Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Folosirea Detectoarelor de Radar in alte tari

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ma intereseaza in aceasta perioada daca sunt legale detectoarele de radar in Ungaria si Croatia.

Am cercetat aceasta problema inainte sa fac aces topic si rezulta ca ar putea fi folosite, insa nicaieri nu am descoperit vreun link la vreo traducere de lege ceva in care se specifica explicit acest lucru, pentru ca as vrea sa vad cu ochii mei acele dispozitii legale si eventual sa le am in masina.

Ma mai intereseaza comportamentul politistilor in aceste tari, cum folosesc radarul, pe ce masini sunt amplasate, in general "modus operandi" specific tarilor lor.

Greets,
Speedo

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Speedo, nu am legi la indemana ... dar in Ungaria sunt permise detectoarele din 2003 parca (sursa sigura 99%). Insa la vama am fost sfatuit prieteneste sa NU il folosesc, sa nu apara "discutii". Nefiind deloc familiar cu limba, am urmat sfatul.

In Croatia nu stiu ...

#3
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Exact de asta spun, nu vreau discutii dar vreau sa-l folosesc daca este legal.

Pentru Croatia am scris Ministerului de Interne Croat, mi-au raspuns ca nu este legal, dar sincer nu-i cred, pe alte forumuri externe se spune ca sunt legale, deci o sa le scriu din nou sa-mi zica legea prin care au fost abrogate, sau se se informeze mai mult.

O sa scriu si Ministerului de Interne Ungar tot in aceasta problema. Site-ul lor este complicat pentru mine, n-au optiune pentru limba engleza, de aceea daca cineva stie sa scrie in ungureste l-as ruga sa intrebe el si sa posteze aici raspunsul.

Cred ca o sa scriu si ambasadelor lor din Bucuresti, cu nr. de inregistrate tot, ca sa fie totul cat mai oficial.

Speedo

Edited by Speedo, 04 August 2007 - 12:06.


#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
ok, tine-ne la curent!

PS: sfat personal, ca ne "stim" de ceva vreme: nu te pune in gura cu politaii unguri ... de croati inca nu stiu ...

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,907
  • Înscris: 03.12.2005
si eu la fel, vamesii nostri mi-au zis de mai multe ori ca e mai prudent sa merg cu viteze oarecum legale caci sunt de curand legalizate si la unguri detectoarele. in plus, am impresia ca folosesc in draci pistoale laser si nu prea ai ce le face.

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu va intreb degeaba de radare, de pe alte forumuri am aflat ca in Republica Croata au o gramada de "device"-uri deosebite:

Quote

- Multanova Ka - Photo
- Gatso K - Photo
- Falcon K - Handheld instant on
- Komar X
- Marksman LTI 20.20
- Multanova StarLaser
- Robot Traffipatrol

iar ca masini noi

Quote

- 10 new cars: BMW Series 3, Mercedes C Class
- 2 new cars: Skoda Superb

Luate pe rand, Multanova este un real challenge, Falcon este pistol radio, Marksman este pistol laser, Robot Traffipatrol este cu Phyton II utilizat si la noi.

Folosesc "instant-on" frecvent, sunt rautaciosi, isi "aleg" masinile din trafic, etc.

Pe langa curiozitate strict stintifica daca pot sa spun asa, vreau sa experimentez si alte radare, comportament, range, etc, vreau sa fiu si protejat de balcanismele lor, care inteleg ca sunt si la ei cat cuprinde...trebuie doar sa cititi pe forumuri externe.

#7
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostSpeedo, on Aug 5 2007, 01:46, said:

.. vreau sa fiu si protejat de balcanismele lor, care inteleg ca sunt si la ei cat cuprinde...trebuie doar sa cititi pe forumuri externe.
...pai ce credeai ca doar la noi sta politia " la panda"...he he
Ca si Tibi....sfat prietenesc....fereste-te in Ungaria de a avea probleme cu politia mai ales daca nu stapanesti bine limba maghiara ( si dupa cum spui de site MI de la unguri...nu stii maghiara  ;) ). Le plac akolo sa "prinda" masinile cu numar romanesc   B) .
Eu stiu ca folosirea  detectoarelor de radar e legala ( dar nu sunt sigur 100% ) ....am mers cu detector vara asta ....dar "putin camuflat" sub o sapca pe bord :) ...nu m-a oprit nimeni , am respectat in mare viteza legala ( cred ....) am mers mult pe autostrada si Ungaria e mica...o traversezi repede.

Edited by eb2e2, 05 August 2007 - 01:12.


#8
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Si eu stiu ca in Ungaria sunt legale detectoarele, chiar am fost de mai multe ori in Ungaria si la vama nu mi s-a spus nimic cum ca nu ar fi legale si nici nu mi s-au facut "recomandari" sa nu il folosesc desi era pus la vedere si cu Politia nu am avut deloc probleme desi au fost mai multe situatii in care masina de la rutiera era paralel cu mine la semafor insa nimeni nu a zis nimic, doar se uitau foarte curiosi la mine. In ceea ce priveste limba, o stapanesc la perfectie (cel putin vorbitul, la scris am mai "ruginit''  :P ). In cazul Croatiei nu ma pronunt deoarece nu stiu si nici nu m-am interesat.

#9
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Sfat pentru toti cei care vor sa traveersati Ungaria: pe M5 Szeged-Budapesta puteti merge mai repede, aici nu sunt camere, pe centura Budapestei (M0) aveti grija ca este aglomerat si mai sta si politia din cind in cind. Eu am pozitiile radarelor fixe, m-a avertizat de citeva ori gps-ul dar n-am vazut camera pe M0. Pe M1 Budapesta-Grantita Austria sunt acum 5 radare fixe, unul chiar la urcarea pe M1 de pe M0, unul in zona localatatii Tatabanya si 4 in zona Gyor. Interesant este ca nu toate cutiile contin radar, unele sunt fake. Nu se stie care si din informatiile mele responsabilii muta radarul din cind in cind dintr-o cutie in cealalta.

In Austria nu prea sunt radare fixe dar sta politia citeodata cu radarul pe autostrada, amenzile sunt mari, cca. 70 euro. Veti vedea ca daca la unguri mai sunt citiva care depasesc viteza legala de 130km/h in Austria 99% merg legal pe autostrada.

In Germania exista limitari de viteza doar pe portiunile periculoase si unde se lucreaza. Aici poti incerca ce stie masina ta dar recomand sa nu faceti prostii prea mari, tineti totdeuna dreapta fiindca sunt politisti de autostrada sub acoperire. Si vamesii au dreptul sa te opreasca si de obicei daca ai norocul sa-i intilnesti te si opresc si cauta tigari, droguri marfa de contrabanda. Au dreptul, daca vad vreo suspiciune sa-ti desca masina in bucatele, sa-ti ia actele inclusiv telefonul mobil si sa se uite la numerele pe care le-ai apelat. Totodata aveti grija ca din cauza politistilor in civil au aparut si infractori, sa le cereti totdeauna sa se legitimeze.

#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postfezo, on Aug 17 2007, 08:27, said:

daca la unguri mai sunt citiva care depasesc viteza legala de 130km/h in Austria 99% merg legal pe autostrada.

Poate in alt film, nu in ala pe care l-am vazut eu de vreo 20-30 de ori in ultimii 2-3 ani. La unguri merg destul de tare baietii, desigur nu aia cu jafuri sau masini mai subtirele iar in Austria,, sub 150 nu merge nimeni care are masina cat de cat...
Corect , f rar mai e si cate un radar pe M1 sau in Austria,,dar foarte rar!

#11
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
sanddy si eu am prins radar in austria ...dar nu pe autostrada ...ci pe drum "national , si la iesirea/intrarea dintr-un orasel...o masina trasa pe dreapta ..rosie...cu radar  si herr politzei la panda  :)
Aveam detector...:)

#12
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Eu zic de autostrada. Nu ma bag in rest.

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
ATENTIE, detectoarele in Croatia sunt interzise, lista postata mai sus contine inexactitati!

Quote

Detectoarele radar sau alte aparate care bruiaza radarele sunt interzise in Croatia prin Legea privind traficul rutier, articolul 283, aliniatul 3. Infractiunea se pedepseste prin amenda in valoare de 2000 de kuna (1 euro - 7,3 kuna) si confiscarea aparatului.
Va recomandam site-ul Automobil Clubului Croat, unde gasiti informatii actualizate permanent despre conditiile de trafic din Croatia. http://www.hak.hr

Ambasada Romaniei din Zagreb


#14
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Continui acum acest topic cu informatii de calitate.

In Republica Austria detectoarele radar sunt permise, aveti mai jos raspunsul oficial de la autoritati:

Quote

In Austria the possession and use of a Radar Detector, that only receives signals, is allowed without a special permission (BGBl. II Nr.542/2003).

Kind regards,

Mag. XXXXXXXXX
Bundesministerium für Verkehr,
Innovation und Technologie
Abteilung II/ST4
Rechtsbereich Kraftfahrwesen
und Fahrzeugtechnik
Stubenring 1, 1010 Wien
Postfach 3000

Asta dupa ce toata lumea zicea ca sunt interzise, inclusiv ambasada lor, inclusiv lume de prin Ungaria, acum am stabilit adevarul.
Raspunsul vine de la Ministerul Transporturilor si Tehnologiei pentru ca ei se ocupa de legislatia rutiera in Austria (am fost informat de acest lucru de Ministerul de Interne din Austria).

Eu am folosit detectorul in Austria pana la Viena si pe seara (asta inainte sa am raspunsul lor oficial) si pot sa va spun ca inafara de schelele acelea metalice de pe autostrada unde erau prezente si cate 4 surse in K, dar fara camere video de unde rezulta ca erau simple numaratoare de autovehicule, n-am detectat nici o amenintare reala.
Unele schele aveau si camere dar erau din acelea obisnuite de rezolutie mai mica, asa mi-am dat seama ca nu erau link-ate cu radarele.

In Austria pe autostrada se merge tare, nemtii si austriecii cu masini mai bune "duc" constant 160-170, eu mergeam cu 150-155. All clear.


In postul urmator va citez un raspuns oficial privind legalitatea folosirii detectoarelor radar in Republica Ungara.

Edited by Speedo, 16 January 2008 - 15:20.


#15
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
Dar despre Cehia si Slovacia stie cineva ceva oficial sau sigur 1000%?

#16
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Pe 1 plec pentru 12 zile pe ruta Ungaria - Austria - Italia. Si o sa folosesc detectorul de radar, V1. O sa-l tin oricum in tetiera, de indata ce intru in Austria.  O sa incerc sa retin tot ce observ cu privire la semnale, tipuri de radare, dc am ocazia.

#17
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
In Ungaria pe autostrada spre Viena sa fi atent la indicatoarele Radar Control, sunt cu 150-250m inainte de cutiile radar in banda Ka, nu merg toate.
De obicei in aceeasi zona sunt si schele cu panouri de afisaj, acolo vei avea alarme laser, dar sa nu te sperii, sunt, cred, niste lasere HJL - SCS-102 cu scop de numaratoare autovehicule.
Sa vezi ce frumos reactioneaza V1 la laser, il simti ca e in elementul lui. Unele schele au si camere video pentru fiecare banda, dar de rezolutie normala.
O schela are camera video pusa exact in spatele panoului electronic care "bate" direct pe numar. Nu stiu la ce gainarii sau gandit cu asta...

Alarma in banda Ka apare cam cu 250-300m inainte de camera si uneori este inconstanta in intensitate .
Daca treci cu 130Km/h prin fata camerei o sa observi si latenta V1.

Prin sate in Ungaria am intalnit un radar in banda K, emitea asa de puternic (cu semnal full) ca am mers 3km ca o martoaga. Cred ca la ora asta politistii respectivi sunt in spital la oncologie.

#18
Tyby_G

Tyby_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 21.01.2008
Bulgaria , Grecia ---- LEGAL? :unsure:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate