Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Purgatoriul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
509 replies to this topic

#19
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View Postjj2ro, on Nov 29 2007, 11:58, said:

Ortodocsii cred ca din iad la judecata universala pot fi scoase suflete, insa cum pot fi scoase daca la judecata particulara au fost deja osandite. Nu se va tine cont atunci de orice greseala? din moment ce sufletul e vinovat de pacate grave si e osandit, atunci va fi pe veci.
exista o diferenta intre judecata particulara si cea universala.pedeapsa definitiva se da doar le cea universala cand o sa fi judecat trup  si suflet deoarece invierea la o noua viata vizeaza atat trupul cat su sufletul

#20
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Cred ca Purgatoriul a fost partea mea preferata din Divina Commedie. Infernul era prea negru, Paradisul era prea extatic.
Purgatoriul avea o calitate umana de a fi atat inaltator cat si cu un picior in noroi.

#21
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postkatman, on Dec 17 2007, 00:39, said:

Cred ca Purgatoriul a fost partea mea preferata din Divina Commedie. Infernul era prea negru, Paradisul era prea extatic.
Purgatoriul avea o calitate umana de a fi atat inaltator cat si cu un picior in noroi.
Cred ca tu nu crezi, de ce te bagi, de sanchi?

#22
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Cred ca purgatoriul e chiar aici pe pamant .

#23
costii

costii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 01.03.2008

View Postandreiandrei, on Mar 12 2008, 20:39, said:

Cred ca purgatoriul e chiar aici pe pamant .
Nu exista baza biblica pt a sustine ideea purgatoriului; aceasta este o deviatie grava de la valorile crestinismului, ea amageste o multime de oameni; este o forma de paganism.

#24
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postcostii, on Mar 13 2008, 20:05, said:

Nu exista baza biblica pt a sustine ideea purgatoriului; aceasta este o deviatie grava de la valorile crestinismului, ea amageste o multime de oameni; este o forma de paganism.
Asta este parerea ta, parerea altora este ca exista baza biblica. Ca tu ca neoprotestat nu vrei sa o accepti, asa cum nu accepti nici Sfanta Traditie, este partea a doua.
Din punctul meu de vedere, neoprotestantismul este deviatie de la crestinism, ce amageste lumea.

#25
costii

costii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 01.03.2008

View PostMegara, on Mar 13 2008, 22:08, said:

Asta este parerea ta, parerea altora este ca exista baza biblica. Ca tu ca neoprotestat nu vrei sa o accepti, asa cum nu accepti nici Sfanta Traditie, este partea a doua.
Din punctul meu de vedere, neoprotestantismul este deviatie de la crestinism, ce amageste lumea.
bun, ai dreptul sa crezi ce vrei, dar adu vreo baza biblica pentru purgatoriu; caci ma tem ca asta-i treaba pagana...

#26
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postcostii, on Mar 13 2008, 22:01, said:

bun, ai dreptul sa crezi ce vrei, dar adu vreo baza biblica pentru purgatoriu; caci ma tem ca asta-i treaba pagana...
Daca aveai bunul simt sa citesti thread-ul de la inceput, ai fi vazut ca au fost aduse cateva. Ai chiar si un link care te redirectioneaza catre un alt thread unde a mai fost discutata problema.

De asemenea, ai fi vazut si rugamintea userului care a initiat acest thread... sau poate ai vazut-o dar ai ignorat-o intentionat.

Edited by Megara, 13 March 2008 - 23:25.


#27
costii

costii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 01.03.2008

View PostMegara, on Mar 13 2008, 23:22, said:

Daca aveai bunul simt sa citesti thread-ul de la inceput, ai fi vazut ca au fost aduse cateva. Ai chiar si un link care te redirectioneaza catre un alt thread unde a mai fost discutata problema.

De asemenea, ai fi vazut si rugamintea userului care a initiat acest thread... sau poate ai vazut-o dar ai ignorat-o intentionat.
deci atunci, ca sa fie ok, cum vrei? sa nu mai raspund pe acest topic si sa deschid unul nou cu aceeasi tema dar in care sa participe oricine? respectam rugamintea userului, dar ma intereseaza si pe mine si poate si pe altii acest topic in care sa nu fie restrictii artificiale;

#28
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postcostii, on Mar 14 2008, 18:22, said:

deci atunci, ca sa fie ok, cum vrei? sa nu mai raspund pe acest topic si sa deschid unul nou cu aceeasi tema dar in care sa participe oricine? respectam rugamintea userului, dar ma intereseaza si pe mine si poate si pe altii acest topic in care sa nu fie restrictii artificiale;
Daca crezi ca esti in cunostinta de cauza si stii ce este Purgatoriul, te rog desfasoara-te sa te vedem.  Explica-i lui Pollux ce este purgatoriul.
Dar tare ma tem ca iar incepi cu "asta-i treaba pagana". Incep sa cred ca pana si un rahat facut de un non-neoprotestant consideri ca e lucru pagan, fara baza biblica.

Edited by Megara, 14 March 2008 - 18:33.


#29
costii

costii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 01.03.2008

View PostMegara, on Mar 14 2008, 18:29, said:

Daca crezi ca esti in cunostinta de cauza si stii ce este Purgatoriul, te rog desfasoara-te sa te vedem.  Explica-i lui Pollux ce este purgatoriul.
Dar tare ma tem ca iar incepi cu "asta-i treaba pagana". Incep sa cred ca pana si un rahat facut de un non-neoprotestant consideri ca e lucru pagan, fara baza biblica.
eu nu am vrut sa spun ce este purgatoriul, ci am vrut sa spun ca nu exista asa ceva in conceptul crestin; este necrestin acest concept; n-am ce sa-i explic lui Polux decat sa-i arat si sa-i argumentez ca este o erezie, o eroare a BC treaba asta;
iar treaba cu rahatul, sigur ca este o treaba pagana daca il lasa cineva cu buna stiinta in fata altuia;

#30
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postcostii, on Mar 14 2008, 19:50, said:

eu nu am vrut sa spun ce este purgatoriul, ci am vrut sa spun ca nu exista asa ceva in conceptul crestin; este necrestin acest concept; n-am ce sa-i explic lui Polux decat sa-i arat si sa-i argumentez ca este o erezie, o eroare a BC treaba asta;
iar treaba cu rahatul, sigur ca este o treaba pagana daca il lasa cineva cu buna stiinta in fata altuia;
Thread-ul se numeste " Purgatoriul, Ce este el?". Din moment ce nu stii ce este, n-ai ce sa te bagi ca musca in lapte asa cum am vazut ca ai facut-o si pe alte thread-uri. De asta Pollux a si rugat sa nu se bage in seama persoane care habar n-au, fiindca nu vroia sa citeasca rahaturi lasate in fata lui. Acu ai priceput?

#31
costii

costii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 01.03.2008

View PostMegara, on Mar 15 2008, 00:45, said:

Thread-ul se numeste " Purgatoriul, Ce este el?". Din moment ce nu stii ce este, n-ai ce sa te bagi ca musca in lapte asa cum am vazut ca ai facut-o si pe alte thread-uri. De asta Pollux a si rugat sa nu se bage in seama persoane care habar n-au, fiindca nu vroia sa citeasca rahaturi lasate in fata lui. Acu ai priceput?
ok, ii respect dorinta lui Pollux, dar eu vreau sa discut despre purgatoriu cu toti cei ce doresc aceasta; de aia te-am intrebat daca sa deschid un alt topic sau sa raspund pe acela; sau nu avem voie sa discutam unele subiecte??

#32
micul_bun

micul_bun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2008

View PostMegara, on Mar 15 2008, 00:45, said:

Thread-ul se numeste " Purgatoriul, Ce este el?". Din moment ce nu stii ce este, n-ai ce sa te bagi ca musca in lapte asa cum am vazut ca ai facut-o si pe alte thread-uri. De asta Pollux a si rugat sa nu se bage in seama persoane care habar n-au, fiindca nu vroia sa citeasca rahaturi lasate in fata lui. Acu ai priceput?


din moment ce papa care a dat dogma nu stie exact ce este,stii tu?mai exact cate sute de anii sta sufletul acolo?purgatoriul este o dogma,intelegi?adica ceva nascocit din capul unui om care la fel ca multi alti rataciti,a considerat ca invataturile sfintilor nu sunt suficiente pt mantuire.adica a crezut ca a descoperit el ceva nou.vb parintelui Arsenie Papacioc:cine ii mantuieste pe cei din purgatoriu?vezi ca sunt cazuri in istorie in care catolicii si-au dat cu firma in cap cu purgatoriul.nu exista frate intelegi?teologia catolica este la pamant.spre ex,voi dati dogme despre ce nu este scris si nu au baze in Sf Biblie,iar cand cineva va combate si spune ca nu este scris voi spuneti:nu scrie nici ca este,nici ca nu este.dar asa la mintea voastra,credeti in ce este scris sau in ce nu este scris?ai auzit tu la Hristos sau la Sf Apostoli de asa ceva?deci iata ce este purgatoriul:o dogma,o adaugare neimportanta,care nu isi are radacini,menita sa dilueze crestinismul si sa distruga adevaratul mesaj mantuitor.happy?observ de multe ori ca voi sunteti catolici nu crestini.e o diferenta mare de la catolicism la crestinism

#33
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006
Ortodocsii au locuri separate pentru cei mai putini pacatosi in iad. Este echivalentul Purgatoriului din teologia catolica. Daca nu ar fi asa care ar fi rostul rugaciunilor, colivei, parastaselor in BO?!

Ce a scris Megara acolo este valabil si pentru tine si mai ales ar trebui sa inveti sa te adresezi cu respect unei persoane, chiar daca nu ii impartasesti opinile.

Edited by dilla, 14 May 2008 - 15:54.


#34
Greco-Catolica

Greco-Catolica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.07.2008
La adresa de mai jos gasiti un articol de-a lui Cristian Badilita, teolog ortodox, in care dezbate pe larg ceea ce este Purgatorul. Sper sa va raspunda la intrebarile pe care le aveti despre acest subiect.

"Ereziile" catolice revizitate de un istoric crestin ortodox (2): Imaculata conceptiune, Infailibitatea Papei, Purgatoriul

#35
EndTimes

EndTimes

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.09.2008

View Postmicul_bun, on May 13 2008, 23:23, said:

din moment ce papa care a dat dogma nu stie exact ce este,stii tu?mai exact cate sute de anii sta sufletul acolo?purgatoriul este o dogma,intelegi?adica ceva nascocit din capul unui om care la fel ca multi alti rataciti,a considerat ca invataturile sfintilor nu sunt suficiente pt mantuire.adica a crezut ca a descoperit el ceva nou.vb parintelui Arsenie Papacioc:cine ii mantuieste pe cei din purgatoriu?vezi ca sunt cazuri in istorie in care catolicii si-au dat cu firma in cap cu purgatoriul.nu exista frate intelegi?teologia catolica este la pamant.spre ex,voi dati dogme despre ce nu este scris si nu au baze in Sf Biblie,iar cand cineva va combate si spune ca nu este scris voi spuneti:nu scrie nici ca este,nici ca nu este.dar asa la mintea voastra,credeti in ce este scris sau in ce nu este scris?ai auzit tu la Hristos sau la Sf Apostoli de asa ceva?deci iata ce este purgatoriul:o dogma,o adaugare neimportanta,care nu isi are radacini,menita sa dilueze crestinismul si sa distruga adevaratul mesaj mantuitor.happy?observ de multe ori ca voi sunteti catolici nu crestini.e o diferenta mare de la catolicism la crestinism
foarte bine sper ca i`ai lamurit ca e o erezie catolicismul
cand eram mai mic nu stiam si chiar imi placea sa ma uit la TV sa vad papa mergend drumul crucii prin vatican sau unde mergea el...dar am crescut si am cercetatm si am vazut adevarul

View Postzoro2, on Nov 29 2007, 14:44, said:

Megara, cu toata rugamintea de la-nceputul acestui topic de a participa numai catolici pe acest topic simt nevoia sa adaug si eu cateva cuvinte aici
Ceea ce spunea apostolul Petru acolo era cu privire la sufletele de dinainte de invierea lui Isus, sufletele ce nu aveau Calea, Adevarul si Lumina spre a trece mai departe spre Ceruri
Vezi tu de aceea a venit Isus pe pamant, era absolut normal ca si cu acele suflete sa se-ntample ceva
Mai usor cu sansa de supa moarte, caci tu te judeci singur acolo dupa ce ai facut aici. ca sa-ti mai creasca sansele la mantuire dupa moarte ar trebui sa poti face "fapte" si acolo dar acolo nu stiu ce "fapte" bune ai mai face tu pana la judecata, asa ca "teorie falsa"
Fratilor, satan a inventat si cele 7 vieti ca pisica, a inventat si "traieste-ti viata acum ca mai ai destul timp sa te mantuiesti" (nu stii cand vei muri si te duci cu pacatele tale), vad ca a inventat si ideea faptelor bune de dupa moarte.
vai de mine ce porcarie ai zis...
Hristos a venit pe pamant pentru ca nimeni nu intrase in rai pana la venirea lui din ce stiu de la sfintii parinti
portile raiului au fost inchise de cand au fost alungati din rai adam si eva
Hristos a golit iadul si a deschis portile raiului noua tuturor ca prin el sa putem ajunge in rai spre odihna vesnica
Doamne ajuta



http://86.7.139.238:8081 pentru sufletele noastre   radio Stanca Mantuirii ....crestin ortodox
muzica psaltica si predici ale parintilor
te rog da`l mai departe il tin deschis 24/24
pentru intrebari sau probleme add yahoo id
[email protected]  Multumesc si Doamne ajuta !!!

#36
ClaudiaMD

ClaudiaMD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.02.2011
Am si eu o intrebare... ce melodie va inspira Purgatoriul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate