Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Mozilla Firefox - Extensii, teme, plugin-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
1335 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Nu am mai calcat de mult pe aria freeware, insa niciodata nu e prea tarziu.

Va propun sa discutam despre Mozilla Firefox (http://www.mozilla.o...oducts/firefox/) si cele mai bune theme/extensii.

Am sa va spun ce folosesc eu in mod special, daca exista interes extindem discutia. Firefox e un browser ok, care "creste" pe piata, se apropie de un 10% ca utilizare.

Personal folosesc versiunea pt Windows, iar cea mai buna extensie este pentru mine de departe ***** (http://adblock.mozdev.org/). Practic elimin 99% din reclamele nedorite, ceea ce se traduce printr-un surfing rapid si relaxant.

continuam sau ba ?

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
OFF-TOPIC Bine ai revenit printre noi! Imi voi expune parerile putin mai tarziu ;)

#3
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Si eu folosesc in mare parte Firefox-ul de ceva timp (nu de mult) si nu m-am prins inca cum aleg sa se deschida link-urile in tab-uri si nu in ferestre noi.

Ma puteti ajuta ?

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
ANONIMVL: faci click dreapta pe link si apoi "Open Link in New TAB"

#5
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
@ANONIMVL: Nu stiu de ce, dar Mozilla nu a pus si butonul de New Tab in interfata default, dar el poate fi adaugat. Da-i click dreapta pe bara de butoane si alege Customize... Acolo vei gasi toate butoanele necesare, printre care si New Tab. Ele pot fi adaugate in bara prin Drag & Drop ;). De asemenea ai si optiunea de Use Small Icons.
@don_King: Eu imediat dupa ce instalez Mozillutza FF o pun Default Browser. I-am rezolvat problemele si se integreaza cu tot ce mi-a trebuit. Acum nu inteleg de ce iti trebuie acel *****er. Mozilla FF are unul integrat care pana acum si-a facut treaba excelent. Asadar, what for?
aa. Si ca sa fiu si ontopic: Singura extensie care mi s-a parut cat de cat necesara este cea pentru gesturi, dar nici pe aia nu prea o instalez. Pachetul de baza mi se pare mai mult decat multumitor. In fine... Poate primesc niste idei aici :)

#6
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Firefox e mai rapid ca Mozilla standard (ca sa-i zic asa)?

#7
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
@ANONIMVL: Click pe link cu butonul din mijloc al mouse-ului. Din cate imi aduc aminte te intreaba daca vrei sa configurezi functia butonului. Apoi poti sa deschizi link-urile in taburi noi cu butonul din mijloc.

#8
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
@2Fst4U: Sunt diferente mari intre varianta simpla si FF. Nu stiu de ce, dar desi eu lucrez exclusiv pe FF, cand am incercat Mozilla simpla m-am simtit foarte inconfortabil. Din punct de vedere strict al vitezei nu cred ca sunt diferente majore.

#9
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Ok il pun sa vad si eu ce si cum.

#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Nozavi -> ***** iti permite multe smekerii. Ex : blocare flash, blocare scripturi in pagina, blocarea contentului dupa cale, etc. Totul customizat la mare arta. Viziteaza pagina lor si vei vedea ce si cum, eu spun ca merita.

Cred ca nu sunt diferente de viteza intre cele doua browsere, stiu ca folosesc acelasi motor.

Ce theme folositi ? Eu am descarcat una de pe net, f.simpatica; din pacate nu ii mai stiu numele  :rolleyes:

#11
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Teme: Qute, seamana mult cu XP, restul nu m-au atras.

#12
apetrieugen

apetrieugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 13.11.2003
prefer mozilla c-are client de mail integrat. ca extensii: paste&go, mouse gestures, *****.  daca aveti idei super bengoase vedeti ca e deschis un concurs de idei pentru ca ff 2.0 sa sparga tot. nu stiu exact linkul.

#13
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Am aflat, tema folosita de mine este Lebreeze -> http://www.alazanto.org/lebreeze/

f.simpatica  :D

#14
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Linkurile se pot deschide in new TAB si facand Ctrl-Click pe link..

#15
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

Quote

Originally posted by 2Fst4U
Ok il pun sa vad si eu ce si cum.


Done. ;)

Cum instalez o tema noua? Am downloadat Qute 2.1.2 si nu stiu unde sa pun fisierele ( in Mozilla o face automatic  :D  ).

#16
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
@2Fst4U: Help -> Customization -> Themes, clic pe link-ul cu Firefox Help, Install other themes, Local File, Browse.

#17
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
La mine se face automatic tot instalul. Nu trebuie decat sa restartez browserul.

#18
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Am versiunea pentru Linux. Eu dau Tools -> Themes -> Update (aici e lista cu teme disponibile pe care o ia dintr-un folder. Care-i ala?)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate