Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Baltagul...

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005
Urmeaza sa plec in tabara si nu prea voi avea timp sa citesc...uni colegi de la mine din clasa au luat de pe net filmu si nu au de gand sa mai citeasca. Asi face si eu la fel dar asi dori sa va intreb pe cei care au citit cartea si au vazut si filmul: In film totul se petrce ca in carte sau e mai diferit (stiu ca la majoritatea filmelor mai apar inflorituri pe ici pe colo...)? Daca urmaresc filmul de cateva ori incat sa il stiu pe derost o sa stiu Baltagul bine sau nu?

Multumesc anticipat ^_^

Edited by Navigatorul, 27 July 2007 - 10:16.


#2
---CLAU---

---CLAU---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.06.2007
Niciodata filmul nu este copia fidela a cartii. Actiunea este aceeasi, in mare, dar sunt si niste mici inflorituri cum ai spus tu. Eu zic ca e mai bine sa citesti cartea mai ales ca nu se citeste greu; este destul de plictisitoare(dupa parerea mea) dar nu se citeste greu.

#3
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005
ok.
alte pareri?

#4
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Din cate-mi aduc eu aminte Baltagu nu e cine stie ce roman, in sensu ca n-are zeci si sute de pagini....parca-i o carticica de pana-n 100 de pag...ceea ce nu-i o gramada....
Deci cu toate ca pleci in tabara poti sa o citesti ca in 2-3 ore ai terminat-o!
Cum baltagu este pt capacitate eu nu-ti recomand sa vezi filmu in loc de carte....dar nah, fiecare face cum crede (sau cum poate)

#5
infinnity

infinnity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.11.2005
Este foarte usor de citit! Uite-te mai intai la film, iar cand vei citi romanul vei parcurge mai usor firul actiunii! Enjoy!

#6
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Cartea aia o poti citi si intr-o zi ,daca ai ambitie. Daca citesti 10 pagini/zi n-o sa ai niciodata placerea cititului

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
E nasol daca ti-e frica sa citesti o carte de pana in 200 de pagini. Daca ai avea putin antrenament la citit, ai termina-o pe drum, pana sa ajungi in tabara. Dar nu ma mai mira nimic, am vazut cazul unei tipe de licu care nu putea sa citeasca in gand, si nu prntru ca n-o ducea capul, ci pur si simplu pentru ca nu citise mai nimic in viata ei :death: Si binenteles ca acum tipaq e bine mersi la facultate... :ciocan:

#8
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Baltagul e o porcărie.  Îți recomand să-l citești seara înainte de culcare, adormi garantat înainte să termini pagina.  Filmul te adoarme un pic mai greu, face gălăgie.

Mai bine renunți, și dacă te ascultă îi zici profei că Sadoveanu a fost un comunist împuțit și nu-l poți citi pentru că nu-ți permite religia.  Mai rău decît să-ți dea un 2 n-are ce să-ți facă.

#9
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

 Strict, on Aug 5 2007, 13:30, said:

Baltagul e o porcărie.  Îți recomand să-l citești seara înainte de culcare, adormi garantat înainte să termini pagina.  Filmul te adoarme un pic mai greu, face gălăgie.

Mai bine renunți, și dacă te ascultă îi zici profei că Sadoveanu a fost un comunist împuțit și nu-l poți citi pentru că nu-ți permite religia.  Mai rău decît să-ți dea un 2 n-are ce să-ți facă.
Ba mie imi place, dar faptul ca a trebuit sa-l mai si studiez in generala mi-a facut scarba... Am avut o profesoara careia nu-i placea nimic scris de Sadoveanu...si totusi il considera geniu!  :notangel:

#10
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
A, corect.

@Navigatorul: Ai putea să rogi pe cineva căruia i-a plăcut să ți-l povestească :roflmao:

#11
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
Citeste frate cartea ca nu mori. Si eu am citit, nu mi-a placut, am facut comentariu si l-am mai si invatat, desi nu mi-a folosit la nimic . Fie ca am pierdut sau nu timpul, iti propun mai bine sa stai si sa citesti decat sa-ti pierzi vremea jucandu-te NFS sau cine stie ce altceva.:peacefingers:
Lui Sadoveanu i-a luat 17 zile sa scrie porcaria aia, tie ar trebui sa-ti ia mult mai putin s-o citesti.. Deci ,daca n-ai citit deja, sper s-o faci cand te intorci. :)

#12
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Fac eu rezumat: Erau doi tarani cocliti de prin Moldova, pe langa Grupa Centrala a Carpatilor... Au avut 7 copii, 5 le-au murit de diarie sau pojar... Mai traiau 2, Gheorghita si Minodora la Maxim. Taranii astia 2 se numeau Nechifor si Salam Victoria. Nechifor o cam batea pe nevasta-sa dar asta suporta si era tot indragostita de el (ca intr-o editie din Stirile ora 5, isi luase una bataie de 8 ori intr-o luna, de fiecare data soldat cu internare... :lol:). Nechifor asta a plecat o data sa ia vreo 300 de oi din Cucuieti, pe la nush cati km distanta. A trecut o luna, doi, trei...Nu mai venea. Bla bla, cu descantece, vraji si rugaciuni, porcusori si banuti la popa, rachiu pt baba Maranda, Vitoria asta "a aflat" ca barbate-su a disparut. A vandut branza-lapte-oua-sunca de prin casa, si-a plecat cu fi-su Gheorghita sa-l caute. Pe Minotaura a lasat-o la o manastire (sa nu si-o traga intre timp cu vreun vecin  :naughty: ). A mers asta cu fi-su prin carciumi si baruri (s-a facut muci p-acolo, a facut si striptease pe o barna... Leana` lu` Costel, ce sa-i ceri! :D). Pana la urma a dat de doi tarambeti care aveau si ei o crasma... Din vorba in vorba, nea` patronu` si-a amintit ca a vazut un bou cu basca calare pe cal, care semana exact cu ala din descrierea lu Vitoria... Ha! A chemat-o si pe nevasta`sa lu patron, si-au incepus sa despice firu`.... Au mers pe la buscarie, au dat declaratii, bla bla... Pana la urma s-a aflat ca Nechifor asta a mers drumu pana in sat cu doi balalai (Castrat Bogza si Ilie Cutui -alias Gutza :D)... La crucea de pe Talieni (parca asa ii zicea) astia doi i-au luat toporu lu cioban, i-au dat cu el in cap, si au fugit cu toate oile... noroc cu juchelul Lupu, care a scapat si a nimerit la unu din sat... Lupu asta i-a condus pe astia doi (Vitoria si fi-su) la hoitu lu ta-su si al calului... Vitoria asta i-a demascat pe cei doi balalai in timpul pomenii pentru ca Bogza asta avea in mana toporul lui Nechifor (dobitoc rau la faza asta  :confuzzled: ). Asa i-a descoperit p-astia, i-a intimidat...si i-a demascat. Bogza a murit muscat de gatlej de Lupu, si Gutza l-a luat garda pe sus... Astfel, Vitoria cica a ramas vaduva dupa intamplarea asta... si-au trait fericiti... pana s-a terminat cartea. Multumit? :coolspeak:

#13
SchumyAlex

SchumyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 27.02.2006
Nu se potriveste cu fulmul....citeste carte k e misto sauy cel putin asa a fost la vremea mea acuym 3 ani,eu de exemplu nu pot citi un rezumat sau ma uit la un film....la scoala la ora de romana profesoara ne intreaba amanunte mici care nu se gasesc decat in carte :D

#14
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Eu si acum le mai tin minte... Am studiat tot anul Baltagul intr-a 8 a... :confuzzled:

Era una: Frunzulita de mohor
Vezi ca vin sa te omor
La noapte cu un topor
Ghitza C. Rotor :bigwhitegrin:

#15
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 Curcubitaceu, on Aug 5 2007, 13:33, said:

Am avut o profesoara careia nu-i placea nimic scris de Sadoveanu...si totusi il considera geniu!  :notangel:
nu am putut rezista niciodata sa citesc sadoveanu, cartile lui aveau efect de tranchilizant. singurul scriitor mai plictisitor ca sadoveanu este hortensia papadat bengescu.
evident, asta nu inseamna ca nu e unul din marii scriitori romani dar nici ca nu a fost un comunist nenorocit.

#16
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
am citit foarte mult ... din pacate gusturile mele sau potrivit f rar cu lectura obligatorie ... sadoveanu am incercat sa citesc de 2 ori ... si am renuntat cand am fost la un pas sa ma arunc pe geam de plictiseala (eram la frati jderi)
catua pe net un rezumat si un comentariu facute bine si este suficient ... oricum cartea aia nu merita mai mult :D

#17
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004
Citeste-o pe drum  :peacefingers:

#18
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Navigatorule, da' pe mesinger....pe mesinger iti place sa stai? :rolleyes:

Eventual poti sa-i spui profei de romana ca tie iti plac mai mult materiile de real, unde esti dealtfel si olimpic...si ca sa-i demontrezi cat de bun esti arata-i carnetul cu 10 la Sport....sau nici acolo n-ai asa ceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate