Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motorola W510

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#19
grasuadi

grasuadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.03.2007
salut , am un w490 si as vrea sa schmb firmware-ul cu un w510 pt a putea folosi skinuri.Ma poate ajuta cineva sa imi explice pasii ca nu vreau sa imi stric telefonu

#20
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
Firmware-ul de W490(13.04R) este mai nou decat la W510(11.05R), asa ca nu ai de ce sa-l schimbi!
Doar skin-urile de la K1 se potrivesc si la W490/W510. Cauti pe net si le instalezi cu SkinManager.
Sa nu le stergi pe cele existente in telefonul tau pentru ca risti sa nu mai functioneze!

#21
grasuadi

grasuadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.03.2007

 nei-k, on Oct 5 2007, 10:57, said:

Firmware-ul de W490(13.04R) este mai nou decat la W510(11.05R), asa ca nu ai de ce sa-l schimbi!
Doar skin-urile de la K1 se potrivesc si la W490/W510. Cauti pe net si le instalezi cu SkinManager.
Sa nu le stergi pe cele existente in telefonul tau pentru ca risti sa nu mai functioneze!

pai w490 nu are skinuri, nu pot schimba tema aia stresanta de vodafone

#22
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
Doar daca nu au limitat cei de la vodafone accesul la skinuri.
incearca cu skin manager!

Ca sa scapi complet de "tema" Vodafone trebuie sa schimbi DRM. Momentan nu sunt sigur ca se poate, intrucat Flash&Backup nu suporta W490/W510, iar profilele gasite de mine nu sunt foarte sigur ca functioneaza.
Nu am avut prea mult timp de teste si nu vreau sa avansez prea tare tinand cont ca si la service sunt mici sansele sa-l repare.

Ca sa poti schimba softul din W490 trebuie mai intai sa-l decodezi. Asta se face fara interventii hard, pe baza de IMEI!

Edited by nei-k, 05 October 2007 - 14:03.


#23
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Si pana la urma care e diferenta intre W490 si W510 ? Doar firmware-ul ?

#24
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006

 antinVidia, on Oct 9 2007, 17:38, said:

Si pana la urma care e diferenta intre W490 si W510 ? Doar firmware-ul ?

Din contra FW e acelasi!. In principiu nu e ste nici o diferenta, iar practic nu se stie oficial. Se gasesc foarte putine informatii despre W490. E posibil sa fie varianta pentru provideri a lui W510. De obicei Motorola schimba denumirea modelulului doar daca exista si diferente in performantele aparatelor. Pe site-ul Motorola Global nu apare W490, doar W510. In comparatia de pe phonearena.com am gasit o singura diferenta semnificativa, restul se rezolva din soft :
W490 Memory:   5MB
W510 Memory: 15MB

Atasez si o comparatie (puerila) de pe site-ul Motorola Romania!

Attached Files


Edited by nei-k, 10 October 2007 - 12:35.


#25
eqqie

eqqie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.10.2005
Multumesc nei-k pt mini-review !
A incercat cineva sa instaleze jocuri cu motomidman ? Functioneaza sau sunt probleme ?

Edited by eqqie, 11 October 2007 - 15:53.


#26
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005
Calitatea auditiei cum e? Se aude ok in casca? E sunet puternic, tare, clar?

#27
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006

 eqqie, on Oct 11 2007, 16:51, said:

A incercat cineva sa instaleze jocuri cu motomidman ? Functioneaza sau sunt probleme ?
Am incercat sa instalez jocuri cu MotoMidManager si nu mi-a reusit din prima, dar se rezolva!
1) Se editeaza MotoMidMan.ini si la linia Mode2   = R4513 .... se adauga si R452G
2) Se foloseste p2kapi.dll sau p2kap2i.dll versiunea veche, cea noua nu merge cu MotoMidManager (dar e buna la alte programe!)
3) intrucat jocurile instalate direct in memorie nu sunt recunoscute de W510, acestea se instaleaza pe card (transflash), si apoi din meniul telefonului, se instaleaza de pe card in memorie
Distractie placuta!
P.S. Atasez ini-ul modificat si ambele variante de p2kapi.dll, o folositi pe care va functioneaza

 mailman, on Oct 13 2007, 07:54, said:

Calitatea auditiei cum e? Se aude ok in casca? E sunet puternic, tare, clar?

Am spus si mai sus, calitatea auditiei este foarte buna,  peste V3i si V360. Sunetele polifonice se aud mai "bogat", la fel si mp3-urile. Auditia in timpul convorbirii este  foarte buna, datorita tehnologiei CrystalTalk care mai reduce din zgomotul de fond. Nu de putine ori mi s-a atras atentia sa nu mai "tip" in telefon (w510), desi vorbeam "normal"!
Telefonul este OK, momentan ma deranjeaza doar calitatea slaba a fotografiilor si lentoarea cu care se "misca" prin meniuri! Am instalat FW R452G_G_08.12.05R, ultimul de care stiu este R452G_G_08.13.09R. Minusurile mentionate se pot remedia prin soft la fel cum s-a intamplat si cu V3i!

Attached Files


Edited by nei-k, 13 October 2007 - 11:05.


#28
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
comparatie intre V3i si W510

Attached Files



#29
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005
Multumesc nei-k pentru review si detaliile legate de calitatea audio.

#30
eqqie

eqqie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.10.2005

 nei-k, on Oct 13 2007, 12:03, said:

Am incercat sa instalez jocuri cu MotoMidManager si nu mi-a reusit din prima, dar se rezolva!
1) Se editeaza MotoMidMan.ini si la linia Mode2   = R4513 .... se adauga si R452G
2) Se foloseste p2kapi.dll sau p2kap2i.dll versiunea veche, cea noua nu merge cu MotoMidManager (dar e buna la alte programe!)
3) intrucat jocurile instalate direct in memorie nu sunt recunoscute de W510, acestea se instaleaza pe card (transflash), si apoi din meniul telefonului, se instaleaza de pe card in memorie
Distractie placuta!
P.S. Atasez ini-ul modificat si ambele variante de p2kapi.dll, o folositi pe care va functioneaza

Super! multumesc :thumbup:

#31
eqqie

eqqie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.10.2005
Mi-am luat si eu W490 (de Vodafone). Inca nu am incercat sa pun nimic pe el ca nu am card de memorie deocamdata.
Asa dupa primele 2 zile pare ok, confirm tot ce a scris nei-k mai sus despre caracteristici. Se pare ca modelul W490 are totusi multe chestii "ciuntite" fata de W510, dar nu lucruri esentiale. In manualul de la Vodfone (care este si pt 490 si 510) apare foarte des remarca "aceasta functionalitate nu este disponibila pe W490 ...". De exemplu din cate am retinut W490 nu are EDGE iar W510 are. La W510 poti sa faci poza portret cu clapa inchisa si sa te vezi pe ecranul exterior :P ... si alte chestii marunte.
Acum incerc sa pun si eu driverele p2k si sa vad daca mi-l vede motomidman. Maine/poimaine imi iau card SD si incerc sa pun joace.

aaa ... inca o chestie - au aparut drivere noi : p2k drivers 3.1.0.0 cu installer!
http://motorolarazr.....net/?t=6782284

#32
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
Daca poti sa expui diferentele ar fi foarte constructiv, pentru cei care vor sa achizitioneze W490/W510. Diferenta de pret intre ele, fara abonament, este de aprox 100RON si eram curios daca se justifica!
Edge-ul se poate activa/dezactiva din soft, nici v3i-ul meu nu avea activat cand l-am cumparat...
Am citit pe diverse forumuri ca cei care au W490, codate pe diferite retele de afara, au probleme cu setarea mp3-urilor ca tonuri de apel!?

Edited by nei-k, 15 November 2007 - 15:39.


#33
eqqie

eqqie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.10.2005

 nei-k, on Nov 15 2007, 16:38, said:

Daca poti sa expui diferentele ar fi foarte constructiv, pentru cei care vor sa achizitioneze W490/W510. Diferenta de pret intre ele, fara abonament, este de aprox 100RON si eram curios daca se justifica!
Edge-ul se poate activa/dezactiva din soft, nici v3i-ul meu nu avea activat cand l-am cumparat...
Am citit pe diverse forumuri ca cei care au W490, codate pe diferite retele de afara, au probleme cu setarea mp3-urilor ca tonuri de apel!?

Promit ca am sa scriu intr-o zi cand o sa am timp toate diferentele mentionate in manualul Vodafone.
Am testat acum mp3 ca tonuri de apel cu fisiere la 128, 192 si 320Kbps CBR, si au mers toate fara probleme. Posibil sa fie probleme cu fisiere encodate VBR.

Inca o treaba pe care am observat-o, (bine pot fi si subiectiv pt ca nu am butonat un W510) mie nu mi se pare ca s-ar misca lent in meniuri.
Am software: R452G_G_08.13.04R. Mi se pare ca se misca bine, la fel ca V360v. cu care l-am comparat.

Pt. Admin: Oare ar fi util sa unim acest thread cu cel despre W490 ? http://forum.softped...howtopic=286836
Sa facem un thread MOTOROLA W490 / W510
Pt. ca telefoanele sunt similare si ar fi mai usor de urmarit ce se poate face cu unul si altul, inclusiv soft de 510 pe 490, etc.
Multumesc.

#34
CHieF_MaLiK

CHieF_MaLiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2007
am si eu un motorola w510 si sunt multumit de el , poze si filmulete acceptabile , bateria acceptabila , sunet bun
faptul ca e cam incet el ,asta e ,asa au fost toate motorola ,nimic surprinzator , am vazut ca lumea are ptobleme in a pune un mp3  ca sonerie  sau probleme la accesarea agendei , eu nu am asa ceva sunt cazuri izolate
am o intrebare
am vazut in telefon o sectiune unde scria ca ma pot conecta la server sa fac update la soft e posibil asa ceva direct sau trebuie conectat la comp pentru a face lucru asta?!

#35
eqqie

eqqie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.10.2005

 CHieF_MaLiK, on Nov 27 2007, 18:45, said:

am vazut in telefon o sectiune unde scria ca ma pot conecta la server sa fac update la soft e posibil asa ceva direct sau trebuie conectat la comp pentru a face lucru asta?!

Nu trebuie conectat la comp. Se conecteaza direct la un server wap si face download si instaleaza softul nou.
Cel putin asa ar trebui sa functioneze. Eu am incercat cu W490 pe Vodafone dar nu am reusit, dadea o eroare ca nu se poate conecta desi am profilele de wap setate.

#36
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
E un serviciu ce tine de operatorul de telefonie si de suportul local oferit de Motorola. In Romania nu este valabil serviciul acesta, doar pe unele siteuri Motorola de afara, dar tb. sa ai cartela de la un operator din acea tara pt. a face update... Asteptam si de la Motorola Romania serviciul asta...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate