Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Baltagul...

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostDari@, on Sep 7 2008, 14:19, said:

:)))) :D :D  Sadoveanu a fost mason, nu comunist. dar n-are-a face....
Sadoveanu NU a fost comunist? Nu imi mai amintesc ce functii a avut in perioada anilor de instaurare acestui regim, cine a scris " Lumina vine de la rasarit", "Mitrea Cocor", cine a fost pres(edinte) la MAN, etc, etc...Canalul si Aiudul erau era pt altii..
Dar n-are a face. Pt ca la cate cururi si cizme erau atunci, chiar era periculos sa nu le lingi. Iar limbile, pardon slugile, au fost bine bine platite intotdeauana..

#38
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostPrien, on Sep 8 2008, 14:28, said:

Sadoveanu NU a fost comunist? Nu imi mai amintesc ce functii a avut in perioada anilor de instaurare acestui regim, cine a scris " Lumina vine de la rasarit", "Mitrea Cocor", cine a fost pres(edinte) la MAN, etc, etc...Canalul si Aiudul erau era pt altii..
Dar n-are a face. Pt ca la cate cururi si cizme erau atunci, chiar era periculos sa nu le lingi. Iar limbile, pardon slugile, au fost bine bine platite intotdeauana..

Incilcit in exprimare si-n idei
Ca de obicei  :lol:

#39
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Fiecare vede lumea prin ochii lui. Si cum am ochelari, care deformeaza, e posibil sa imi fi scapat ceva ce oamenilor inteligenti le-a izbit vederea.....

Ca sa ma pastrez in topic, te rog sa ne demonstrezi de ce Sadoveanu a fost un autor obscur, iar Baltagul e o carte de toata jena.
Dupa ce iti voi citi postarile, voi decide daca am gresit privindu-te ca pe un pusti idiot care face misto pe forumuri, in loc sa inteleg ca esti  un om care chiar are ceva interesant de zis.
De fapt sunt convins.

#40
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostPrien, on Sep 9 2008, 10:22, said:

Fiecare vede lumea prin ochii lui. Si cum am ochelari, care deformeaza, e posibil sa imi fi scapat ceva ce oamenilor inteligenti le-a izbit vederea.....

Ca sa ma pastrez in topic, te rog sa ne demonstrezi de ce Sadoveanu a fost un autor obscur, iar Baltagul e o carte de toata jena.
Dupa ce iti voi citi postarile, voi decide daca am gresit privindu-te ca pe un pusti idiot care face misto pe forumuri, in loc sa inteleg ca esti  un om care chiar are ceva interesant de zis.
De fapt sunt convins.

Mai pune-ti o pereche de ochelari, ca sigur ai gresit privindu-ma. Desi mai mult ca sigur procesoru' e prea mic.  :lol:

#41
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View PostPrien, on Sep 8 2008, 15:28, said:

Sadoveanu NU a fost comunist? Nu imi mai amintesc ce functii a avut in perioada anilor de instaurare acestui regim, cine a scris " Lumina vine de la rasarit", "Mitrea Cocor", cine a fost pres(edinte) la MAN, etc, etc...Canalul si Aiudul erau era pt altii..
Dar n-are a face. Pt ca la cate cururi si cizme erau atunci, chiar era periculos sa nu le lingi. Iar limbile, pardon slugile, au fost bine bine platite intotdeauana..


nu crezi ca esti prea dur? ia sa luam toti marii actori, poeti, muzicieni, daramaturgi din perioada 60-90 si sa vedem cine n-a scris ceva pentru cintarea romaniei, pentru "tineretul nou", cine n-a recitat la radio sau TV cu patos poeziile patriotice ale acelor vremuri, n-a cintat 'doinele de viata noua' n-a scris pentru 'festivalurile muncitoresti' sau n-a sustinut recital "cu ocazia...". taie pe toti astia si vezi cu cine ramii. toti actorii 'tineri" de acum au intrat in viata artistica via spectacolele organizate de uniunea studentilor comunisti si cc utc, ca astia aveau atunci banii si semnatura. pentru mine, a pupa in bip onor partidul sau valuta nationala, tot economie de piata se cheama, numa ca ultima e pe scurtatura.
vazind lunga lista a celor declarati membri PCR din ilegalitate, patrascanu ar fi zis "putini am fost, multi am ramas". asta imi vine si mie sa zic acum cind vad ca unu altu flutura steagul curateniei politice sau al dizidentei [nu ma refer la tine, divaghez putin]. unul dintre marii poeti din generatia noastra, actualmente 'vechi dizident comunist' a excelat in dizidenta prin parul lung si faptul ca a stat mai mult in circiuma decit la sedintele uniunii scriitorilor. regretatul balasa senior se vinde foarte bine la licitatiile italiene si nimeni nu se ofuscheaza de tablourile lui cu "boul si vaca". faptul ca mai toti romanii se adunau la un bridge sau la un sprit sa bodoganeu partidul nu inseamna dizidenta. si acum se face la fel. numa ca atunci ti-era frica sa vorbesti sa nu te auda cineva si acum degeaba vorbesti, ca nu te aude nimeni.
revenind la sadoveanu, omul a facut literatura programatica. el si-a propus un loc in panoplia scriitorilor romani si a stiut sa ajunga acolo. se spunea despre el ca daca era in pana de imaginatie lua o carte din biblioteca si copia 8 pagini din ea.
din punctul meu de vedere nu se apropie de lista geniilor in nici un fel, dar ramine un maestru. cit despre comunism si masonerie, sa fiu iertat, am altele mai importante.
referitor la postul lui vata_pe_bat eu l-am luat ca pe o bascalie.

Edited by gomez99, 09 September 2008 - 11:16.


#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postgomez99, on Sep 9 2008, 11:09, said:

din punctul meu de vedere nu se apropie de lista geniilor in nici un fel, dar ramine un maestru. cit despre comunism si masonerie, sa fiu iertat, am altele mai importante.
referitor la postul lui vata_pe_bat eu l-am luat ca pe o bascalie.

Ati inteles-o voi ca pe-o bascalie! Trebuie sa va toarne cineva cu pilnia calitatile unui scriitor, sau va prindeti si singuri?

#43
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ramin la parerea mea.  :P

#44
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Gomez 99 ai dreptate. Am uitat ca sunt om si ca trebui sa inteleg anumite "slabiciuni" omenesti.
Sper ca nu s-a inteles din postare mea ca ii neg maiestria artistica. Cine poate sa o faca sa presteze sau sa taca...
Intoteauna am sustinut ca  geniile au ceva deosebit de restul oamenilor de rand. Sau sunt betivi, curvari, super zgarciti, etc. Sau "manca" i-uri, in cazul meu, hi, hi...
Oricum, Sadoveanu, cu "Fratii Jderi" si nu numai mi-a lu,minat copilaria.
Desi la scoala obligatia de a analiza peisajele descrise de el mi-au scos sufletul la romanaorele de limba . Pt ca mi-era clar ca nu ma fost croit pt asta...

#45
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostPrien, on Sep 10 2008, 12:33, said:

Gomez 99 ai dreptate. Am uitat ca sunt om si ca trebui sa inteleg anumite "slabiciuni" omenesti.
Sper ca nu s-a inteles din postare mea ca ii neg maiestria artistica. Cine poate sa o faca sa presteze sau sa taca...
Intoteauna am sustinut ca  geniile au ceva deosebit de restul oamenilor de rand. Sau sunt betivi, curvari, super zgarciti, etc. Sau "manca" i-uri, in cazul meu, hi, hi...

Sindromul Napoleon  :lol:

Oricum, Sadoveanu, cu "Fratii Jderi" si nu numai mi-a lu,minat copilaria.
Desi la scoala obligatia de a analiza peisajele descrise de el mi-au scos sufletul la romanaorele de limba . Pt ca mi-era clar ca nu ma fost croit pt asta...

Era sa cad de pe scaun  :lol: Mai daca ti-ar fi trecut prin sapca sa afirmi ca un Verne, un Dumas, Feval...ti-ar fi luminat copilaria aia trista, ar fi fost plauzibil, asa ramine numai o incercare penibila de-a te baga fortat in centru' atentiei...stimate kaloi.
Exemplul tipic de scolar fara sclipiri, care pe linga depasirile suportate din partea colegilor inteligenti o mai lua si printre craci la fotbal. Rezolvarea pentru loviturile copilariei? Hai sa ne dam pe net cu submarinu'  :lol:

In limba alora, in fata carora pici tu pe spate, treaba asta se traduce cu  "möchte gern"

#46
APRIL2008

APRIL2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.09.2008

View PostPrien, on Sep 8 2008, 15:28, said:

Sadoveanu NU a fost comunist? Nu imi mai amintesc ce functii a avut in perioada anilor de instaurare acestui regim, cine a scris " Lumina vine de la rasarit", "Mitrea Cocor", cine a fost pres(edinte) la MAN, etc, etc...Canalul si Aiudul erau era pt altii..
Dar n-are a face. Pt ca la cate cururi si cizme erau atunci, chiar era periculos sa nu le lingi. Iar limbile, pardon slugile, au fost bine bine platite intotdeauana..
              In privinta comunismului ai dreptate .Pastorel chiar a scris o cunoscuta epigrama


;                                Sadoveanu filorus /  A-ntors curul spre apus/Ca s-arate-apusului/Cum e fata  rusului. Asta nu iseamna ca Sadoveanu nu a scris si carti bune.Intr-adevar ,cum a remarcat si alt comentator descrierile sale de natura sunt unice in literatura romana.Dar poate generatiaaceasta de adolescenti grabiti ,care dau fuga la calculator de indata ce intra pe usa aruncand ghiozdanul, nu mai are rabdare sa descopere frumusetea unui text literar.Sunt insa sigura ca va veni pentru multi dintre ei timpul cana vor descoperi  in singuratate si fara sfatuitori de genul cului  celui cu "salam victoria" ca  lectura e una ditre preocuparile care contribuie la formarea personalitatii ...Daca n-ar fi asa ne-am putea intreba de ce se mai scriu  carti..Oricum ,cititori vor exista intotdeauna ...Cat priveste condamnarea operi uni scriitor pentru orientarea lui politica e incorecta. Sa desprindem OMUL de AUTOR.oSOARTA ASEMANATOARE a avut-o in Franta scriitorul Celine ,colaborator cu hitleristii dar caruia nimeni nu i-a contestat talentul ,s .a..Numai bine tuturor!P.S.Daca exista vreun doritor  care se indoieste CAexista carti care pot fi citite pe nerasuflate,cum se spune as putea face o recomandare ..dar ,daca exista...

#47
andreidtl

andreidtl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.12.2008
si eu trebuie sa il citesc...dar culmea...la biblioteca nu-l mai au iar sa-l cumpar nu-l gasesc...:D.....am voie sa pun acest link http://www.sn.ro/pet-andreidt si sa va rog sa dati un punct:D


http://www.sn.ro/pet-andreidt  ...scz nu este acesta..nu-l ia cum trebuie sry..

#48
fws

fws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 25.10.2008
ahahah frumoasa carte, si filmul exact ca si cartea 8-> mi-a placut, a fost o placere sa citesc cartea in clasa a 8-a.

#49
kenny1988

kenny1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2008
Toate romanele pe care le-am citit m-au marcat intr-un fel sau altul... cahiar daca mi-au placut mai mult sau mai putin asta nu inseamna ca nu m-au marcat. Au fost carti pe care nu am putut sa le citesc la un anumit moment dat in viata mea si pe care le-am reluat ulterior cu o pofta nebuna... Din orice carte (roman) am avut ceva de invatat.Ea este o inspiratie pentru noi toti, dovedindu-ne ca in orice circumstante, adevarul iese la iveala pana la sfarsit. :)Un roman frumos cu intrigi, comploturi, jafuri, tot ceea ce trebuie pentru a face actiunea cat mai captivanta :peacefingers:  

#50
pahsu

pahsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.12.2008
Lasă prostiile și citește cartea,pușlama mică.

#51
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
E superba cartea.... imi place, mai ales ca o analizam acum la romana..s-ar putea sa o avem la teza... :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate