Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Sfat cumparare boxe active

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bazooky4me

bazooky4me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.09.2006
As vrea sa imi achizitionez 2 boxe si un subwoofer, toate active, in jurul pretului de 1000 de euro pentru sonorizari in spatiu inchis(nunti, banchete). Gasesc ceva cat de cat bun din punct de vedere calitate/pret la banii astia? Daca aveti vreo solutie cu boxe pasive nu ma deranjaza dar atunci as vrea sa intre in preul de 1000 de euro si amplificatoru. Daca e prea mica suma....sorry dar nu prea stiu cum stau preturile la boxe.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006
Două boxe active și un subwoofer, de o calitate cât de cât bună, depășesc 1000 de euro. O variantă ar fi niște boxe pasive, în regim DIY, plus un amplificator. Însă iarăși cred că depășești mia asta de euro... Sunt diverse boxe pe piață (MAX sau pe la kon electronic, de ex), la care te încadrezi cu bugetul, însă...

#3
bazooky4me

bazooky4me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.09.2006
deci in principiu nu prea am ce face cu banii aia...? <_<

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbazooky4me, on Jul 14 2007, 11:42, said:

deci in principiu nu prea am ce face cu banii aia...? <_<
Ba da. Îți iei o pereche de boxe active (15 inchi+driver) ceva în genul ăsta, nu te arunci la spații mari, cu timpul ele vor produce bani și îți iei și două subwoofere.

Sau îți cumperi difuzoarele (vezi pe aici sau aici), în vreo 2000 de roni poți să faci două boxe 15+driver bunicele (mai cauți informații despre cum se fac tot pe acolo) și  un amplif în genul ăsta (un MAX1500 eventual). E o variantă un pic mai scumpă, dar mai bună. Tot așa, dacă afacerea merge îți faci și două subwoofere sau ce mai consideri necesar, în timp.
LE. vezi că ai nevoie și de mixer pe lângă astea  ;)

Edited by antinari, 14 July 2007 - 12:05.


#5
bazooky4me

bazooky4me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.09.2006
am deja un behringer djx 700

#6
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postantinari, on Jul 14 2007, 13:02, said:

Ba da. Îți iei o pereche de boxe active (15 inchi+driver) ceva în genul ăsta, nu te arunci la spații mari, cu timpul ele vor produce bani și îți iei și două subwoofere.

Sau îți cumperi difuzoarele (vezi pe aici sau aici), în vreo 2000 de roni poți să faci două boxe 15+driver bunicele (mai cauți informații despre cum se fac tot pe acolo) și  un amplif în genul ăsta (un MAX1500 eventual). E o variantă un pic mai scumpă, dar mai bună. Tot așa, dacă afacerea merge îți faci și două subwoofere sau ce mai consideri necesar, în timp.
LE. vezi că ai nevoie și de mixer pe lângă astea  ;)


Boxe iti fac eu rost daca vrei o solutie iftina dar pasive.iti garantez ca se aud de rup peretii.Nu iti lua berry ca sunt varza,plus de asta limitatoarele iti intra undeva la 98-100 db.adica un kkt.
Boxele vor fi Full Range cu wn15s care coboara la 50Hz sau cu wn15r -asta coboara la 40 HZ.Driver-e pentru ele iti bag DM 45 .
te duce undeva la 2200 ron fara amplif.Dar facem rost si de ala.intra pe www.alldjs.sn.ro si vorbim acolo.sau da-mi un pm cu adresa ta de mess.

Exista si alte variante de boxe mult mai ieftine.astept pm
in loc de sn scrie 0x -poate ne inpusca adminu

Edited by Carapicho, 16 July 2007 - 22:10.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCarapicho, on Jul 16 2007, 23:08, said:

Nu iti lua berry ca sunt varza,plus de asta limitatoarele iti intra undeva la 98-100 db.adica un kkt.
Vrei să detaliezi puțin?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate