Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Motorola W510

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
eqqie

eqqie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.10.2005

View Posteqqie, on Nov 15 2007, 22:32, said:

Promit ca am sa scriu intr-o zi cand o sa am timp toate diferentele mentionate in manualul Vodafone.

Sa ma tin de promisiune ... :)

Uite, am extras din manualul vodafone "motorola W490/W510" cam toate diferentele intre cele 2 modele.

Urmatoarele caracteristici NU sunt disponibile pe W490:

- Tehnologie EDGE
- Setarea unui temporizator pentru captura foto
- Foto autoportret (fotografiere cu clapeta inchisa si vizualizare pe ecranul extern)
- Serviciu carte postala (trimiterea unei imagini ca MMS care va fi livrata de operator sub forma unei carti postale reale la o adresa de resedinta)
- Flux video (fisiere video redate in browser direct de pe un site web)
- Setari > Securitate > Blocare taste externe
- Telefon vorbitor (cand primiti apeluri telefonul poate "rosti" numarul sau numele apelantului in loc de a suna. De asemenea telefonul poate citi nume cand defilati prin contacte si poate citi cifre pe masura ce le introduceti pt. efectuarea unui apel.)
- Ceas universal (setare 3 fusuri orare, harta fusuri orare)
- Setari > Personalizare > Interfata (nu se poate schimba skinul)
- Tasta functionala stanga programabila
- Setare raspuns cu intarziere (cand suna telefonul se apasa o tasta care reda un mesaj de genul "Va rugam ramaneti la telefon, apelul dvs. va fi preluat in cateva secunde")
- Mesaje > Mesagerie vocala apeluri (accesarea casutei vocale din meniul Mesaje)


*- Filtrare apeluri recente. (Apeluri recente > Optiuni > Filtrare dupa... )
*- Filtrare contacte (Contacte > Optiuni > Vizualizare > Telefon & Sim || Telefon || Sim)
*- Contacte > selectare contact > Otiuni > Adaugare la apelare rapida
*- Setarea ID-ului de sonerie (Setari > Stil Sonerie > Detalii > ID semnale de apel
*- Crearea unei liste de dstributie grupate (Contacte > Optiuni > Creare > Lista mesaje)
*- Contacte > Optiuni > Copiere in SIM sau Copiere in Telefon
*- Contacte > Optiuni > Selectare multipla pt. > Copiere Tel. in SIM sau copiere SIM in Tel.

* = Desi manualul zice ca nu este disponibila, pe telefonul meu (vodafone W490) functia exista


#38
eqqie

eqqie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.10.2005
Am fost intrebat pe PM (addicted11) cum se pot instala jocuri pe W490.

Eu am incercat cu motomidman dupa indicatiile lui nei-k de mai sus din acest thread, dar nu am reusit in totalitate, in sensul ca am reusit sa fac motomidman sa imi vada telefonul si sa instaleze jocul, aparea in lista din motomidman dar nu aparea in meniul telefonului.

Am incercat insa o metoda mai simpla care nici nu ma gandeam sa mearga dar se pare ca pe acest model merge fara probleme ... cu conditia sa aveti un card de memorie instalat in telefon.
Si anume instalarea directa din telefon:

- Se trece telefonul in mod conexiune card memorie (Conexiune > Setari USB > Conexiune implicita: Card memorie
- Se cupleaza telefonul la PC prin USB
- Se navigheaza in folderul de pe cardul de memorie : \mobile\kjava
- Se creaza un director nou, de exemplu \mobile\kjava\toinstall
- Se copiaza in acest dir kitul jocului (gamefile.jad si gamefile.jar)
- Se decupleaza telefonul de la PC
- Se acceseaza in telefon Jocuri si Aplicatii > Instalare noua > se selecteaza si se instaleaza jocul.

#39
eqqie

eqqie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.10.2005
Am o rugaminte - in special la nei-k - sau alti cunoscatori:

Eu nu am mai modat niciodata un telefon dar mi-ar place sa incerc sometime ... :) in ideea de a-l face macar ceva mai rapid, imbunatatiri la poze/film, poate skinuri ... etc

Am vazut ca cele mai folosite tooluri gen Flash & Backup inca nu suporta W490 sau e nevoie de ceva manevre in plus (configurari si inlocuiri de fisiere).
Eu nu ma grabesc, asi vrea sa fac chestia asta dupa ce modelul W490 mai prinde ceva vechime si apare suport in softuri, apar firmware-uri si packuri ... etc.

Va rog sa postati aici noutaile legate de suportul lui W490 in programe, si aparitia de firmware-uri, packuri

Tnx!

#40
eqqie

eqqie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.10.2005
Am pe W490 un card micro SD SanDisk de 2 GB.
Este normal sa am rate de transfer la copiere prin USB de numai 470 KB la scriere si 270 KB la citire ?
Se poate si mai mult daca se modeaza ceva in soft ?

#41
mihaita113

mihaita113

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2007
miam luat shi eu un W490 shi am o problema cu cablul de date: dupa ce am activat in telefon shi am conectat telefonul la pc am vrut sa intru sa vad ce e in telefon shi eventual sa mia adaug muzica. knd i-am dat pe removabile disk G: imi zice please insert a hdd into drive G:
P.S. am win xp sp2, are asta vreo legatura?
astept raspuns
multumesc anticipat

#42
vic8888

vic8888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2007
Stie cineva cum se poate seta wap de orange (GPRS dak se poate) pt telefonul asta...
setari automate de pe site nu are...

#43
olimpiu1983

olimpiu1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.12.2006
salutare.
cum pot face rost de skinul (interfata) pe care w510 o are de la orange.
din pacate am sters-o.
o vreau inapoi :(

#44
marianvid

marianvid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2003

View Postnei-k, on Sep 20 2007, 15:42, said:

1. Am gasit pe MotoX.info profile de Flash&Backup pentru W510 si W490 (care se pare ca este acelasi telefon cu W510). Thank's Akee!

2. Le-am testat si functioneaza perfect.

3. Am modificat niste seem-uri si am reusit sa-l fac sa filmeze la rezolutie 352x288 in format .mp4! Nu am testat si pentru modul .3gp!.

1. nei-k, link-ul dat de Akee pentru profilul de W490 nu mai e disponibil (profilul a fost sters de pe site-ul unde era gazduit). Ai putea sa mi-l  dai si mie?

2. Mai exact ce modificari aduce profile-ul asta? Eu mi-am luat 2xW490 acum 2 zile de la Vodafone (la promotia lor pentru Vodafone 50) - cu restrictionarile de rigoare bagate de ei. Profilul de W490 ma scapa de intrarile din meniuri bagate de Vodafone, ce nu pot fi nici sterse nici editate? Apar optiuni suplimentare prin meniuri? Ce fel?

3. Mai exact ce seem-uri ai editat, ce biti si pe ce valori le-ai setat?

Am avut un V360 (tot de la Vodafone) - pe care l-am modat (plecand de la un MP al lui Yuet). Din pacate am reusit sa-l scap pe jos - si nu mai pot sa-i accesez memoria. M-ar intersa sa tai alimentarea pe USB (la V360 se putea pune SEEM 004a_0001 offset 0207 bit 0: (1 activat, 0 dezactivat)). Ai idee in ce masura seem-urile de V360 se potrivesc cu cele de W490?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

#45
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
profilele respective sunt folosite de Flash&Backup pt a face backup la tot cea ce este in telefon. Un backup valabil este facut doar cu profile corecte. Cauta pe G..e sau pe site-urile specializate dupa cele corecte. Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa deblochezi mai intai telefonul la un service, apoi sa faci un backup la soft si abia apoi sa te apuci de modificat. O documentare este mai mult decat necesara, pentru a evita stricarea telefonului. Bafta!

#46
ViorelSLR

ViorelSLR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2007
Am si eu un W510 sunt multumit de el insa am o "problema" la instalarea jocurilor ... am luat exemplu jocul BT Biplanes cred ca toata lumea a auzit de el este acel joc care merge multiplayer prin bluetooth. Prima data am copiat pur si simplu fisierul jar in card prin cablu apoi am instalat jocul de pe telefon .. si cand imi apare "executare bt biplanes" se face ecranul alb si apoi eroare aplicatie... cum trebuie sa il instalez sa mearga ..??? cu motomidman ala l-am instalat ... si tot aja .. plz cred ca cu motomidman dar va rog mai explicit plzplz
cred ca w510 nu suporta jocurile acestea ... dar multe jocuri nu imi suporta .. oricum si de la instalez cu motomidman si daca le copiez eu pe card si apoi le instalez e acelasi lucru am incercat cu mai multe jocuri

Edited by ViorelSLR, 18 February 2008 - 17:08.


#47
fifa_andrey

fifa_andrey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.02.2008
salut.......am incercat sa instalez o tema....si am stricat w510:(((....cand il deschid scrie motorola...si apoi se face alb. nu se mai deschide ...cesa fac ???? multumes anticipat

#48
marianvid

marianvid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2003

View Postnei-k, on Feb 18 2008, 11:45, said:

profilele respective sunt folosite de Flash&Backup pt a face backup la tot cea ce este in telefon. Un backup valabil este facut doar cu profile corecte. Cauta pe G..e sau pe site-urile specializate dupa cele corecte. Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa deblochezi mai intai telefonul la un service, apoi sa faci un backup la soft si abia apoi sa te apuci de modificat. O documentare este mai mult decat necesara, pentru a evita stricarea telefonului. Bafta!

nei-k - scuze, nu am vrut sa spun profile. Mde ... graba si lenea de a coreecta. Am facut modding pe V360 - banuiesc ca modarea se face la fel si pe W490. Pe V360 am putut avea activare & dezactivare alimentare pe USB din meniu, color styles la camera, brightness la camera, etc. Frumos ar fi fost sa imparti cu noi informatii detaliate despre ce fisiere/seem-uri modificate, si in ce fel le-ai modificat (valorile la seem-uri, modificarile din fisiere, etc). La fel cum au facut si altii cu tine - atunci cand ai aflat ce anume sa modifici pentru a-ti imbunatatii performantele telefonului. By the way - nu e nevoie de deblocare ca sa faci modding. Eu nu mi-am deblocat V360-ul si am incercat mai multe MP-uri si mi-am flash-uit tlf-ul de mai multe ori, fara nici o problema. Am prieteni care si-au modificat softul din telefoane - la fel - fara sa le deblocheze toti. Te intrebasem de niste seem-uri, de un profile de W490, de niste firmware-uri (aka profile in postul meu anterior) luate de tine de pe motofan.ru (din ce am vazut site-ul ala e in ruseste - nu am vazut nici un link de engleza). Nu te-am intrebat cum se face modding - tutoriale sunt destule pe net. Ce sa spun ... Multumesc, esti amabil sa ma indrumi spre Google. Nu stiu de ce m-am mai obosit sa te intreb ...

Multa bafta si tie.

#49
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
daca nu-ti place Google si ti-e lene sa cauti, te indrum spre softpedia
Daca nu-ti folosesc raspunsurile mele, nu mai intreba. Daca nu-ti folosesc sfaturile mele(bazate pe experienta mea si a altora), nu le aplica! Nu am alte surse de documentare in afara de cele indicate...

#50
ViorelSLR

ViorelSLR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2007
NEI-K te rog raspunde-mi si mie la urmatoarea chestie ... eu am cumparat telefonul .. am pus cablu usb in el l-am conectat la tel si pot sa mah conectez sa bag muzica, poze, filme etc. il el si merg. Am bagat niste jocuri pe card prin usb si le-am instalat din telefon ... unele au mers altele nu. am luat jocul acela BT Biplanes care merge multiplayer bluetooth .. si nu merge dupa ce il instalez ... imi spune eroare aplicatie si mi se intampla la multe jocuri si jocuri chiar banale de vreo 50-100 kb .. am luat jocuri pt. motorola speciale si la fel unele merge unele nu.
Si am citit pe forumuri ceva de PST care activeaza nush ce .. java app loader cu care merg jocurile sau nush ce... te rog explica-ne despre acesta, de unde il luam si cum activatm java app loader si cum instalam jocuri
MULTUMIM !

#51
marianvid

marianvid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2003

View Postnei-k, on Feb 19 2008, 14:15, said:

daca nu-ti place Google si ti-e lene sa cauti, te indrum spre softpedia
Daca nu-ti folosesc raspunsurile mele, nu mai intreba. Daca nu-ti folosesc sfaturile mele(bazate pe experienta mea si a altora), nu le aplica! Nu am alte surse de documentare in afara de cele indicate...

nei-k, nu e vorba ca-mi place sau nu. E vorba daca esti dispus sa faci sharing de informatii sau nu. Evident ca o sa folosesc google si softpedia pentru a cauta ceea ce ma intereseaza, din moment ce nu esti dispus sa cooperezi. Si normal ca daca am suficienta rabdare gasesc, sau nu - depinde de priceperea mea in ale cautarii. Ceea ce ridic eu aici este conduita ta nei-k. E mishto sa spui - am modificat niste seem-uri, si acum telefonul meu filmeaza cu rezolutia X. Normal ca fiecare e curios sa afle cum ai facut asta, sa-si modifice si el telefonul, fara sa stea de nebun sa caute pe Google, ci sa afle in cateva minute de la tine
Si normal ca daca te intreb ce seem-uri ai modificat, si tu imi spui sa caut pe Google, si ma documentez, raspunsul tau nu-mi foloseste la nimic. Asta stiam si eu sa fac, fara sa-mi spui. Cooperarea inseamna sa dai ceva, si sa iei altceva, fara sa pretinzi - ca aici pe forumuri, cel putin pe asta avem de castigat toti fiecare de la celalalt. Daca sta sa caute fiecare de nebun aceeasi informatie, ce rost ar mai avea topic-ul asta?

Iti recomand sa te uiti putin pe topic-ul de V360. O sa vezi pe acolo cativa tipi care, spre deosebire de tine, au fost tot timpul dispusi sa imparta cu ceilalti, fara suparare, si fara raspunsuri de om superior. Iti recomand sa te uiti putin pe http://yuetblog.blogspot.com/ - nu ca sa inveti ceva (ca doar ai experienta) ci sa vezi cum un om care munceste ani de zile, le spune altora in cele mai mici detalii, despre modding, despre seem-uri, despre MP-uri, despre firmware-uri, aplicatii de mobil, etc, fara sa se supere, fara sa pretinda ceva, si fara sa se bata cu pumnii in piept. Ca sa nu mai vorbesc de unii useri de pe forumuri de specialitate, modmymoto, howardforums, motomodders, themotoguide, motodev - etc, care au intradevar experienta si nu se bat cu pumnii in piept.

Te intrebasem de un amarat de seem.

Considera acesta ultimul meu reply in ce te priveste.

That's all

#52
Corbul14

Corbul14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.11.2007
as avea si eu o intrebare legata de w510.....cum pot instala teme pe el...si jocuri

#53
c0sima

c0sima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 31.01.2007
exista vreun soft standard de W490? nu de vodafone sau orange? daca are cnv sal posteze aici, sau link thx

#54
bcg2005

bcg2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2006
va rog sa ma ajutati caci am instalat cu skinmanager un skin si nu imi vede ce scrie in meniu! cum ma reintorc la alt skin? daca il sterg pe acesta e vreo problema?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate