Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Mozilla Firefox - Extensii, teme, plugin-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
1335 replies to this topic

#37
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
@Nozavi: Ciudata solutia dar nu imi apartine. M-am chinuit destul de mult sa-mi instalez temele download-ate pana m-am uitat in help. La Search -> Themes mi-a aparut concret ce am scris mai sus, de fapt help-ul mi se pare evident realizat in java si este (pt. o legatura permanenta pe net) o legatura online cu mozilla.org. Asa ca in help imi apar si temele existente in acel moment, explicatia + modul de a instala direct din help. Daca exista alta modalitate mai simpla as fi bucuros sa o aflu.

#38
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
eu nu reusesc nici mort sa instalez *****. la help imi da "file not found" sau asa ceva, iar la procedura aia de instalare descrisa de Nozavi (sa deschizi xpi-ul cu FF) nu se intampla nimic. (btw - incearca intai sa vezi daca merge si dupa aia spune-ne cum ai reusit, nu inainte).

mi se pare complet stupid sa nu poti instala un rahat de plugin decat din helpul lor. alta tampenie - pe siteul celor de la ***** nu scrie nicaieri cum naiba se instaleaza pluginul, de parca s-ar instala singur.

la asta se adauga inca vreo cateva chestii:
1. lookul general de "java" (nu stiu in ce e facut, dar asa pare)
2. faptul ca deschide taburile noi in capat si nu langa cel din care deschizi
3. taburile care sunt labartate pe intreaga bara (trebuie sa te misti cu mousul dintr-un capat intraltul ca sa le vezi)
4. absenta lucrului exclusiv cu taburi (de cand folosesc MyIE2 urasc sa vad sapte ferestre deschise)
5. felul in care se redistribuie spatiul cand deschizi o pagina, se clatina toata pagina pentru o celula a unui tabel care se redimensioneaza.
6. intradevar, acel smooth scrolling se misca tare urat.

ar mai fi probabil mai multe, dar deocamdata astept sa vad daca reusesc sa instalez pluginul asta, numai el si m-a scos destul din sarite pana acuma.

#39
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
a, si sa nu spuneti ca trebuie sa instalez platforma java de la sun pentru el, ca atuncea ii spun de la inceput "nu, multumesc".

#40
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
sapho, sa o luam cu incetisorul

mergi la http://adblock.mozdev.org/dev.html si apoi click pe " ***** 0.5 d2 nightly 39"  

asta ar trebui sa iti instaleze automat *****.

Fa asta, spune ce ai obtinut si revino. Noi te vom ghida ulterior.

#41
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
imm, am reusit... eu am fost de vina, pentru ca debifasem din optiuni "allow websites to install software", pentru ca mi s-a parut ceva ciudat. in orice caz, nu mergea nici daca am downloadat fisierul si am incercat sa-l instalez local.

#42
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by sapho
4. absenta lucrului exclusiv cu taburi (de cand folosesc MyIE2 urasc sa vad sapte ferestre deschise)  


Cauta addonul  "Single Window", install, apoi revino.

later edit: cred ca este http://www.intraplan...abprefs_0.5.xpi

#43
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
in afara de problema asta mozzila rules

Attached Files

  • Attached File  .jpg   23.96K   287 downloads


#44
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003
nu inteleg de ce ar trebui sa-ti returneze drive-ul C!? internet explorer face asta pentru ca este integrat in windows explorer. incearca asta in ambele browsere: file://C:/

#45
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
@sapho:
1) Eu nu recomand niciodata metode pe care nu le-am probat. Dar cum orice regula isi are si exceptiile ei, nu m-ar mira ca genul de instalare propus de mine sa nu mearga la toti
2) Mozilla FF abia instalata nu are nici flash si nici java instalate :( Dar nu cred ca e asta o problema irezolvabila :P

#46
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Alucard, la mine C: merge perfect

scrie C: , nu C: sau C:/ , cel putin la mine asa merge impecabil.

#47
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Nozavi
2) Mozilla FF abia instalata nu are nici flash si nici java instalate :( Dar nu cred ca e asta o problema irezolvabila :P


La macromedia.com gasiti si player pt FF, se instaleaza fara probleme.

#48
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

Quote

Originally posted by sapho
imm, am reusit... eu am fost de vina, pentru ca debifasem din optiuni "allow websites to install software", pentru ca mi s-a parut ceva ciudat. in orice caz, nu mergea nici daca am downloadat fisierul si am incercat sa-l instalez local.


Aha d-asta nu mergea nici la mine.  :P

#49
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003
btw, extensii aici: http://update.mozill...ication=firefox
iar teme aici: http://update.mozill...ication=firefox

si ce ziceti de minunata comanda about:config (fara spatii intre about si :config)?

#50
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Oameni buni, am si eu o mica problema cu FireFox-ul. ....

Un suflet bun m-a invitat si pe mine sa subscriu la gmail, ceea ce am si facut :)

Problema mea e ca nu ma pot loga si pace decat din IE, nu vrea si pace din FF. Nu imi da nici o eroare, pus si simplu imi apare iar fereastra cu introducerea parolei ...

aveti idee de la ce setari e problema ?

/precizez ca aceeasi problema o are si un amic, dar tot de pe sistemul meu. Nu se logheaza decat din IE :-(

#51
retard_one

retard_one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 28.05.2004
Poate e de la asta:

Gmail requires Javascript to be enabled in order to operate.

#52
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002

Quote

Originally posted by don_King
Oameni buni, am si eu o mica problema cu FireFox-ul. ....

Un suflet bun m-a invitat si pe mine sa subscriu la gmail, ceea ce am si facut :)

Problema mea e ca nu ma pot loga si pace decat din IE, nu vrea si pace din FF. Nu imi da nici o eroare, pus si simplu imi apare iar fereastra cu introducerea parolei ...

aveti idee de la ce setari e problema ?

/precizez ca aceeasi problema o are si un amic, dar tot de pe sistemul meu. Nu se logheaza decat din IE :-(


OFF-TOPIC: Dar chiar a venit rapid invitatia :-) Daca mai e cineva asa de binevoitor pe aici astept si eu una.

#53
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
este evident ca am Java instalat, pt ca altfel nu mergea nici din IE....

horatica, invitatia nu a venit de pe acest forum, din cate imi dau eu seama.... culmea, e de la cineva necunoscut :)

oricum, respect !

#54
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Pentru cei care "mai au probleme" cu modul de lucru al tab-urilor in FF, am incercat o extensie mai veche, si merge de bubuie!

Tabbrowser Extension se poate lua de
aici

Si da, cu asta se poate seta sa-ti deschida noul tab unde vrea sufletul tau...

enjoy,

:asthanos:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate