Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. I)

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
3784 răspunsuri în acest subiect

#3745
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 852
  • Înscris: 29.04.2015
In timpul anilor mei de liceu ( 80 ) profesorii erau obligati sa organizeze
in afara orelor de curs asa numite ..." Intruniri Tovarasesti " adica un fel de
discoteca pentru noi, elevii, cu muzica inregistrata pe benzi de magnetofon

Ca sa mai inviorez un atmosfera plictisitoare intretinuta de rularea
la nesfirsit a setului de benzi de muzica , am pregatit acasa o inregistrare
surpriza pentru traditionalul concurs de dans , in fapt o inregistrare tip bucla
a genericului de deschidere a emisiunilor Telejurnal .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-h_nsfAXqp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Perechea de dansatori care ar fi reusit sa imagineze cei mai buni
pasi de dans pe acele acorduri bizare ar fi trebuit sa castige premiul rezervat ,
insa imediat ce am dat drumul benzii pe statia de amplificare toata lumea
a rabufnit in hohote de ris , inclusiv profesorii supraveghetori ...

Reluarea cap-coada a ciudatelor acorduri ale genericului Telejurnalului
a pus si mai multe paie pe focul voiosiei si hazului de nestapinit ,
insa distractia  a fost brusc curmata de smulgerea din priza a magnetofonului
de catre directorul liceului ( informator al Securitatii ) ajuns in mare graba
la locul faptei , pentru a pune capat " In fasa "  destrabalarii noastre
( exact ca Tovarasul Proca in filmul Croaziera , regizat de Mircea Danieliuc )

In zilele urmatoare , impreuna cu alti colegi de liceu aveam privilegiul
de a fi  " prelucrati "  in biroul directorului  de catre acesta , ajutat de inca
un " tovaras" de la Securitate , imbracat dupa moda vremii , in palton lung ,
din piele neagra  - Amindoi erau profund revoltati de neobrazarea nostra
de a face bascalie de realizarile clasei muncitoare ....

La fel ca utecistii din filmul lui Danieliuc , nici noi nu " puteam sa lasam
nimic neporcait .. "
Pedeapsa : Nota 6 la Purtare si aveti grija ,ca suntem cu ochii pe voi !

Si au fost cu ochii pe noi o vreme foarte scurta , pentru ca majoritatea
aveam sa ne regasim peste granite , lasind in urma doar o banda de magnetofon
cu muzica de Telejurnal si nimic altceva....

Fișiere atașate


Editat de bowpack14, 09 noiembrie 2016 - 02:02.


#3746
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.863
  • Înscris: 11.10.2006
Ce bascalie la adresa realizarilor clasei muncitoare, era doar un generic tv - ce daca era semnalul telejurnalului, era doar o cortina audio-video, putea sa fie si a Reflectorului, Telenciclopedia, Telecinemateca  (aici era insa clar o melodie internationala). Dar ce sa le faci, daca asa gandeau cu minitile lor iuti si inguste. Daca mai aveai un casetofon pe langa puteai sa mixezi "telejurnal" peste alte melodii. Telejurnal + Hora unirii si iesea o serata monstru.
Pastila tvr60 de ieri era despre discursurile lui Ceausescu, dar nu spune cine stie ce.

#3747
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 4.686
  • Înscris: 21.04.2004

View Postbowpack14, on 09 noiembrie 2016 - 01:58, said:

In timpul anilor mei de liceu ( 80 ) profesorii erau obligati sa organizeze
in afara orelor de curs asa numite ..." Intruniri Tovarasesti " adica un fel de
discoteca pentru noi, elevii, cu muzica inregistrata pe benzi de magnetofon

Ca sa mai inviorez un atmosfera plictisitoare intretinuta de rularea
la nesfirsit a setului de benzi de muzica , am pregatit acasa o inregistrare
surpriza pentru traditionalul concurs de dans , in fapt o inregistrare tip bucla
a genericului de deschidere a emisiunilor Telejurnal .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-h_nsfAXqp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Perechea de dansatori care ar fi reusit sa imagineze cei mai buni
pasi de dans pe acele acorduri bizare ar fi trebuit sa castige premiul rezervat ,
insa imediat ce am dat drumul benzii pe statia de amplificare toata lumea
a rabufnit in hohote de ris , inclusiv profesorii supraveghetori ...

Reluarea cap-coada a ciudatelor acorduri ale genericului Telejurnalului
a pus si mai multe paie pe focul voiosiei si hazului de nestapinit ,
insa distractia  a fost brusc curmata de smulgerea din priza a magnetofonului
de catre directorul liceului ( informator al Securitatii ) ajuns in mare graba
la locul faptei , pentru a pune capat " In fasa "  destrabalarii noastre
( exact ca Tovarasul Proca in filmul Croaziera , regizat de Mircea Danieliuc )

In zilele urmatoare , impreuna cu alti colegi de liceu aveam privilegiul
de a fi  " prelucrati "  in biroul directorului  de catre acesta , ajutat de inca
un " tovaras" de la Securitate , imbracat dupa moda vremii , in palton lung ,
din piele neagra  - Amindoi erau profund revoltati de neobrazarea nostra
de a face bascalie de realizarile clasei muncitoare ....

La fel ca utecistii din filmul lui Danieliuc , nici noi nu " puteam sa lasam
nimic neporcait .. "
Pedeapsa : Nota 6 la Purtare si aveti grija ,ca suntem cu ochii pe voi !

Si au fost cu ochii pe noi o vreme foarte scurta , pentru ca majoritatea
aveam sa ne regasim peste granite , lasind in urma doar o banda de magnetofon
cu muzica de Telejurnal si nimic altceva....

Un exces de zel al Ceausestilor din fiecare dintre noi.

Mentalitatea inchistata in traditionalism, teama de tot ceea ce e nou, de ceea ce nu se cade, rusinea de a fi tu insusti in public si alte tare romanesti au facut ca regimul comunist si clanul Ceausescu sa poata dainui atata timp la noi.

Pana la urma soarta ne-o decidem singuri. Am trait asa cum ne-am asternut.

#3748
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Genericul Telecinematecii era o melodie a celebrei orchestre a lui James Last. Am uitat cum se numeşte melodia.
Radioul naţional difuza, în pauzele muzicale, multe melodii instrumentale ale unor trupe celebre, dar despre care nimeni nu sufla niciun cuvânt.
În vreo 6-7 ani de căutare pe la unii, pe la alţii, am strâns într-un folder o foarte mare parte din acele melodii. Când voi fi din nou la PC-ul de acasă voi scrie o listă cu ele; până acum n-am fost curios să le caut pe YouTube. În acea listă este şi melodia Telecinematecii, dar şi a celebrei emisiuni a lui Aristide Buhoiu, "Drumuri printre amintiri".

Apropo de ceea ce s-a spus mai sus: clasa a IX-a am făcut-o în 1988-1989, iar clasa a X-a, în 1989-1990. Niciodată nu s-a organizat vreo "întrunire tovărăşească" la liceu. Însă organizam "ceaiuri dansante", unde ceaiul lipsea cu desăvârşire.

#3749
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.863
  • Înscris: 11.10.2006
Telecinemateca  - This is my life, reintrepretare dupa coloana sonora a unui film cu Charlie Chaplin "Contesa din Hong Kong"
Drumurile lui Aristide Buhoiu - fragment din piesa The Eve of the war, parte a operei rock The war of worlds - Jeff Wayne (1978).
Alte fundaluri muzicale din piese de Kitaro, J.M. Jarre etc; Genericul vechi de la Albumul duminical (alb negru) avea pe fundal o bucata din melodia Big noise from Winetka , vechea emisiune "La volan" tot asa, pe generic fragment dintr-o melodie rockandroll, de pe la inceputul ei (are ceva cu "special" si un numar in titlu).
Pe la radio mai erau niste fundaluri muzicale pe la spoturile de publicitate (alea comuniste cu aspiratoare si televizoare), dar n-am reusit sa gasesc din ce piese fac parte (repertoriu international de jazz si rock and roll) - e ceva in genul Bumblebee. Nu stiu daca erau si bucati facute special de orchestra radio.

#3750
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.863
  • Înscris: 11.10.2006
Emisiunea "La volan" - Andre Brasseur - Special 230

#3751
tiberiu82

tiberiu82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 12.11.2016
Ce vremuri, imi amintesc când aveam doar 5 posturi TV romanești si ma gândeam dacă vom avea si noi asa multe posturi cum au italienii si germanii.

Aveam TV in camera si seara când nu aveam somn vizionam pe ascuns filme erotice/softcore pe posturile TV romanesti: Prima TV, National TV si Antena 1 aveau program seara in weekend dupa ora 12, Emanuelle in spatiu (Emmanuelle: First Contact - 1994) cu frumoasa Krista Allen, Jeannie (Genie in a String Bikini - 2006) cu siliconata Nicole Sheridan, Shannon Tweed in Scorned (1994) sau Night Eyes Three (1993), Shannon Whirry in Body of Influence (1993) sau Mirror Images II , Maria Ford in I Like to Play Games Too (1999), Shauna O'Brien in Friend of the Family (1995), Gabriella Hall in The Exotic Time Machine (1998), Anna Nicole Smith in Skyscraper (1996) dar si filmele lui Andy Sidaris cu Julie Strain: Fit to Kill (1993), L.E.T.H.A.L. Ladies: Return to Savage Beach (1998), Heather Vandeven, Kira Reed Lorsch, Amy Rochelle, Mia Zottoli. Pe vremea aia era difuzat Babylon Blue care retransmitea la greu The Dinner Party (1994).
Mi-am amintit de filmele de pe Italia 1, Canale 5: Paprika (1991), Desiderando Giulia (1986), Spiando Marina (1992), Cosi fan tutte (1992), Passi di danza su una lama di rasoio (1973), Provocation (1996), Peccati di gioventu (1975), Top Model (1988), La liceale (1975), Senza buccia (1979), Pomeriggio caldo (1989), La chiave (1983), Games of Desire (1991), Malù e l'amante (1991), Monamour (2006), Diva Futura - L'avventura dell'amore (1989), Fermo posta Tinto Brass (1995), Fallo! (2003) cu actrite ca Edwige Fenech, Debora Caprioglio, Gloria Guida.
Germanii erau cunoscuti pentru filmele softcore, inchiriam casete video cu filmul ‘Inghetata pe bat’ (Lemon Popsicle, Eskimo Limon – 1978), Scolaritele (Schulmädchen-Report – 1974), Hausfrauen Report insa Josefine Mutzenbacher (1970) nu se gasea fiind varianta mai explicita.
Pe Sat1 erau difuzate astfel de filme sambata iar pe Pro 7 miercurea după emisiunea Dulci Pacate (Liebe Sünde cu Prof. Hejj).
Daca doresti sa le revezi am gasit o lista cu filmele germane softcore din anii ’70-’80: letterboxd.com/thedude1973/list/the-ultimate-bavarian-german-sex-comedy-movies/
Am gasit o lista cu Top 300 Best Softcore Movies: imdb.com/list/ls063897187/.

#3752
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.782
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cw1gvMRM0C8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3753
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmalmoth, on 11 noiembrie 2016 - 17:32, said:

Telecinemateca  - This is my life, reintrepretare dupa coloana sonora a unui film cu Charlie Chaplin "Contesa din Hong Kong".
De fapt, melodia lui James Last se numeşte "This is My Song", iar genericul este partea a doua a piesei, când intră în scenă toată orchestra.

Editat de PSC, 14 noiembrie 2016 - 13:29.


#3754
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.863
  • Înscris: 11.10.2006
TVR 60 - ISTORIA ÎN ŞTIRI Începuturile studiourilor teritoriale

#3755
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 4.686
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmalmoth, on 11 noiembrie 2016 - 17:32, said:

Telecinemateca  - This is my life, reintrepretare dupa coloana sonora a unui film cu Charlie Chaplin "Contesa din Hong Kong"
Drumurile lui Aristide Buhoiu - fragment din piesa The Eve of the war, parte a operei rock The war of worlds - Jeff Wayne (1978).
Alte fundaluri muzicale din piese de Kitaro, J.M. Jarre etc; Genericul vechi de la Albumul duminical (alb negru) avea pe fundal o bucata din melodia Big noise from Winetka , vechea emisiune "La volan" tot asa, pe generic fragment dintr-o melodie rockandroll, de pe la inceputul ei (are ceva cu "special" si un numar in titlu).
Pe la radio mai erau niste fundaluri muzicale pe la spoturile de publicitate (alea comuniste cu aspiratoare si televizoare), dar n-am reusit sa gasesc din ce piese fac parte (repertoriu international de jazz si rock and roll) - e ceva in genul Bumblebee. Nu stiu daca erau si bucati facute special de orchestra radio.

Piesa "Zorii razboiului" de pe albumul "Razboiul lumilor" a fost folosită pe larg si de Sergiu Nicolaescu in "Nea Marin miliardar"

Mersi malmoth pentru documentare!

View PostPSC, on 14 noiembrie 2016 - 13:28, said:

De fapt, melodia lui James Last se numește "This is My Song", iar genericul este partea a doua a piesei, cĂąnd intră Ăźn scenă toată orchestra.

Un montaj facut acum 8 ani. Partea alb-negru apartine d-nei Vioricai Bucur, lui Tudor Vornicu si lui Octavian Sava.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X0nOiJfagdI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu toate ca subiectul a mai fost analizat pe aici in cei 11 ani de existenta ai acestui thread merita o aducere aminte:

Miercuri 8 noiembrie 1967 s-a "lansat" daca putem spune asa Telecinemateca. Primul film: "Petter Ibbetson" cu Gary Cooper, film ce cu  o zi inainte implinea 32 de ani de la premiera de pe ecranele cinematografice americane.

Au urmat alte filme apoi cu Bette Davis, Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Olivia de Havilland, actori de muzeu pentru vremurile de azi, dar de mare actualitate pentru timpurile de atunci.

Asteptarile nu au intarziat sa apara, s-au primit telefoane, s-au trimis scrisori catre televiziune, semn ca emisiunea avea audienta.

Se impunea ca emisiunea sa aiba un generic, astfel s-au folosit 43 de cadre fixe cu chipurile unor actori celebri, iar Octavian Sava a venit cu ideea unei dinamizari folosindu-se 6 scurte fragmente din filme.

Pentru realizarea genericului o contributie importanta a avut-o d-na Viorica Bucur, care a folosit pentru fundal partea a doua a melodiei din coloana sonora a filmului lui Charlie Chaplin, "Contesa din Hong Kong", interpretata de orchestrata lui James Last.

Pana in 1985, Telecinemateca se difuza numai miercurea. Apoi duminica din lipsa de ore de emisie.

Dupa '89 marti sau joi din cauza meciurilor de miercuri.

Azi, dupa aproape 50 de ani de la aparitie mai gasim inca in grila TVR 2 cate un film din ciclul Telecinematecii.

(după Nostalgic TV)

Editat de RMC Info, 17 noiembrie 2016 - 14:54.


#3756
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.916
  • Înscris: 21.09.2003
Randurile de mai sus cu referire la Telecinemateca imi apartin, ele au fost scrise acum 5 ani pe un blog de al meu ce se dorea a trata Televiziunea Romana. Am sa revin in zilele urmatoare si am sa postez aici un generic propriu asemanator cu genericul Telecinematecii, ca tot e la moda subiectul Telecinemateca.

#3757
laurentiu_73

laurentiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 24.07.2009

View Postmalmoth, on 12 noiembrie 2016 - 01:29, said:

Emisiunea "La volan" - Andre Brasseur - Special 230
Daca ai pune si genericul audio-video.... tare recunoscator ti-as fi....

#3758
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.863
  • Înscris: 11.10.2006
Nu am de unde, imi amintesc ca era alb negru cu imaginea unui volan suprapus peste o sosea si se auzeau primele acorduri din piesa cu turarea motorului apoi niste claxoane si apoi urma titlul emisiunii. Nu mai stiu cum se miscau elementele - volanul parca era cu zoom de la mic la mare.

#3759
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 4.686
  • Înscris: 21.04.2004
Pacat ca unele emisiuni aniversare TVR 60 (e vorba in speța de Te vrea Romania, cu Corina Chiriac) sunt realizate de diletanti.

Se bat cu pumnul in piept despre Arhiva TVR dar descarca videoclipuri de o calitate mediocra de pe youtube.

Vorbesc despre Dalida la Cerbul de Aur (sic!) - dar habar nu au despre biografia acestei cantarete.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nici nu se sinchisesc sa schimbe textul luat de pe Wikipedia despre prima emisie, asa cum l-am pus eu in pagina acum ani buni de zile acolo. Ma asteptam la ei sa mearga la arhive, sa caute fostii lucratori.

Asta inseamna TVR la 60 de ani.

Editat de RMC Info, 09 decembrie 2016 - 00:03.


#3760
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.863
  • Înscris: 11.10.2006
Pastilutele tvr60 de 3-4 minute sau rar 12 minute sunt enervante, condenseaza mult si spun mai nimic. Au atatea emisiuni despre care sa vorbeasca - La sfarsit de saptamana, Album duminical, Reflector, Cadran mondial, Studioul T, La volan, Gala desenului animat, Actualitatea (sau o zi) in 600 de secunde (sau fotograme?), Fotograme din realitate, Un zambet pe 16 mm, Din lumea capitalului, Lumea copiilor, De straja patriei, Viata satului. Ora de muzica., Varstele peliculei, Teleenciclopedia, Telecinemateca - transformata in ultimii doi ani de comunism in ciclul Mari actori, mari regizori. Emisiunile de varietati (a fost ceva timid cu revelioanele in seria de tvr60), emisiuni in limba maghiara si gemana si sa nu uit, 1001 de seri. Tvr nu a fost doar o masinarie de propaganda sau martora la diverse evenimente socio politice interne si externe, a mai avut si productii proprii, emisiuni de diverse facturi, divertisment, economico-sociale, de cultura, de ancheta.
Poate va mai amintiti de Iosif Sava, Viorica Bucur, Tudor Vornicu, Ileana Ciurascu, Elisabeta Polihroniade, Gheorghe Verman, Anca Fusariu, Horia Vasiloni, Virgil Tatomir, Gerge Marinescu, Petre Popescu, Octavian Ursulescu; la pupitrul stirilor aparusera dupa 1990 Benone Neagoe (in special stiri care tineau de armata), Ionel Stoica (sport, initial era realizatorul emisiunii Studioul T)

Emisiuni de dupa 90 - Universul copiilor (in loc de Lumea copiilor), Tip top minitop, Feriti-va de magarus, magazinele de weekend Teleclub, Video Magazin, jocuri si concursuri - Arena, Pariati pe campion, Robingo (la cumpana anilor 2000 au avut si ei un joc comercial de bingo, cum era trendul atunci.

De ce nu au luat exemplul bulgarilor, care au facut un site structurat pe ani cu un anumit numar de emisiuni per an si scurte descrieri ale emisiunilor respective? Au mizat pe faptul ca exista fragmente de emisiuni urcate pe euscreen si youtube si e destul. In afara de ce se stie mai sunt si altele care merita aduse la lumina. Mai pe la inceputul campaniei a fost un filmulet despre genericele emisiunilor, insa mutilat, nu e tot (si nu au reparat greseala in caz ca a fost ceva de conversie)..

#3761
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 4.686
  • Înscris: 21.04.2004
De ce nu au luat exemplu de la bulgari? ;) Pai ce vrei sa pună osul la treaba?
Eh vezi de aia ar fi cam trebuit sa iese la pensie actuala TVR.  Cu tot cu figurantele si figurantii de pe acolo.
Nu prea mai cu cine sa faci treaba. Trist.

Sa se fi construit alta televiziune publica demna de secolul 21. Dar asta înseamnă ca noi romanii sa fim de acord pentru c-ar trebui si o taxa. Ori la cât de divizați suntem...

Editat de RMC Info, 23 noiembrie 2016 - 10:50.


#3762
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.906
  • Înscris: 28.11.2006
Eu mai cred ceva, am ceva informatii care au "transpirat" prin mass media, dar nu sunt sigur. Cred ca arhiva TVR e intr-o mare debandada, multe emisiuni vechi s-au pierdut/distrus si nici digitalizarea n-a fost dusa la bun sfarsit, spre deosebire de arhiva SRR. Atunci ceu care realizeaza emisiunile TVR 60 au trebuit sa improvizeze si sa ia materiale de unde au putut. Nu e nicidecum o scuza pentru managementul dezastruos al TVR si pentru ca au lasat sa se distruga o sursa nepretuita de informatii. E doar o expunere a unei stari de fapt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate