Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

amd vs. intel

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007
Vreau sa imi iau un sistem....Cand eram eu in liceu si citeam reviste si faceam configuratii era f simplu... Vroiai un sistem stabil,  si poate un pic cam scump pt ce face iti luai pe baza de Intel, daca vroiai un sistem care sa mearga repede si nu prea iti pasa cum iti luai Amd..
Acum nu am mai citit Chip de ani buni, si spre surpriza mea cei care o fac imi zic ca proc X2 fac ceea ce promit, sunt stabile si mai ieftine decat Intel Core 2 Duo... nu stiu daca este adevarat. Procesoarele intre care eu am de ales sunt AMD Athlon 64 X2  5600+ si Intel   Core 2 Duo  E6750   2666 MHz
Voi ce credeti?

#2
cmc7

cmc7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.07.2007
Tot nu te-ai hotarit :lol:

Dintre x2 5600+ si intel core 2 duo e6750 intelul castiga.Diferenta de performanta la frecvente stoc nu este forte mare.Problema este diferenta de pret de 100ron dar o placa de baza pentru intel e mai scumpa decat una pentru amd(o placa cu aceleasi performante).Daca faci OC e mult mai bun core 2 duo e6750, dar daca nu faci OC si nu esti dispus sa platesti o diferenta de 150-200ron,atunci e foarte bun si x2 5600+

#3
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

View Postcmc7, on Aug 13 2007, 00:39, said:

Tot nu te-ai hotarit :lol:

Dintre x2 5600+ si intel core 2 duo e6750 intelul castiga.Diferenta de performanta la frecvente stoc nu este forte mare.Problema este diferenta de pret de 100ron dar o placa de baza pentru intel e mai scumpa decat una pentru amd(o placa cu aceleasi performante).Daca faci OC e mult mai bun core 2 duo e6750, dar daca nu faci OC si nu esti dispus sa platesti o diferenta de 150-200ron,atunci e foarte bun si x2 5600+
Cred ca in cele din urma pana termin sa imi iau calc vom deveni prieteni foarte buni... Oricum calcul mi-l iau numai in oct. cand ajung din nou in cluj la faculta, asa ca... mai am multe sfaturi de primit de la tine, dar dupa ce ai zis inclin catre X2

#4
Figo_jr2006

Figo_jr2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 10.04.2006
Pai pana in octombrie sigur mai scad preturile:)

#5
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

Quote

Oricum calcul mi-l iau numai in oct. cand ajung din nou in cluj la faculta, asa ca...
Asa ca pana atunci mai este mult timp :D si multe schimbari se vor intampla.

#6
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Daca denumesti thread-ul "amd vs. intel" risti sa ai un ditamai razboi in loc de explicatii. Personal prefer amd, dar recunosc ca isi arata adevarata valoare pe placi de baza bine facute! Pentru platforma intel, parca nu se fac atatea rebuturi la placi de baza.

Cealalta problema e, ca cele doua procesoare au performante diferite in domenii diferite! Depinde extrem de mult la ce vrei sa il folosesti. Personal, fac proiectare si simulari, unde amd-ul meu isi flexeaza muschii :) Dar la randarea finala a simularii, cand fac film din el, deja folosesc Intelu, care imi scoate rezultatul cam cu 8 minute mai repede (la fisiere de 7 giga). In final..tot acolo ajungi...la ce il folosesti!

La teste, benchmarkuri si altele de genul...nu am prea mare incredere in ele. Daca optimizez un program sa se foloseasca de speficificul unui Amd...atunci va merge mai bine pe Amd. Daca il optimizez pentru Intel...va merge mai bine pentru Intel. Daca incerc sa il fac sa mearga la fel de bine pe amandoua, risc sa nu ma folosesc de chichitele si dichisurile pe care le are fiecare in parte.

#7
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

View Postecotech, on Aug 13 2007, 02:21, said:

Daca denumesti thread-ul "amd vs. intel" risti sa ai un ditamai razboi in loc de explicatii. Personal prefer amd, dar recunosc ca isi arata adevarata valoare pe placi de baza bine facute
Poate ca nu trebuia sa incep threadul asa, dar de fiecare data cand intreb pe cineva (in afara de cei de aici) imi zice initial "Ia-ti amd" sau "Ia-ti intel" fara sa-l mai intereseze ce proc ii (tind sa disconsider din prima sfatul lor).

#8
Wiz_rares

Wiz_rares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 21.01.2007
Dar pentru gaming si grafica[incepator[semnaturi, Photoshop, cinema 4d]] ce ati recomanda? AMD sau INtel? Scuze pentru ca ma bag peste topicul tau, vld.

#9
cmc7

cmc7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.07.2007

View PostWiz_rares, on Aug 13 2007, 23:59, said:

Dar pentru gaming si grafica[incepator[semnaturi, Photoshop, cinema 4d]] ce ati recomanda? AMD sau INtel? Scuze pentru ca ma bag peste topicul tau, vld.

Depinde si de buget,dar daca nu ai un buget foarte mare si nu faci OC atunci e foarte bun amd-ul

#10
wontar

wontar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.06.2007
Ce inseamna OC?

#11
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007

View Postwontar, on Aug 23 2007, 00:37, said:

Ce inseamna OC?
O CACIALMA  :D   OVERCLOCK...

#12
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

View PostWiz_rares, on Aug 13 2007, 23:59, said:

Dar pentru gaming si grafica[incepator[semnaturi, Photoshop, cinema 4d]] ce ati recomanda? AMD sau INtel? Scuze pentru ca ma bag peste topicul tau, vld.
Nu ai de ce sa iti ceri scuze, suntem aici sa ne ajutam unul pe altul. La ultima evolutie a pretului, Intel a crescut un pic pretul, iar amd a stat pe loc, in momentul asta, cred ca amd este rentabil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate