Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Folosirea Detectoarelor de Radar in alte tari

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#163
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostSpeedo, on 03 februarie 2014 - 14:02, said:

In BG radarele mobile au voie, de la inceputul acestei luni, sa functioneze din nou. Am gasit doar franturi in presa bulgareasca ce amintesc de un amendament adus la Codul lor Rutier si care a trecut si prin parlamentul bulgar. N-am stat sa caut in "lex"-ul lor sa vad exact cum suna amendamentul. Asadar, calibrati-va statiile si detectoarele.

Edited by curentelectric, 25 May 2015 - 22:39.


#164
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 22.02.2010
Chiar daca ninge afara, cateva noutati pentru Turcia si Grecia:

Greece.
1. Almost all the new speed cameras (about 300) should be considered active. Only few mechanisms are bought, but police randomly changes the locations of the active cameras. Every jurisdiction has 1-2 mechanisms and about 5-10 cameras to activate.
2. From the information I have from other drivers the highest fine is used 90% of the time, which means that a camera flashes when the speed of the vehicle is PSL+30kmph or more (€350 fine or €175 if you pay within 10 days).
3. Due to the economic crisis the speeds are extremely low nowadays so there are some jurisdictions where the cameras are set to PSL+20kmph or even +10kmph, which means a fine of €100 (€50 if paid within 10 days) or €40 (€20 if paid within 10 days) is issued. In order to be safe drive up to PSL+10kmph when passing a camera.
4. The lidars used are 90% Traffipatrol XR (new order placed in 2012, guns received in 2014) with some Ultralyte LR left (let's say 9%). The rest 1% is old Traffipatrol guns still working where traffic enforcement is not priority #1.
5. Due to the economic crisis and the perfect weather conditions of the last months there are numerous speed traps (money collectors).

TURCIA
Radar Ka-band
(mobile police cars measuring speed on constant Ka-band)
MPH Bee III 33.8
Stalker 34.7
Law
Operation, posession, import and trading of RD are illegal.
Using a RD:
462 to 2,603 (Turkish Lira) fine
4 to 6 month jail
Importing, Trading RD:
2,203 to 3,673 fine
6 to 8 month jail
Police measuring the speed on constant Ka band.
They use mostly the MPH Bee III on 33.8 and Stalker on 34.7.
They are generally placed on intercity roads.
There are some fixed radars (on highways) they are very obvious with a radar or speed measurement warning. I dont have any information about these radars.

#165
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013
Pentru Franta, unde detectoarele sunt ilegale, un site cu tot ce vreti sa stiti despre radare fixe (harti, tipuri) si mobile; marje de eroare, caracteristici tehnice.
http://www.radars-auto.com

Sunt puzderie, oricum. Atentie mai ales la masinile radar banalizate, care te iau si din mers, si la radarele tronson, care va fac media pe cativa km.

Edited by zveroboi78, 12 January 2016 - 10:50.


#166
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
pentru cei care au mers pe Ungaria ,Slovacia şi Polonia rog sfaturi în ce priveşte folosirea detectoarelor radar.
mulțumesc

#167
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
http://www.rdforum.o...read.php?t=8306 la România nu apare nimic,din păcate. :-)

#168
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
da,multumesc  mult Gigi .

#169
mase1

mase1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.03.2007
Vreau sa bag un road trip Romania-Spania.
Ruta va fi: Ungaria-Slovenia-Italia-Franta-Spania.
Ce benzi sa las deschise la detector?
Am un Bel STI-R.

#170
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
@mase1 : Ai voie DOAR in Ro si Hu. Dupa ce ai trecut in Hu, deja poti arunca detectorul. De ce spun asta? Imi spuneam ungurii care se ocupa cu montaj jammer (sunt multi, fiind o afacere infloritoare) ca noul CAM S1 (este singurul model de laser pe care mai au - multe bucati) functioneaza la 4 khz, fiind invizibil pentru TOATE detectoarele.

#171
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Daca Cam S1 e "invizibil pentru TOATE detectoarele" atunci poti arunca si toate jammerele  Posted Image
@mase1poti folosi oriunde detectorul dar o faci pe riscul/ banii tai..  peste 1 000 euro amenda + confiscarea detectorului, eu am folosit detectorul dar bine pitit sau chiar tinut in mana de pasageri cu posibilitatea de al baga in chiloti f. repede!
PS. Poti lasa TOATE benzile deschise , mai putin Ku, ai sa intalnesti multe tipuri de radare. Ca sfat fereste-l de vedere in HU ,BG chiar daca e voie, numai in RO poti merge linistit cu el!

Edited by mihaiC1, 31 May 2016 - 09:25.


#172
mase1

mase1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.03.2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Modelul meu de detector este montat in bara, deci nu se vede cu ochiul liber si nici nu este detectat de detectoarele de detector de radar.
Ma interesa mai mult benzile in care opereaza radarele din urmatoarele tari:
Ungaria, Slovenia, Italia, Franta, Spania.

#173
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Am cautat actualizari pentru utilizarea detectoarelor de radar in Bulgaria in 2016; este permisa: Am gasit aceasta informatie pe site-ul MAE actualizat in 2016: https://www.mae.ro/s..._ghid_paste.pdf

#174
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
La bulgari aproape au disparut radarele (pentru turisti), a devenit o tara aproape prietenoasa (inca se mai fura masini), se apropie de greci, care au inteles primii ca turistii nu trebuie deranjati din sejur si sicanati cu tot felul de kkt-uri.

Edited by Speedo, 11 August 2016 - 11:16.


#175
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Ciudat.. in octombrie anu' trecut am intalnit vro' 4 radare pe autostrazi in zona Sofiei, cate unul la Lukovit, Pleven, Byala, Ruse... sigur nu erau pt. turisti? Masinile de BG 98% nici nu prind 100km/h. Doar in RO mai gasesti 14 radare in 500km.
PS da bine ei, bulgarii stau la limitari de viteza puse aiurea .

Edited by mihaiC1, 11 August 2016 - 17:01.


#176
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am vazut inregistrari ale unor cunostinte care rulau la un plafon ridicat iar cand a "dat" in radar politistii respectivi s-au repezit sa-l opreasca dar au lasat mana in jos cand au vazut numarul de RO.

Cum ar veni este consemn, cel putin pe perioada sezonului.

#177
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si noi am trecut anu' trecut cu 160 - 170 pe langa ei, pe autostrada, si n-au avut nici o reactie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate