Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Folosirea Detectoarelor de Radar in alte tari

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#19
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Asa cum va promiteam, ma jos aveti raspunsul oficial la intrebarea privitoare la legalitatea folosirii detectoarelor de radar in Republica Ungara:

Quote

Dear XXXXXX,

Let me inform you that according to the information given by the Traffic Enforcement Department of the Hungarian National Police the use of Radar Detection is not forbidden in Hungary.

There is no specific act or ordinance dealing with this topic.

Best regards,
XXXXXXXXX
Hungarian National Police
International Relations Department

In concluzie, nu sunt interzise explicit in vreun articol de lege, deci sunt permise!

#20
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostSpeedo, on Jan 17 2008, 14:33, said:

In Ungaria pe autostrada spre Viena sa fi atent la indicatoarele Radar Control, sunt cu 150-250m inainte de cutiile radar in banda Ka, nu merg toate.
De obicei in aceeasi zona sunt si schele cu panouri de afisaj, acolo vei avea alarme laser, dar sa nu te sperii, sunt, cred, niste lasere HJL - SCS-102 cu scop de numaratoare autovehicule.
Sa vezi ce frumos reactioneaza V1 la laser, il simti ca e in elementul lui. Unele schele au si camere video pentru fiecare banda, dar de rezolutie normala.
O schela are camera video pusa exact in spatele panoului electronic care "bate" direct pe numar. Nu stiu la ce gainarii sau gandit cu asta...

Alarma in banda Ka apare cam cu 250-300m inainte de camera si uneori este inconstanta in intensitate .
Daca treci cu 130Km/h prin fata camerei o sa observi si latenta V1.

Prin sate in Ungaria am intalnit un radar in banda K, emitea asa de puternic (cu semnal full) ca am mers 3km ca o martoaga. Cred ca la ora asta politistii respectivi sunt in spital la oncologie.

Deci o sa activez tot in afara de X... Mama ce concert o sa am :D

#21
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
In Ungaria si X!

Eu am mers tot timpul pe Euro Mode.

Edited by Speedo, 22 January 2008 - 21:22.


#22
Tyby_G

Tyby_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 21.01.2008
Si nu stie ma nimic de Bulgaria si Grecia? Sunt sau nu legale "mirositoarele"?

#23
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru tarile care m-au interesat am facut demersurile legale si am aflat raspunsuri oficiale.

Faceti si voi la fel, apoi postati aici.

Edited by Speedo, 23 January 2008 - 10:04.


#24
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Iata raspunsul oficial din Slovacia.
Cei din Cehia inca nu s-au sinchisit sa raspunda.

Attached Files



#25
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Excelent, sunt legale si-n Slovacia!

Pentru Cehia intreaba la mai multe autoritati.

Well done job!

Edited by Speedo, 05 February 2008 - 13:44.


#26
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View PostSpeedo, on Feb 5 2008, 13:44, said:

Pentru Cehia intreaba la mai multe autoritati.

In afara de Ministerul Transporturilor, de Ministerul de Interne si de Politie unde sa mai intreb? De la Ministerul Transporturilor a venit raspuns ca nu e treba lor si ca mi-au transmis (si ei) mailul la Ministerul de Interne. Iar Ministerul de interne (www.mvcr.cz) mi-au dat doar numar de inregistrare la solicitare, numar din data de 24 ian 2008. Si de atunci nimic. Sint curios daca oficialitatile carora te-ai adresat (Austria si Ungaria) ti-au raspuns mai repede, sau 14 zile inca se incadreaza in "rezonabil"

#27
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
14 zile e super rezonabil.
In cazul Austriei ambasada Austriei din Romania s-a contrazis in declaratii cu reprezentantul Ministerului Transporturilor din Austria, astfel ca trebuit sa fac adevarata politie intre ei ca sa se puna de acord si nici acum nu a recunoscut greseala.
Tari civilizate...

Poti sa mai scrii ambasadei Romaniei din Cehia si Ambasadei Cehiei din Romania.

Edited by Speedo, 05 February 2008 - 14:12.


#28
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View PostSpeedo, on Feb 5 2008, 14:07, said:

Poti sa mai scrii ambasadei Romaniei din Cehia si Ambasadei Cehiei din Romania.

La ambasada Romaniei din Cehia nu m-am gindit, dar raspunsul ambasadei Cehiei la Bucuresti a venit prin Centru Ceh din Bucuresti:

"Buna ziua, dupa cate stiu, utilizarea detectoarelor de radar deocamdata nu este interzisa (antiradar este interzis). Dar in dispozittile legale nu este foarte clar explicata aceasta problema - sunt multe discutii in "mailing-listuri" ale ziarelor specializate de auto-moto, totusi, se pare ca deocamdata detectoarele se pot folosi.
Contacte de Politie CR (birouri de informatii):
http://www.mvcr.cz/p.../pis/mista.html
Departamentele de Politie CR (paginile sunt in limba ceha) http://www.mvcr.cz/k...ty/policie.html
Ministerul de Interne http://www.mvcr.cz/english/index.html
Ministerul Transporturilor  http://www.mdcr.cz/en/HomePage.htm
O zi buna,

Vit Prudil
deputy director
Centrul Ceh Bucuresti
Ion Ghica 11
Sector 3, 030045 Bucharest
T: +4-021 303 9236
GSM: +4-0724 583068
IP: +420-234-668-326
http://www.czechcentres.cz/bucharest
Prezentujeme Ceskou republiku v zahranici
v oblasti kultury, obchodu, turistiky a vzdelavani."

Nu l-am postat intrucit nici domunul respectiv nu poate sa bage mina in foc pt ceea ce a scris acolo, asa ca...

Edited by dacibesti, 05 February 2008 - 14:16.


#29
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Civilizat raspunsul, in cazul in care nu sunt interzise explicit as spune ca sunt permise, poate obtii totusi o pozitie oficiala de la Ministerul de Interne, mai ales daca ai si numar de inregistrare.

Edited by Speedo, 05 February 2008 - 14:55.


#30
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Salut !
Ceva concluzii dupa drumul pe afara (Ungaria, Austria, Italia).

- am mers peste tot cu el pe bord. Cu o caciula peste.
- sa ma ... pe senzorii din Romania. Afara nu mi-a piuit o secunda in benzinarii, langa magazine... etc...
- In Austria trecut pe langa radare... toate in Ka. Si vreo doua pe care tocmai le scoateau. Dar erau pe trepied cu tot felul de scule pe langa.
- In Ungaria... radare in Ka fixe pe autostrada. Unele merg, altele nu. ATENTIE ! Radare laser !  Am gasit 3. Ambele in localitati. 2 in masini nebrand-uite pe loc. Si unul, atentie, in vama la Nadlac. Pus pe trepied cu 3 militeni langa el (daca mi aduc aminte bine... sau PRO LASER sau MULTI LASER scria pe el).  Unul din cele din localitati era pus foarte strategic pe o portiune dreapta cu case f. putine, dar totusi in localitate. Aici am avut noroc ca am avut un Gold de RO in fatza care dupa ce a mers f. tare a incetinit. Si m-am gandit sa o las moale... Dinspre radar au fost doar doua semnale scurte la interval de 10-20 secunde unul de altul. La cel din vama semnal aproape continuu.
- in Italia am ratat unul pe care il scosesera, dar foloseau in paralel pe trepied radar si aparat foto mare profesionist.
- In Austria, apropo de GPS si avertizare, majoritatea atentionarilor au fost intuile. Radarele nu mai erau acolo.

#31
dobo

dobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.05.2007

View PostTyby_G, on Jan 22 2008, 22:50, said:

Si nu stie ma nimic de Bulgaria si Grecia? Sunt sau nu legale "mirositoarele"?
In Bulgaria sunt permise, am folosit si eu, in Grecia sunt interzise!

#32
sagetator

sagetator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2007
Dar in ITALIA cum stam? Sunt sau nu sunt permise?

#33
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
De Turcia stie cineva ceva?

Ce tipuri de radare folosesc si daca sunt legale detectoarele?

Multumesc.  :peacefingers:

#34
sagetator

sagetator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2007

View Postsagetator, on Apr 13 2008, 19:50, said:

Dar in ITALIA cum stam? Sunt sau nu sunt permise?
In ITALIA detectoarele de radar NU SUNT PERMISE. Amenzile incep de la 708 euro si merg pana in 2834 euro. Da, ati citit bine. La amenda se mai adauga inca 1,8 euro pt. taxa de timbru (sau asa ceva). In cazul in care nu se achita amenda, masina ramane sechestrata de ei la statia de politie a celui mai apropiat oras mare, pana cand aceasta se achita (probabil si acolo se plateste o taxa pt. ''gazduire''). A, ca era sa uit: detectorul se confisca.

De unde le stiu pe toate astea? Mai bine nu intrebati. Va atasez o imagine edificatoare.

Asadar, in concluzie: IN ITALIA NU UTILIZATI DETECTOARELE DE RADAR !!!!!!!!!!

O alta recomandare: NU DEPASITI VITEZA DE 130 Km/h ! Amenda e de 140 euro (pe asta, ca norocu', nu am aflat-o pe pielea mea)...

Asa ca bafta tuturor!

P.S.: benzile utilizate in Italia sunt 3: X, K si Ka. Si ce daca? Informatia asta nu mai valoreaza 2 lei cand vezi ce amenzi aplica politia italiana.

Attached Files



#35
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
sper ca nu ti-ai servit amenda si confiscare...
eu stiam ca n-ai voie, dar l-am tinut mascat.

#36
sagetator

sagetator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2007
Ce bine ar fi fost daca ai fi apucat sa citesti intrebarea mea referitoare la Italia (postul meu din 13 aprilie) si mi-ai fi raspuns pana in 26 aprilie (am avut net peste tot pe unde am fost prin mobil Wind+laptop), fiindca amenda mi-au dat-o in prima zi de Paste, duminica pe 27 aprilie... la 6.15 dimineata (!!!), ora Italiei. Norocul meu insa, a fost ca am avut bani la mine... Intamplarea ma costa: anul acesta nu-mi mai schimb jentile si anvelopele... :(

Nu am comentat deloc. Le-am spus doar ca in restul Europei e legal. Mi-au spus ca ei stiu asta, dar ca daca nu vreau sa platesc imi retin masina. Vazand ca nu se poate negocia, am platit si mi-am vazut de drum. Mai aveam de mers in acea zi inca 1300 km...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate