "zona rezidentiala", si ei au simtit ca nu vrem casa intre casele lor, nu au capacitatea sa inteleaga de ce nu vrem acolo...ne privesc ca pe niste ciudati...si ce daca rage magaru' dimineata? si ce are domn'le balegaru' vacutei lui? acolo face kaka de cand se stie ea...nu-ti convine, hai la revedere, du-te la tine la bloc! ma enerveaza chestiile astea. am fost un pic off-topic, dar simteam nevoia sa ma descarc; ieri am avut o zi plina de cautari si am descoperit aceasta problema, am realizat ca ea exista si este destul de apasatoare.

si acum revenind la topic, cred ca am gasit terenul; nu spun unde pana nu se intampla, caci am impresia ca daca ma bucur inainte nu se va intampla! este ieftin, 25 de euro, cu toate utilitatile; sunt vreo 10,000 de mp si pana ieri nu vroia nenicu' sa parceleze. ieri am avut noroc sa raspunda fi-su la telefon, care sta in bucuresti...si i-am zis ca l-am snat pe nea Costica sa il intreb daca s-a mai gandit si daca vrea totusi sa parceleze lotul (mentionez ca fiul si-a facut in apropierea lotului de vanzare, o casa noua, frumoasa, si si-a adus vreo 3 prieteni care si-au facut si ei case. si vorbind cu fiul lui am gasit intelegere. ideea e ca dupa vreo 2 ore m-a sunat si mi-a zis ca a acceptat mosulica sa parceleze dar nu vrea sa ma lase sa iau mai putin de 5000 de mp; e ok asa: prefer sa iau cu 50,000 euro 5000 mp de pamant decat sa iau cu 75000 vreo 500 de mp. azi intalnirea de gradul 0: merg acolo cu constructorul sa isi dea cu parerea vis-a-vis de calitatea terenului si revin. oricum, pamantul e pozitionat ideal: fac 10  min pana in bucuresti, indiferent de trafic, zona inalta, cu padurice la vreo 2 km...splendida zona!!! in plus nu se circula pana in bucuresti cu maxi-taxi ci cu autobuze ale ratb; linii gen 425...iei bilet normal si compostezi...mie asta mi se pare ca seamana cu a sta la periferia orasului, in oras...ma gandesc la mine, familie cu copil...si la liceu are si fi-miu cu ce sa vina acasa seara, dupa ce isi duce mandra la film :) nu tre' sa ma duc sa il astept 2 ore in fata cofetariei/barului si nici in fata cinematografului :)  

sa-mi tineti pumnii si revin dupa cu amanunte; va dau si voua pontul dar intai sa ma asigur ca e in regula totul, ca nu trec tevi de gaze pe acolo, ca solul este apt pentru constuit etc. aveti idee din ce acte ale terenului ar trebui sa reiasa faptul ca ar fi ceva tevi/canalizare pe sub pamant? la ce sa ma uit ca habar n-am!!!!

o zi minunata va doresc

Edited by s1mon4, 21 August 2007 - 05:16.


#16
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
de regula se vede si in PUG. Dar cel mai bine intr-un certificat de urbanism.

#17
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003

View Posts1mon4, on Aug 21 2007, 06:11, said:

si acum revenind la topic, cred ca am gasit terenul; nu spun unde pana nu se intampla, caci am impresia ca daca ma bucur inainte nu se va intampla! este ieftin, 25 de euro, cu toate utilitatile; sunt vreo 10,000 de mp si pana ieri nu vroia nenicu' sa parceleze. ieri am avut noroc sa raspunda fi-su la telefon, care sta in bucuresti...si i-am zis ca l-am snat pe nea Costica sa il intreb daca s-a mai gandit si daca vrea totusi sa parceleze lotul (mentionez ca fiul si-a facut in apropierea lotului de vanzare, o casa noua, frumoasa, si si-a adus vreo 3 prieteni care si-au facut si ei case. si vorbind cu fiul lui am gasit intelegere. ideea e ca dupa vreo 2 ore m-a sunat si mi-a zis ca a acceptat mosulica sa parceleze dar nu vrea sa ma lase sa iau mai putin de 5000 de mp; e ok asa: prefer sa iau cu 50,000 euro 5000 mp de pamant decat sa iau cu 75000 vreo 500 de mp.

sa-mi tineti pumnii si revin dupa cu amanunte; va dau si voua pontul dar intai sa ma asigur ca e in regula totul, ca nu trec tevi de gaze pe acolo, ca solul este apt pentru constuit etc. aveti idee din ce acte ale terenului ar trebui sa reiasa faptul ca ar fi ceva tevi/canalizare pe sub pamant? la ce sa ma uit ca habar n-am!!!!

o zi minunata va doresc

eu unul iti tin pumnii.... dar mai refa calculul. Parca spuneai 25 euro/mp.... Ori tu spui ca iei cu 50.000 euro 5000 mp... hmm....
Pai cu 10 euro sau cu 25 euro il iei nene ca nu mai inteleg?!
O zi buna si tie si succes.

#18
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007

View PostrapitorTM, on Aug 21 2007, 22:35, said:

eu unul iti tin pumnii.... dar mai refa calculul. Parca spuneai 25 euro/mp.... Ori tu spui ca iei cu 50.000 euro 5000 mp... hmm....
Pai cu 10 euro sau cu 25 euro il iei nene ca nu mai inteleg?!
O zi buna si tie si succes.


am gresit:( eram obosita:( 25 x 5000

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate