Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2640 răspunsuri în acest subiect

#1801
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Fa-ti incalzirea cu agent termic (apa) si uita de cabluri.
Apoi vei putea folosi orice sursa de caldura (centrala electrica, centrala pe gaz, pompa de caldura, cazan pe lemne, etc).

Daca pui o centrala electrica provizorie, o vei putea vinde ulterior pe olx. Consumul va fi cam acelasi ca la varianta cu cablurile.

La solutia electrica ai grija ca iti trebuie bransament solid, capabil sa suporte puterea necesara pentru incalzirea casei.

Ce izolatie termica ai la casa? Unde este casa?

Editat de kolfleading, 07 noiembrie 2016 - 20:08.


#1802
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postcbogdan2003, on 07 noiembrie 2016 - 19:01, said:

Buna seara,
In acest moment construiesc casa la rosu iar in primavara urmeaza finisajele.
Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat (eventual cei care detin ) legat de incalzirea in pardoseala. Sunt nevoit sa iau o decizie de acum deoarece cei de la gaze au spus ca dureaza aproximativ 1 an pana voi avea chiar daca pe strada exista teaava.
Initial am vrut varianta clasica cu centrala pe gaz si incalzire in pardoseala cu agent termic dar de cateva luni tot ma gandesc la varianta cu cabluri electrice.
Ideea este ca am doua oferte de sisteme pe cabluri electrice si vanzatorii sun ca la o suprafata de 160 mp utili nu voi depasi in cea mai friguroasa luna de iarna suma de 650 Ron curent pentru incalzire.
Dupa ce am citit foarte multe postari realizez ca acea informatie legata de costul lunar nu ar fi prea eronata dar foarte multe persoane si constructori imi spun ca fac o prostie si ca voi avea o factura dubla la curent decat cea estimata.
Astept parerile si sfaturile dv cu mare interes.
Multumesc anticipat

Topicul ăsta este dedicat celor care au incalzire prin pardoseala sau celor care vor sa inteleaga in ce consta sistemul, asa ca nu lua in seama spusele celor care nu au si nici nu au vazut cum functioneaza un astfel de sistem pentru ca te vei speria. Si eu, inainte sa decid sa-mi pun un astfel de sistem am citit/ascultat nenumarate pareri. Majoritatea ma speriau si ma descurajau. Asa am ajuns sa caut sa discut doar cu cei care au, am gasit cateva persoane din bucuresti-ilfov (aici locuiesc), si i-am rugat sa ma primeasca sa vad cum functioneaza si ce facuturi au, cum este izolata casa, cata suprafata incalzita au etc. Abia dupa ce am vazut cu ochii mei m-am linistit si am decis sa nu pun gaze, cu toate ca la mine se pot pune usor. Este cea mai desteapta decizie pe care am luat-o. Daca te uiti pe paginile anterioare, ai sa vezi ca povestesc pe alocuri de consum, confort, mp etc, nu mai repet aici. Te sfatuiesc sa mergi acasa la cei care au astfel de sisteme, uita-te la izolatii, spatii vitrate, mp locuiti/incalziti, facturi etc. Apoi du-te si la cei care au incalzire in pardoseala cu agent termic, ca sa fim din acelasi film, si vezi ce facturi au ei la care adauga si factura pe curent ca sa vezi cat costa in total cheltuielile casei (deci nu compara factura de gaz de la cei care au incalzire pe gaz cu cea de curent de la cei care au incalzire pe curent pentru ca cei care au incalzire pe curent primesc o singura factura, logic). Mai ia in calcul cat te costa sa pui gaz+tot sistemul de incalzire pe gaz si agent termic  - eu, pentru 110 mp locuibili, am primit doar oferte care depaseau 10.000 de euro manopera+materiale la care se mai adauga bransarea la gaz si centrala si vasele speciale pt incalzire in pardoseala - deci cu totul cam 13500 - 15000 euro. La incalzirea pe curent am rezolvat simplu - am tras curent pentru ca oricum trebuia sa trag, am mai platiti 1.000 de lei in plus la bransare curent ca sa am trifazic iar incalzirea in toata casa, manopera+materiale a costat 6300 de lei (1400 de euro) plus polisirenul extrudat in toata casa - 2000 de lei. Deci tot tacamul cam 2000 de euro si nu am mai fost nevoit sa mai torn o alta sapa (am pus in toata casa folii de carbon sub parchet). Facuri: cea mai mare factura 900 de lei ianuarie 2016 . Mi se pare foarte putin pentru ca lucram de acasa, niciodata nimic nu se opreste, consumam curent la greu si vara (avem facuturi si de 300 de lei ca avem apa din fantana proprie, o gramada de consumatori etc.). Deci e o factura mica in conditiile in care noi nu facem deloc economie, dar o familie normala cu o casa cu aceasi suprafata si ciu aceasi izolatie, care pleaca 8-10 ore pe zi la munca, cu siguranta va consuma cel mult 2/3 din cat consumam noi, deci depinde si de stilul de viata. In primavara ma apuc de alta casa. Poate sa fie gaze trase deja pe terenul pe care urmeaza sa-l iau ca eu tot pe curent ma voi incalzi. Asta este experienta mea. Iti urez mult noroc si minte limpede.

Editat de mariusnedelcu2016, 07 noiembrie 2016 - 20:41.


#1803
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.063
  • Înscris: 03.06.2003
900 / 0.66 = 1363.63 kW
1363.63 / 30 / 24 = 1.89 kW/h

Poti sa ne spui ce izolatie ai la casa pentru a avea un necesar termic asa mic?

Multumesc Posted Image

#1804
cbogdan2003

cbogdan2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 02.02.2015

View Postmariusnedelcu2016, on 07 noiembrie 2016 - 20:36, said:

La incalzirea pe curent am rezolvat simplu - am tras curent pentru ca oricum trebuia sa trag, am mai platiti 1.000 de lei in plus la bransare curent ca sa am trifazic iar incalzirea in toata casa, manopera+materiale a costat 6300 de lei (1400 de euro) plus polisirenul extrudat in toata casa - 2000 de lei. Deci tot tacamul cam 2000 de euro si nu am mai fost nevoit sa mai torn o alta sapa (am pus in toata casa folii de carbon sub parchet). Facuri: cea mai mare factura 900 de lei ianuarie 2016 .

Multumesc dl. Nedelcu pt sfat si sincer am citit comment-urile dv din trecut si chiar am apreciat ca ati lasat si nr de telefon.
Casa este in Bragadiru iar izolatia va fi un polistiren ~EPS100. Caramida are 30 cm + tencuiala + polistiren pus la piaptan.
Avizul de amplasament il am pt trifazic de 18kW si am inteles ca pot mari siguranta de la 32A la 40A destul de usor pentru a evita respingerea dosarului in cazul in care solicit direct 40A.
Si sfatul dv este sa pun folii de carbon sau sa bag cabluri in sapa.
Straturile pardoselii vor fi: placa + polistiren extrudat biotherm 5 cm + plasa sudata de care vor fi prinse cablurile + 6-7 cm sapa.

Sincer nu prea inteleg preturile la KW postate aici deoarece eu am inteles initial 0.55 dupa care cei cu cablurile electrie mi-au aratat pe site la enel 0.42 si chiar este un abonament lite care are 0.37 ron/kw
Imi cer scuze daca gresesc dat precizez ca multe informatii le detin de pe internet si din 50 de pareri auzite pana acum.

Editat de cbogdan2003, 07 noiembrie 2016 - 21:09.


#1805
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postmariusnedelcu2016, on 07 noiembrie 2016 - 20:36, said:

oferte care depaseau 10.000 de euro manopera+materiale la care se mai adauga bransarea la gaz si centrala si vasele speciale pt incalzire in pardoseala - deci cu totul cam 13500 - 15000 euro.
O aberatie mai mare nu am auzit pana acum. Ma intreb oare care e interesul dumneavoastra din astfel de aberatii. Ziceti de altii ca vorbesc din auzite dar la fel faceti si dumneavoastra. Pe mine m-a costat incalzirea IP cu agent termic cam 12000 lei materialele si 3000 manopera la 120mp. Bransamentul la gaz a fost inca 3600 de lei, insa nici la electrica bransamentul de 18kw nu cred ca e mai ieftin, deci realistic IPAT m-a costat 3300de euro si pot folosi ce sursa de incalzire vreau ... Ce estimari dati acolo de 10 - 15mii la 110mp sunt aberatii care ma fac sa cred ca aveti ceva interese ascunse in treaba asta cu IPEL, oare nu va ocupati cumva cu vanzarea lor?

#1806
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.062
  • Înscris: 03.12.2005
Asculta ce ti s-a zis vreo cateva posturi mai sus. Tot 0.55/42/37 RON te va costa kwh si daca intra in centrala electrica. Avantajul e ca ulterior vei putea migra spre incalzirea sapei cu gaz/peleti/lemn/pompa de caldura sau orice va mai fi rentabil atunci, daca e cazul.
In momentul in care ai pus sarma in sapa, te-ai blocat in COP 1 si energie electrica pentru durata de viata a solutiei.

#1807
everst

everst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 16.09.2006
buna tuturor,eu am o casa pe un singur nivel,constructie noua,80 mp utili,polistiren de 10 cm pe exterior,inaltimea camerelor 2.70,ipat ,centrala electrica monofazica 9kw,temperatura constanta in casa 22,5 ,iarna trecuta mi-a iesit media de 950 lei la factura pe 5 luni,asta include tot consumul de curent inclusiv boilerul electric de 2.2 kw

#1808
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmariusnedelcu2016, on 07 noiembrie 2016 - 20:36, said:


Marius, iar faci reclama proasta ?

View Postcbogdan2003, on 07 noiembrie 2016 - 21:06, said:

Multumesc dl. Nedelcu pt sfat si sincer am citit comment-urile dv din trecut si chiar am apreciat ca ati lasat si nr de telefon.
Eu stiu ca le-am sters pe toate. Se poate un link ? Sa-l sterg si pe ala ce mi-a scapat.

View Postcbogdan2003, on 07 noiembrie 2016 - 21:06, said:

In momentul de fata, in Ro, incalzirea in pardoseala electrica genereaza cele mai mari costuri lunare cu intretinerea, fata de alte solutii de incalzire in pardoseala.. Daca esti om de afaceri, sau director la o multinationala, sau director de banca, sau etc, poti sa-ti montezi asa ceva linistit, pentru ca vei fi ultra-satisfacut de solutia aleasa. Daca esti om de rind, cauta si alte variante si pune in balanta avantajele si dezavantajele.
Exemplu: Daca optezi pentru lemne, esti sclavul cazanului si trebuie sa pui de doua ori pe zi pe foc, plus taiat de lemne + etc. Daca montezi IPEL esti boier. Dar obrazul subtire cu cheltuiala se tine. Domnia va fi de 3-4-5 ori mai scumpa. Fiecare trebuie sa decida singur ce-si poate permite si ce nu-si poate permite. Fiecare trebuie sa se intinda cit are plapuma.

Editat de florin71_skoda, 08 noiembrie 2016 - 00:17.


#1809
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postadi_stezar, on 07 noiembrie 2016 - 21:42, said:

O aberatie mai mare nu am auzit pana acum. Ma intreb oare care e interesul dumneavoastra din astfel de aberatii. Ziceti de altii ca vorbesc din auzite dar la fel faceti si dumneavoastra. Pe mine m-a costat incalzirea IP cu agent termic cam 12000 lei materialele si 3000 manopera la 120mp. Bransamentul la gaz a fost inca 3600 de lei, insa nici la electrica bransamentul de 18kw nu cred ca e mai ieftin, deci realistic IPAT m-a costat 3300de euro si pot folosi ce sursa de incalzire vreau ... Ce estimari dati acolo de 10 - 15mii la 110mp sunt aberatii care ma fac sa cred ca aveti ceva interese ascunse in treaba asta cu IPEL, oare nu va ocupati cumva cu vanzarea lor?


Eu, in Bucuresti, nu am gasit oferta mai ieftina acum trei ani, cand cautam. Dar ma bucur pentru ca ati reusit sa va puneti incalzire in pardoseala cu asa putini bani. Pe mine m-ar fi costat mult mai mult pentru ca nu as fi putut si nici n-as fi vrut sa fac lucrarea singur.
In fine, ideea e ca nu toti cei care se incalzesc electric vand sisteme electrice asa cum nu toti cei care se incalzesc cu alte sisteme vand sistemele respective. De exemplu, numai pe strada mea suntem trei care care ne incalzim electric, in pardoseala si toti sunt la fel de incantati ca si-au pus aceste sisteme dar trebuie sa ma credeti pe cuvant niciunul dintre noi nu ne ocupam cu vanzarea. Daca doriti sa ne vizitati ca sa va convingeti va rog sa-mi trimiteti un mesaj in privat. Asa cum m-am dus eu la altii, asa m-au vizitat si pe mine altii ca sa vada cum e treaba cu sistemul asta. Toti m-au contactat pe acest forum. Puteti face la fel.
Pe topicul asta, asa cum am mai spus, se discuta despre sistemele de incalzire in pardoseala pe curent electric si mi-aduc aminte ca atunci cand cautam informatii gaseam doar persoane ca dumneavoastra care din start excludeau ideea. Multi mi-au zis sa pun centrala pe curent electric daca chiar nu vreau gaz. N-am pus. Si-a pus fratele meu si a ajuns in ianuarie anul trecut la o factura de 1.700 de lei (factura a fost pe 30 de zile iar kw cu index dat la zi, deci nu era regularizare sau ceva...), intr-o casa izolata cam la fel cu a mea (26 cm zidarie ytong+10 polistiren grafitat), numai ca are o suprafata mai mica, de 80mp locuibili. Deci, nu mai bine mergem noi  cu totii si ne informam, vedem cu ochii noastre facturile, felul in care este izolata casa aia, cat stau oamenii acasa, ce camere incalzesc etc., si abia apoi sa vorbim, in cunostinta de cauza?!
Dar si mai bine, sa vorbim pe cifre. O sa atasez toate facturile de iarna asta: noiembrie, decembrie, ianuarie, februarie si martie (cu poze la contor ca sa vedeti ca-s kw reali). In factura intra tot tacamul: in primul rand aragaz (nu cuptor) pe curent electric la cablu trifazic, apa rece (fantana cu hidrofor), apa calda (boiler), incalzire cu folii de carbon in camere respectiv covoare electrice in adezivul de gresie la bai, tv, masina spalat rufe, masina spalat vase, calculatoare si o groaza de alte rahaturi care consuma curent. Deci absolut tot este pe curent. Pot garanta ca o sa fie cam asa (din experienta anului trecut): noiembrie 500 lei, dec 650 lei, ianuarie 800-900 lei, februarie 750-800, martie 500 lei. La cifrele astea va rog sa tineti cont ca stam acasa, lucram de acasa si echipa noastra lucreaza frecvent la noi (avem firma noastra). Nu facem deloc economii ca ne place confortul. Nu exista spatii neincalzite.
Va mai rog ca, in paralel, pentru ca aveti o suprafata asemenatoare, sa postati si dumneavoastra facturile la curent, apa (daca aveti apa de la retea) si gaz pe iarna ca sa vedem care-s toate costurile dumneavoastra. Nu va mai intreb de stilul de viata, ca sigur faceti economie si sigur plecati de acasa zilnic la job. Posibil ca eu sa cheltui cam cu 700 - 1000 de lei pe an in plus ca sa am totul pe curent. Acuma, pe bune, nu a fost mai simplu sa trag doar curent si sa platesc intre 100 si 300 de lei in fiecare luna friguroasa?! Nu-s atat de multi bani incat sa ma dezechilibreze. Asta daca chiar cheltui banii astia... S-ar putea sa avem surprize cu facturile in mana si sa fie chiar mai ieftin decat va asteptati.
Eu cred ca merita sa facem acest lucru pentru a spulbera odata pentru totdeauna miturile astea. Va doresc o zi buna!

View Postcbogdan2003, on 07 noiembrie 2016 - 21:06, said:

Multumesc dl. Nedelcu pt sfat si sincer am citit comment-urile dv din trecut si chiar am apreciat ca ati lasat si nr de telefon.
Casa este in Bragadiru iar izolatia va fi un polistiren ~EPS100. Caramida are 30 cm + tencuiala + polistiren pus la piaptan.
Avizul de amplasament il am pt trifazic de 18kW si am inteles ca pot mari siguranta de la 32A la 40A destul de usor pentru a evita respingerea dosarului in cazul in care solicit direct 40A.
Si sfatul dv este sa pun folii de carbon sau sa bag cabluri in sapa.
Straturile pardoselii vor fi: placa + polistiren extrudat biotherm 5 cm + plasa sudata de care vor fi prinse cablurile + 6-7 cm sapa.

Sincer nu prea inteleg preturile la KW postate aici deoarece eu am inteles initial 0.55 dupa care cei cu cablurile electrie mi-au aratat pe site la enel 0.42 si chiar este un abonament lite care are 0.37 ron/kw
Imi cer scuze daca gresesc dat precizez ca multe informatii le detin de pe internet si din 50 de pareri auzite pana acum.

Eu m-am razgandit de zece ori, cabluri sau folii. Am ales folii de carbon direct sub parchet in living, holuri si dormitoare iar la bai am pus covoare incalzitoare in adezivul de gresie. Am scapat de turnat o sapa in care sa fie inglobate cablurile, deci am mai scazut la cheltuieli. La multe am scazut la cheltuieli dar la structura de rezistenta si la izolatii nu m-am zgarcit. De exemplu, am izolat foarte bine mansarda/acoperisul si pe-afara, peste astereala nu numai inauntru. In plus, nu am spatii vitrate mari, am calculat ferestrele pentru clima noastra, foarte cald vara si foarte frig iarna, ca nu suntem in anglia... iar ferestrele sunt tripan. Deci conteaza multe aspecte. Vecinii mei spre exemplu, au incalzire cu cabluri in sapa. Unul dintre ei are facturi mici dar celalalt le are cam cu 40% mai mari decat sunt ale mele pentru ca are spatii vitrate foarte multe (gen casa mediterana dar fara sa fii pe mediterana), si are o placa mare de beton peste parter fara panta (ca la blocuri). Este ea izolata dar nu poate sa faca fata atata beton daca nu-i acoperit cu clasicul lemn si tabla. Deci nu stiu ce sa va spun, ambele sisteme sunt foarte bune si costa cam la fel, doar ca la cablurile prin sapa trebuie sa mai turnati o sapa, clar. Nu stiu cum sa va sfatuiesc.

Editat de mariusnedelcu2016, 08 noiembrie 2016 - 00:52.


#1810
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmariusnedelcu2016, on 08 noiembrie 2016 - 00:50, said:

Si-a pus fratele meu si a ajuns in ianuarie anul trecut la o factura de 1.700 de lei (factura a fost pe 30 de zile iar kw cu index dat la zi, deci nu era regularizare sau ceva...), intr-o casa izolata cam la fel cu a mea (26 cm zidarie ytong+10 polistiren grafitat), numai ca are o suprafata mai mica, de 80mp locuibili.

Fratele are tot incalzire in pardoseala ? Sau are radiatoare prost calculate ?

View Postmariusnedelcu2016, on 08 noiembrie 2016 - 00:50, said:

noiembrie 500 lei, dec 650 lei, ianuarie 800-900 lei, februarie 750-800, martie 500 lei.

Alti cu gaz si incalzire in pardoseala, considera ca daca trec de 450 ron pe luna este prea mult si ca au o problema. Ca sa stricat ceva la instalatie.

#1811
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postflorin71_skoda, on 08 noiembrie 2016 - 01:28, said:

Fratele are tot incalzire in pardoseala ? Sau are radiatoare prost calculate ?



Alti cu gaz si incalzire in pardoseala, considera ca daca trec de 450 ron pe luna este prea mult si ca au o problema. Ca sa stricat ceva la instalatie.

Depinde la ce te referi cand spui 450 de lei. Cati mp? Cum e izolat? La bloc sau la casa? 450 de lei doar gazul? Dar curentul cat e? Dar apa cat e? Nu de alta, dar să nu comparam mere cu pere. Ideea e sa aflam care-s costurile totale pentru o suprafata ca a mea, cu izolatie ca a mea pentru ca eu am o singura factura in care sunt incluse absolut toate utilitatile si nu am facturi separate la apa, gaz, curent. Deci ma pot compara doar cu un total al facturilor de la o alta gospodarie, nu pot sa ma compar doar cu factura de la gaz. Ma refer la aici la case, nu la apartamente ca acolo ai vecini pe toate partile si nu prea ai asa pierderi de caldura, pe cand la casa esti cu peretii toti afara, dedesupt ai pamant iar deasupra cerul. Abia cand pui doua case asemanatoare in oglinda si aduni toate costurile poti face o comparatie reala a cheltuielilor. Si sa nu uitam de stilul de viata: unii stau mai putin acasa, altii dorm la temperaturi de 21 de grade sau nu incalzesc deloc anumite camere, altii nu pot dormi decat la 23 de grade, unii sunt mai economi, altii lasa becuri aprinse si cu zilele, tv-urile merg continuu, spala des rufe ca au copii etc. Deci sunt atatea de multe aspecte... Eu chiar sper ca putem face impreuna, pe acest forum, o comparatie reala de costuri pentru ca e pacat sa ramanem la stadiul de discutii si sa nu oferim si informatii concrete care sa-i ajute pe cei care nu vor, nu pot sau nu-si permit sa puna gaz sa afle daca incalzirea in pardoseala pe curent ar putea sa fie o alternativa de luat in calcul pentru ei sau nu. O seara buna!

Editat de mariusnedelcu2016, 08 noiembrie 2016 - 02:17.


#1812
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.178
  • Înscris: 05.09.2007
la o factura lunara de 900 lei, sa scadem 150 restul consumatorilor ar ramane 750 lei doar ipel-ul= aprox 1100 kwh.  
1000kwh gaz  costa intre 130-150 lei( cel mai scump eon). la un randament al CT pe gaz subunitar ar iesi un consum ipotetic de 200 lei, tu dai cam de 3-4 ori mai mult.
consumul tau e credibil, la 110 mp x 65 W/mp ti-a reiesit din consum ca instalatia a functionat cam 5 ore pe zi. incredibil e necesarul tau termic, mai mic decat al lui kpk1 care are izolatia net superioara tie.
casa ta are acelasi necesar termic indiferent de sursa de caldura !

Editat de csi1, 08 noiembrie 2016 - 03:43.


#1813
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postmariusnedelcu2016, on 08 noiembrie 2016 - 00:50, said:

Pe mine m-ar fi costat mult mai mult pentru ca nu as fi putut si nici n-as fi vrut sa fac lucrarea singur.
Din moment ce am pus costul manoperei ce va face sa credeti ca am facut-o singur? Nu am facut-o singur am lasat profesionistii sa o faca.

View Postmariusnedelcu2016, on 08 noiembrie 2016 - 00:50, said:

In fine, ideea e ca nu toti cei care se incalzesc electric vand sisteme electrice asa cum nu toti cei care se incalzesc cu alte sisteme vand sistemele respective.
Nu, dar unul ce le promoveaza aruncand minciuni despre sistemele concurente, cel mai probabil le vinde ...

View Postmariusnedelcu2016, on 08 noiembrie 2016 - 00:50, said:

Dar si mai bine, sa vorbim pe cifre. O sa atasez toate facturile de iarna asta: noiembrie, decembrie, ianuarie, februarie si martie (cu poze la contor ca sa vedeti ca-s kw reali). In factura intra tot tacamul: in primul rand aragaz (nu cuptor) pe curent electric la cablu trifazic, apa rece (fantana cu hidrofor), apa calda (boiler), incalzire cu folii de carbon in camere respectiv covoare electrice in adezivul de gresie la bai, tv, masina spalat rufe, masina spalat vase, calculatoare si o groaza de alte rahaturi care consuma curent. Deci absolut tot este pe curent. Pot garanta ca o sa fie cam asa (din experienta anului trecut): noiembrie 500 lei, dec 650 lei, ianuarie 800-900 lei, februarie 750-800, martie 500 lei. La cifrele astea va rog sa tineti cont ca stam acasa, lucram de acasa si echipa noastra lucreaza frecvent la noi (avem firma noastra). Nu facem deloc economii ca ne place confortul. Nu exista spatii neincalzite.
Va mai rog ca, in paralel, pentru ca aveti o suprafata asemenatoare, sa postati si dumneavoastra facturile la curent, apa (daca aveti apa de la retea) si gaz pe iarna ca sa vedem care-s toate costurile dumneavoastra. Nu va mai intreb de stilul de viata, ca sigur faceti economie si sigur plecati de acasa zilnic la job.
Toate, dar absolut toate cele enumerate de dumneavoastra sunt surse de caldura in casa. Faptul ca folositi cuptorul electric, acesta incalzeste locuinta si scade necesarul de caldura. Pana si oamenii care locuiesc in casa sunt sursa de caldura care pot face diferenta. La mine se observa foarte bine asta pentru ca am automatizare in fiecare camera, iar in dormitor cand doarme cineva acolo centrala porneste mult mai putin decat cand nu doarme nimeni (se observa dupa temperatura sapei), deci argumentele dumneavoastra nu au nici un rol, consumul dumneavoastra pe incalzire si ACM e atat cat e factura electrica, indiferent daca curentul e consumat de incalzirea electrica sau de cuptor, calculator sau becuri. Chiar si curentul consumat de hidrofor se transforma in caldura care e cedata o parte apei transportate si o parte incaperii. Acum sa revenim la cifre eu am dat la o casa de 120mp incalziti la 22 de grade + 16mp garaj incalzit la 15 grade, 500lei la gaz iarna trecuta in ianuarie, la care se adauga cam 80 de lei la curent. Asta in conditiile in care am o casa de caramida izolata mediocru cu 8cm eps, nu am ferestre tripan ci ferestre normale termopan, plus ceva probleme de izolatie la acoperis, casa fiind cumparata gata construita, iar izolatia sub IPAT sub mediocru, doar 5cm XPS. Daca aveam o casa izolata corespunzator nu cred ca depaseam 300 de lei factura la gaz in ianuarie.

Editat de adi_stezar, 08 noiembrie 2016 - 07:36.


#1814
cbogdan2003

cbogdan2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 02.02.2015
Imi cer scuze ca revin cu acest post dar din cele citite inteleg ca incalzirea electrica in pardoseala este de 3-4 ori mai mare decat pe gaz.
Ideea este ca am doua oferte de incalzire pe fire electrice in pardoseala si cele doua societati au aproximat un consum maxim de 650-700 ron la o suprafata de 160 mp utili in luna cea mai friguroasa. Stiu ca poate fi doar sa vanda acele produse.
Legat de incalzirea cu caz am caz concret si anume fratele meu la o casa cu 300-315 mp utili plateste in lunile friguroase si 1700-1800 ron pentru o incalzire cu centrala pe gaz + calorifere.
Sincer nu mai inteleg nimic pentru ca vad ca toata lumea este impotriva incalzirii elecrice si chiar dl. "florin71_skoda" doreste sa stearga postarile celor care nu descurajeaza acest sistem electric.
Consider ca pe un forum discutam si spunem pareri si consider ca o idee apropiata de adevar este cea a unui utilizator al acestui sistem.
Prin aceasta postare nu vreau sa acuz pe nimeni cu nimic sau sa declansez un lant de rautati dar vad ca 99% sunt utilizatori de IPAT. Daca sistemul IPEL genereaza costuri asa mari de ce nu auzim si parerile celor cateva mii de utilizatori al acestuia.
Astept pareri eventual de la cei ce folosesc un sistem IPEL.

#1815
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.286
  • Înscris: 28.11.2011
Nu sterge nimeni postarile utilizatorilor. A sters postarile cu numere de telefon. Acelea sunt cel mai probabil reclama si nu sunt permise pe forum. Iti doresc bafta, sa aflii cat mai multe pareri de la utilizatori, dar din cate vad aceeia sunt putini si multi sunt vanzatori sau au iterese ascunse asa ca ai grija sa nu regreti ulterior. Ce incearca lumea sa-ti spuna e ca, consumul e dat de casa nu de sursa de caldura, iar diferentele de cost sunt in mare date de diferentele pretului la kwh. Acum si la gaz se da pretul pe kwh deci e usor de calculat diferenta doar privind o factura, gazul fiind 12.6 bani pe kwh iar curentul 38 bani parca.

Editat de adi_stezar, 08 noiembrie 2016 - 20:15.


#1816
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postcbogdan2003, on 08 noiembrie 2016 - 19:59, said:

Imi cer scuze ca revin cu acest post dar din cele citite inteleg ca incalzirea electrica in pardoseala este de 3-4 ori mai mare decat pe gaz.
Ideea este ca am doua oferte de incalzire pe fire electrice in pardoseala si cele doua societati au aproximat un consum maxim de 650-700 ron la o suprafata de 160 mp utili in luna cea mai friguroasa. Stiu ca poate fi doar sa vanda acele produse.
Legat de incalzirea cu caz am caz concret si anume fratele meu la o casa cu 300-315 mp utili plateste in lunile friguroase si 1700-1800 ron pentru o incalzire cu centrala pe gaz + calorifere.
Sincer nu mai inteleg nimic pentru ca vad ca toata lumea este impotriva incalzirii elecrice si chiar dl. "florin71_skoda" doreste sa stearga postarile celor care nu descurajeaza acest sistem electric.
Consider ca pe un forum discutam si spunem pareri si consider ca o idee apropiata de adevar este cea a unui utilizator al acestui sistem.
Prin aceasta postare nu vreau sa acuz pe nimeni cu nimic sau sa declansez un lant de rautati dar vad ca 99% sunt utilizatori de IPAT. Daca sistemul IPEL genereaza costuri asa mari de ce nu auzim si parerile celor cateva mii de utilizatori al acestuia.
Astept pareri eventual de la cei ce folosesc un sistem IPEL.


Si eu m-am speriat cu ceva ani in urma cand am intrat pe forumuri ca sa ma informez cu privire la sistemele de incalzire electrice. Sa spun drept, ma asteptam ca macar pe un topic dedicat incalzirii electrice in pardoseala sa gasesc mai multe persoane care au asa ceva si sa vad mai multe detalii despre costuri initiale, facturi, izolatii necesare. Nu am prea gasit, majoritatea care au se izbesc de neincredere si nu mai spun nimic pentru ca-s luati peste picior in stilul dulce romanesc. E adevarat ca teoretic si practic o casa cu aceeasi izolatie, cu aceeasi suprafata si ai caror locuitori au acelasi stil de viata va cheltui mai putin cu incalzirea in pardoseala cu agent termic incalzit de gaz decat daca au incalzire in pardoseala direct cu rezistente (covoare sau cabluri, nu conteaza). Dar pentru mine, repet, e vorba doar despre mine ca eu nu pot vorbi pentru altii, a fost mai simplu si mai eficient sa-mi pun incalzire pe curent in pardoseala cu toate ca aveam cum sa-mi pun gaz. Platesc cu siguranta in plus niste bani dar mie mi se pare ca nu platesc atat de mult încât să conteze mai ales pentru ca am scapat de bransarea la gaz, construirea unei camere tehnice pentru centrala, vase si alte nebunii, cumpararea centralei respective, turnarea unei șape în plus. De asemenea, cu siguranță am plătit mai puțin pentru instalarea sistemului de incalzire pe curent decat aș fi plătit dacă aș fi instalat încălzire cu țevi de apă în șapă (chiar dacă văd aici vehiculându-se preturi mici, eu nu am avut noroc să găsesc astfel de oferte la vremea aceea). Ideea este că mie, la calculele pe care le-am făcut atunci când am construit casa, nu mi s-a părut rentabil să fac o investiție în tot ce înseamnă gaz+incalzire cu agent termic. In loc de investitie initiala mai mare, am preferat sa platesc anual mai mult pentru caldura. Dar suntem diferiti si fiecare vede lucrurile diferit. Asa ca, cea mai buna decizie o poti lua doar tu insuti dupa ce te informezi la cei care au sisteme de incalzire diferite, vezi care-s facturile, cat a fost investitia initiala etc. De exemplu, exista si centrale pe lemn care pot incalzi apa pt tevile din pardoseala, deci nu ma refer la sisteme clasice de centrale pe lemn+calorifere. Eu am cautat dar am gasit doar la Romstal niste scumpeturi... la care mai trebuia sa cumperi si diverse pompe si automatizari. Nu m-am putut apropia. Plus ca nu e la fel de comod.

Editat de mariusnedelcu2016, 08 noiembrie 2016 - 20:40.


#1817
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.286
  • Înscris: 28.11.2011
Problema e ca inclusiv cei interesati de IPEL, primul lucru care-l intreaba e cat consuma, si daca e mai econom fata de GAZ.E absurd,nu are cum sa fie si pana la urma nu trebuie sa fie. IPEL are avantajele ei dar consumul nu e unul din ele. Daca s-ar discuta despre costuri intiale, despre usurinta de punere in aplicare, despre montajul sub finisaj fara sapa, ar fi alta poveste, dar toata lumea vrea sa discute despre consum si se asteapta la cifre minune. Oricum daca tot discutam despre consum, o casa izolata mediocru, la noi ar trebui sa consume in jur de 100kwh/mp pe an. Eu am consumat anul trecut usor peste 100, iar casa mea fiind izolata sub mediu, cred ca reperul e bun asa ca @cbogdan2003, grosier vei consuma aproximativ 160mp * 100kwh/mp = 16000kwh pe an. Daca te vei incalzi cu GAZ si IPAT te va costa 16000 * 0.156/ 0.95 (eficienta centralei), adica 2627lei, sau in medie 437 pe luna de iarna, iar in ianuarie vei avea in jur de 8 - 900. Acelasi calcul daca il facem elecric,  16000*0.5 =  8000 lei pe an, sau in medie 1300lei pe luna de iarna, cu maxim in ianuarie aproximativ 2000 de lei.

View Postmariusnedelcu2016, on 08 noiembrie 2016 - 20:39, said:

(chiar dacă văd aici vehiculându-se preturi mici, eu nu am avut noroc să găsesc astfel de oferte la vremea aceea). Ideea este că mie, la calculele pe care le-am făcut atunci când am construit casa, nu mi s-a părut rentabil să fac o investiție în tot ce înseamnă gaz+incalzire cu agent termic. In loc de investitie initiala mai mare, am preferat sa platesc anual mai mult pentru caldura.
Solutii sunt de toate pentru fiecare buzunar. Costurie la materiale variaza foarte mult de la producator la producator, de la tipul de productie. O teava de top de la un producator de top depaseste 10lei pe metru. Totusi se gaseste teava de la producatori buni pe la 4-5lei pe metru, si de la producatori mediocri pe la 2.5 -3 lei pe metru. Deci exista de toate pentru bugetul fiecaruia. Normal ca daca ati cerut oferte doar pe producatori de top te duce spre 10mii eur, dar nu inseamna ca sunt singura optiune ...

Editat de adi_stezar, 08 noiembrie 2016 - 21:20.


#1818
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
E adevarat ca pentru a face alegerea corecta ar trebui avut toate acele detalii: costuri initiale, facturi lunare, anexe necesare etc.

Tot atat de adevarat e ca izolatia face o mare diferenta. Trebuie tinut cont de toate laturile: pod pardoseala pereti usi/ferestre.

Pentru mine e simplu:
Nu am gaze in zona
Nu vreau sa ma complic cu instalatii cu agent termic in casuta de doar 70mp. Nici sa slutesc casa cu anexa pentru centrala pe lemne si magazie de lemne pe care trebuie sa le cumperi si sa le spargi cu doua sezoane inainte. Si cu care pierzi timp zilnic sa faci focul. In conditiile in care abia apuc sa beau un ceai inainte de a fugi 60km la serviciu.

Asa ca incerc sa ma limitez pe electric si chiar sper sa ma descurc fara trifazic. Am pus polistiren de 20cm la exterior, vata in pod, polistiren de la 0 la 6 cm sub placile de beton din camere.

Am ramas in stadiul asta din motive de sanatate si financiare, dar incep sa ma misc. Marius, ce soi de extrudat ai pus sub parchet? Cel de 2cm portocaliu din dedeman ar fi ok? http://www.dedeman.r...20-mm/p/6011090

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate