Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 

Cum fac sa-mi creasca seeds-u?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
murdik

murdik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2007
As avea nevoie de niste sfaturi, ce setari as putea sa fac sa-mi creasca seeds-u?? ce program sa folosesc ? bitcometu sau utorret? ca eu downloadez mult dar cand ma uit la upload am rata foarte scazuta... si nu stiu cum sa fac sa-mi maresc rata, sa mearga mai bine seeds-u?

#2
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 29.04.2006
Tu cred ca te referi la ratie.
Vezi ca clientul tau de torenti sa nu aiba setata o limita de viteza la upload.
Fa-ti un teste de banda la http://www.speedtest.net/
Cere-i ISP-ului tau sa-ti ofere o banda mai larga la upload.

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
de indata ce ai tras ceva de pe un tracker...mai ales privat..tre' sa stai la seed...vezi si tu cand apar noutatile...ia-le...si cand intra ceilalti..o sa traga si de la tine...tre' sa fii pe faza...daca intrii si iei dupa ce a fost tras de 2000 de ori...n-ai nici o sansa laratie buna/pe acel torrent

#4
murdik

murdik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2007
aham.. am inteles.. dar faza e ca tot timpul imi merge slab.. chiar daca dld un torrent bagat atunci..

#5
murdik

murdik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2007
eeeee.. am uitat:) deci dupa ce dld torrentu.. cand incepe upload-u merge cat merge.. cateva minute.. desi si atunci cand merge nu merge foarte bine dar dupa aia se opreste si mici sanse sa mai mearga vreodata

#6
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
incearca sa downloadezi torrente free... si lasa-le la seed... astfel downloadu nu se contorizeaza ci doar uploadu...
Sau mai incearca cu filme xxx... asa iti faci ratia  :notangel:

#7
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
daca ai user pe TL(nu zic mai mult sa nu incalc regulile, daca ai user atunci vei intelege), ca sa faci ratio bun poti sa cauti trackere romanesti (TB ar fi un exemplu) si downloadezi ceva nou de acolo cu viteza mare si apoi te duci pe siteul unde vrei sa faci ratio, gasesti EXACT acelasi torrent, il deschizi cu programul tau de torrente si ii dai seed, sau daca nu are ii dai START. Programul tau de torrente va verifica fisierle downloadate de pe HDD, si va incepe sa faca seeding, partea buna ii ca va face seeding la siteul la care iti trebuie tie, nu de unde l-ai luat.

#8
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005

 bugsiiy, on Aug 9 2007, 00:21, said:

daca ai user pe TL(nu zic mai mult sa nu incalc regulile, daca ai user atunci vei intelege), ca sa faci ratio bun poti sa cauti trackere romanesti (TB ar fi un exemplu) si downloadezi ceva nou de acolo cu viteza mare si apoi te duci pe siteul unde vrei sa faci ratio, gasesti EXACT acelasi torrent, il deschizi cu programul tau de torrente si ii dai seed, sau daca nu are ii dai START. Programul tau de torrente va verifica fisierle downloadate de pe HDD, si va incepe sa faca seeding, partea buna ii ca va face seeding la siteul la care iti trebuie tie, nu de unde l-ai luat.

Nu este permis initial seeding pe orice tracker... depinde .. cititi regulile trackerului respectiv :coolspeak:

#9
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 29.04.2006
Nu cu pr0n faci cea mai mare ratie! Gresit! Ci cu imbecilitatile de filme preferate acum de pustime si care sunt sus in Box Office, precum Spiderman 3, TNMT, X-Men bla bla, stiti voi, etc...
Ca sa faceti ratie cat mai mare, cautati si filme cu batai ("senseless beating movies"  :D - de preferinta asiatice, cu cat mai multi chinezoi cu atat mai bine  :lol:, SF-uri fara sens, filme cu subiect persoane luate captive  :lol:, deci, in general, uitati-va la descrierea lor de pe IMDB, cu cat scenariul are mai putin sens sau chiar deloc, iar filmele implica ingrediente cretine preferate de populatia pubertina care downloadeaza la greu in nestire (adica: violenta, monstri, nuditate, etc...) cu atat aveti sanse mai mari la o ratie babana!  :lol:

#10
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004

 murdik, on Aug 8 2007, 13:44, said:

eeeee.. am uitat:) deci dupa ce dld torrentu.. cand incepe upload-u merge cat merge.. cateva minute.. desi si atunci cand merge nu merge foarte bine dar dupa aia se opreste si mici sanse sa mai mearga vreodata

am avut si eu problema asta. ai conexiune directa sau printr-un router ? daca folosesti router, deschide portul folosit de bittorrent pentru upload.

#11
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004

 murdik, on Aug 8 2007, 13:44, said:

eeeee.. am uitat:) deci dupa ce dld torrentu.. cand incepe upload-u merge cat merge.. cateva minute.. desi si atunci cand merge nu merge foarte bine dar dupa aia se opreste si mici sanse sa mai mearga vreodata

am avut si eu problema asta. ai conexiune directa sau printr-un router ? daca folosesti router, deschide portul folosit de bittorrent pentru upload.

#12
murdik

murdik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2007
cum adica conexiune directa sau router?? ca nu stiu, sorry:(

#13
murdik

murdik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2007
la Global maximum upload rate cat pun??
                      si la download rate?? ma ajutati careva daca se poate

#14
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005

 murdik, on Aug 10 2007, 22:32, said:

la Global maximum upload rate cat pun??
                      si la download rate?? ma ajutati careva daca se poate

omule... daca stii engleza, intra pe siteul oficial de la uTorrent, si citeste la F.A.Q. Este explicat totul, pas cu pas, cum sa setezi utorrent pt optimizare, in functie de BANDA TA DE NET... in cel mai rau caz, intra pe chat daca chiar nu intelegi, si o sa iti zica aia pe IRC... Eu inteleg ca esti cam noob... dar pui niste intrebari.. ceva de genu cum aprind / sting un calculator??

La upload parca se pune cam 90% din banda ta de uplaod si la download lasa unlimited in principiu si fara limitari.

#15
murdik

murdik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2007
pai nu folosesc de mult timp utorrentu.. de 2-3 zile.. si de asta pun intrebarile astea banale, si de asta cer sfatul vostru.. ms oricum

#16
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
[ http://www.intellectualhedonism.com/content/binary/Network_20Wizard.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

omule,asta e wizard-ul din uTorrent...de fapt de numeste speed guide..il gasesti in meniu la options->speed guide(ctrl+g)..si de aici se fac setarile de baza ale clientului de torrent..si le adaptezi in functie de banda ta de net

Edited by crysty2k5, 11 August 2007 - 15:58.


#17
HeKeRuL

HeKeRuL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2010
[ http://img819.imageshack.us/img819/4186/bitcomet.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu sunt prea perceput in torente:))
O intrebare..
In imaginea de mai sus ce e incercuit cu rosu descarca alti de la mne sau cum?:D

#18
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Aceia sunt cei cu care faci transfer de informatii prin clientul de torrente (BitComet). Aceia sunt alti utilizatori de la care downloadezi si uploadezi.

Seeds - cei care au fisierul complet 100% --> de la ei faci download dar nu poti face upload.

Leech - cei care nu au fisierul complet 100%--> de la ei faci si download si upload.

Seeds/Leech - in engleza

O seara buna!

Edited by Ravy, 24 June 2010 - 10:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate