Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Baltagul...

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
aceasta sectiune, Literatorul , are un subtitlu, o explicatiune>
"Pentru cei care nu citesc doar la TV si pe ambalaje... "

#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
@Curcubitaceu, mi-ai adus aminte de Rciiu Caraiman :coolspeak:

Ce sa-i faci, si eu am fugit de multe carti care se studiau, tocmai din cauza asta, si apoi le-am redescoperit cand nu mai eram obligat sa le citesc, din pura placere. La Sadoveanu mi-au placut descrierile naturii, gen Tara de dincolo de negura, tocmai pentru ca nu ma asteptam la actiune din partea lor. Asta e punctul tare al lui Sadoveanu. Cand citesc, parca-l aud pe el, cu vocea aia de moldivean molcom, citind Luceafarul sau chiar din propria lui opera... Daca stii la ce sa (nu) te astepti de la el, e chiar OK.

#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Bai "navigatorule", cu intrebarea ta ti-ai pus toata lumea buna a acestui forum in cap Dar cum mie mi-e mila de aia mai mici si handicapati, o sar in ajutorul tau...
Oameni care se vede ca ati citit, lasati copilulul -nu stiu ce varsta are, dar dupa cum scrie mi-e clar- in pace. Tara are nevoie si de incarcatori a gunoaielor menajere in pubele, sau de alti amploiati care sa folosesca tarnul la curetirea strazilor. Sau vreti voi sa faceti asta?
Nu-i asa ca se vede diferenta intre cei care au avut lecturi serioase si ceilalti? Eu, de ex, recunosc ca mai mai scap/aduag i-uri, dar cred ca se vede ca nu mi-am pus ochelari degeaba...Char daca nu intotdeauna am dreptate..
Daca cineva se va intreba daca am scris randurile de mai sus dorind sa fortez lectura carti susnumite, precum si -de ce nu a altora-, sa fie convins ca sunt adeptul a "un sut in fund reprezinta un pas inainte". Si tot de aia am folosit cuvinte ca bai si altele, precum si adresarea directa, colocviala si triviala..
Pt fapta mea cred ca merit sa fiu, warnuit, banat, crucificat,  etc. Nu laudat.

De fapt, ma abtinusem sa scriu. Dar "pufonel" e devina. Pt ca mi-am reamintit de mine, cand capatasem alergie la Zaharia Stancu si "Descult", cu botnita lor...
De abia dupa cativa ani l-am redescoperit cand un prieten bun, in care aveam incredere, mi-a laudat la greu "Jocul cu moartea", dupa care s-a facut si filmul "Prin cenusa imperiului" Daca era facut in America precis lua(u) ceva Oscar-uri, impreuna cu MAESTRUL Dinica. Cuvantul ales e prea mic pt cum a interpretat.

#22
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005
Gata am citit-o! Mi-a luat 3 zile de plictiseala.... da acum macar am scapat ^_^

ms pt sfaturi & glume :D

#23
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

 Navigatorul, on Aug 17 2007, 09:56, said:

Gata am citit-o! Mi-a luat 3 zile de plictiseala.... da acum macar am scapat ^_^

ms pt sfaturi & glume :D
felicitari ;)

#24
Dacy_eu

Dacy_eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2008
Am citit cartea... nu e prea rea...dar aș vrea filmul... de unde aș putea să fac rost de el? vă rog ajutați-mă  :D

#25
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dacy_eu, tot n-ai facut rost de film? Da un serach google, acum faci rost de orice pe net, au n-am avut timp sa caut.

#26
NjoYMe

NjoYMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2008
Cititi copii si apoi uitati-va la film. Nimic nu se poate compara cu o carte, nicium film oricat de bun ar fi. Mai ales ca aveti si tezele unice...acolo iti trebuie analiza de text

#27
danaCND

danaCND

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.07.2008
am citit baltagul si mi s-a parut o carte minunata si deloc plictisitoare, deoarece te tine pagina cu pagina cu sufletul la gura sa descoperi care a fost criminalul...eu ador cartile astea....apoi am vazut filmul...minunat si el...si interpretare vitoriei mi-a placut la nebunie...imi plac filmele vechi sau cartile unde is pune amprenta stilul romanesc vechi...cu asa ceva nu te mai intalnesti sau nu vei vedea niciodata, doar in carti...

 Prien, on Aug 12 2007, 14:36, said:

Bai "navigatorule", cu intrebarea ta ti-ai pus toata lumea buna a acestui forum in cap Dar cum mie mi-e mila de aia mai mici si handicapati, o sar in ajutorul tau...
Oameni care se vede ca ati citit, lasati copilulul -nu stiu ce varsta are, dar dupa cum scrie mi-e clar- in pace. Tara are nevoie si de incarcatori a gunoaielor menajere in pubele, sau de alti amploiati care sa folosesca tarnul la curetirea strazilor. Sau vreti voi sa faceti asta?
Nu-i asa ca se vede diferenta intre cei care au avut lecturi serioase si ceilalti? Eu, de ex, recunosc ca mai mai scap/aduag i-uri, dar cred ca se vede ca nu mi-am pus ochelari degeaba...Char daca nu intotdeauna am dreptate..
Daca cineva se va intreba daca am scris randurile de mai sus dorind sa fortez lectura carti susnumite, precum si -de ce nu a altora-, sa fie convins ca sunt adeptul a "un sut in fund reprezinta un pas inainte". Si tot de aia am folosit cuvinte ca bai si altele, precum si adresarea directa, colocviala si triviala..
Pt fapta mea cred ca merit sa fiu, warnuit, banat, crucificat,  etc. Nu laudat.

De fapt, ma abtinusem sa scriu. Dar "pufonel" e devina. Pt ca mi-am reamintit de mine, cand capatasem alergie la Zaharia Stancu si "Descult", cu botnita lor...
De abia dupa cativa ani l-am redescoperit cand un prieten bun, in care aveam incredere, mi-a laudat la greu "Jocul cu moartea", dupa care s-a facut si filmul "Prin cenusa imperiului" Daca era facut in America precis lua(u) ceva Oscar-uri, impreuna cu MAESTRUL Dinica. Cuvantul ales e prea mic pt cum a interpretat.
imi place ceea ce ai spus...te-as intreba cati ani ai? daca macr un singur profesor ar vorbi ca tine, totul zic eu ca ar fi perfect (si sa imi cer si eu scuze...am probleme cu i-urile)

#28
NjoYMe

NjoYMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2008

 Curcubitaceu, on Aug 5 2007, 13:51, said:

Fac eu rezumat: Erau doi tarani cocliti de prin Moldova, pe langa Grupa Centrala a Carpatilor... Au avut 7 copii, 5 le-au murit de diarie sau pojar... Mai traiau 2, Gheorghita si Minodora la Maxim. Taranii astia 2 se numeau Nechifor si Salam Victoria. Nechifor o cam batea pe nevasta-sa dar asta suporta si era tot indragostita de el (ca intr-o editie din Stirile ora 5, isi luase una bataie de 8 ori intr-o luna, de fiecare data soldat cu internare... :lol:). Nechifor asta a plecat o data sa ia vreo 300 de oi din Cucuieti, pe la nush cati km distanta. A trecut o luna, doi, trei...Nu mai venea. Bla bla, cu descantece, vraji si rugaciuni, porcusori si banuti la popa, rachiu pt baba Maranda, Vitoria asta "a aflat" ca barbate-su a disparut. A vandut branza-lapte-oua-sunca de prin casa, si-a plecat cu fi-su Gheorghita sa-l caute. Pe Minotaura a lasat-o la o manastire (sa nu si-o traga intre timp cu vreun vecin  :naughty: ). A mers asta cu fi-su prin carciumi si baruri (s-a facut muci p-acolo, a facut si striptease pe o barna... Leana` lu` Costel, ce sa-i ceri! :D). Pana la urma a dat de doi tarambeti care aveau si ei o crasma... Din vorba in vorba, nea` patronu` si-a amintit ca a vazut un bou cu basca calare pe cal, care semana exact cu ala din descrierea lu Vitoria... Ha! A chemat-o si pe nevasta`sa lu patron, si-au incepus sa despice firu`.... Au mers pe la buscarie, au dat declaratii, bla bla... Pana la urma s-a aflat ca Nechifor asta a mers drumu pana in sat cu doi balalai (Castrat Bogza si Ilie Cutui -alias Gutza :D)... La crucea de pe Talieni (parca asa ii zicea) astia doi i-au luat toporu lu cioban, i-au dat cu el in cap, si au fugit cu toate oile... noroc cu juchelul Lupu, care a scapat si a nimerit la unu din sat... Lupu asta i-a condus pe astia doi (Vitoria si fi-su) la hoitu lu ta-su si al calului... Vitoria asta i-a demascat pe cei doi balalai in timpul pomenii pentru ca Bogza asta avea in mana toporul lui Nechifor (dobitoc rau la faza asta  :confuzzled: ). Asa i-a descoperit p-astia, i-a intimidat...si i-a demascat. Bogza a murit muscat de gatlej de Lupu, si Gutza l-a luat garda pe sus... Astfel, Vitoria cica a ramas vaduva dupa intamplarea asta... si-au trait fericiti... pana s-a terminat cartea. Multumit? :coolspeak:

Rusine sa-ti fie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Daca te intreb versuri dintr-o manea pun pariu ca le stii, dar o carte trebuie luata in ras ca dehhhh doar nu suntem fraieri sa citim carti, mai bine ne batem joc de ele...  Rusine inca o data

#29
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 Strict, on Aug 5 2007, 13:30, said:

Mai bine renunți, și dacă te ascultă îi zici profei că Sadoveanu a fost un comunist împuțit și nu-l poți citi pentru că nu-ți permite religia.  Mai rău decît să-ți dea un 2 n-are ce să-ți facă.
<<comunist-mason imputit>>

 mau77mau, on Aug 5 2007, 14:55, said:

sadoveanu am incercat sa citesc de 2 ori ... si am renuntat cand am fost la un pas sa ma arunc pe geam de plictiseala (eram la frati jderi)
da "trei muschetari" ti-a placut?

 NjoYMe, on Aug 22 2008, 20:44, said:

Rusine sa-ti fie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Daca te intreb versuri dintr-o manea pun pariu ca le stii, dar o carte trebuie luata in ras ca dehhhh doar nu suntem fraieri sa citim carti, mai bine ne batem joc de ele...  Rusine inca o data
eee, da tot a citit cartea... :coolspeak:

Edited by gomez99, 22 August 2008 - 20:31.


#30
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 danaCND, on Aug 22 2008, 12:45, said:

...imi place ceea ce ai spus...
Multumesc.

 danaCND, on Aug 22 2008, 12:45, said:

...te-as intreba cati ani ai? ..
Daca ma vei intreba, sau te vei uita in profilul meu, iti voi spune /vei vedea ca in curand implinesc primele 45 de pimaveri. Jur ca pt prima data.

#31
katerina

katerina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.08.2008
Unde esti Tu, Tepes, Doamne?!... cu de-asila sa-i aduni?....
Adoloscentii din ziua de azi, nu stiu sa citesca o carte, sa faca un comentariu literar. Din aceasta cauza habar nu au sa-si exprime nici macar sentimentele. NU STIU sa se bucure de slovele scrise. Citesc si nu inteleg neam pentru ca textul nu contine axprimarile folosite de ei uzual.
Nu generalizez, dar majoritatea covarsitoare asa sunt.
Va intreb, binenteles pe cei sub 23 de ani sau de ce nu sub 30 de ani, cati ati citit trilogia Stapanul Inelelor sau Dune?Filmele nu fac altceva decat sa preia mesajul transmis, cartile insa, au un stil si o descriere extraordinara a fiecarui detaliu in parte.
Asadar, mergeti mai des la biblioteca!

#32
extasy_cristU

extasy_cristU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2008
Sincer mai mereu m-am  gasit la librarii dupa ce am vazut cate un film bazat pe cate o carte.
P.S.:Pt juniorul care a citit baltagul in 3 zile......3 zile? 3 zile...aia e carte de cateva ore;numai eu stateam la scoala in ultima banca citind sven hassel in ultimele luni de scoala?sa stiti ca cititul va ajuta sa fiti mai "cool" decat toti berbecii care nu stiu sa lege 2 cuvinte pentru ca voi aveti ceva de spus si cu cat e biblioteca mai mare in creier va veti putea argumenta mai bine bine pozitiile in diferite discutii.
bine...bine....poti sa inbarligi si sexul opus mai usor(asta probabil te atrage mai mult decat ceea ce am spus mai sus).
pune mana si citeste.

Edited by extasy_cristU, 07 September 2008 - 14:13.


#33
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 Strict, on Aug 5 2007, 13:30, said:

îi zici profei că Sadoveanu a fost un comunist împuțit

:)))) :D :D  Sadoveanu a fost mason, nu comunist. dar n-are-a face.

citeste cartea, ca-ti ia la fel de mult ca si filmul. si in film nu sunt toate detaliile.

#34
claudiutel2008

claudiutel2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.01.2008
Nici o ecranizare nu se compara cu cartea propriu-zisa.Ca sa intelegi ceva,trebuie sa citesti cartea si in plus traiesti alte senzatii fata de a vedea filmul si gata.Dar asta ramane la atitudinea fiecaruia dintre noi.Personal,am citit Baltagul,si chiar mi-a placut foarte mult :P

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Baltagul este o carte de toata jena. Exista tone de literatura de valoare si voi va pierdeti vremea cu scriitori obscuri  :lol:

#36
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
corect. ma duc sa-mi pun cenusa in cap  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate