Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

Jucarii noi

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

Poll: Ce sa aleg? (18 member(s) have cast votes)

17cm sau 6x9" ???

  1. 17 cm (7 votes [38.89%])

    Percentage of vote: 38.89%

  2. 6x9" (11 votes [61.11%])

    Percentage of vote: 61.11%

Vote Guests cannot vote

#1
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
A sosit timpul sa-mi iau jucarii noi.
La headunit m-am hotarat, va fi Blaupunkt MP36
[ http://www.be-loud.ro/data/product500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma intereseaza in mod deosebit modelul asta pentru ca are iesiri preOUT separate pe fiecare canal, adica 4+1, va fi mult mai usor sa fac un up-grade la o amplificare pe fiecare canal in parte. :naughty:

Dilema mea este la partea de difuzoare, si anume:
Masina mea este hatchback, are 2+1 usi. La momentul de fata am 4 difuzoare de 13", 2 pe componente in fata si 2 dualcone in spate. Ce as vrea sa fac este sa schimb componentele de pe fata (no-name) cu dualcones de pe spate, iar in spate as pune fie dualcone pe 17cm sau ovale 15x23cm (6"x9").

Difuzoarele ar fi Blaupunkt GTX 173, sau Blaupunkt GTX-693HP

Precizez ca difuzoarele le voi monta undeva in spate, in locul indicat in imaginea de mai jos:
[ http://img243.imageshack.us/img243/9262/micraiy4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Daca ai de gand sa instalezi ulterior si un subwoofer, mergi pe 17" (de ce nu http://www.be-loud.r...dio/MP/MP_2.16/ desi sunt sistem). Daca difuzoarele din masina sunt aceleasi care iti vor reda si basul, mergi pe 6x9. Ideea este ca pentru doua difuzoare cu specificatii identice de putere, frecventa etc, cel mai profund (in special pentru sunete joase) se va auzi difuzorul cu membrana mai mare din simplul motiv ca actioneaza asupra unei suprafete mai mari de aer, dizloca mai multe molecule. Nu cred ca te-ai oprit bine, in ce priveste difuzoarele, la firma Blaupunkt, playerele lor sunt ok, dar difuzoarele am inteles ca lasa de dorit, si cunosc multi posesori din moment ce sunt difuzoare ieftine si lumea a dat buzna sa le cumpere. Nu zic sa te arunci la firme unde platesti 75% produsul 25% firma, dar la capitolul sonorizare am invatat ca nu trebuie sa faci economii, mai bine mai astepti o luna, doua, si iti iei ceva de care vei fi cu adevarat multumit. DLS fac niste difuzoare foarte bune, au niste magneti uriasi chiar si pentru difuzoarele de 50W, ar trebui sa arunci un ochi: http://www.be-loud.r...o/DLS/Coaxiale/ . Deasemenea, 6x9 mai sunt si Alpine, nu cu mult mai scumpe decat cele Blaupunkt vazute de tine, si chiar cu niste specificatii putin mai bune: http://www.be-loud.r...ype-S/SPS-69C2/ (sau daca mai vrei sa pui un milion pentru ceva de doua ori mai puternic: http://www.be-loud.r...pe-S/SPS-69C2/).

Dupa cum am spus, intotdeauna in orice ai cauta sa cumperi exista posibilitatea sa "mai pui putin si-ti iei mai dotat", dar trebuie sa-ti dai seama unde se trage linia intre ce vrei/trebuie, si ce e bun cu-adevarat dar nu ai nevoie. Cum ar fi sa economisesc bani cateva luni sa-mi iau amplificator de 1000 EUR ? Sa fac ce cu el ? Trebuie sa tragi linie dupa ce iti trebuie cu-adevarat, si ce sunt optiuni in plus, dar in aceasta problema cu difuzoarele eu cred ca trebuie sa muti linia putin mai sus :)

#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Merci mult pentru informatii!
Am uitat sa precizez: subwoofer+amplificator+condensator EXISTA deja instalate in masina! :D
Sub-ul e facut de mine, calculata incinta, etc. iar amp-ul este adaptat pentru 12V dintr-un amplif de camera hi-fi, cu doua canale, cu posibilitatea de a-l lega in punte!
O sa urmeze mai tarziu AMP pe fiecare canal in parte, dar mai spre iarna, asa!

Dif-urile o sa le iau 6x9, nu neaparat Blaupunkt, asta era nehotararea mea, 17cm sau 6x9!
M-am uitat si pe forumul www.micra.org.uk si am mai vazut 6x9 instalate in zona unde le vreau eu.
Mai mentionez ca o sa IZOLEZ fonic usile, si partea din spate (quarter panels), eventual si portbagajul, a.k.a hayonul cu un burete special, pe care il am deja, mai am nevoie doar de un adeziv de tip spray. Ceva sfaturi?

Marius

#4
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Insonorizarea stiu decat cu ce se mananca, mai mult de-atat nu pot sa te ajut, cu recomandari sau ceva :( Cred ca am citit odata niste discutii pe tema asta pe forumul be-loud si pe forumul 4tuning. Da un search pe google cu respectivii termeni si sunt sigur ca vei gasi ceva util :)

#5
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
@tchoara: Intrebam daca stii vreun spray cu adeziv bun...

Cred ca o sa aman putin upgrade-ul sunetului, vezi aici.

#6
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Planurile mele s-au cam sucit, asa ca am luat urmatoarele: GT410u cu mufa de USB frontala, impreuna cu un stick Sandisk Cruzer Crossfire de 1GB si difurile JVC V624? de 16 cm.

#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
si ? cum suna ?

#8
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Astazi am terminat de montat headunit-ul, am scos LG-urile din spate si le-am inlocuit cu JVC-urile. Apoi am inlocuit difurile de 13cm no-name din usi cu cele LG.
Maine urmeaza sa leg si amplif-ul+subwooferul, astazi n-am mai avut timp decat pentru tras fire.
De sunat, suna bine, mai bine decat ma asteptam pentru prea-hulitul Sony. Nici JVC-urile nu se fac de rusine, merita toti banii.
Ce-mi place tare mult e telecomanda pe care am primit-o la headunit, nu ma asteptam sa aiba asa ceva. In seara asta am observat ca butoanele albe sunt "glow in the dark"  :coolspeak:
Attached File  remote.jpg   16.04K   79 downloads

#9
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
In week-end am facut o izolare fonica a partii din spate a masinii, dupa cum urmeaza:
-izolat rear quarter panels
-vopsit portbagajul (asta a fost in plus, dar daca tot m-am apucat de demontat, am zis sa le fac pe toate odata)
-demontat banchetele din spate, izolat tot, inclusiv spatiul rotii de rezerva :w00t:

Materiale folosit:
-spray adeziv (l-am luat de la servici :P),
-5 metri patrati de folie din asta: [ http://www.floors-galore.co.uk/images/foamulay.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
-un tub de spuma poliuretanica (l-am cam luat degeaba, i l-am dat lui tata:D)
Costul operatiei a fost de 20 de lei fara adeziv, cu el s-ar cam fi dublat.
Tot in week-end am schimbat firele amplificatorului, am folosit unele mai groase, tot de la servici :P

Edited by Marius3k, 02 October 2007 - 08:42.


#10
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Mai adaugam la "colectie" un proaspat achizitionat amplificator MAGNAT rave 300, care alimenteaza cu succes wooferul de 10inch.

Attached File  magnat.JPG   83.47K   33 downloads

Edited by Marius3k, 08 October 2007 - 18:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate