Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2641 replies to this topic

#1837
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,146
  • Înscris: 03.12.2005

View Postadi_stezar, on 08 noiembrie 2016 - 21:48, said:

Nu e nici o suparare. Problema e ca forumul e plin de vanzatori de diverse chestii care incearca sa-si promoveze produsele pe ascuns prin diverse tertipuri. Oricine promoveaza vehement un produs si posteaza numere de telefon e automat suspect. Daca nu e cazul atunci scuze de confuzie, insa totusi forumul are mesaje private unde se poate discuta orice, inclusiv schimba numere de telefon.

Asculta de la cineva care n-are nici un interes sa-ti vanda nimic. Daca vrei sa incalzesti electric casa, intai foloseste o luna intreaga aeroterme/calorifere sau alte dracii ieftine sau pe care le poti imprumuta, ca sa obtii temperatura pe care o doresti la final si vezi costurile la casa TA in conditiile TALE. Orice ai adopta ulterior, cat timp nu schimbi cantitatea de izolatie, tot acelasi nr de kwh va consuma.
Astea fiind zise, scopul propriu al rezistentelor astora e sa ai comfort la talpi in baie/dressing si in perioadele cand nu ai nevoie sa ridici temperatura aerului in spatiul de locuit. Implicit, fiind o banala rezistenta, trebuie sa aiba costuri foarte mici, nu zeci de E/mp.
In secundar, daca vrei sa incalzesti ceva electric, orice lucru care se baga in priza are randament 1. Fie ca e calorifer, radiator, "plasma" (sau cum e la moda sa fie denumite azi panourile alea), incalzire in pardoseala cu fir si asa mai departe.
Daca e neaparat nevoie sa fie pe curent pentru toata durata de viata a constructiei, ia direct pompe de caldura, pentru ca in mare parte a sezonului au randament supraunitar, adica primesti mai multi kwh putere calorica decat tragi din priza. Cel mai ieftin e sa iei invertere cu temperatura de functionare cat mai joasa, dar vei avea zgomotul aerului in miscare. Mai putin ieftin e sa iei o pompa de caldura aer apa cuplata fie la ventiloconvectoare, fie la incalzire in pardoseala cu agent termic lichid.

Retine ca un kwh ora electric costa cca 0.55 RON, iar un kwh ora gaz ~0.15. Altfel zis, daca vei constata ca o incalzire pe electric oarecare (cum am zis mai sus, toate au acelasi randament) te costa 500 lei/luna, pe gaz te-ar costa cca 140 majorat cu randamentul real al centralei, care poate fi chiar mai bun de 100% la o centrala in condensare.
Calculand in continuare alte optiuni, 1l GPL inseamna cam 7kwh, deci un cost de ~0.28, dar problema cu incarcatul buteliei la statie, iar daca ai avea acces, gigacaloria la pretul radet te duce la un 0.14lei/kwh.
Succes.

#1838
cbogdan2003

cbogdan2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2015
Multumesc mult de sfaturi.
Se pare ca am o decizie grea de luat.
Ca idee la trifazic am inteles ca pretul este de 0.46 sau ceva de genul acesta si au mai scos un abonament LITE care ajunge la 0.37 ron
Ideea este ca nu as vrea sa dau 2000Euro sau mai mult sa imi traga gaze + 5000-6000 Euro pe tubulatura pentru AT in pardoseala.
Eu am privit putin in viitor si ma gandesc decat sa fac o investitie de aproape 9000 Euro pt IPAT cu gaz prefer sa platesc cu aproximativ 100 Euro/luna in plus la caldura pe IPEL cu cabluri electrice iar in viitor (cand vor fi formalitatile mai simple pentru a introduce curent in retea) sa cumpar din acea diferenta panouri fotovoltaice si cred ca voi ajunge mai ieftin decat pe gaz la facturile de incalzire.
Este posibil sa gandesc gresit aceasta varianta dar sincer ma deranjeaza destul de tare sa stiu ca ma costa 2000-2500 Euro sa imi trag gaz de care voi beneficia in aproximativ 1 an (cam asta este durata chiar daca am gazul la vecinul de vis a vis)
Cred si sper ca in aceasta arianta sa ajung cu o alta diferenta de bani la o productie de curent ~egala cu consumul meu.

#1839
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postcbogdan2003, on 10 noiembrie 2016 - 23:46, said:

Multumesc mult de sfaturi.
Se pare ca am o decizie grea de luat.
Ca idee la trifazic am inteles ca pretul este de 0.46 sau ceva de genul acesta si au mai scos un abonament LITE care ajunge la 0.37 ron
Ideea este ca nu as vrea sa dau 2000Euro sau mai mult sa imi traga gaze + 5000-6000 Euro pe tubulatura pentru AT in pardoseala.
Eu am privit putin in viitor si ma gandesc decat sa fac o investitie de aproape 9000 Euro pt IPAT cu gaz prefer sa platesc cu aproximativ 100 Euro/luna in plus la caldura pe IPEL cu cabluri electrice iar in viitor (cand vor fi formalitatile mai simple pentru a introduce curent in retea) sa cumpar din acea diferenta panouri fotovoltaice si cred ca voi ajunge mai ieftin decat pe gaz la facturile de incalzire.
Este posibil sa gandesc gresit aceasta varianta dar sincer ma deranjeaza destul de tare sa stiu ca ma costa 2000-2500 Euro sa imi trag gaz de care voi beneficia in aproximativ 1 an (cam asta este durata chiar daca am gazul la vecinul de vis a vis)
Cred si sper ca in aceasta arianta sa ajung cu o alta diferenta de bani la o productie de curent ~egala cu consumul meu.

Cam așa au arătat și calculele mele când am deci să pun IPEL. Cred că la o suprafață așa mică nu o să ai nevoie de trifazic. Vezi ce-ți spun oamenii de la firmă sau un electrician. Fă un calcul, vezi ce consumatori ai, câți merg toți odată, cât stai acasă etc. Dar întreabă totuși un electrician sau pe cineva de la firma care-ți pune IPEL. Mult noroc!

#1840
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,146
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcbogdan2003, on 10 noiembrie 2016 - 23:46, said:

Eu am privit putin in viitor si ma gandesc decat sa fac o investitie de aproape 9000 Euro pt IPAT cu gaz prefer sa platesc cu aproximativ 100 Euro/luna in plus la caldura pe IPEL cu cabluri electrice iar in viitor (cand vor fi formalitatile mai simple pentru a introduce curent in retea) sa cumpar din acea diferenta panouri fotovoltaice si cred ca voi ajunge mai ieftin decat pe gaz la facturile de incalzire.

Ca sa ajungi cu doar 100 mai mult pe luna pe curent, ar trebui sa ai o factura la gaz de cca 50E, adica consum de garsoniera.

Sau sa si calculam o situatie ipotetica. Sa zicem ca ai sa platesti 1000 lei/luna la curent, de banii astia cumperi 2700 kwh din aia la 0.37RON, impartiti la 720 ore intr-o luna, rezulta un consum de 3.75 kwh medie pe o luna intreaga.
Ca sa iti faci o idee, 3750w e puterea unui calorifer de otel de 2m lungime, sau a cca 20 elementi de aluminiu sau a unui aer conditionat de 12000BTU sau consumul unui cuptor de bucatarie pe programul de curatare catalitica. Nu mai ramane decat sa-ti construiesti casa in asa fel incat sa fii sigur ca o poti incalzi cu 20 elementi de aluminiu. Sunt dezvoltatori relativ lipsiti de scrupule ce n-au avut tupeu sa puna atat intr-un apartament cu doua camere.

In orice caz, eu zic sa incerci. Ar fi bun aici un exemplu pentru viitor. Dar lasa loc undeva de un semineu si priza la horn.

#1841
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postcbogdan2003, on 10 noiembrie 2016 - 23:46, said:

Eu am privit putin in viitor si ma gandesc decat sa fac o investitie de aproape 9000 Euro pt IPAT cu gaz prefer sa platesc cu aproximativ 100 Euro/luna in plus la caldura pe IPEL cu cabluri electrice iar in viitor (cand vor fi formalitatile mai simple pentru a introduce curent in retea) sa cumpar din acea diferenta panouri fotovoltaice si cred ca voi ajunge mai ieftin decat pe gaz la facturile de incalzire.
E pacat si ineficient sa produci curent cu panouri solare si sa le bagi intr-o rezistenta. Nu o sa fie eficient. Daca vrei sa te gandesti la viitor fa IPAT + pompa de caldura. Asta din start te duce aproape de costurile de intretinere cu gaz, iar aici daca mai suplimentezi si cu panouri solare o sa scazi costurile lunare sub nivelul incalzrii cu gaz. Eu asa as face daca costurile de racordare la gaz sunt ridicate.

Edited by adi_stezar, 11 November 2016 - 11:00.


#1842
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 30.07.2003
El nu se gandea sa foloseasca pentru el curentul produs de panouri, ci sa-l introduca in sistem, obtinand astfel niste bani. Cu care isi reduce factura.
Nu stiu daca si unde e posibila treaba asta in Romania si cand ar putea deveni realizabil pentru omul de rand.

#1843
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Posttil, on 11 noiembrie 2016 - 11:27, said:

El nu se gandea sa foloseasca pentru el curentul produs de panouri, ci sa-l introduca in sistem, obtinand astfel niste bani. Cu care isi reduce factura.
Nu stiu daca si unde e posibila treaba asta in Romania si cand ar putea deveni realizabil pentru omul de rand.
Nu conteaza cine consuma curentul produs de tine. Ideea e ca, incalzirea electrica cu rezistenta nu mai e demult eficienta/ecologica sau cum vrei sa o vezi. E ca si comparatia intre bec normal cu filament si bec economic cu led. Ambele fac acelasi lucru dar cel cu led o face mult mai eficient. Asa si comparatia intre o pompa de caldura si incalzirea cu rezistente. Daca iti pui panouri solare inseamna ca vrei sa fi oarecum ecologic si asta se incepe mai intai la consumator si apoi se merge spre sursa. E ca si cum mi-as pune eu panouri solare ca sa compenseze 20 de becuri neeconomice cu filament ce le am in casa. Mai bine incep prin reducerea consumult prin utilizarea de becuri economice si ulterior trec mai departe la produs curent. Legat de legislatia din Romania, tocmai faptul ca nu poti introduce curentul in retea face rentabila utilizarea panourilor fotovoltaice doar pentru cei ce au consumuri mari de curent, care pot consuma tot curentul produs de panouri, sa nu trebuiasca sa dea nimic inapoi. La mine care ma incalzesc cu gaz, facturile la curent sunt de 150 - 200kwh/luna, iar la consumurile astea orice instalatie solara peste 1kw putere mi-ar face surplus de curent care nu as avea la ce sa-l folosesc, insa cineva care se incalzeste pe curent ar putea sa foloseasca tot curentul produs fara sa trebuiasca sa dea inapoi, insa repet, e pacat si ilogic sa dai mii de euro pe instalatii fotovoltaice ca sa consumi curentul cu niste rezistente. Daca ai pompa de caldura, cu 1kwh de curent produs din panourile fotovoltaice poti produce 3-4kwh de caldura in casa.

#1844
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 30.07.2003
E si asta adevarat. Problema este insa investitia initiala, necesara Acum.
O pdc costa ceva... nu stiu exact cat, e topic dedicat pentru ele.
Ori el se gandea la investitia in panouri candva peste cativa ani, investind minim acum in incalzirea cu rezistente.

Eu sunt genul mai zgarcit de fel si vad un avantaj in orientarea catre rezistentele mari consumatoare de electricitate: ma autoconstrang sa proiectez izolatie serioasa peste tot. Altfel probabil as fi fost mai... flexibil, mai ales ca pana de curand eram impotriva izolarii cu toate chimicalele -polistiren, vata.

Si mai e o treaba: gazul azi e , maine nu se stie. E un instrument politic.
Curentul se poate produce din orice si ma pot multumi cu randamentul lui de ~100%

Daca m-as apuca de o casa noua si daca as avea bani kklau, as investi intr-o pdc (nu aer apa pt ca e zgomotoasa). Cat ma costa pdc-ul ala si toata instalatia? Cat toata casa la gri, banuiesc. O vad ca pe un moft, o instalatie foarte complexa, zici ca-i industriala, cu multe riscuri de defectiuni.

Daca in schimb tinta ta e autonomia, atunci centrala pe lemne e solutia, cu un generator mic de curent alaturi.


#1845
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Posttil, on 11 noiembrie 2016 - 12:17, said:

Si mai e o treaba: gazul azi e , maine nu se stie. E un instrument politic.
Gaz o sa mai fie mult timp dupa ce se termina petrolul deci nu m-as stresa cu asta, orcim nu prindem noi sfarsitul gazului, poate stranepotii. Mai ales acum cu gazele de sist. In plus si incalzirea cu gaz mai are mult loc de dezvoltare. Acum centralele in condensare duc eficienta aproape de 100%, urmeaza centralele pe gaz in cogenerare care sa-ti produca si caldura si curent din arderea gazului (bosch au deja un model de genul comercial). Tehnologia evolueaza si nu e bine la o casa noua, gandita pentru viitor sa punem tehnologie invechita (cu rezistente), mai ales daca vorbim de chestii ce nu se pot schimba usor. Daca vorbin de centrala electrica e una, ca aia daca nu-ti mai place o dai jos si pui alta, dar cand vorbesti de IPEL, acolo nu mai e asa usor. Cred ca mai degraba schimbi casa decat schimbi sursa de caldura.

Edited by adi_stezar, 11 November 2016 - 12:44.


#1846
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Posttil, on 11 noiembrie 2016 - 11:27, said:

El nu se gandea sa foloseasca pentru el curentul produs de panouri, ci sa-l introduca in sistem, obtinand astfel niste bani. Cu care isi reduce factura.
Nu stiu daca si unde e posibila treaba asta in Romania si cand ar putea deveni realizabil pentru omul de rand.

Teoretic, este posibil, practic mai bine ai off-grid un sistem de 2-5 kw care sa fie automatizat, adică consumi pana termini bateriile (ca sunt zile fara soare), si cand ramâi în pană treci automat pe cel din retea.

#1847
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 30.07.2003
Baterii, bataie de cap. Asa, daca-l bagi in sistem nu cred ca e nevoie de camera cu acumulatori

Adi, ce-i asa greu in a scoate niste folii de plastic si niste polistiren de sub parchet, daca vrei sa schimbi sursa de energie? E adevarat ca apoi ar urma mumca evitata initial: tras tubulatura prin toata casa. Mai incomod cand ai casa deja populata.

Si eu cred ca mai sunt rezerve mari de gaze dar sper ca nu vorbeai serios despre gazele de sist. Mai ramane factorul politic. Pe la noi pe la Isaccea trec Dunarea niste burlane groase cu gaz rusesc. Nu-i doar pentru Romania, e adevarat, dar totusi...
E adevarat, tot pe la Isaccea trec si niste linii de 750kV rusesti.
Dar din cate stiu suntem mai degraba independenti pe electric decat pe gaze.


#1848
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,214
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmariusnedelcu2016, on 11 noiembrie 2016 - 14:30, said:

Teoretic, este posibil, practic mai bine ai off-grid un sistem de 2-5 kw care sa fie automatizat, adică consumi pana termini bateriile (ca sunt zile fara soare), si cand ramâi în pană treci automat pe cel din retea.

Off-grid-ul este mai scump decat on-grid-ul , mama lor de bateri, sunt scumpe si crapa repede.

P.s. Incalzirea electrica prin parodoseala este buna local pentru confort si cam atat.

Edited by arg, 11 November 2016 - 14:46.


#1849
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Posttil, on 11 noiembrie 2016 - 14:44, said:

Baterii, bataie de cap. Asa, daca-l bagi in sistem nu cred ca e nevoie de camera cu acumulatori

Adi, ce-i asa greu in a scoate niste folii de plastic si niste polistiren de sub parchet, daca vrei sa schimbi sursa de energie? E adevarat ca apoi ar urma mumca evitata initial: tras tubulatura prin toata casa. Mai incomod cand ai casa deja populata.

Si eu cred ca mai sunt rezerve mari de gaze dar sper ca nu vorbeai serios despre gazele de sist. Mai ramane factorul politic. Pe la noi pe la Isaccea trec Dunarea niste burlane groase cu gaz rusesc. Nu-i doar pentru Romania, e adevarat, dar totusi...
E adevarat, tot pe la Isaccea trec si niste linii de 750kV rusesti.
Dar din cate stiu suntem mai degraba independenti pe electric decat pe gaze.

Chiar dacă cbogdan2003 alege să-și pună filmcarbon sub parchet în toată casa sau cabluri în șapă, e la fel de greu sau ușor (depinde cum privești), să pună alt sistem de încălzire. Dacă, de exemplu, vrea să pună IPAT mai târziu, trebuie să toarne o șapă de vreo 10 cm în care să fie înglobate țevile cu energie termică și automat trebuie să scoată ușile, care acum sunt la nivelul podelei, și să le ridice. Este ceva deranj, dar depinde de fiecare cum vede lucrurile și de câți bani și timp dispune. Dacă însă o să vrea să pună calorifere, o să pună pur și simplu calorifere, nici măcar nu e nevoit să scoată filmcarbon de sub parchet și nici cablurile din șapă nu-l vor încurca, doar va întrerupe circuitul din tablou. Atâta doar că și pentru calorifere și pentru IPAT e necesară o cameră tehnică dedicată centralei dar se poate face o anexă mică lângă casă.

#1850
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Posttil, on 11 noiembrie 2016 - 14:44, said:

Dar din cate stiu suntem mai degraba independenti pe electric decat pe gaze.
Nu o sa mai fie asa daca toata lumea trece de pe gaz pe electric. Daca maine se taie gazul nici cei pe curent nu vor sta relaxati, cel mai probabil va inseamna o crestere subtantiala a consumului de curent care fie o sa faca sistemul electric sa cedeze, fie va creste pretul curentului substantail. Suntem independenti electric doar in ideea ca se consuma putin curent nu ca se produce mult. Pe de alta parte producerea de curent se face cu randament mult subunitar. Adca, ca sa ai tu 1kwh de curent la poarta casei trebuie sa plece vre-o 1.2 - 1.3kwh de la poarta centralei, iar daca centrala ii produce prin metode termice, are nevoie de 2-3kwh termici ca sa iti dea tie 1kwh electric. De aceea incalzirea cu rezistente electrice inseamna un randament foarte scazut, chiar daca tie ti se pare 100%, ala e doar la utilizator final, in realitate randamentul e 40-50% maxim si de aici si costul ridicat. De aceea producerea caldurii direct la consumator e mai rentabila si mai ecologica, gazul putand fi transportat cu pierderi foarte mici. Cine sti, poate pe viitor o sa vedem inclusiv pompe de caldura alimentate pe gaz, alea o sa fie apogeul Posted Image

Edited by adi_stezar, 11 November 2016 - 15:08.


#1851
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,146
  • Înscris: 03.12.2005
Sa va mai zic un motiv pentru care as pune incalzire cu agent termic, nu rezistente? Tariful pe zone orare. Incalzesti un puffer noaptea pe 0.2lei/kwh si tragi lejer din el pe perioadele de varf.

View Postmariusnedelcu2016, on 11 noiembrie 2016 - 15:01, said:

Atâta doar că și pentru calorifere și pentru IPAT e necesară o cameră tehnică dedicată centralei dar se poate face o anexă mică lângă casă.

Mai taie din ele. Pentru distribuitor e suficient un cofret care poate fi incastrat intr-un perete interior sau poate sta aplicat imediat sub locul unde e pozata centrala. Un instalator mai migalos ti le baga pe toate in volumul interior al unui corp soldat de bucatarie.

#1852
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postsebulbus, on 11 noiembrie 2016 - 15:48, said:

Sa va mai zic un motiv pentru care as pune incalzire cu agent termic, nu rezistente? Tariful pe zone orare. Incalzesti un puffer noaptea pe 0.2lei/kwh si tragi lejer din el pe perioadele de varf.


Mai taie din ele. Pentru distribuitor e suficient un cofret care poate fi incastrat intr-un perete interior sau poate sta aplicat imediat sub locul unde e pozata centrala. Un instalator mai migalos ti le baga pe toate in volumul interior al unui corp soldat de bucatarie.

Cred că da, poate fi chiar mai simplu. Depinde de ce vrei. Că dacă vrei să faci IPAT, posibil să fie nevoie de o cameră tehnică pentru că-s o grămadă de chestii care tre să stea undeva. Dar cum ai zi, cu puțină imaginație se poate orice.

#1853
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postmariusnedelcu2016, on 11 noiembrie 2016 - 16:18, said:

Că dacă vrei să faci IPAT, posibil să fie nevoie de o cameră tehnică pentru că-s o grămadă de chestii care tre să stea undeva.
Nici vorba, distribuitoarele se incastreaza in perete, nici nu se vad, si acolo intra tot. Pe langa ele mai ai doar centrala efectiva care intra intr-un simplu corp de mobila. La mine toate tevile sunt trase prin perete si prin saapa, nu e nimic la vedere, doar in zona centralei ies tevile din perete si se leaga la centrala, dar cum ziceam centrala intra intr-un corp de mobila deci nu se va vedea nimic. Eu nu am camera tehninca, desi probabil puteam la fel de bine sa montez centrala in garaj. Camera tehnica e nevoie daca se folosesc centrale pe combustibil solid sau pufere. Daca se face cu PDC aer apa e si mai bine, ca PDC-ul sta in exteriorul casei :).

#1854
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016

View Postadi_stezar, on 11 noiembrie 2016 - 16:31, said:

Nici vorba, distribuitoarele se incastreaza in perete, nici nu se vad, si acolo intra tot. Pe langa ele mai ai doar centrala efectiva care intra intr-un simplu corp de mobila. La mine toate tevile sunt trase prin perete si prin saapa, nu e nimic la vedere, doar in zona centralei ies tevile din perete si se leaga la centrala, dar cum ziceam centrala intra intr-un corp de mobila deci nu se va vedea nimic. Eu nu am camera tehninca, desi probabil puteam la fel de bine sa montez centrala in garaj. Camera tehnica e nevoie daca se folosesc centrale pe combustibil solid sau pufere. Daca se face cu PDC aer apa e si mai bine, ca PDC-ul sta in exteriorul casei Posted Image.

Păi nu ai pus centrala într-un loc unde să fie o fereastră? Am înțeles că e obligatoriu acum. Și-au pus nașii mei IPAT acum trei ani și ăia de la firmă le-au zic că le trebuie neapărat un loc pentru centrală, dedicat. Și au făcut o cameră tehnică de 3 mp cu o fereastră care asigură aerisirea, conform normelor.

Edited by mariusnedelcu2016, 11 November 2016 - 17:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate