Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Purgatoriul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
509 replies to this topic

#37
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
On-topic : o inventie ...

#38
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Acelasi raspuns ca cel de alaturi. Mai inainte de toate trebuie sa va puneti intrebarile referitoare la existenta relativa si cea absoluta. Pe urma e logica.

#39
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostClaudiaMD, on 12th February 2011, 14:55, said:

Am si eu o intrebare... ce melodie va inspira Purgatoriul?

"odihneste doamne pe robul tau...acum si pururea...amin....amin....amin...."
cam asa ceva...

View PostEndTimes, on 10th September 2008, 14:00, said:

Hristos a venit pe pamant pentru ca nimeni nu intrase in rai pana la venirea lui din ce stiu de la sfintii parinti
portile raiului au fost inchise de cand au fost alungati din rai adam si eva
Hristos a golit iadul si a deschis portile raiului noua tuturor ca prin el sa putem ajunge in rai spre odihna vesnica
Doamne ajuta

1- de ce nu a deschis taticu lui portile raiului de sus ?
2- ce faceau sfintiidaca nu aveau clienti in rai?
3-profetii din vechiul testament stateu in sala de asteptare?
4-de acord cu golirea iadului...asa a aparut parlamentul si senatul si gigi becali

#40
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

Quote

4-de acord cu golirea iadului...asa a aparut parlamentul si senatul si gigi becali

:lol:

#41
sapientia

sapientia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.02.2010

View PostPollux, on 22nd July 2007, 09:11, said:

Am auzit la catolici de conceptul de purgatoriu. La ortodocsi nu exista.
Ce este purgatoriul?


Rog ca pe acest topic sa posteze numai catolicii in cunostiinta de cauza. Ateii, agnosticii si cei de alte confesiuni/religii decat cea catolica sa se abtina de la comentarii inutile.


Cand tratezi orice problema crestina ar trebui sa ai inaintea ta Sfanta Scriptura cu care sa probezi acea invatatura in cazul nostru, purgatoriul.
ca atare, el a fost inventat de catolici, nu de dumnezeu.

#42
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postsapientia, on 30th June 2011, 07:30, said:

Cand tratezi orice problema crestina ar trebui sa ai inaintea ta Sfanta Scriptura cu care sa probezi acea invatatura in cazul nostru, purgatoriul.
ca atare, el a fost inventat de catolici, nu de dumnezeu.
Alt neoprotestant care nu poate dormi si trai de grija catolicilor. Sufland mereu in dosul lor isi justifica existenta.  :rolleyes:

#43
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postkatman, on 17th December 2007, 01:39, said:

Cred ca Purgatoriul a fost partea mea preferata din Divina Commedie. Infernul era prea negru, Paradisul era prea extatic.
Purgatoriul avea o calitate umana de a fi atat inaltator cat si cu un picior in noroi.
Cred ca Decameronul a fost partea mea preferata din intreaga comedie.

View Postcostii, on 13th March 2008, 23:01, said:

bun, ai dreptul sa crezi ce vrei, dar adu vreo baza biblica pentru purgatoriu; caci ma tem ca asta-i treaba pagana...
treaba pagana este si raiul/iadul.

Edited by Ben_Gal_1, 30 June 2011 - 17:18.


#44
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Pai voi in ce credeti altfel ? Daca nu exista rai nu exista nici iad si in final nu exista nimic dincolo si astfel putem discuta despre materialism dialectic si deloc despre orice fel de religie. Religie care sa nu postuleze existenta spiritului nu exista, oricat de primitiva ar fi. Ciar si aia din jungla care inca sunt la stadiul de magie (nu au ajuns la religie) cred in spirite. Religia oricum s-ar chema presupune rai si iad ingeri si demoni etc. Am mai auzit ca adventistii nu cred in spirit. Pai atunci de ce mai isi spun religiosi. Sa se asocieze cu ateii ca au aceiasi credinta in nimic decat in materie. Pentru a crede in materie nu este nevoie de religie si revelatie. Stiinta este arhisuficienta in a explica tot ce tine de materialism.

#45
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
purgatoriul este o inventie a capilor bisericii catolicilor iar aceasta greseala da frau liber la dezmat.Asa se intampla cand Duhul Sfant se indeparteaza omul face numai greseli.Si de ce oare sa departat de capii bisericii catolice? Datorita faptului ca sau rupt de biserica mama prin acea schizma de la 1054.Capii bisericii catolice sunt cei mai mari dusmani ai ortodocsilor pentru ca ei cunosc ADEVARUL si ii taie pe inima acest lucru si stiu ca au gresit cand sau rupt de biserica mama.Pai vede-ti diferenta intre catolici care il considera pe papa ca fiind cap al bisericii iar ortodocsii care i-L considera pe Domnul Iisus Hristos cap al bisericii.Vedeti cata mandrie satanica au capii bisericii catolice care vor sa se ridice la nivelul Domnului Iisus Hristos?Saracii ii compatimesc.

#46
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 14:40, said:

purgatoriul este o inventie a capilor bisericii catolicilor...


O descoperire logica, si fundamentala. Altfel nu se poate explica ce este intre rai si iad (doua stari absolute). Daca nu ar fi purgatoriul atunci in mod logic, ducand rationamentele pana la capat raiul si iadul s-ar confunda.

#47
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postorlandosorin, on 24th August 2011, 15:09, said:

O descoperire logica, si fundamentala. Altfel nu se poate explica ce este intre rai si iad (doua stari absolute). Daca nu ar fi purgatoriul atunci in mod logic, ducand rationamentele pana la capat raiul si iadul s-ar confunda.

OK, atunci in parabola cu bogatul si Lazar , care din ei era in Purgatoriu ? (bogatul sau Lazar cu Avraam?)

#48
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
sau unde vorbeste in evanghelie Domnul Iisus Hristos de purgatoriu?Deci daca CAPUL bisericii nu vorbeste despre asa ceva sa trezit domnule papa care sa cocotat pe scaunul Domnului sa Ii dea lectii ca este el mai destept  chiar ca e penibil

#49
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 13:40, said:

purgatoriul este o inventie a capilor bisericii catolicilor iar aceasta greseala da frau liber la dezmat.Asa se intampla cand Duhul Sfant se indeparteaza omul face numai greseli.Si de ce oare sa departat de capii bisericii catolice? Datorita faptului ca sau rupt de biserica mama prin acea schizma de la 1054.Capii bisericii catolice sunt cei mai mari dusmani ai ortodocsilor pentru ca ei cunosc ADEVARUL si ii taie pe inima acest lucru si stiu ca au gresit cand sau rupt de biserica mama.Pai vede-ti diferenta intre catolici care il considera pe papa ca fiind cap al bisericii iar ortodocsii care i-L considera pe Domnul Iisus Hristos cap al bisericii.Vedeti cata mandrie satanica au capii bisericii catolice care vor sa se ridice la nivelul Domnului Iisus Hristos?Saracii ii compatimesc.

Initiatorul topicului a rugat sa nu posteze nimeni aici in afara de sustinatorii ideii de purgatoriu, insa cand vad ca rade ciob de oala sparta ma simt obligat
sa incalc regula si sa spun ca inventii are tocmai biserica pe care o sustii. Sa nu ma intrebi care sunt alea ca nu o sa continui aici.

#50
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View Postleowatcher, on 24th August 2011, 23:55, said:

Initiatorul topicului a rugat sa nu posteze nimeni aici in afara de sustinatorii ideii de purgatoriu, insa cand vad ca rade ciob de oala sparta ma simt obligat
sa incalc regula si sa spun ca inventii are tocmai biserica pe care o sustii. Sa nu ma intrebi care sunt alea ca nu o sa continui aici.
singura credinta mantuitoare este ortodoxia Hristos este ortodox.Iar capii bisericii catolice stiu acest lucru si din aceasta cauza cauta sa se apropie de ortodocsi prin ecumenism

#51
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postgabyflo, on 25th August 2011, 02:12, said:

singura credinta mantuitoare este ortodoxia Hristos este ortodox.
De ce, ca asa vrei tu ?

Ia explica-ne si noua credinta aia ortodoxa mantuitoare, te rog. Ce element al acelei credinte o face "ortodoxa" ?

#52
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View Postkruger, on 29th August 2011, 11:15, said:

De ce, ca asa vrei tu ?

Ia explica-ne si noua credinta aia ortodoxa mantuitoare, te rog. Ce element al acelei credinte o face "ortodoxa" ?
Pana in 1054 a fost o singura biserica crestina.In 1054 catolicii sau rupt de biserica mama si si-au facut biserica dupa pofta inimii lor spurcate si desfranate.N-au mai suportat invataturile sfintilor apostoli care ii indemnau pe oameni la infranare post rugaciune curatie sfintenie.Fiti sfinti caci si Tatal vostru din ceruri sfant este.Singura biserica care a pastrat neschimbate invataturile sfintilor  apostoli este biserica ortodoxa.

#53
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postgabyflo, on 29th August 2011, 12:47, said:

Pana in 1054 a fost o singura biserica crestina.In 1054 catolicii sau rupt de biserica mama si si-au facut biserica dupa pofta inimii lor spurcate si desfranate.N-au mai suportat invataturile sfintilor apostoli care ii indemnau pe oameni la infranare post rugaciune curatie sfintenie.Fiti sfinti caci si Tatal vostru din ceruri sfant este.Singura biserica care a pastrat neschimbate invataturile sfintilor  apostoli este biserica ortodoxa.
Dar punctul tau de vedere este unul subiectiv ... Ortodocsii spun ca biserica mama era ortodoxa iar catolicii spun ca era catolica. Adevarul e ca ambele biserici sunt schismatice, culte deviate din biserica mama, care are in centru pe Domnul Isus, Capul Bisericii.

Eu te-am rugat:

Quote

Ia explica-ne si noua credinta aia ortodoxa mantuitoare, te rog
Deci vreau sa imi spui, pe scurt, de ce "credinta mantuitoare" este ortodoxa? Nu-mi da pareri istorice, nici d'alea isterice...daca esti destept, foloseste Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca e puterea lui Dumnezeu pentru mantuire.

Astept ...

Edited by kruger, 29 August 2011 - 12:10.


#54
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 14:40, said:

purgatoriul este o inventie a capilor bisericii catolicilor iar aceasta greseala da frau liber la dezmat.Asa se intampla cand Duhul Sfant se indeparteaza omul face numai greseli.Si de ce oare sa departat de capii bisericii catolice? Datorita faptului ca sau rupt de biserica mama prin acea schizma de la 1054.Capii bisericii catolice sunt cei mai mari dusmani ai ortodocsilor pentru ca ei cunosc ADEVARUL si ii taie pe inima acest lucru si stiu ca au gresit cand sau rupt de biserica mama.Pai vede-ti diferenta intre catolici care il considera pe papa ca fiind cap al bisericii iar ortodocsii care i-L considera pe Domnul Iisus Hristos cap al bisericii.Vedeti cata mandrie satanica au capii bisericii catolice care vor sa se ridice la nivelul Domnului Iisus Hristos?Saracii ii compatimesc.
Ia spune tu mataluta, cum este cu cele 7 vami la ortodocsi?  :naughty:

un raspuns mai vechi privind pozitia Bisericii Catolice

View PostMegara, on 22nd July 2007, 13:57, said:

Recent am mai vorbit despre Purgatoriu, asa ca aduc aici un post publicat recent:

Unii ar spune ca Purgatoriul este o a doua sansa, dar nu este chiar asa. Dupa cum spuneam nu toti intra in Purgatoriu.
Conform Bisericii Catolice: "Cei care mor in harul si prietenia lui Dumnezeu dar imperfect purificati, desi sunt siguri de mantuirea vesnica, sufera dupa moarte o purificare ca sa dobandeasca sfintenia necesara pentru a intra in bucuria cerului"
Deci daca o persoana care moare "in har si prietenia lui Dumnezeu" si are inca greseli personale este impiedicata sa intre in rai deoarece nu este complet purificata. Ea trebuie sa treaca printr-o perioada de curatire pentru a fi complet curata, pentru ca nimic necurat nu intra in rai, asa cum scrie in
Apocalipsa 21
27. Și în cetate nu va intra nimic pângărit și nimeni care e dedat cu spurcăciunea și cu minciuna, ci numai cei scriși în Cartea vieții Mielului.
Biserica Catolica nu exclude posibilitatea ca Purgatoriul sa reprezinte o purificare instantanee, dar se gasesc dovezi in Biblie in sprijinul ideii ca sufletele exista intr-o anumiti stare ce nu este nici rai si nici iad.
1 Petru 3
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă.

"Inchisoarea" nu poate fi Raiul, deoarece oamenii de acolo nu au nevoie sa le fie predicata Evanghelia. Nu poate fi nici Iadul, deoarece sufletele din iad nu se pot pocai.
De asemenea se poate ca "Inchisoarea" mentionata de Petru sa nu inseamne automat ca este vorba de Purgatoriu, deoarece "spiritele in inchisoare" au murit inainte ca jertfa lui Cristos sa le deschida drumul spre Rai. Dar nu exista nimic contrar Scripturii in afirmatia ca cei care au murit se pot afla intr-o stare temporara ce nu este nici Rai si nici Iad.

Asta este pe scurt pozitia Bisericii Catolice privind Purgatoriul.

In legatura cu faptul ca Purgatoriul ar fi in opozitie cu iubirea lui Dumnezeu, iti dau tot pozitia Bisericii Catolice.
Conform Matei 5.48, Dumnezeu ne doreste perfecti, "desavarsiti, precum Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este". Daca nu suntem perfecti in momentul mortii, vom fi perfecti dupa purgatoriu. Ne iubeste prea mult pentru a ne lasa sa fim mai prejos decat ne-a creat El sa fim. Purgatoriul nu indica un Dumnezeu suparat, care cauta sa dea pedepse creaturilor Sale, ci un Tata iubitor care ne pedepseste "spre folosul nostru, ca sa ne impartasim de sfintenia Lui" (Evrei 12.10).

http://forum.softped...m...t&p=3102373


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate